مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام

این یک واقعیت واقعی است که کاملا واقعی است – هر چیز آنلاین را می توان هک کرد ، و این شامل آن لنز کوچک در بالای صفحه لپ تاپ شما است. و حتی اگر قبلاً از قوانین معمول امنیت سایبری پیروی کرده اید ، به راحتی می توان امنیت وب کم رایانه را فراموش کرد.

Jan Sirmir ، سرپرست تیم تجزیه و تحلیل بدافزار در شرکت امنیت سایه Avast ، می گوید: “هک کردن وب کم بیشتر از آنچه مردم فکر می کنند رایج است ، بیشتر به دلیل آسان بودن انجام کار ، میزان چشمگیر بودن آن برای قربانی و همچنین گسترده بودن وب کم ها.”

وب کم را می توان از طریق یک برنامه ، برنامه یا دستگاه مجاز که دارای آسیب پذیری مورد سواستفاده مهاجمان است ، ربود. یا ، ممکن است کاربران ناخواسته بدافزار را از لینک های فیشینگ ، پیوست های ایمیل یا حتی یک وب سایت در معرض خطر بارگیری کنند. این بدافزار به هکر امکان دسترسی به وب کم را می دهد و به وی امکان می دهد آن را روشن ، تماشا و ضبط کند ، بدون اینکه قربانی متوجه شود.

بنابراین هک وب کم چقدر آسان است؟ جرمی کوپاکو ، مهندس ارشد راه حل های Sophos می گوید: “بسیار آسان ، اما با اقدامات احتیاطی درست بعید به نظر می رسد.” در اینجا 9 کاری وجود دارد که می توانید همین حالا انجام دهید تا جلوی هکرها را بگیرند

چگونه از هک شدن وب کم جلوگیری کنیم

1. از پوشش وب کم و مسدود کننده میکروفون برای لپ تاپ خود استفاده کنید

معروف است که مارک زاکربرگ و همچنین جیمز کومی ، مدیر سابق FBI ، از وب کم لپ تاپ خود استفاده می کند. پوشش فیزیکی وب کم به این معنی است که اگر شخصی دوربین را از راه دور کنترل کند ، دیگر نمی تواند چیزی را ببیند و مسدود کننده میکروفون از شنود شنود جلوگیری می کند.

بیشتر بدانید:

آموزش تعمیرات دوربین مدار بسته در تهران پایتخت 

می توانید وب کم خود را با یک تکه نوار سیاه بپوشانید ، یا برای راه حلی که کمی بی نقص تر با طرح لپ تاپ شما ترکیب شود ، یک پوشش کشویی وب کم را بردارید. ما کاورهای آلومینیومی فوق العاده باریک وب کم (7.99 دلار برای یک بسته سه تایی در آمازون) را دوست داریم. فقط مطمئن شوید که قبل از خاموش شدن لپ تاپ خود ، درب آن را جدا کنید ، به خصوص اگر وب کم پشت شیشه ای قرار دارد که صفحه نمایش شما را می پوشاند (عکس زیر را ببینید). اپل اخیراً هشدار داده است که پوشش وب کم می تواند به نمایشگر لپ تاپ های MacBook و MacBook Air آسیب برساند.

Kopacko برای مسدود کننده میکروفون ، مسدود کننده میکروفن Mic-Lock را پیشنهاد می کند (6.99 دلار برای Mic-Lock  . هنگامی که به جک 3.5 میلی متری لپ تاپ متصل هستید ، “لوازم جانبی با فریب دستگاه شما برای فکر کردن اینکه میکروفون از نظر عملکردی کار می کند ، کار می کند – این نکته مهم است که یک برنامه ، سرویس یا حتی بازیگر مخرب نمی تواند به آن گوش دهد. برای کسانی که می خواهند ، احتمالاً یک تکه نوار تجهیزات را به اندازه کافی خفه می کند تا شنود مکالمه شما دشوار شود. “

کاربران ویندوز همچنین می توانند با خرید نرم افزاری وب کم و میکروفون شما را مسدود کنند.  ، که تلاش برای نقض وب کم یا میکروفون شما را مسدود و به شما اطلاع می دهد. وی خاطرنشان کرد ، گزینه های رایگان وجود دارد ، اما آنها به روزرسانی های نرم افزاری را دریافت نمی کنند.

2. وب کم خارجی را برای رایانه رومیزی خود در هنگام استفاده خاموش کنید

اگر وب کم خارجی برای دسک تاپ خود دارید (نه لپ تاپ) ، خاموش کردن آن یا از برق وصل کردن هنگام استفاده از آن یک روش ساده برای جلوگیری از دسترسی آنلاین از راه دور توسط مهاجمان سایبری است. “همه ما نگران شرکتهای نرم افزاری هستیم تا امنیت ما را حفظ کنند. ما هنوز هم می توانیم بخش فیزیکی ایمنی خود را اعمال کنیم. “

توجه داشته باشید که هم رایانه های شخصی Windows و هم Mac به شما امکان می دهند تعیین کنید کدام برنامه ها می توانند از میکروفون یا وب کم شما استفاده کنند. (کاربران ویندوز می توانند به تنظیمات> حریم خصوصی> دوربین و تنظیمات> حریم خصوصی> میکروفون مراجعه کنند. کاربران مک می توانند به تنظیمات سیستم> امنیت [و حریم خصوصی]> حریم خصوصی مراجعه کنند.) اما اگر برنامه ای به خطر بیفتد و به یک هکر اجازه دسترسی به

Kopacko می گوید ، دستگاه شما کاملاً قابل قبول است و به هر حال می توانند آن اجزا را فعال کنند.

بیشتر بدانید:

آموزش نصب دوربین مداربسته در تهران پایتخت 

3. برنامه کنفرانس ویدیویی خود را به روز کنید

سال گذشته ، محققان امنیتی یک نقص امنیتی در برنامه بزرگنمایی مشاهده کردند که به هکرها امکان می دهد با استفاده از یک آسیب پذیری در یک ویژگی که به افراد اجازه می دهد فوراً به جلسات بپیوندند ، به وب کم کاربران دسترسی پیدا کنند. این شرکت از آن زمان به روزرسانی نرم افزاری را منتشر کرده است که این آسیب پذیری را اصلاح کرده است ، اما در حالی که برنامه های تلفن تمایل دارند به طور خودکار به روز شوند ، کاربران رایانه اغلب نیاز به بررسی دستی و نصب به روزرسانی ها دارند.

این برای همه برنامه های شما صدق می کند – به طور مرتب به روزرسانی ها را بررسی کنید و به محض در دسترس بودن آنها را نصب کنید. سیرمیر می گوید: “بهره گیری از نرم افزارهای قدیمی در هر دستگاهی ، از جمله وب کم ، راهی دیگر است که مجرمان اینترنتی می توانند برای دسترسی به دوربین ها طی کنند

4. برنامه ها را فقط از فروشگاه های رسمی بارگیری کنید (و مجوزهای درخواستی را بررسی کنید)

این شامل برنامه های کنفرانس ویدیویی و همچنین برنامه ها به طور کلی ، هم در تلفن همراه و هم در رایانه است. فروشگاه های رسمی سایت خود برنامه را شامل می شوند – فقط با اطمینان از اطمینان از قابل اعتماد بودن نرم افزار ، با googling چیزی مانند “نگرانی های مربوط به حریم خصوصی” همراه با نام آن.

سیرمیر می گوید: “در تلفن همراه ، نصب نرم افزار از منابع غیرقابل اعتماد می تواند به جاسوس افزار در دستگاه شما راه پیدا کند که قادر به ضبط تصاویر از زندگی خصوصی شما از طریق دوربین داخلی است.”

و قبل از نصب هر برنامه ، همیشه مجوزهای درخواست شده را بخوانید – آیا آن بازی رایگان واقعاً به دسترسی به دوربین شما احتیاج دارد

5- در مورد کلیک روی پیوندها احتیاط کنید

چه در ایمیل ، متن یا تبلیغات آنلاین ، با کلیک بر روی پیوند مخرب می توانید بدافزاری را بارگیری کنید که دسترسی غیر مجاز به وب کم شما – و از طریق آن ، رایانه یا تلفن شما را فراهم می کند.

Sirmir می گوید: “کلیک کردن روی پیوندهای مخرب یا بارگیری محتوای نامعتبر که دستگاه شما را با بدافزار آلوده می کند ، شایع ترین رایانه های وب هدف هک است.” “اگر پیوند یا پیوستی در نامه الکترونیکی با خطاهای دستوری یا احساس اضطرار در پیام ارسال شده اید ، یا اگر آدرس ایمیل فرستنده عجیب به نظر می رسد – آن را کلیک نکنید یا باز نکنید. احتمالاً حاوی بدافزار است. ” به عنوان مثال ، گاهی اوقات هکرها سعی می کنند اینگونه به نظر برسند که ایمیل از شرکتی با آدرسی مانند support@applesupport.123.com ارسال می شود یا از یک آدرس ایمیل “جعلی” استفاده می کنند تا به نظر برسد از طریق آن ایمیل می شود کسی که به او اعتماد دارید (به داستان ما مراجعه کنید که چگونه می توان در صورت جعل شدن یک ایمیل تشخیص داد).

6. یک راه حل ضد ویروس قوی با محافظت از وب کم نصب کنید

برخی از برنامه های آنتی ویروس برای ویندوز و مک به طور خاص ویژگی های محافظت از وب کم را ارائه می دهند. اینها دسترسی به دوربین را از طریق برنامه های غیرمجاز مسدود می کنند ، مگر اینکه شما به آن اجازه دهید ، در کنار محافظت های معمول امنیت سایبری مانند ضد فیشینگ. سیرمیر می گوید: “این به شما کمک می کند حتی از طریق هدفمندترین و به ظاهر قانونی ترین ایمیل ها دستگاه شما آلوده نشود.”

Avast Premium Security ، Bitdefender Premium Security ، Kaspersky Total Security ، Norton 360 و Sophos Home Premium شامل حفاظت اختصاصی برای وب کم ها و میکروفون ها هستند.

بیشتر بدانید

آموزش تعمیرات لپ تاپ در تهران پایتخت 

7. مراقب کلاهبرداری پشتیبانی فنی باشید

سیرمیر می گوید: “مردم همچنین باید مراقب پشتیبانی فنی از راه دور باشند.” به عنوان مثال کلاهبرداران پشتیبانی از راه دور ، هنگامی که مصرف کنندگان درخواست کمک می کنند ، می توانند با نصب بدافزار بر روی آنها ، از دسترسی به لپ تاپ یا رایانه استفاده کنند. چنین بدافزاری امکان دسترسی از راه دور به یک دستگاه و داده های آن ، از جمله کنترل وب کم را فراهم می کند.

اگر در حین مرور وب ، ناگهان مشاهده کردید که پنجره های بازشو تصادفی ادعا می کنند رایانه شما آلوده شده است و برای رفع مشکل باید برای پشتیبانی فنی با مایکروسافت یا اپل تماس بگیرید ، نگه دارید. این شماره شما را به کلاهبردارانی متصل می کند که معمولاً درخواست پرداخت از طریق تلفن یا دسترسی از راه دور به دستگاه شما را دارند – برای رفع مشکلات موجود.

بعضی اوقات این کلاهبرداری از طریق تماس های تلفنی یا ایمیل هایی از طرف کسانی که ادعا می شوند نماینده های پشتیبانی فنی مارک های معتبر هستند ، عمل می کند. هنوز هم خطر برابر است: وقتی به اصطلاح تکنسینی دسترسی از راه دور را فراهم می کنید ، این امکان را برای کسی فراهم می کند تا تمام داده های دستگاه شما را مشاهده کرده و همچنین برنامه هایی را نصب کند که می توانند برای نظارت بر شما یا سرقت اطلاعات شما استفاده شوند. “مایکروسافت هیچ وقت با شما تماس مستقیم با ویروس نخواهد داشت. کلاهبرداران دوست دارند که به عنوان یک مارک معتبر مطرح شوند. ”

و دفعه دیگر که به تعمیرات رایانه احتیاج داشتید ، این کار را انجام دهید

مطمئناً به منبع ارائه دهنده خدمات فنی اعتماد دارید ، چه دستگاه خود را در فروشگاه بگذارید و چه دسترسی از راه دور را ارائه دهید.

8. رمزهای عبور پیش فرض را برای سایر دوربین های متصل به اینترنت تغییر دهید

وب کم های دیگر را در سیستم امنیتی هوشمند خود مانند دوربین حیوان خانگی یا مانیتور کودک فراموش نکنید. این دستگاه های خانه هوشمند اغلب با ورود به سیستم پیش فرض همراه هستند که به صورت آنلاین به طور گسترده در دسترس هستند – و بسیاری از افراد از بروزرسانی آنها چشم پوشی می کنند.

Kopacko توصیه می کند: “اطمینان حاصل کنید که رمز ورود پیش فرض را برای دسترسی به دستگاه تغییر داده اید و در صورت امکان ، احراز هویت چند عاملی را فعال کنید.” به طور مرتب به روزرسانی های نرم افزار این دستگاه ها را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که جدیدترین پچ موجود را برای کاهش خطر سو. استفاده از آسیب پذیری اعمال کرده اید.

9. هنگامی که از رایانه استفاده نمی کنید ، رایانه خود را خاموش کنید

Kopacko می گوید: بدافزار نمی تواند رایانه ای را روشن کند که از نظر جسمی خاموش باشد. بنابراین ، به جای اینکه اجازه دهید رایانه در حالت خواب قرار بگیرد ، استفاده از آن را خاموش کنید.

بیشتر بدانید:

آموزش تعمیرات موبایل در تهران پایتخت 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:333

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.