آموزش نصب و تعمیر کولر گازی(اسپلیت)

آموزش تعمیرات کولرگازی (Air conditioner repair training ) یکی  از دوره های پر ظرفیت و پولساز در بین سیستم های سرمایشی می باشد. افرادی که دوره نصب و تعمیر کولر گازی را می گذرانند می توانند در انتها با مهارت کسب کرده، جذب بازار کار شوند.

دوره تعمیرات کولر گازی از پایه آموزش داده می شود. در انتهای  دوره آموزشی کولر گازی، مدرک فنی و حرفه ای نصب کولر گازی همچنین دوره کولر گازی فنی حرفه ای و اسپیلت به صورت دو زبانه به افراد ارائه می گردد که با استفاده از آن می توان در شرکت های خصوصی و دولتی مختلف مشغول به کار شوید.

 مجتمع فنی تهران پایتخت با استفاده از متخصصان تحصیل کرده در این زمینه، کلاس های آموزش تعمیر کولر گازی را به صورت حضوری در کارگاه های مجهز ارائه می نماید.

فیلم معرفی دوره تعمیر کولر گازی
پادکست معرفی دوره تعمیر کولر گازی
آموزش حضوری یا مجازی آموزش حضوری یا مجازی

امکان یادگیری دوره بصورت حضوری یا مجازی

مدرک بین المللی و رسمی مدرک بین المللی و رسمی

دریافت مدرک معتبر فنی حرفه ای و بین المللی دوزبانه

تجدید دوره رایگان تجدید دوره رایگان

تضمین تا یادگیری کامل

شهریه اقساطی شهریه اقساطی

پرداخت شهریه تمامی دوره ها بصورت اقساطی در طول دوره

پشتیبانی حرفه ای پشتیبانی حرفه ای

پشتیبانی مادام العمر توسط اساتید حرفه ای و مجرب

خوابگاه خوابگاه

ارائه بهترین خوابگاه برای کاراموزان شهرستانی

سرفصل های دوره آموزشی دوره تعمیر کولر گازی
یادگیری اندازه گیری ، علامت گذاری و خط کشی قطعه کار یادگیری ایراد یابی و رفع ایراد مدار های برقی یادگیری نقشه خوانی معماری و تاسیسات تهویه مطبوع یادگیری استفاده از لوله های مسی یادگیری آزمایش و تعویض کردن قطعات الکتریکی در همه مدل های کولر گازی شناخت کولرگازی متناسب برای انتخاب و خرید یادگیری کابل کشی مدار های حرفه ای الکتریکی نصب و راه اندازی اسپیلت و کولر گازی یادگیری جوش کاری با گاز اکسی استیلن یادگیری سرویس کردن و عوض کردن قطعات مکانیکی در کولر های گازی
↓ اسکرول کنید ↓
هزینه دوره
قیمت دوره ی عمومی نصب و تعمیرات کولر گازی
2.850.000 تومان
حداکثر ظرفیت 10 نفر
قیمت دوره ی نیمه خصوصی نصب و تعمیرات کولرگازی
3.850.000 تومان
حداکثر ظرفیت 8 نفر
قیمت دوره ی خصوصی نصب و تعمیرات کولرگازی
6.500.000 تومان
حداکثر ظرفیت 3 نفر
قیمت دوره ی مجازی نصب و تعمیرات کولر گازی(اسپلیت)
1655000 تومان
سوالات متداول
?
مدت دوره آموزش نصب و تعمیر کولر گازی به چه صورت است؟

15 تا 20 ساعت

?
آیا دوره تعمیرات نصب و تعمیرات کولرگازی به پیش نیاز خاصی نیاز دارد؟

خیر ، صفر تا صد تمامی موارد مورد نیاز و پیش نیاز تعمیرات چیلر به صورت تخصصی در طول دوره به شما آموزش داده میشود.

?
بازارکار نصب و تعمیر کولر گازی به چه شکل است؟

بازار کار نصب و تعمیر کولر گازی شامل افراد و شرکت هایی است که در زمینه نصب، تعمیر و خدمات پس از فروش کولر گازی فعالیت می کنند. این بازار کار در صورتی رشد خوبی دارد که با افزایش جمعیت و توسعه شهرها، نیاز به سیستم های تهویه مطبوع بیشتر می شود.

?
نوع پرداخت دوره آموزش نصب و تعمیر کولر گازی به چه صورت است؟

پرداخت شهریه دوره میتواند به دو صورت نقد و اقساطی باشد.

اطلاعات خوابگاه
اتاق‌های 2تخته، 4تخته و 6تخته مجهز به تخت، ملحفه، کمد، یخچال، تلویزیون سرویس بهداشتی و حمام ماشین لباسشویی عمومی در هر طبقه خوابگاه در غرب، مرکز و شرق تهران dorm
اطلاعات شهریه
300 هزار تومان بابت رزرو هر دوره پرداخت اقساطی اعطای وام خصوصی، عمومی و نیمه خصوصی بهترین قیمت ممکن dorm
arrow
در ارتباط باشید
سوالی دارید؟ مشاورین ما به شما کمک میکنن

کافیست تا فرم زیر را تکمیل کنین تا مشاورین مجتمع فنی تهران پایتخت با شما عزیزان در سریعترین زمان ممکن تماس بگیرن.

تقویم برگزاری دوره
دوره روزها ساعات شهریه شروع پایان
آموزش تعمیر کولر گازی فرد 20 – 15 2.100.000 1402/2/14 1402/2/17
آموزش تعمیر کولر گازی زوج 20 – 15 3.500.000 1402/2/14 1402/2/17
نمونه سوالات آزمون
جهت دریافت ایمیل خود را وارد نمایید
درباره دوره " آموزش نصب و تعمیر کولر گازی(اسپلیت) " بیشتر بخوانید

آموزش تعمیرات کولر گازی

دوره نصب کولر گازی فنی حرفه ای از دوره های پر ظرفیت و پولساز در بین سیستم های سرمایشی می باشد که افرادی که دوره تعمیرات کولر گازی را می گذرانند می توانند در انتها با مهارت کسب کرده جذب بازار کار شوند.
دوره آموزش نصب و تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیر کولرگازی ایستاده از پایه آموزش داده می شود و مدرک فنی و حرفه ای نصب کولرگازی و اسپیلت در انتهای دوره تعمیرات پکیج به صورت دو زبانه به افراد داده می شود که با استفاده از آن می توانند در شرکت های خصوصی و دولتی مختلف مشغول به کار شوند.
موسسه تهران پایتخت با استفاده از متخصصان تحصیل کرده در این زمینه، کلاس های تعمیرات کولر گازی و آموزش تعمیرات اسپیلت را به صورت حضوری و آنلاین در کارگاه های مجهز ارائه می نماید.

آموزش مجازی تعمیرات کولر گازی(اسپلیت)

در مجتمع فنی تهران پایتخت آموزش مجازی تعمیرات کولر گازی(اسپلیت) نیز جهت تامین نیاز متقاضیان این دوره انجام میشود.

اشتباهات افراد غیر متخصص در نصب کولر گازی :

کسانی که دوره های تخصصی را در نصب کولر گازی پشت سر نگذرانند خطاهایی در طی فعالیت خود خواهند داشت از جمله:

نصب غیر استاندارد کولر گازی و اسپلیت: در صورت نصب غیر استاندارد خطراتی مصرف کنندگان این دستگاه ها را دنبال می کند  که ممکن است هم جانی و هم مالی باشند و دامن گیر نصب کننده آن هم می شود. ما در تهران پایتخت تمامی نکات و اصول و استاندارد لازم را برای نصب ایمن کولر گازی آموزش می دهیم تا باعث خسارت به مشتریان و خود نشوید.
اختلال در عملکرد در طولانی مدت: نصابانی که به صورت  تجربی وارد بازار کار می شوند به دلیل عدم آگاهی کافی از نحوه طراحی و اجرای مبتنی بر علم سیستم کولر گازی باعث می شوند که بعد از مدت کوتاهی این دستگاه ها آسیب دیده و دچار اختلال شوند.

آموزش عیب یابی سیستم تهویه مطبوع (کولر گازی، اسپیلت و… )

عیب یابی یک سیستم تهویه ﻣﻄﺒﻮﻉ (کولر گازی، اسپیلت و ..) می توﺍﻧﺪ ﻛﺎﺭ ﺩﺷﻮﺍﺭ یا ﺳﺎﺩﻩ ﺍی ﺑﺎﺷﺪ. ﺩﺭ ﺣﺎﻟﺖ کلی ﺭﻭﺵ ﻣﻨﻄقی ﺑﺮﺍی این ﻋﻤﻞ ﺷﺎﻣﻞ برسی و اندازه گیری ﭘﺎﺭﺍﻣﺘﺮﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ سیستم ، ﺣﺬﻑ سیستم ﻭ ﺣﺬﻑ ﻣﺸﻜﻼﺕ ﺍﺣﺘﻤالی ﺗﺎ ﺭسیدﻥ ﺑﻪ ﻣﺸﻜﻞ اصلی می باشد ﺍﺯ ﻧﻈﺮ ﺗﺌﻮﺭی نمیﺗﻮﺍﻥ ﻫمیشه ﺟﻮﺍﺏ ﻣﺸﺨصی برای عیب یابی سیستم تهویه مطبوع (کولر گازی، اسپیلت و ..)پیدا ﻛﺮﺩ؛ ﺑﻨﺎﺑﺮاین ﺑﺨﺶ ﻣﻬمیﺍﺯ ﻛﺎﺭ عیب یابی ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺗﺠﺮﺑﻪ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﻭ ﺭﻭﺷﻬﺎی ﺧﺎصیﻛﻪ ﺑﺮﺍی رسیدن ﺑﻪ ریشه ﻣﺸﻜﻞ ﺩﺍﺭﻧﺪ، ﻣﺮﺑﻮﻁ میﺷﻮﺩ. ﺩﺭ عینﺣﺎﻝ مطالبی که ﺩﺭ این مقاله ﮔﻔﺘﻪ میشود ، میﺗﻮﺍﻧﺪ پیش زمینه خوبی  برای عیب یابی سیستم های HVAC  باشد .زیرا ترکیبی ﺍﺯ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﺗﺌﻮﺭی ﻭ تجربی ﺭﺍ به همرﺍﻩ ﺩﺍﺭﻧﺪ. در این مقاله قصد بر این است درباره عیب یابی سیستم تهویه مطبوع (کولر گازی، اسپیلت و ..) صحبت کنیم و شما را بیشتر با مشکلات کولرگازی، اسپیلت و سایر سیستم های تهویه مطبوع آشنا کنیم.

در این ﺑﺨﺶ از مقاله هدف ﻋﻼﺋﻢ کلی ﻛﻪ میتواند ﻧﺸﺎﻧﮕﺮ مشکلی در سیستم ﺑﺎﺷﻨﺪ ﻣﻮﺭﺩ ﺑﺮﺭسی ﻗﺮﺍﺭ میگیرند.

ﻋﻼﺋﻢ کلی ﻛﺎﺭﻛﺮﺩ ﻧﺎﻣﻨﺎﺳﺐ یک سیستم تهویه مطبوع (کولر گازی، اسپیلت و (…

ﺳﻮﭘﺮهیت :

ﻫﻤﺎﻧﻄﻮﺭ ﻛﻪ میﺩﺍنیدﻣﻘﺪﺍﺭ ﺳﻮﭘﺮهیت ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎیبین ﺩﻣﺎی ﺗبخیر ﻣﺒﺮﺩ ﺩﺭ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻭ ﺩﻣﺎی ﺑﺨﺎﺭ ﺗﻮلید ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﺧﺮﻭجی ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ می ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ دلیل ﺩﺭﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺳﻮﭘﺮهیت ﺑﺮﺍی یک سیستم ﺟﻠﻮگیری ﺍﺯ ﻭﺭﻭﺩ ﺍﺣﺘﻤﺎﻟی مایع ﺑﻪ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﻭ ﺍﻃمینان ﺍﺯ ﺗﻐﺬیه ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﺗﻮﺳﻂ ﺑﺨﺎﺭ ﺧﺎﻟﺺ می ﺑﺎﺷﺪ.

شرایط ﻧﺮﻣﺎﻝ:

ﻣﺨﻠﻮطی ﻛﻪ ﺍﺯ ﻟﻮﻟﻪ ﻛﺎپیلاریﺧﺎﺭﺝ می ﺷﻮﺩ ﺷﺎﻣﻞ ۲۰% بخار و ۸۰% مایع  می ﺑﺎﺷﺪ. این ﻣﺨﻠﻮﻁ ﺩﺭ حین ﻋﺒﻮﺭ ﺍﺯ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﺑﺎ ﺟﺬﺏ ﮔﺮﻣﺎ تبخیر ﺷﺪﻩ ﺍﺯ ﻗﺴﻤﺘﻬﺎی ﺍﻧﺘﻬﺎیی کویل (نقطه (B آخرین قطرات مایع ﺑﻪ ﺑﺨﺎﺭ تبدیل می شوند ، ﭘﺲ ﺍﺯ این ﺑﺨﺎﺭ ﺧﺎﻟﺺ ﺑﺎ ﺟﺬﺏ ﮔﺮﻣﺎی بیشتر ﮔﺮﻣﺘﺮ ﺷﺪﻩ ﺗﺎ ﺍﺯ ﻧﻘﻄﻪ C ﺧﺎﺭﺝ میشود. ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎی ﺑﺨﺎﺭ ﺧﺮﻭجی ﻭ ﺩﻣﺎی ﺍﺷﺒﺎﻉ ﻣﺎیع ﻣﺒﺮﺩ ﺑﺎید  بین C 5 تاC ۱۰ باشد.

سوپرهیت زیاد:

ﺩﻣﺎی ﺑﺨﺎﺭ ﺧﺮﻭجی C 2۰ می ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ بیانگر ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎیی ﻣﻌﺎﺩﻝ C ۱6 ﺑﻮﺩﻩ ﻭ این ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺳﻮﭘﺮهیت بیشتر ﺍﺯ ﺣﺪ ﻧﺮﻣﺎﻝ می ﺑﺎﺷﺪ. ﺳﻮﭘرهیت زیاد ﺣﺎکی ﺍﺯ ﻭﺭﻭﺩ مایع ﻛﻢ ﺑﻪ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ می ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﻧﺸﺎﻥ می ﺩﻫﺪ ﺁﺧرین  ﻗﻄﺮﺍﺕ ﻣﺎیع ﻣﺒﺮﺩ خیلی سریع تبخیر ﺷﺪﻩ ﺍﻧﺪ.

سوپرهیت ناکافی:

ﺩﻣﺎی ﺧﺮﻭجی ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻫﻤﺎﻥ C 4 می ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﺩﺭ حقیقت بیانگر ﺳﻮﭘﺮهیت  ﺻﻔﺮ می ﺑﺎﺷﺪ. ﺑﻨﺎﺑﺮﺍین ﻣﺸﺨﺺ می شود ﻛﻪ ﺩﺭ ﺧﺮﻭجی  ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣﺎیع ﻣﺒﺮﺩ ﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺍﺳﺖ. ﺳﻮﭘﺮهیت ناکافی بیانگر ﻭﺭﻭﺩ مایع زیاد ﺑﻪ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﺍﺯ ﻇﺮﻓیت تبخیر آن می باشد.

در این آموزشگاه تمامی نکات نصب و تعمیرات کلیه برندهای کولرگازی ال جی سامسونگ جنرال و …اموزش داده می شود

آموزش کولرگازی

با تغییر در سبک و روش زندگی انسانها و همینطور ساختار معماری خانه ها از سنتی به مدرن نیازهایی انسان هم تغییر کرد وبه سمت زندگی مدرن و دیجیتال پیشرفت. انسان برای داشتن زندگی راحت تر و کنترل شرایط وسایل و ابزارآلات زیاد و متنوعی را اختراع کرد و یکی از این اختراعات و تغیرات، طراحی و ساخت سیستم سرمایش وگرمایش بود.در ماه هایی از سال که هوا رو به گرما می رود برای خنک و متعادل کردن دمای محیط زندگی یا کار از کولر استفاده می کنیم. کولرها انواع مختلفی دارند از نظر سیستم کارکرد.

در زمانهای گذشته ازبادگیر برای خنک کردن خانه ها استفاده می شد، همانطور که در شهرهای سنتی گرم مشاهده می کنید مثل یزد اکثرخانه ها دارای بادگیر هستند.بعد از آن کم کم پنکه سقفی و پنکه های پایه دار و بعد کولر آبی مورد استفاده قرار گرفتند.در حال حاضر کولر آبی و کولر گازی هردو مورد استفاده قرار می گیرند زیرا باید نوع کولر را با توجه به شرایط جوی و اقلیمی هر منطقه انتخاب کرد. مثلا در شهرهای شمالی و جنوبی به دلیل بالا بودن رطوبت و به اصطلاح شرجی بودن هوا نمی توان از کولر آبی استفاده کرد، زیرا باعث بالا رفتن رطوبت محیط میشود و سطح آسایش را از بین می برد. پس در مناطق شرجی از کولر گازی استفاده میشود. در ادامه با اجزای کولرگازی و انواع و روش کار آن آشنا می شویم.

کولر گازی چیست ؟

کولر گازی یک نوع دستگاه تهویه مطبوع است که هوای گرم داخل محیط را جذب کرده و بوسیله سیستم تبرید تراکمی سیال، هوا را خنک و به محیط باز می گرداند تا دمای محیط کم شده و هوای محیط خنک شود. کولرهای گازی یک تفاوت با دیگر سیستمهای خنک کننده تبرید تراکمی دارد و آن این است که این سیستمهای خنک کنند

مثل : چیلر، هواساز، فن کوئل و … برای ساختمانها و فضهای بزرگ کاربرد دارند اما کولر گازی را می توان در فضهای کوچک مثل منازل و محل های کار نیز استفاده کرد. به دلیل داشتن بعضی از خصوصیات در مدلهای مختلف کولر گازی و استفاده در شرایط خاص مثل جابجایی بعضی مدلها یا استفاده آنها در فصلهای سرد سال برای گرم کردن محیط، باعث شده این دستگاه مورد توجه صاحبان آپارتمانها، املاک و خانه های ویلایی قرار بگیرد.

اجزای تشکیل دهنده کولر گازی

کولرهای گازی در دو حالت دوتکه و یک تکه طراحی و ساخته می شوند. در مدلهای دو تکه دستگاه از دو یونیت جدا تشکیل می شود، یونیت خارجی که در خارج ازساختمان نصب می شود و یونیت داخلی که در داخل ساختمان نصب میشود. این دو یونیت توسط لوله های توکار به هم متصل میشوند. اما در کولرهای گازی که به صورت یک تکه طراحی می شوند تمامی قطعات در یک دستگاه می باشد و چون بصورت نصب داخل پنجره است قسمت خارجی با هوای بیرون در ارتباط است.

اجزای پنل خارجی کولر گازی

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • فن
 • شیر انبساط

اجزای پنل داخلی کولر گازی

 • فن خنک‌ کننده
 • اواپراتور
 • فیلتر هوا
 • لوله تخلیه
 • دریچه
 • روش کار سیستم سرمایش کولر گازی

روش کار کولر گازی :

هوای گرم داخل محیط خانه یا محل کار توسط فن وارد یونیت داخلی می شود و در آنجا مبرد گازی توسط کپرسور با فشار زیاد به سمت کندانسور رفته وگرمای خود را از دست میدهد وبه مایع تبدیل میشود. بعد از آن از شیر انبساط عبور میکند تا با افت فشار به حالت  دو فاز (مایع و گاز) تبدیل شود و بعد به سمت ورودی اواپراتور برود. در این قسمت تحت تاثیر محیط قرار گرفته و دوباره به گاز تبدیل میشود و این سرما را به سیم پیچ های اواپراتور می دهد و این سیکل تا وقتی که دستگاه روشن باشد ادامه دارد و هوای وارد شده به یونیت به این صورت خنک و از قسمت دیگر به محیط باز گردانده می شود.

 • انواع کولر گازی
 • کولر گازی یک تکه (پنجره ای)
 • کولر گازی دو تکه (اسپیلت)
 • کولر گازی پرتابل (قابل حمل)
 • کولرگازی ایستاده

کولر گازی یک تکه (پنجره ای)

یکی از متداولترین مدلهای کولر گازی به خاطر سادگی و راحتی که در نصب دارد مدل پنجره ای آن است. این مدل فقط از یک قسمت یا یونیت تشکیل شده که تمام قطعات یونیت داخلی و یونیت خارجی یکجا و با هم در یک یونیت می باشند. اما این مدل هم دوقسمت دارد قسمت جلویی و قسمت پشتی. قسمت جلویی که باد سرد را به داخل فضا می فرستد و فضا را خنک میکند و قسمت پشتی که گرمایی را که دستگاه جذب کرده به خارج از فضای اتاق منتقل می کند. در طراحی های اولیه و قدیمی، این مدل از کولر گازی به صورت دستی تنظیم می شد اما در مدلهای جدید به صورت دیجیتال طراحی شده که با استفاده از ریموت کنترل یا صفحه لمسی تنظیم می شود. در قسمت جلوی این مدل از کولر گازی اهرمی وجود دارد که به وسیله آن می توان دریچه ای که بین کندانسور و اواپراتور قرار دارد را باز و بسته کرد که با باز شدن این دریچه مقداری هوای تازه نیز به داخل فضا وارد می شود. این مدل برای ساختمان ها یا فضاهای کوچک مناسب می باشد اما یکی از معایبی که این مدل از کولر گازی دارد سر و صدای زیاد آن می باشد. در این مدل چون تمام قطعات در یک یونیت می باشد صدایی که از کمپرسور تولید میشود در فضایی که کولر نصب شده شنیده می شود. همچنین این مدل کولر گازی نسبت به مدلهای دیگر مصرف انرژی بیشتری  دارد و به صرفه نمی باشد.

کولر گازی دو تکه (اسپیلت)

همانطور که از اسم این مدل از کولر گازی پیداست متشکل از دو قسمت می باشد که شامل یونیت داخلی که به نام اسپیلت و یونیت خارجی که با نام کندانسینگ شناخته می شوند.. در این مدل از کولر گازی قسمت اواپراتور (واحد تبخیر) در قسمت یونیت داخلی که در محیط داخل ساختمان نصب می شود قرار دارد و کمپرسور و کندانسور در یونیت خارجی که خارج از ساختمان نصب میشود زیرا این قسمت به خاطر کارکرد کمپرسور سر و صدای زیادی دارد.  این دوقسمت یعنی یونیت داخلی و یونیت خارجی بوسیله لوله هایی از جنس آلومینیوم یا مس با یکدیگر مرتبط می باشند تا مایع مبرد و گاز مبرد توسط این لوله ها بین دو یونیت در جریان باشند برای خنک کردن فضا. کولرهای اسپیلت بوسیل کنترل از راه دور تنظیم میشوند. این مدل از کولر گازی (اسپیلت) بیشتر در فضاهای مسکونی و اداری مورد استفاده قرار می گیرد.

کولر گازی پرتابل (قابل حمل)

این مدل از کولر گازی (پرتابل) مانند کولر گازی مدل پنجره ای یک تکه می باشد. روش کار کولر گازی پرتابل به این صورت است که درون آن دو موتور وجود دارد که یکی از آنها کارش این است که هوای خنک را ازقسمت بالای دستگاه وارد محیط میکند و موتور دیگر هوای گرم را که از کمپرسور تولید میشود را بوسیله لوله خرطومی که در پشت دستگاه وجود دارد به خارج از فضا هدایت میکند. در این مدل از کولر گازی لوله ای که بوسیله آن آب تعریق کولر تخلیه می شود در داخل خود دستگاه وجود دارد و در همانجا تخلیه میشود به همین دلیل زمانی که محفظه آن پر بشود دستگاه با دادن پیغام خطا به ما هشدار می دهد تا با وصل کردن شیلنگ مخصوص آب جمع شده در دستگاه را تخلیه کنیم. از کولر گازی پرتابل معمولا برای فضاهای کوچک بین 20 تا 30 مترمربع استفاده می شود. به این مدل از کولر گازی پرتابل گفته می شود به این دلیل که قابلیت جابجایی و حما را دارا می باشد. برای اینکه بتوان آنها را به راحتی جابجا و حرکت داد در زیر آنها چرخ تعبیه شده است و همچنین این مدل قابلیت تنظیم ارتفاع را نیز دارد. کولرهای گازی پرتابل نسبت به کولر آبی قدرت خنک کنندگی بیشتری دارند و همچنین این مدل صدای کمی تولید می کند، هرچه دسیبل که واحد صدای دستگاه می باشد در مدلهای کولر گازی پرتابل کمتر باشد یعنی دستگاه صدای کمتری تولید می کند. کولرگازی پرتابل نسبت به کولرهای معمولی انرژی کمتری مصرف میکند.

کولرگازی ایستاده

کولرگازی از نوع ایستاده مانند کولر گازی دو تکه از دو بخش تشکیل شده است و دارای پنل داخلی وخارجی می باشد. پنل خارجی در این مدل از کولر گازی باید حتما در بیرون نصب گردد و پنل داخلی آن نیز در داخل و به صورت ثابت. خیلی ها فکر می کنند کولر گازی مدل ایستاده مانند کولر گازی پرتابل قابلت جابجایی دارد درصورتی که این طور نیست و باید در یک جای مشخص قرار بگیرد و جابجا نشود. این مدل از کولر گازی ظرفیت بالایی دارد به همین منظور برای محیطهای  وسیع و بزرگ قابلیت استفاده دارد. کولرهای گازی ایستاده قدرت زیادی در رطوبت زدایی دارند همچنین مصرف انرژی کم و میتوان از آنها برای محیطهایی مثل فروشگاه ها، سالن ها، کارخانه ها و … استفاده کرد.

مجتمع فنی تهران پایتخت با 20سال درخشان در زمینه آموزش تخصصی تاسیسات و تعمیرات حرفه ای کولر ، اسپلیت و پکیج دوره های تخصصی تعمیرات را  با استفاده از بروز ترین متد آموزشی  و با هدف کارآفرینی و آموزش مهارت های کوتاه مدت کارآموزان، برگزار می نماید و مهارت آموزان را آماده ی حضور در بازار کار می نماید.

آموزش عیب یابی سیستم تهویه مطبوع (کولر گازی، اسپیلت و… )

عیب یابی یک سیستم تهویه ﻣﻄﺒﻮﻉ (کولر گازی، اسپیلت و ..) می توﺍﻧﺪ ﻛﺎﺭ ﺩﺷﻮﺍﺭ یا ﺳﺎﺩﻩ ﺍی ﺑﺎﺷﺪ. ﺩﺭ ﺣﺎﻟﺖ کلی ﺭﻭﺵ منطقی ﺑﺮﺍی این ﻋﻤﻞ ﺷﺎﻣﻞ ﺑﺮﺭسی ﻭ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ گیری ﭘﺎﺭﺍﻣﺘﺮﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ سیستم، ﺣﺬﻑ سیستم ﻭ ﺣﺬﻑ ﻣﺸﻜﻼﺕ ﺍﺣﺘﻤﺎلی ﺗﺎ رسیدن ﺑﻪ ﻣﺸﻜﻞ اصلی می ﺑﺎﺷﺪ. ﺍﺯ ﻧﻈﺮ ﺗﺌﻮﺭی نمی ﺗﻮﺍﻥ همیشه ﺟﻮﺍﺏ مشخصی ﺑﺮﺍی عیب یابی سیستم تهویه مطبوع (کولر گازی، اسپیلت و ..) پیدا ﻛﺮﺩ؛ ﺑﻨﺎﺑﺮاین ﺑﺨﺶ مهمی ﺍﺯ ﻛﺎﺭ عیب یابی ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺗﺠﺮﺑﻪ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﻭ ﺭﻭﺷﻬﺎی خاصی ﻛﻪ ﺑﺮﺍی رسیدن ﺑﻪ ریشه ﻣﺸﻜﻞ ﺩﺍﺭﻧﺪ، ﻣﺮﺑﻮﻁ می ﺷﻮﺩ. ﺩﺭ عین ﺣﺎﻝ مطالبی ﻛﻪ ﺩﺭ این مقاله ﮔﻔﺘﻪ میﺷﻮﺩ . می ﺗﻮﺍﻧﺪ پیش زمینه خوبی ﺑﺮﺍی عیب یابی سیستم های HVAC زیرا ترکیبی ﺍﺯ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﺗﺌﻮﺭی ﻭ ﺗﺠﺮبی ﺭﺍ به همرﺍﻩ ﺩﺍﺭﻧﺪ. در این مقاله قصد بر این است درباره عیب یابی سیستم تهویه مطبوع (کولر گازی، اسپیلت و ..) صحبت کنیم و شما را بیشتر با مشکلات کولرگازی، اسپیلت و سایر سیستم های تهویه مطبوع آشنا کنیم.

ﻋﻼﺋﻢ کلی ﻛﺎﺭﻛﺮﺩ ﻧﺎﻣﻨﺎﺳﺐ یک سیستم تهویه مطبوع (کولر گازی، اسپیلت و …)

ﺩﺭ این ﺑﺨﺶ از مقاله هدف ﻋﻼﺋﻢ کلی ﻛﻪ میتواند ﻧﺸﺎﻧﮕﺮ مشکلی ﺩﺭ سیستم ﺑﺎﺷﻨﺪ ﻣﻮﺭﺩ ﺑﺮﺭسی ﻗﺮﺍﺭ می گیرند.

ﺳﻮﭘﺮهیت :

ﻫﻤﺎﻧﻄﻮﺭ ﻛﻪ میدانید ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺳﻮﭘﺮهیت ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎی بین ﺩﻣﺎی تبخیر ﻣﺒﺮﺩ ﺩﺭ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻭ ﺩﻣﺎی ﺑﺨﺎﺭ تولید ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﺧﺮﻭﺟی ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ می ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ دلیل ﺩﺭﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺳﻮﭘﺮهیت ﺑﺮﺍی یک سیستم ﺟﻠﻮگیری ﺍﺯ ﻭﺭﻭﺩ ﺍﺣﺘﻤالی مایع ﺑﻪ ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﻭ اطمینان ﺍﺯ ﺗﻐﺬیه ﻛﻤﭙﺮﺳﻮﺭ ﺗﻮﺳﻂ ﺑﺨﺎﺭ ﺧﺎﻟﺺ می ﺑﺎﺷﺪ.

ﺷﺮﺍیط ﻧﺮﻣﺎﻝ:

ﻣﺨﻠﻮﻃی ﻛﻪ ﺍﺯ ﻟﻮﻟﻪ کاپیلاری ﺧﺎﺭﺝ میﺷﻮﺩ ﺷﺎﻣﻞ ۲۰% بخار و ۸۰% مایع می ﺑﺎﺷﺪ. این ﻣﺨﻠﻮﻁ ﺩﺭ حین ﻋﺒﻮﺭ ﺍﺯ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﺑﺎ ﺟﺬﺏ ﮔﺮﻣﺎ تبخیر ﺷﺪﻩ ﺍﺯ ﻗﺴﻤﺘﻬﺎی ﺍﻧﺘﻬﺎیی ﻛﻮیل (نقطه (B آخرین قطرات ﻣﺎیع ﺑﻪ ﺑﺨﺎﺭ تبدیل میﺷﻮﻧﺪ ﭘﺲ ﺍﺯ این ﺑﺨﺎﺭ ﺧﺎﻟﺺ ﺑﺎ ﺟﺬﺏ ﮔﺮﻣﺎی بیشتر ﮔﺮﻣﺘﺮ ﺷﺪﻩ ﺗﺎ ﺍﺯ ﻧﻘﻄﻪ C ﺧﺎﺭﺝ میﺷﻮﺩ. ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎی ﺑﺨﺎﺭ ﺧﺮﻭﺟی ﻭ ﺩﻣﺎی ﺍﺷﺒﺎﻉ ﻣﺎیع ﻣﺒﺮﺩ ﺑﺎید بین C 5 تا۱۰ باشد.

سوپر هیت زیاد :

ﺩﻣﺎی ﺑﺨﺎﺭ ﺧﺮﻭجی C 2۰ می ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ بیانگر ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﻣﺎیی ﻣﻌﺎﺩﻝ ۱6 ﺑﻮﺩﻩ ﻭ این ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺳﻮﭘﺮهیت بیشتر ﺍﺯ ﺣﺪ ﻧﺮﻣﺎﻝ می ﺑﺎﺷﺪ. ﺳﻮﭘﺮهیت زیاد  ﺣﺎکی ﺍﺯ ﻭﺭﻭﺩ ﻣایع ﻛﻢ ﺑﻪ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ می ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﻧﺸﺎﻥ می ﺩﻫﺪ ﺁﺧﺮین ﻗﻄﺮﺍﺕ ﻣﺎیع ﻣﺒﺮﺩ خیلی ﺳﺮیع تبخیر ﺷﺪﻩ ﺍﻧﺪ.

ﺳﻮپر هیت نا کافی :

ﺩﻣﺎی ﺧﺮﻭجی ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻫﻤﺎﻥ C 4 می ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﺩﺭ حقیقت بیانگر ﺳﻮﭘﺮهیت ﺻﻔﺮ می ﺑﺎﺷﺪ. ﺑﻨﺎﺑﺮاین ﻣﺸﺨﺺ میﺷﻮﺩ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺧﺮﻭجی  ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣﺎیع ﻣﺒﺮﺩ ﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺍﺳﺖ. ﺳﻮﭘﺮهیت ﻧﺎﻛﺎفی بیانگر ﻭﺭﻭﺩ ﻣﺎیع زیاد ﺑﻪ ﺍﻭﺍﭘﺮﺍﺗﻮﺭ ﺍﺯ ﻇﺮفیت تبخیر ﺁﻥ می ﺑﺎﺷﺪ.

در این آموزشگاه تمامی نکات نصب و تعمیرات کلیه برندهای کولرگازی (ال جی سامسونگ جنرال و …)آموزش داده می شود

 برخی از سرفصل های دوره آموزش تعمیرات کولرگازی :

 • یادگیری آزمایش و تعویض کردن قطعات الکتریکی در همه مدل های کولر گاز
 • یادگیری جوش کاری با گاز اکسی استیلن
 • یادگیری کابل کشی و سیم کشی مدارهای ابتدایی الکتریکی
 • یادگیری ایراد یابی  و رفع ایراد مدار های برقی در مدل های مختلف کولر گازی
 • یادگیری استفاده از لوله های مسی
 • شناخت کولر گازی مناسب برای انتخاب و خرید
 • یادگیری سرویس کردن و عوض کردن قطعات مکانیکی در کولرهای گازی
 • تعویض کمپرسور و خازن
 • شارژ گاز
 • وکیوم کردن
 • عیب یابی کولر                          

آموزش به صورت تضمینی زیرنظر اساتید مجرب و تعمیرکاران حرفه ای میباشد

پشتسیبانی آموزشی به صورت رایگان میباشد

چرا تهران پایتخت؟                

 • اولین بزرگترین و مجهزترین آموزشگاه
 • با سابقه ترین آموزشگاه تعمیرات  با بیش از 20 سال سابقه درخشان
 • با دو شعبه فعال در تهران
 • با 15 کارگاه فوق تخصصی تعمیرات
 • آموزش به کار آموزان از مبتدی تا پیشرفته
 • آموزش در گارگاه های مجهز سخت افزاری
 • ارائه مدرک معتبر و ارائه مدرک بین المللی
 • آموزش زیر نظر بهترین و مجرب ترین تعمیرکاران زبده
 • آموزش تحت نظارت اساتید برتر الکترونیک دانشگاه
 • ارائه گواهینامه فوق تخصصی تعمیرات  در پایان دوره
 • ارائه جزوات و پکیج آموزشی
 • ارائه کارت طلایی پشتیبانی آموزشی
 • ارائه معرفی نامه جهت استفاده ازتسهیلات خوابگاهی برای کارآموزان عزیز شهرستانی
 • زمانبندی و هماهنگی کلاس به درخواست کارآموز
 • خوابگاه رایگان برای کاراموزان خصوصی تعمیرات
 • جلسه اول داخل کلاس رایگان

دوره های تخصصی بردهای اینورتر کولر گازی

 1. کاربرد قطعات الکترونیکی
 2. تست قطعات الکترونیکی
 3.  مهندسی معکوس قطعات
 4. تحلیل رفتار قطعات در مدار مهندسی معکوس برد منابع تغذیه سوئیچینگ فوق سنگین و نیمه سنگین
 5. تحلیل برد سوئیچینگ
 6. اصول طراحی برد کولر گازی
 7.  تعمیرات برد کولر گازی
 8.  نکات تعمیراتی برد کولر گازی قلق های رایج
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]
ثبت نام
دیدگاه کاربران

بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها