مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام
هزینه خدمات سرویس و تعمیرات چیلر چقدر است؟

هزینه خدمات سرویس و تعمیرات چیلر چقدر است؟

hasan veisi

اگر برای شما هم هزینه خدمات سرویس و تعمیرات چیلر چقدر است سوال است باید بگوییم در این مقاله در این مورد بصورت کامل توضیح داده ایم و شما میتوانید با مطالعه این مطلب به پاسخ سوالات خود برسید.

چیلر قلب سیستم های تهویه ساختمان‌ها و مراکز صنعتی، تجاری و اداری است که از گذشته در منازل و اماکن مختلف جهت ایجاد تهویه هوا مورد استفاده قرار می‌گرفته است. دستگاه‌های جذب کننده گرما که تحت عنوان چیلر شناخته شده و از سیستم‌های تهویه مطبوع باکیفیت و کاربردی به حساب می‌آیند، با تکنولوژی‌های مختلف ازسوی تولیدکنندگان در سراسر دنیا درحال تولید و عرضه به بازار هستند. این دستگاه‌ها که در ظرفیت‌های سرمایشی و ابعاد و اندازه مختلف و متناسب، با فناوری‌های روز دنیا طراحی و به مرحله تولید می‌رسند، برای ایجاد سرمایش مراکز و ساختمان‌های با کاربری متفاوت، از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شوند.
چیلر با استفاده از سیکل تبرید، گرمای محیط و آب را جذب کرده و آن را خنک می‌کند. چیلر علاوه‌بر وظیفه خنک‌سازی هوای داخل ساختمان، برای تهویه مطبوع هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته مهم اینجاست که این سیستم نیز مانند سایر دستگاه‌های مکانیکی، با افزایش عمر و استفاده مداوم دچار خرابی شده و نیاز به تعمیر پیدا می‌کند. لذا نه‌تنها برای عیب و رفع آن، بلکه راه‌اندازی و نصب چیلر نیز بهتر است از افرادی کمک بگیرید که تخصص و تجربه کافی را در این زمینه در اختیار دارند.

تعمیر چیلر وظیفه چه کسی است؟

تعمیر و سرویس چيلر وظيفه ابتدایی يک مهندس اجرایی يا تکنسين باتجربه چیلر است. حال اگر این کار ازسوی یک اپراتور یا تعمیرکار ناوارد انجام شود، حداقل زيان آن، کاهش عمر مفيد چيلر يا خراب کردن زودهنگام آن است. لذا برای پیشگیری از این ضرر، بهتر است تا حد امکان تعمیر و سرویس چیلر را به متخصص آن سپرد تا از ایجاد آسیب‌های دیگر جلوگیری شود.
اگرچه تعمیر چیلر نیازمند مهارت و دانش فنی در زمینه نگهداری تاسیسات سرمایش مرکزی است، با این حال کسب اطلاعات در این حوزه می‌تواند شما را در فرایند سپردن تعمیرات به یک شرکت تاسیساتی یا تعمیرکار چیلر معتبر، کمک کند.

تعمیرکار چیلر باید چه مهارت‌هایی داشته باشد؟

تعمیرکار چیلر می‌بایست مهارت‌هایی داشته باشد که از جمله آن می‌توان به آشنايی با انواع فرمول‌های نيرو و كاربرد آنها، آشنايی با انواع فرمولهای فشار و كاربرد آنها، آشنايی با انواع حركت و فرمول‌های آنها، آشنايی با گشتاور و فرمول‌های آنها و شناسایی اصول بكارگيری روابط نيرو و فشار اشاره کرد. همچنین تعمیرکار چیلر باید توانایی درک و تشريح مفاهيم مبانی تبرید را داشته و از جمله آشنايی با اصول سرماسازی، شناسايي اصول تشريح مفاهيم تبريد، آشنايی با انواع روش‌های سرماسازی، آشنايي با انواع مدارات سيكل تراكمي تبريد و آشنايی با مفهوم ترموديناميک را بداند.

هزینه راه‌اندازی چیلر چقدر است؟

مزایای استفاده از چیلر در ساختمان‌های بزرگ افراد زیادی را راغب به نصب و راه‌اندازی این سیستم در ساختمان خود می‌کند. با توجه به پیچیدگی نصب چیلر، استفاده از خدمات نصب ضروری است و اینطور نیست که مثلا مشابه کولرهای آبی، حتی افراد آماتور هم بتوانند آن را نصب کنند یا در هر چند وقت یک بار سرویس نمایند. به طور کلی قیمت خدمات راه‌اندازی چیلر گاهی اوقات بسیار بالاست. البته به طور کلی دو عاملِ مهم برای انتخاب بهترین خدمات، کیفیت و قیمت آن است. پس حتما به این دو فاکتور در کنار یکدیگر توجه داشته باشید. کمااینکه اینطور نیست که لزوما هرچه هزینه بالاتر باشد، کیفیت کار نیز افزایش یابد. در مقاله ” هزینه خدمات سرویس و تعمیرات چیلر چقدر است؟ ” میتوانید درباره ی هزینه خدمات و سرویس چیلر اطلاعات کامل کسب کنید.

هزینه راه‌اندازی چیلر شامل چه مواردی می‌شود؟

هزینه راه‌اندازی چیلر شامل تمام خدمات مربوط به مراحل مختلف نصب، سایر تجهیزات مورد نیاز و دستمزد می شود. در واقع هر یک از مراحل نصب چیلر، مانند عایق‌بندی و آماده‌سازی اسکلت، مجموعا هزینه نصب چیلر را تشکیل می‌دهند. البته موارد دیگری از جمله انتخاب محیط مناسب برای نصب (معمولا در فضای باز پشت بام)، آماده‌سازی دستگاه، آماده‌سازی اسکلت، لوله‌کشی و راه‌اندازی چیلر، ساخت پایه و فنداسیون سیمانی، عایق‌بندی و … نیز در هزینه تمام شده موثر هستند.
اما در این میان مهمترین عامل موثر بر قیمت راه‌اندازی چیلر، نوع آن است که بر اساس آن، نوع خدمات و درنتیجه هزینه آن متفاوت خواهد بود. چیلرها طبقه‌بندی‌های متنوعی را بر اساس جذبی یا تراکمی بودن دارا هستند و قیمت نصب چیلر برای تمام انواع آن متفاوت بوده و نیروهای سرویس‌کار چیلر برای هر کدام باید خدمات خاصی انجام دهند.
در چیلر جذبی برخلاف انواع تراکمی، به جای کمپرسور از مولد حرارتی و جذب کننده استفاده می‌شود. در فرایند صورت گرفته توسط چیلر جذبی، عمل تبری انجام شده و هوای خنک ارسال می‌شود. نرخ راه‌اندازی و سرویس چیلر جذبی براساس فضا و وسعت مجموعه تعیین می‌شود.
در چیلرهای تراکمی عملکرد چیلر با متراکم کردن گاز به وسیله کمپرسور شروع می‌شود، سپس این گاز وارد کندانسور شده و به شکل مایع در می‌آید. این مایع با عبور از اوراتور فشار پایین تبخیر شده و باعث ایجاد سرما می‌شود. به طور کلی کار نصب چیلر تراکمی نیازمند تخصص و تجربه کافی است و به همین علت برای نصب این نوع از چیلرها باید از بهترین نیروها کمک بگیرید و احتمالا هزینه زیادی هم صرف راه‌اندازی آن نمایید.
از طرف دیگر، وسعت و مساحت ساختمان نیز از مواردی است که در انتخاب چیلر و هزینه‌های ناشی از نصب و راه‌‌اندازی آن تاثیرگذار است. چیلرهای صنعتی که در بیمارستان، ادارات و مراکز تجاری و مجتمع‌های مسکونی با تعداد واحدهای زیاد کاربرد دارند، هم از نظر مراحل نصب و هم از این نظر که کارهای مقدماتی و آماده‌سازی بستر مناسب برای نصب بخش‌های مختلف چیلر در آنها متفاوت است، نصب و نگهداری متنوعی دارند و به همین ترتیب هزینه نصب چیلر و هزینه سرویس آن توسط سرویس‌کار چیلر در هر کدام متفاوت است. در بعضی از ساختمان‌ها چیلر بر روی پشت بام و در برخی موارد در حیاط‌های میانی و روی زمین نصب می‌شوند. علاوه‌بر این با بزرگ شدن ابعاد ساختمان، هزینه سرویس چیلر و نگهداری از آن نیز افزایش خواهد یافت.
در برخی از پروژه‌های ساختمانی تیم مجری تاسیسات که تمام امور مربوط به نصب و راه‌اندازی بخش‌های مختلف تاسیسات را انجام می‌دهند، طبعا دارای افراد متخصص نصب و سرویس‌کار چیلر نیز هستند و نصب چیلرهای برودتی را هم به صورت پیمانکاری و در ادامه کار انجام می‌دهند. هزینه نصب چیلر در این شرایط متفاوت خواهد بود.

هزینه تعمیرات چیلر چگونه محاسبه می‌شود؟

درست مانند هزینه نصب و راه‌اندازی چیلر، هزینه تعمیر چیلر نیز با در نظر گرفتن برخی فاکتورهای مختلف محاسبه می‌شود. یکی از نکات مهم در تعمیرات چیلر، کارشناسی و عیب‌یابی دقیق است، موضوعی که از بروز مشکلات مجدد و اتلاف هزینه‌ها جلوگیری می‌کند. علاوه‌بر اجرت تعمیرکار چیلر، وجود برخی دیگر از مشکلات بر قیمت نهایی خدمات تاثیرگذار هستند که از جمله آنها می‌توان به روشن نشدن کمپرسور، فایت نامناسب چیلر در ایجاد هوای سرد و مطبوع، مشکلات مربوط به اتصالی برق و سیم‌کشی در سیستم چیلر، ایجاد برفک در قسمت کمپرسور چیلر، تعمیر و تعویض قطعات مختلف انواع چیلر و … اشاره کرد.
به طور کلی عوامل موثر بر قیمت تعمیر چیلر شامل نوع چیلر، نوع خدمات مود نیاز، انجام سایر خدمات ازجمله شارژ گاز چیلر، اسیدشویی چیلر، نوع برند چیلر و تعداد قطعاتی است که نیاز به تعمیر و یا تعویض دارند. همچنین هزینه تعمیر با توجه به تعداد برج‌های خنک‌کن چیلر، تعداد کمپرسور و تعداد پمپ‌ها نیز افزایش می‌یابد.

ضرورت سرویس چیلر به صورت دوره‌ای چیست؟

اگر از دستگاه چیلر برای خنک کردن استفاده می‌کنید، می‌دانید که بهتر است سرویس چیلر را هر سال در برنامه خود قرار دهید. در واقع با سرویس چیلر به صورت دوره‌ای، در کارایی و عمر مفید چیلر و همچنین کاهش هزینه برای تعمیرات چیلر، تاثیر دوچندانی گذاشته می‌شود. شما با سرویس آن به صورت دوره‌ای شاهد افزایش راندمان دستگاه و کاهش هزینه انرژی خواهید بود. درست است که سرویس چیلر ضمن افزایش بازده چیلر از بروز مشکلات جدی و نیاز به تعمیر چیلر جلوگیری می‌کند، اما این به شرطی حاصل می‌شود که سرویس و عیب یابی چیلر توسط یک متخصص ماهر و سرویس کار باتجربه چیلر انجام شود. در سرویس چیلر لازم است تا تمام بخش‌ها و قطعات چیلر از جمله کندانسور، اپراتور، شیرهای انبساطی و کمپرسور کنترل شود.

بهترین آموزشگاه تعمیر چیلر کجاست؟

مجمتع فنی تهران پایتخت یکی از آموزشگاه هایی است که به کلیه شرکت کنندگان در دوره آموزشی پس از طی کلاس ها و شرکت در آزمون نهایی گواهینامه رسمی مهارت که مورد تایید وزارت کار و سازمان فنی و حرفه ای است، اعطا می کند. دوره آموزش چیلر تراکمی و خدمات چیلر در مجمتع فنی تهران پایتخت زیر نظر اساتید مجرب کشور به صورت کاملاً عملی برگزار می شود. چیلر تراکمی کاربرد بسیار گسرده ای در سیستم‌های سرمایشی ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری دارد و به همین دلیل نیاز به متخصصان این حوزه بیشتر از همیشه احساس می‌شود، لذا افرادی که در این حوزه به مهارت کافی دست پیدا کنند سریع جذب بازار کار فعال و پر درآمد خدمات چیلر تراکمی می‌شوندشما میتوانید با مطالعه کامل مقاله بهترین آموزشگاه تعمیر چیلر کجاست به پاسخ سوالات خود برسید.

موارد مهم در نگهداری چیلر

برای نگهداری درست از چیلر چند نکته اساسی وجود دارند که توجه به آنها ضروری است. اول اینکه به‌صورت روزانه اطلاعات را ثبت کنیم. ثبت اطلاعات روزانه مثل نرخ دبی جریان، دماهای کاری و اطلاعات مهم دیگر می‌تواند کمک کند که در صورت ایجاد خرابی به سرعت آن را فهمیده و آن را تعمیر کنید. همچنین این کار باعث کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از خرابی‌های اساسی می‌شود.
همچنین به دلیل استفاده گسترده از چیلرهای آبی، استفاده از آب تصفیه شده امری مهم است، چرا که با این کار می‌توان از رسوب‌گیری، خوردگی و رشد جلبک جلوگیری کرد. همچنین برای سیکل‌های بسته نیز می‌توان از تصفیه کننده‌های شیمیایی استفاده کرد. فیلترها نیز باید هر سه ماه تمیز شوند تا از افزایش آلودگی جلوگیری شود.
از طرفی نشتی‌های کوچک در سیستم چیلر می‌تواند منجربه مشکالت بزرگ شود. بر اساس هرگونه نشتی در مسیر آب، رطوبت ناخواسته تولید می‌شود که می‌تواند باعث تشکیل اسید خورنده شود. علاوه‌بر این، رطوبت باعث پوسیدن اجزاء چیلر شده و آن ها را از کار می‌اندازد.

شما در مقاله ” چیلرهای ساختمانی و صنعتی هر سال باید سرویس شوند ” متوانید درباره ی نوع مراقبت و سرویس انواع چیلر ها مطالعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:334

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
4.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.