تهران پایتخت
ثبت نام
چطور در تعمیرات چیلر حرفه‌ای شویم؟

چطور در تعمیرات چیلر حرفه‌ای شویم؟

peyman ps

چطور در تعمیرات چیلر حرفه‌ای شویم؟دستگاه های جذب کننده گرما که تحت عنوان چیلر شناخته شده و از سیستم های تهویه مطبوع باکیفیت و کاربردی به حساب می آیند، با تکنولوژی های مختلف ازسوی تولیدکنندگان در سراسر دنیا درحال تولید و عرضه به بازار هستند.

چطور در تعمیرات چیلر حرفه‌ای شویم؟

چیلر که در ظرفیت‌های سرمایشی و ابعاد و اندازه مختلف و متناسب، با فناوری‌های روز دنیا طراحی و به مرحله تولید می‌رسد، برای ایجاد سرمایش مراکز و ساختمان‌های با کاربری متفاوت، از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود.

آیا می‌توان به هر تعمیرکار چیلری اعتماد کرد؟

دوره آموزش تعمیرات چیلر: امروزه بسیاری از افراد سودجو و کلاهبردار هستند که خود را به عنوان یک مرکز معتبر معرفی کرده اما درنهایت کاری بی کیفیت تحویل داده و در قبال آن، هزینه‌های هنگفتی دریافت می کنند. به همین خاطر نمی‌توان به هر تعمیرکار چیلری اعتماد کرد و باید مطمئن شد که او در یک مرکز معتبر آموزش دیده یا دارای سابقه کافی است. در واقع این نوع از تعمیرات با دیگر شکل از تعمیرات نظیر ساختمان کاملا متفاوت بوده و نمی‌توان هر فردی را تعمیرکار چیلر دانست. زیرا این نوع از سیستم های تهویه دارای ساختار پیچیده ای هستند که تعمیر و سرویس آنها دشوار و کمی زمان بر است. تعمیرکار چیلر فردی است که علاوه بر دانش و مهارت، دارای چندین سال تلاش و تجربه است، به طوری که بتواند به کمک تجارب کسب کرده، اصولی و درست، مشکلات و خرابی های چیلر را تشخیص داده و به راحتی آنها را برطرف سازد.

چه کسی از عهده تعمیر یا سرویس چیلر بر می‌آید؟

يک مهندس اجرايي يا تکنسين با تجربه، فرد مناسبی برای تعمیر و سرویس چيلر است، در غیر این صورت، حداقل ضرری که يک اپراتور یا تعمیرکار چیلر ناوارد ایجاد می کند، کاهش عمر مفيد چيلر يا خراب شدن زودهنگام آن است. برای جلوگیری از این گونه خطاها بهتر است که تا حد امکان تعمیر و سرویس چیلر توسط متخصص آن انجام شود تا از ایجاد دیگر آسیب ها جلوگیری شود.

اینکه تعمیرات چیلر نیازمند بهره مندی از تخصص، دانش کافی و تجربه است به این مساله برمی گردد که ساختمان چیلرها نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع کمی پیچیده تر است. به همین دلیل بسیاری از صاحبان مشاغل صنعتی و کارخانه ای در بازه های زمانی منظم، به منظور تعمیر، سرویس و نگهداری تجهیزات، نیازمند استفاده از این خدمات هستند. اما یکی از سوالات آنان این است که این کار را بر عهده چه کسانی و چه مجموعه ای قرار دهند تا نتایج به دست آمده از عملکرد تجهیزات راضی کننده باشد و پشتیبانی و سرویس چیلر و تعمیر چیلر به بهترین شکل انجام گیرد. مسلما این کار از عهده تعمیرکاری بر می آید که صاحب تجربه کافی بوده و در آموزشگاه های معتبر دوره دیده باشد.

تعمیر چیلر یکی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین فعالیت‌هایی است که یک گروه متخصص تعمیرکار چیلر با آن روبروست، زیرا چیلر از دو بخش الکتریکال و مکانیکال تشکیل می‌شود و یافتن علت خرابی و تشخیص درست و به موقع آن می‌تواند از ایجاد هزینه‌های بعدی مانند تعمیر کمپرسور چیلر و تعمیر اواپراتور چیلر جلوگیری کند. به همین دلیل، تعمیرات چیلر باید توسط متخصصان ماهر و زبده و باتجربه در این زمینه انجام شود تا شما با خیالی آسوده و راحت بتوانید از این دستگاه‌ها در طول سال استفاده کنید.

چگونه در تعمیرات چیلر حرفه‌‌ای شویم؟

به طور کلی آموزش تعمیرات چیلر یک فرایند بسیار پیچیده و زمان‌بر است. کسی که قدم در این مسیر می‌گذارد نیازمند وقت کافی، علاقه و فراگیری علم در این زمینه است و باید هر روز دانش خود را افزایش دهد. شرکت‌ های بزرگی که در زمینه تولید چیلر فعالیت می‌کنند،‌ با توجه به پیشرفت هر روزه و تولیدات بروز و با امکانات جدید، بدون شک به طور ناخواسته مشکلات جدیدی را برای این دستگاه به وجود می‌آورند. ناگفته نماند که بیشتر موارد تعمیراتی به استفاده نادرست کاربران و همچنین استهلاک زیاد بازمی‌گردد، با این حال اولین چیزی که در تعمیرات اهمیت دارد، عیب‌‌یابی صحیح است. در واقع بیشتر وقت یک تعمیرکار چیلر صرف عیب‌‌یابی آن می‌شود تا برای تعمیرات آن با مشکل روبرو نشود و با تشخیص اشتباه به جای برطرف کردن عیب چیلر مشکل دیگری را برای آن به وجود نیاورد. برای اینکه تشخیص یک تعمیرکار درصد خطای کمتری داشته باشد، استفاده از ابزارهای پیشرفته تعمیرات لوازم خانگی و در دست داشتن اطلاعات کافی با مراجعه به یک یا چند منبع معتبر اهمیت زیادی دارد.

به طور کلی برای تعمیرات لوازم خانگی ابزارهای مختلفی وجود دارد که در برخی موارد مانند تعمیرات ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی ممکن است تهیه آنها با کمترین هزینه امکان‌پذیر باشد، اما در برخی موارد دیگر مانند کولرگازی و چیلر، یقینا به مبالغ بیشتری سرمایه برای تهیه و تجهیز کارگاه تعمیرات نیاز خواهد بود.

در زمینه تعمیرات چیلر منابع معتبری در اینترنت وجود دارد، اما به دلیل تفاوت زبانی، شاید بسیاری از تعمیرکاران نتوانند از این وب‌سایت‌ها استفاده کنند. اگرچه مطالب این وب‌سایت‌ها ازسوی برخی سایت‌های ایرانی ترجمه شده اما غالبا به این دلیل که مترجم درزمینه تعمیرات چیلر تخصص نداشته، در بسیاری از مواقع این مقاله‌ها قابل اتکا و اعتماد نیستند و نمی‌توان به عنوان یک منبع معتبر به آنها رجوع کرد.

یک تعمیرکار حرفه‌ای چیلر باید چه مهارت‌هایی داشته باشد؟

از آنجاکه با گذشت زمان بسیاری از دستگاه‌های خانگی و صنعتی مانند چیلر، دچار مشکل می شوند، تعمیر و عیب‌یابی صحیح این وسایل از اهمیت بالایی برخوردار است. کمااینکه تعمیر نامناسب چیلر باعث آسیب دیدن سایر قطعات یا خرابی دستگاه می‌شود. بنابراین لازم است که برای تعمیر و رفع عیب چیلر، حرفه‌ای شوید.

یک تعمیرکار چیلر باید توانايی درک و تشريح مفاهيم انتقال نيرو و فشار ازجمله آشنايی با گشتاور و فرمول‌های آنها، آشنايی با انواع فرمول‌های نيرو و كاربرد آنها، ٰ آشنايی با انواع حركت و فرمول‌های آنها، شناسایی اصول به‌كارگيری روابط نيرو و فشار و آشنايی با انواع فرمول‌های فشار و كاربرد آنها را داشته باشد. یک تعمیرکار چیلر همچنین باید توانایی درک و تشريح مفاهيم مبانی تبرید از جمله  آشنايی با اصول سرماسازی، آشنايی با انواع روش‌های سرماسازی، شناسايي اصول تشريح مفاهيم تبريد، آشنايي با انواع مدارات سيكل تراكمي تبريد و آشنايی با مفهوم ترموديناميک را داشته باشد.

آشنايی با انواع چيلرها، آشنايی با قطعات مكانيكی، آشنايی با سيكل تراكم چيلرها و آشنايی با مدارهای انتقال حرارت چيلر از دیگر ملزومات یک تعمیرکار حرفه‌ای چیلر است.

چه زمانی چیلر نیاز به تعمیر دارد؟

چیلر زمانی نیازمند تعمیر است که کمپرسور یا بخشی از اواپراتور برفک زده باشد، کمپرسور استارت نزند یا صدای استارت بسیار زیاد باشد، برق کمپرسور دچار اتصالی شده باشد، سیستم سرمایشی ساختمان به اندازه کافی خنک نکند، کمپرسور چیلر دائم کار کند و یا کمپرسور استارت بزند ولی پس از چند دقیقه خاموش شود.

بهترین راه آموزش تعمیر چیلر چیست؟

آموزش تعمیرات چیلر حتما باید توسط آموزشگاهی معتبر صورت گیرد، کمااینکه در صورت هرگونه کج‌فهمی یا تشریح ناقص مراحل، خسارت‌های چند ده میلیون تومانی به همراه دارد. پیشنهاد ما این است که حتما آموزشگاه خود را بر اساس آموزش حرفه‌ای چیلر انتخاب کنید تا علاوه‌بر درک عمیق از مفاهیم، بتوانید به فردی بی‌نظیر در تعمیر چیلر بدل شوید.

مجتمع فنی تهران پایتخت با توجه به درخواست متقاضیان اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزش چیلر تراکمی کرده و این دوره آموزشی را کاملا به صورت تخصصی برگزار می‌کند. دوره تعمیر چیلر در این آموزشگاه شامل انتقال دانش و تجربیات در زمینه چیلرهای تراکمی از اطلاعات پایه تا اطلاعات تخصصی به صورت صفر تا صد است. اهداف برگزاری این دوره تخصصی شامل آشنایی با اجزای چیلرهای تراکمی، آشنایی با انواع چیلرهای تراکمی و دسته‌بندی آنها، آشنایی با مفاهیم تبرید و سیکل تراکمی و نحوه عیب‌یابی، آشنایی با شیرآلات و لوازم جانبی خطوط لوله ارتباطی و… است.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
peyman ps
نویسنده: peyman ps
تعداد نوشته ها:311

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.