تهران پایتخت
ثبت نام
درآمد شغل تعمیرات کولرگازی چقدر است؟

درآمد شغل تعمیرات کولرگازی چقدر است؟

peyman ps

درآمد شغل تعمیرات کولرگازی چقدر است؟در انتخاب یک شغل، موارد بسیار زیادی تاثیرگذار هستند که از جمله آنها می‌توان به میزان درآمد حاصل از آن، پرستیژ و شأن اجتماعی آن شغل، نیاز بازار به شغل مورد نظر و موارد بسیار دیگر اشاره کرد. همچنین مهارت و توانایی فرد در انجام کار مورد نظر نیز باید مورد توجه قرار گیرد. به علت مهارت‌محور بودن مشاغل فنی و نیاز فراوانی که در بازار برای آنها وجود دارد، این مشاغل و از جمله تعمیرات کولرگازی، جزء حرفه‌های پردرآمد در ایران به شمار می‌روند.

درآمد شغل تعمیرات کولرگازی چقدر است؟

فعالیت در حوزه سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی به علت تنوع در این نوع سیستم‌ها، فرصت‌های شغلی زیادی را به وجود آورده است. افزایش ساخت و سازها و تقاضا برای نصب کولر گازی، شغل نصب و تعمیرات کولر گازی را به یکی از مشاغل آزاد پرطرفدار و پول‌ساز در کشور تبدیل کرده و درآمد سرشاری را نصیب متخصصان این رشته کرده است.

آشنایی با کولرگازی و انواع آن

مزایای کولر گازی و اسپیلت باعث شده که بسیاری از مردم، این وسیله سرمایشی را به کولرهای آبی و انواع پنکه ترجیح دهند. عملکرد کولر گازی بر اساس سیستم تبرید است، به این معنا که گرمای موجود در محیط را گرفته، آن را از بین می‌برد و با تبدیل آن به سرما، فضای ساختمان را خنک می‌کند.

کولرهای گازی در انواع مختلف یک تکه، دو تکه و چند تکه تولید می‌شوند که پرطرفدارترین نوع آن کولرهای گازی دو تکه یا اسپیلت است. اسپیلت‌ها با ظاهر زیبا و کارایی فوق‌العاده خود، در فصول سرد سال نیز امکان گرم کردن محیط را دارند و می‌توان با روشن کردن آنها، باعث گرم شدن مطبوع هوای محیط شد.

معرفی شغل نصب و تعمیر کولرگازی

ایران در منطقه‌ای گرم و خشک قرار گرفته و هوای گرم آن در فصول بهار و تابستان باعث شده که همواره نیاز به کولرهای گازی و اسپیلت در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و ادارات مختلف احساس شود. از طرفی نصب این سیستم‌ها نیازمند تخصص بالایی است. تا جایی که نصب و تعمیر آنها توسط خود فرد، باعث بروز مشکل در نحوه کارکرد کولرگازی و کاهش طول عمر آن خواهد شد. از طرفی افزایش قیمت کولرهای گازی و اسپیلت، باعث شده که در صورت خرابی آن، افراد ترجیح دهند به جای خرید دستگاه جدید، هزینه کمتری را صرف کرده و وسیله خود را تعمیر کنند.

گذشته از مساله خرابی و نیاز به تعمیر، هر دستگاه کولرگازی پس از نصب، برای بازدهی بهتر و افزایش طول عمر، نیازمند سرویس‌های دوره‌ای اصولی ازسوی تعمیرکاران حرفه‌ای است.

وظایف نصاب و تعمیرکار کولرگازی چیست؟

وظایف گوناگونی برای یک نصاب و تعمیرکار کولرگازی وجود دارد که مهمترین آنها شامل رفع لرزش یونیت داخلی و خارجی کولر گازی، شارژ کامل گاز کولرگازی، رفع نشتی گاز کولرگازی و وکیوم آن، تعویض کمپرسور، کنتاکتور، لوله مویی، شیر برقی، فیلتر درایر و خازن کولرگازی، نصب فیوز مینیاتوری و پایۀ زمینی کولرگازی، تعمیر برد کولر گازی، کابل‌کشی، لوله‌کشی، سیم‌کشی و داکت کشی کولرگازی، نصب یونیت داخلی کولرگازی، نصب یونیت خارجی کولرگازی، شست‌وشوی کامل مدار کولرگازی، تخلیه آب درین و تعمیر اینورتر کولرگازی است.

میزان درآمد نصب و تعمیر کولرگازی به چه عواملی بستگی دارد؟

میزان درآمد نصب و تعمیرات کولر گازی نسبت مستقیمی با سطح دانش و تخصص تعمیرکار کولرگازی دارد. به این ترتیب که هرچه میزان دانش و مهارت افزایش یابد، بدون شک درآمد نیز بالا خواهد رفت. لذا یکی از پیش شرط های اصلی برای افزایش درآمد در این حرفه این است که سطح مهارت خود را بالا برید. قیمت رقابتی، مشتری مداری، کیفیت ارائه خدمات، تبلیغات، سرعت عمل و خوش قولی از دیگر عوامل تاثیرگذار بر درآمد این شغل هستند.

از آنجا که تکنولوژی در حال پیشرفت بوده و روز به روز دستگاه های جدیدتر با امکانات بیشتری وارد بازار می شوند، داشتن آگاهی از این پیشرفت ها لازمه موفقیت در این شغل است. همچنین برندهای مختلف ممکن است امکانات مختلفی ارائه دهند و از طرفی دستگاه ها در برندهای مختلف، دارای خطاهای مختلفی هستند که یک تعمیرکار خوب باید از تمام این برندها و ارورهای آنها آگاهی داشته باشد تا بتواند به درآمد مطلوب برسد.

علاوه بر مهارت و دانش، انجام تبلیغات مناسب نیز می تواند در بالا بردن درآمد تعمیرات کولرگازی نقشی اساسی ایفا کند. کمااینکه تبلیغات یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در هر شغلی است که در مورد تعمیرات کولرگازی می تواند از روش هایی مثل پخش تراکت، کارت ویزیت و تبلیغات اینترنتی انجام شود. درنهایت حسن برخورد با مشتری، تحویل به موقع کار و عدم دریافت هزینه های بالا می تواند در رشد درآمد افراد شاغل در این حرفه موثر باشد.

میزان درآمد نصاب و تعمیرکار کولرگازی و اسپلیت چقدر است؟

به طور کلی مشاغل فنی از جمله شغل نصب و تعمیر کولر گازی، متناسب با مهارت و تخصص فرد تعمیرکار، درآمدهای متفاوتی دارند. کمااینکه هرچه کیفیت کار بالاتر بوده و فرد تعمیرکار از دانش بالاتری در این کار برخوردار باشد، می تواند حقوق ماهیانه بیشتری داشته باشد. با توجه به بالا بودن تقاضا برای خرید کولر گازی و اسپیلت و اینکه این وسایل هر ساله نیاز به سرویس کردن دارند و ممکن است دچار مشکلات مختلفی شوند، در نتیجه شغل نصب و تعمیرات کولر گازی را می توان جزء مشاغل پر درآمد در ایران دانست.

اما متوسط درآمد افراد شاغل در این حوزه مبلغی بالغ بر 7 تا 15 میلیون تومان در ماه است که این مبلغ با توجه به عوامل مختلفی نظیر به روز بودن و آشنایی با انواع مدل ها و برندهای کولر گازی و اسپیلت و آگاهی از چگونگی تعمیر آنها متغیر است. توجه به این نکته ضروری است که برای بالا بردن دانش و مهارت خود در شغل نصب و تعمیر کولر گازی و متعاقب آن افزایش درآمد، می توان در دوره های آموزشی که برای این شغل برگزار می شود، شرکت نمود.

میزان سرمایه مورد نیاز برای انجام تعمیرات کولرگازی چقدر است؟

سرمایه یکی از عوامل مهم برای راه اندازی بسیاری از مشاغل آزاد است اما مشاغل فنی معمولا نیاز به سرمایه خاصی نداشته و تنها با آموختن مهارت در آن حرفه، می توان به درآمدزایی رسید. شغل نصب و تعمیر کولر گازی و اسپیلت نیز به همین شکل بوده و تنها سرمایه مورد نیاز آن، شرکت در دوره های آموزشی مربوط به این شغل است. همچنی

ابزار کار مورد نیاز شغل تعمیرات کولرگازی به سادگی و با قیمت پایین در دسترس قرار می گیرد و در صورتی که فرد توانایی اجاره مکانی به عنوان محل انجام کار را داشته باشد، می تواند به صورت مستقل مشغول به کار شود. در غیر این صورت امکان انجام کار به صورت سیار و یا استخدام در شرکت های مختلف تعمیراتی نیز وجود خواهد داشت. فرد تعمیرکار می تواند با انجام تبلیغات در سایت هایی مانند دیوار یا سفارش به فروشندگان کولر گازی و اسپیلت، مشتریان خود را جذب کرده و به پیشرفت بالایی در این شغل دست یابد.

چگونگی کسب مهارت در شغل نصب و تعمیر کولر گازی

کسب مهارت در حرفه تعمیرات پکیج روش های مختلفی دارد که یکی از آنها فعالیت برای مدتی در کنار فردی است که در این کار استاد بوده و دارای تجربه بالایی است. البته این روش ممکن است کمی زمان بر بوده و نیاز به حداقل 6 ماه تا یک سال کار کردن داشته باشد. روش دیگر تحصیل در رشته برق و الکترونیک و مطالعه آزاد در رابطه با کولر گازی است که از این طریق نیز می توان تا حدودی به این مهارت دست پیدا کرد. اما بهترین روش برای آموزش نکات مختلف در رابطه با نصب و تعمیر کولر گازی، شرکت در دوره های آموزشی تعمیرات کولرگازی در آموزشگاه ها است. خاص آنکه آموزشگاه هایی مثل مجمتع فنی تهران پایتخت تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای مشغول به ارائه آموزش در زمینه نصب و تعمیر کولر گازی و اسپیلت هستند که پس از طی دوره به صورت کامل، به کارآموزان مدرک معتبر فنی و حرفه ای ارائه می دهند.

این روش به گونه ای است که مهارت های لازم به صورت تئوری و عملی در اختیار کارآموزان قرار می گیرد و افراد پس از پایان دوره، توانایی ورود به بازار کار و کسب تجربه را خواهند داشت. یکی از مزیت های این دوره ها این است که افراد بدون داشتن پیش زمینه الکترونیک و برق، قادر به شرکت بوده و مدرک تحصیلی خاصی برای ورود به این کلاس ها نیاز ندارند. همچنین این دوره ها کوتاه مدت بوده و افراد مختلف در هر سنی می توانند در آن شرکت کنند.

درنهایت سرفصل های آموزشی این دوره ها کامل و جامع بوده و به معرفی آموزش تعمیرات کولرگازی و قطعات مختلف آن و نحوه نصب و تعمیرات آن می پردازد.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
peyman ps
نویسنده: peyman ps
تعداد نوشته ها:299

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.