مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام
هرآنچه را که در مورد رم کامپیوتر باید بدانید

هرآنچه را که در مورد رم کامپیوتر باید بدانید

hasan veisi

RAM حافظه کوتاه مدت رایانه شما است. جایی است که رایانه شما برنامه ها و داده هایی را که هم اکنون استفاده می کنید ردیابی می کند. احتمالاً از قبل می دانید که رم بیشتر بهتر است ، اما شاید اکنون به دنبال نصب رم بیشتر هستید.

 

خرید RAM اما می تواند گیج کننده باشد. تفاوت DDR3 با DDR4 چیست؟ DIMM و SO-DIMM؟ آیا تفاوتی بین DRR3-1600 و PC3-12800 وجود دارد؟ آیا تأخیر و زمان رم مهم است؟

RAM چیست؟

RAM مخفف Random Access Memory است. این به عنوان یک حد وسط بین حافظه نهان سریع و کوچک موجود در پردازنده مرکزی شما و فضای ذخیره سازی بزرگ و بسیار کند دیسک سخت یا درایو حالت جامد (SSD) شما عمل می کند. سیستم شما برای ذخیره موقت قسمتهای فعال سیستم عامل از RAM استفاده می کند و داده هایی که برنامه های شما فعالانه استفاده می کنند. RAM نوعی ذخیره سازی دائمی نیست.

کامپیوتر خود را به عنوان یک دفتر در نظر بگیرید. هارد دیسک کابینت بایگانی در گوشه است. RAM مانند یک ایستگاه کاری اداری است ، در حالی که حافظه نهان پردازنده مانند منطقه کاری واقعی است که شما به طور فعال روی یک سند کار می کنید.

هرچه حافظه RAM بیشتری داشته باشید ، هربار که بخواهید می توانید سریع به آنها دسترسی داشته باشید. همانطور که داشتن یک میز تحریر بزرگتر می تواند تکه های بیشتری از کاغذ را روی آن نگه دارد بدون اینکه کثیف و نامطلوب شود (و همچنین برای سازماندهی مجدد به سفرهای بیشتری احتیاج دارید تا به کابینت پرونده مراجعه کنید).

با این حال ، برخلاف میز اداری ، RAM نمی تواند به عنوان ذخیره سازی دائمی عمل کند. به محض خاموش کردن ، محتویات RAM سیستم شما از بین می رود. از

دست دادن قدرت مانند پاک کردن میز کار از هر سندی است.

RAM معمولاً به معنای SDRAM است

وقتی مردم در مورد RAM صحبت می کنند ، معمولاً درمورد Synchronous Dynamic RAM (SDRAM) صحبت می کنند. SDRAM همان چیزی است که در این مقاله مورد بحث قرار گرفته است. برای اکثر دسک تاپ ها و لپ تاپ ها ، RAM به عنوان چوبی ظاهر می شود که می توانید آن را در مادربرد قرار دهید.

متأسفانه ، یک روند صعودی برای لپ تاپ های بسیار نازک و سبک وجود دارد که RAM را به منظور صرفه جویی در فضا مستقیماً به مادربرد لحیم می کنند. با این حال ، این قابلیت ارتقا و ترمیم را فدا می کند.

SDRAM را با SRAM که مخفف Static RAM است اشتباه نگیرید. Static RAM حافظه ای است که برای حافظه نهان پردازنده استفاده می شود ، از جمله موارد دیگر. سرعت آن بسیار سریعتر است اما ظرفیت آن نیز محدود است ، و به عنوان جایگزینی برای SDRAM نامناسب است. بسیار بعید است که در استفاده عمومی با SRAM روبرو شوید ، بنابراین موضوعی نیست که نگران آن باشید.

فاکتورهای RAM

در بیشتر موارد ، RAM در دو اندازه وجود دارد: DIMM (ماژول حافظه دو درون خطی) که در دسک تاپ و سرورها یافت می شود و SO-DIMM (Small Outline DIMM) ، که در لپ تاپ ها و دیگر رایانه های فرم شکل کوچک وجود دارد .

 

اگرچه دو فاکتور فرم RAM از یک فناوری یکسان استفاده می کنند و عملکرد آنها دقیقاً به همان شیوه کار می کند ، شما نمی توانید آنها را مخلوط کنید. شما نمی توانید فقط یک چوب DIMM را در یک شکاف SO-DIMM قرار دهید ، و بالعکس (پایه ها و شکاف ها بهم نمی ریزند!).

هنگام خرید RAM ، اولین چیزی که باید فهمید فاکتور شکل آن است. اگر چوب جا نیفتد هیچ چیز دیگری مهم نیست!

DDR به چه معناست؟

RAM که در رایانه خود استفاده می کنید با استفاده از Double Data Rate (DDR) کار می کند. RAM DDR به این معنی است که در هر چرخه ساعت دو انتقال اتفاق می افتد. انواع جدیدتر RAM نسخه های به روز شده همان فناوری هستند ، از این رو ماژول های RAM برچسب DDR ، DDR2 ، DDR3 و غیره را حمل می کنند.

در حالی که تمام نسل های RAM دقیقاً اندازه و شکل فیزیکی یکسانی دارند ، اما هنوز سازگار نیستند. شما نمی توانید از RAM DDR3 در مادربوردی که فقط از DDR2 پشتیبانی می کند استفاده کنید. به همین ترتیب ، DDR3 در اسلات DDR4 جای نمی گیرد. برای جلوگیری از هرگونه سردرگمی ، هر نسل RAM دارای بریدگی ناخن در پین ها در مکان های مختلف است. این بدان معناست که شما نمی توانید به طور تصادفی ماژول های RAM خود را با هم مخلوط کرده یا به مادربرد خود آسیب برسانید ، حتی اگر نوع اشتباهی خریداری کرده باشید ..

DDR2

DDR2 قدیمی ترین نوع RAM است که احتمالاً امروز با آن روبرو می شوید. 240 پین دارد (200 برای SO-DIMM). DDR2 به خوبی و واقعاً جایگزین شده است ، اما هنوز هم می توانید برای به روزرسانی ماشین های قدیمی تر ، آن را در مقادیر محدود خریداری کنید. در غیر این صورت ، DDR2 منسوخ شده است.

DDR3

DDR3 در سال 2007 عرضه شد. اگرچه در سال 2014 رسماً توسط DDR4 جایگزین شد ، اما هنوز هم سیستم های زیادی را با استفاده از استاندارد رم قدیمی پیدا خواهید کرد. چرا؟ زیرا تا سال 2016 (دو سال پس از راه اندازی DDR4) سیستم های با توانایی DDR4 واقعاً بخار آب گرفتند. علاوه بر این ، DDR3 RAM طیف وسیعی از پردازنده ها را شامل می شود ، از سوکت LGA1366 اینتل تا LGA1151 ، همچنین AM3 / AM3 + و FM1 / 2/2 + AMD. (برای اینتل ، این از معرفی خط Intel Core i7 در سال 2008 تا نسل هفتم Kaby Lake است!)

تعداد پین های RAM DDR3 به همان اندازه DDR2 است. با این وجود ولتاژ کمتری دارد و زمان بندی بالاتری دارد (بیشتر در یک لحظه از زمان رم) ، بنابراین سازگار نیستند. همچنین ، DDR3 SO-DIMM دارای 204 پین در مقابل 200 پین DDR2 است.

DDR4

DDR4 در سال 2014 وارد بازار شد ، اما هنوز کنترل کامل RAM را کنترل نکرده است. یک دوره طولانی با قیمت فوق العاده بالا RAM باعث می شود بسیاری از افراد در حال ارتقا باشند. اما با کاهش قیمت ها ، افراد بیشتری این تعویض را انجام می دهند ، به ویژه اینکه آخرین نسل پردازنده های AMD و Intel این همه از RAM DDR4 به طور انحصاری استفاده می کنند. این بدان معناست که اگر می خواهید به پردازنده مرکزی قدرتمندتری ارتقا یابید ، به مادربرد جدید و RAM جدید نیز نیاز دارید.

DDR4 ولتاژ RAM را حتی بیشتر کاهش می دهد ، از 1.5 ولت به 1.2 ولت ، در حالی که تعداد پایه ها را به 288 می رساند.

DDR5

DDR5 قرار است در سال 2019 وارد بازارهای مصرف شود. اما با توجه به اینکه چند باری که نسل جدید RAM معمولاً طول می کشد ، انتظار می رود در سال 2020 اطلاعات بیشتری در مورد آن بشنوید. سازنده RAM ، SK Hynix ، انتظار دارد DDR5 25٪ از بازار را در این کشور تشکیل دهد. 2020 و 44٪ در سال 2021

Clock Speed ، انتقال ، پهنای باند

ممکن است دیده باشید که RAM با دو مجموعه عدد مانند DDR3-1600 و PC3-12800 به آنها ارجاع می شود. اینها هم اشاره به نسل RAM و هم سرعت انتقال آن دارند. عدد بعد از DDR / PC و قبل از خط به نسل اشاره دارد: DDR2 PC2 است ، DDR3 PC3 است ، DDR4 PC4 است.

عددی که پس از DDR جفت می شود به تعداد انتقال مگا در ثانیه (MT / s) اشاره دارد. به عنوان مثال ، RAM DDR3-1600 با سرعت 1600 مگابایت در ثانیه کار می کند. RAM DDR5-6400 که در بالا ذکر شد با سرعت 6400 مگابایت در ثانیه کار می کند — خیلی سریعتر! عددی که پس از PC جفت می شود به پهنای باند نظری بر حسب مگابایت در ثانیه اشاره دارد. به عنوان مثال ، PC3-12800 با سرعت 12،800 مگابایت در ثانیه کار می کند.

امکان اورکلاک RAM وجود دارد ، دقیقاً مانند اینکه می توانید CPU یا کارت گرافیک را اورکلاک کنید. اورکلاک کردن باعث افزایش پهنای باند RAM می شود. تولیدکنندگان گاهی اوقات حافظه RAM را که از قبل اورکلاک شده است می فروشند ، اما خود شما می توانید آن را اورکلاک کنید. فقط مطمئن شوید که مادربرد شما از سرعت ساعت RAM بیشتر پشتیبانی می کند!

شاید از خود بپرسید که آیا می توانید ماژول های RAM با سرعت مختلف ساعت را مخلوط کنید. پاسخ این است که بله ، می توانید ، اما همه آنها با سرعت ساعت کمترین ماژول کار می کنند. اگر می خواهید از RAM سریعتر استفاده کنید ، آن را با ماژول های قدیمی تر و کندتر مخلوط نکنید. از لحاظ تئوری می توانید مارک های RAM را مخلوط کنید ، اما توصیه نمی شود. هنگام مخلوط کردن مارکهای RAM یا سرعتهای مختلف RAM ، شانس بیشتری برای مواجهه با صفحه آبی رنگ مرگ یا سایر خرابی های تصادفی دارید.

همچنین بخوانید: آموزش اسمبل کامپیوتر

زمان و تأخیر

بعضی اوقات ماژول های RAM را با یک سری اعداد مانند 9-10-9-27 مشاهده خواهید کرد. از این اعداد به عنوان زمان بندی یاد می شود. زمان بندی RAM اندازه گیری عملکرد ماژول RAM در نانو ثانیه است. هرچه تعداد کمتر باشد ، RAM سریعتر به درخواست ها واکنش نشان می دهد.

اولین شماره (در مثال 9) تأخیر CAS است. تأخیر CAS به تعداد چرخه های ساعتی مربوط می شود تا داده های درخواست شده توسط کنترل کننده حافظه در اختیار پین داده قرار گیرد.

ممکن است متوجه شوید که DDR3 RAM به طور کلی دارای تعداد زمان بندی بالاتری نسبت به DDR2 است و DDR4 به طور کلی دارای تعداد زمان بندی بالاتری نسبت به DDR3 است. با این حال ، DDR4 سریعتر از DDR3 است که سریعتر از DDR2 است. عجیب است ، درست است؟

 

ما می توانیم این را با استفاده از DDR3 و DDR4 به عنوان مثال توضیح دهیم.

کمترین سرعت رم DDR3 533 مگاهرتز است که به معنای چرخه ساعت 1/533000000 یا 1.87 نانومتر است. با تاخیر CAS 7 چرخه ، تاخیر کلی 1.87 7 7 = 13.09 ns است. (“ns” مخفف nanoseconds است.)

در حالی که کمترین سرعت رم DDR4 با سرعت 800 مگاهرتز است که به معنی چرخه ساعت 1/800000000 یا 1.25 نانومتر است. حتی اگر CAS بیشتر از 9 چرخه باشد ، تأخیر کل 1.25 9 9 = 11.25 نانومتر است. به همین دلیل سریعتر است!

برای اکثر افراد ، ظرفیت هر بار سرعت ساعت و تأخیر را از بین می برد. از 16 گیگابایت RAM DDR4-1600 بسیار بیشتر از سود 8 گیگابایت RAM DDR4-2400 بهره مند خواهید شد. در بیشتر موارد ، زمان بندی و تأخیر آخرین نکات قابل توجه است.

مطالب مرتبط: آموزش تعمیر لپ تاپ

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:333

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.