مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام

تفاوت میان فرمت JPG و JPEG در چیست؟

همه فرمت های فایل تصویر برابر نیستند. در واقع ، بسیاری از آنها برای رفع مشکلی ایجاد شده اند که قالب موجود از قبل قادر به حل آن نبود. به عنوان مثال JPEG به این دلیل ایجاد شد که اندازه فایلهای تصویری فضای ذخیره سازی زیادی را از بین می برد.

باور کنید یا نکنید ، پسوندهای پرونده JIF ، JPEG و JPG کم و بیش به همان چیز اشاره دارند. برای درک اینکه چرا قالب فایل دارای این تعداد نام است ، باید کمی از تاریخچه پیچیده را باز کنیم.

JPEG چیست؟

مخفف JPEG مخفف کلمه Joint Photographic Experts Group است – نوع پرونده پس از کمیته فرعی که به ایجاد استاندارد قالب مبادله JPEG (JIF) کمک کرد ، نامگذاری شد. اولین بار در سال 1992 توسط سازمان بین المللی استاندارد (ISO) صادر شد.

JPEG ها تصاویر 24 بیتی ثابت شطرنجی هستند و در هر کانال از مدل رنگی RGB هشت بیت دارند. این هیچ جایی برای کانال آلفا باقی نمی گذارد ، به این معنی که اگرچه JPEG می تواند بیش از 16 میلیون رنگ را پشتیبانی کند ، اما نمی تواند از شفافیت پشتیبانی کند.


بیشتر یادبگیرید: آموزش تعمیرات لپ تاپ


هنگامی که تصویری به عنوان JPEG ذخیره می شود ، برخی از داده های آن در فرایندی که تحت عنوان فشرده سازی فایل از دست رفته نامیده می شود ، دور ریخته می شوند. به نوبه خود ، تصویر 50-75 درصد فضای ذخیره سازی کمتری (در مقایسه با فرمت های قدیمی مانند BMP) با از دست دادن محسوس و کم کیفیت در تصویر ، اشغال می کند.

فشرده سازی JPEG مبتنی بر تکنیک فشرده سازی تصویری زیان آور به نام تبدیل گسسته کسینوس (DCT) است که اولین بار توسط مهندس برق نصیر احمد در سال 1972 پیشنهاد شد.

JIF چیست؟

می توانید تصور کنید که یک فایل JIF به صورت JPEG در “خالص ترین شکل” آن است. با این حال ، قالب دیگر زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد زیرا محدودیت های ناامید کننده ای را ارائه می دهد. به عنوان مثال ، تعاریف رنگی و پیکسلی JIF باعث ایجاد مشکل سازگاری بین رمزگذارها و رمزگشاها (بینندگان) می شود.

خوشبختانه ، این مشکلات بعداً توسط سایر استانداردهای “تکمیلی” که براساس JIF ساخته شده بودند ، برطرف شدند. اولین مورد این فرمت JPEG File Interchange Format (JFIF) و بعداً قالب فایل تصویر قابل تبادل (Exif) و پروفایل های رنگی ICC بود.

JPEG / JFIF در حال حاضر محبوب ترین قالب برای ذخیره و انتقال تصاویر عکاسی در اینترنت است ، در حالی که JPEG / Exif برای دوربین های دیجیتال و سایر دستگاه های ضبط تصویر است. اکثر افراد تفاوت بین این تغییرات را تشخیص نمی دهند و به سادگی از هر دو آنها فقط JPEG یاد می کنند.

JPG2 یا JPF چیست؟

در سال 2000 ، گروه JPEG قالب پرونده تصویری دیگری به نام JPEG 2000 (پسوندهای پرونده آن JPG2 و JPF است) را منتشر كرد. این هدف قرار بود جانشین JPEG شود ، اما در هیچ کجای محبوبیتی نبود. حتی زمانی که روش رمزگذاری پیشرفته آن اغلب منجر به تصاویر با کیفیت بهتر می شود.

فرمت فایل JPEG 2000 به دلایل ناچیزی متلاشی شد. برای اولین بار ، این کد بر اساس یک کد کاملاً جدید ساخته شده بود و بنابراین با JPEG سازگار نبود. علاوه بر این ، پردازش پرونده های JPEG 2000 برای پردازش به حافظه بیشتری احتیاج داشت ، که در آن زمان مقداری شکست آور بود. به هر حال ، یک کامپیوتر متوسط در آن زمان فقط 64 مگابایت حافظه داشت.

JPEG 2000 اکنون کمی سخت شده است که سخت افزار رایانه به طور کلی ، طی 20 سال گذشته بسیار پیشرفت کرده است ، اما فرمت فایل هنوز خیلی کم استفاده شده است. تنها مرورگر اینترنتی که از فایلهای JPEG 2000 در زمان نوشتن پشتیبانی می کند ، Safari است.

JPEG در مقابل JPG

نسخه های اولیه ویندوز (به طور خاص سیستم فایل MS-DOS 8.3 و FAT-16) حداکثر 3 حرف را در هنگام طولانی شدن افزونه های پرونده داشتند. JPEG برای فراتر رفتن از حد مجاز باید به JPG کوتاه می شد. رایانه های Mac و Linux هرگز چنین چیزی را نداشتند و بنابراین کاربران همچنان به ذخیره تصاویر به صورت JPEG ادامه می دهند.

برنامه های معروف ویرایش تصویر که در سیستم عامل های مختلف کار می کنند – مانند فتوشاپ و Gimp – در نهایت برای به حداقل رساندن سردرگمی ، پسوند پیش فرض فایل JPEG خود را روی JPG قرار می دهند.

و اینگونه بود که در نهایت به دو پسوند پرونده برای همان قالب رسیدیم: JPEG و JPG. هنگام انتخاب اینکه چرا تصویر خود را ذخیره کنید ، هیچ تفاوتی بین آنها وجود ندارد.

JPEG در مقابل PNG: کدام یک بهتر است؟

JPEG و PNG در همان دهه منتشر شدند ، با هر قالب پرونده ، مسئله تصویر دیجیتالی متفاوتی را حل می کرد که در آن زمان دنیای فناوری با آن روبرو بود. می توانید بگویید که طبیعی است که آنها دائماً با هم مقایسه می شوند … و حتی تا به امروز نیز چنین هستند. بین JPEG و PNG ، کدام قالب فایل تصویری برتر است؟

صادقانه بگویم ، پاسخ به این بستگی دارد که چه نوع تصویری را ذخیره می کنید.

JPEG برای عکس مناسب تر است زیرا از فشرده سازی با ضرر برای اندازه مناسب پرونده استفاده می کند. عکس ها آنقدر تصاویر جزئی و بزرگ هستند که مصنوعات فشرده سازی (اعوجاج های ظریف تصویر ناشی از فشرده سازی) روی آن ها چندان محسوس نیست.

از طرف دیگر ، تصاویر با نوک تیز ، لبه های واضح و با مناطق بزرگ یک رنگ (به عنوان مثال آرم های برداری ، پیکسل هنری و غیره) هنگام ذخیره به عنوان JPEG کاملاً مناسب به نظر نمی رسند.

اعتبار تصویر: Axel Grimard / Wikimedia Commons
این جایی است که ممکن است پرونده Portable Network Graphics (PNG) وارد شود. PNG توسط گروه توسعه PNG چهار سال پس از انتشار JPEG ساخته شده است ، از فشرده سازی و شفافیت داده های بدون ضرر پشتیبانی می کند. بنابراین اگر کیفیت تصویر باید حفظ شود و اندازه پرونده مسئله ای ندارد ، PNG اغلب استفاده می شود.

یک قانون خوب نگه داشتن JPEG در عکس ها و ذخیره PNG برای تصاویر با شفافیت و تصاویر غیر عکاسی است. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع مختلف فایلها (نه تنها تصاویر) ، راهنمای ما را در مورد اینکه چه زمان از کدام قالب فایل استفاده کنید ، بررسی کنید.

JPEG و JPG قالب فایل یکسانی هستند
علیرغم سردرگمی ای که JPEG با بروزرسانی ها و تغییرات مختلف ایجاد کرده است ، بدون شک سیل تصاویر دیجیتالی در اواسط دهه 90 در اینترنت عمدتاً ناشی از انتشار آن بود.

دفعه بعدی که برای صادر کردن عکس از یک ویرایشگر تصویر آماده شدید و لیست طولانی از قالب های موجود به شما ارائه می شود ، فقط بخاطر بسپارید: JPEG و JPG یکی هستند.


همچنین یادبگیرید: آموزش icdl

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:334

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.