مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام

آیا تا به حال فکر کرده اید که ممیانبر دسکتاپ چیست و چگونه کار می کند؟ به نظر می رسد عملکرد آنها متفاوت از سایر پرونده های رایانه شما است و دلیل خوبی هم دارد. آنها پرونده های منحصر به فردی هستند که متفاوت از پرونده های دیگر عمل می کنند. بیایید بررسی کنیم که چه چیزی میانبرها را خاص می کند و چگونه کار می کند.

میانبر چیست؟

میانبر مجموعه دستورالعمل هایی است که به کامپیوتر می گوید پرونده ای را در رایانه باز کند. هنگامی که یک میانبر را فعال می کنید ، این دستورالعمل ها را به کامپیوتر می دهد ، سپس پرونده را پیدا کرده و آن را اجرا می کند. فایلهای موجود در رایانه شما “خانه” های خاصی در محل زندگی خود دارند. اگر تا به حال پوشه Program Files را در رایانه خود حفاری کرده اید ، قبلاً این خانه ها را برای خود دیده اید. به طور معمول ، وقتی برنامه ای خانه خود را بر روی رایانه شخصی خود قرار می دهد ، همه پرونده ها و داده های مورد نیاز برای اجرا در پوشه خود را تنظیم می کند. اگر برنامه را از پوشه خود خارج کنید ، نمی تواند فایل های مورد نیاز برای اجرا را پیدا کند و خطایی ایجاد می کند. به همین ترتیب ، اگر می خواهید برنامه ای را اجرا کنید ، باید از طریق سیستم عامل به خانه آن بروید و فایل اجرایی (.exe) را که آن را اجرا می کند ، اجرا کنید. در روزهای ابتدایی رایانه ، هر وقت می خواستید برنامه جدیدی را اجرا کنید ، مجبور بودید این کار را به صورت دستی انجام دهید. این شامل بسیاری از کلیک کردن روی فهرست پوشه ها برای رسیدن به مکانی که می خواهید باشید. با این حال ، میانبرها این روند را بسیار آسان می کنند. آنها مجموعه ای از دستورالعمل ها هستند که همه فهرست ها را جستجو می کنند و برای آنها اجرا می شوند. وقتی روی یکی دوبار کلیک می کنید ، به طور خودکار به جایی که برنامه است می رود و آن را برای شما اجرا می کند. آنها خیلی هوشمند نیستند زیرا اگر برنامه را از پوشه خارج کنید ، میانبر خود به روز نمی شود. با این حال ، از آنجا که برنامه ها معمولاً در یک مکان قرار می گیرند ، نیازی نیست که میانبرها خودشان را به روز کنند. به نوعی ، این مانند این است که اگر می خواهید با ماشین به خانه دوست خود بروید ، اما هرگز به یاد نمی آورید که چگونه به آنجا بروید. هر بار که رانندگی می کنید ، باید به صورت دستی نقشه ای را بررسی کنید و تصمیم بگیرید که به کدام سمت باید بپیچید. از طرف دیگر ، میانبر مانند این است که اگر آدرس دوست خود را در GPS وارد کنید و اجازه دهید آن شما را به خانه دوستتان هدایت کند. شما نیازی به نگرانی در مورد محل زندگی دوست خود و کدام جاده ها به آنجا ندارید. شما دستورالعمل ها را دنبال می کنید در حقیقت ، اگر می خواهید این استعاره را بیشتر گسترش دهید ، میانبر مانند وارد کردن آدرس دوست خود در GPS است و ماشین شما بدون کمک شما به طور خودکار در آنجا رانندگی می کند. نیازی نیست کاری انجام دهید. فقط بگذارید ماشین تمام مسیر شما را ببرد.

آیا حذف یک میانبر برنامه را پاک می کند؟

شاید متوجه شده باشید که برنامه حتی پس از حذف میانبر همچنان در رایانه شما قرار دارد. برخی افراد اشتباه می کنند که حذف میانبر برابر با حذف برنامه است ، اما این درست نیست. میانبر قسمت اصلی برنامه نیست. همه چیز یک مجموعه دستورالعمل است که به رایانه شما می گوید برنامه هدف را کجا اجرا کند. وقتی دستورالعمل ها را حذف می کنید ، به هیچ وجه روی برنامه اصلی تأثیر نمی گذارد. در قیاس اتومبیل ما ، این مانند این است که آدرس دوست خود را از GPS جادویی اتومبیل خودران خود پاک کنید. پاک کردن آدرس از حافظه اتومبیل شما به معنای از بین رفتن خانه دوست شما نیست. در واقع ، اگر آدرس را از GPS پاک کرده اید ، باز هم می توانید به خانه دوست خود بروید. می توانید خودتان آنجا رانندگی کنید یا آدرس را دوباره وارد GPS کنید. به همین ترتیب ، اگر میانبر آن را پاک کنید ، همچنان می توانید دسترسی داشته باشید. شما می توانید از طریق سیستم فایل رایانه خود به محلی که برنامه نصب شده است بروید ، یا می توانید یک میانبر دیگر ایجاد کنید. برای خلاص شدن از شر یک برنامه ، باید آن را از ویندوز 10 حذف نصب کنید. حذف خوب میانبر را نیز حذف می کند ، اما گاهی اوقات یکی از برنامه ها پشت سر می ماند. اگر بخواهید آن را اجرا کنید به شما پیغام خطایی می دهد ، پس از حذف برنامه ، می توانید میانبر را پاک کنید.

نحوه ایجاد یک میانبر در ویندوز 10

اگر می خواهید برای یک برنامه میانبر ایجاد کنید ، می توانید این کار را به راحتی در ویندوز 10 انجام دهید. اول از همه ، شما باید وارد فهرست نرم افزاری شوید که می خواهید برای آن میانبر ایجاد کنید. اکنون ، شما باید فایل اجرایی را پیدا کنید که برنامه را شروع می کند. این یک فایل EXE خواهد بود. پس از یافتن آن ، روی آن کلیک راست کرده و گزینه Send to> Desktop (ایجاد میانبر) را انتخاب کنید. کمی گیج کننده است زیرا شما در واقع اجرایی را به جایی نمی فرستید. شما در حال ایجاد یک میانبر هستید که به جای آن به اجرایی منجر می شود.

 

وقتی روی این گزینه کلیک کنید ، می بینید که یک میانبر در دسک تاپ شما ظاهر می شود. همچنین می توانید با کلیک راست روی یک فضای خالی در دسک تاپ یا در Windows Explorer ، یک میانبر ایجاد کنید. در منوی کلیک راست ، به New> Shortcut بروید.

 

اکنون می توانید دایرکتوری پرونده ای را که می خواهید باز کنید کپی-پیست کنید یا با استفاده از دکمه سمت راست آن را مرور کنید.

چگونه می توان میانبر را در ویندوز 10 مشاهده کرد

بعضی اوقات می خواهید به پوشه ای که نرم افزار در آن نصب شده است دسترسی پیدا کنید. به عنوان مثال ، برخی از برنامه ها و بازی ها یک فایل پیکربندی در پوشه خود دارند که می توانید نحوه کار برنامه را تغییر دهید. متأسفانه ، از آنجا که ما بسیار عادت به کار با میانبرها داریم ، نصب یک برنامه آسان است بدون اینکه بدانید فایلهای برنامه دقیقاً کجاست. خوشبختانه راهی وجود دارد که بدون سر و صدا در فهرست رایانه خود ، این موضوع را کشف کنید. به یاد داشته باشید که چگونه میانبرها بسته های کوچک دستورالعمل مربوط به محل زندگی یک برنامه هستند؟ ما می توانیم بدون نیاز به اجرای برنامه در رایانه ، از این اطلاعات برای کشف محل نصب برنامه استفاده کنیم. برای انجام این کار در ویندوز 10 ، بر روی یک میانبر کلیک راست کرده ، سپس روی Open file location کلیک کنید. سپس رایانه شما طبق دستورالعمل خود به پرونده می رود ، اما برنامه را بوت نمی کند. در عوض ، پوشه ای را که در آن قرار دارد باز می کند تا بتوانید ببینید چه چیزی در آن قرار دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:334

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.