مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام

انواع آدرس های شبکه IPV4

استانداردهای اینترنت، انواع زیر را برای آدرس IP برشمرده اند:
:Unicast
به یک اینترفیس تنها در شبکه که بر روی یک subnet (زیر شبکه) خاص در شبکه قرار دارد، تخصیص میابد و در ارتباطات یک-به-یک کاربرد دارد.
Multicast
به یک یا بیش از یک اینترفیس در شبکه که بر روی subnet )زیر شبکه) های مختلف در شبکه قرار دارند، تخصیص میابد و در ارتباطات یک-به-چند کاربرد دارد.
: Broadcast 
به تمام اینترفیس های موجود در شبکه که بر روی یک subnet )زیر شبکه) در شبکه قرار دارد، تخصیص میابد و درارتباطات یک-به-در یک Subnetکاربرد دارد.
در زیر به تفصیل در رابطه با این یه نوع آدرس IP صحبت خواهیم کرد.

بیشتر یاد بگیرید:

آموزش شبکه در مجتمع فنی تهران پایتخت 

آدرس هایIPv4 از نوعUnicast

آدرس IPv4 از نوع Unicast، مکان اینترفیس را درشبکه به همان نحوی که آدرس پستی، مکان یک خانه در شهر را نشان میدهد، مشخص میکند. فقط همانطور که آدرس پستی محل یک خانه را نشان میدهد، یک آدرس IP هم باید در شبکه داخلی منحصربفرد باشد و یک فرم مشخص داشته باشد.
هر آدرس IP از نوع Unicast شامل network ID و Host ID است.
Network ID
که آدرس شبکه هم نامیده میشود) سیستم هایی را مشخص میکند که همگی در یک شبکه فیزیکی قرار دارند و این شبکه فیزیکی ممکن است توسط چندین روتر بهم متصل شده باشد. در واقع تمام سیستم های موجود در یک شبکه فیزیکی باید network ID آن ها یکسان باشد.

شاید برای شما مهم باشد:

آموزش شبکه IP 

دوره های تخصصی شبکه


Host ID 
که آدرس هاست هم نامیده میشود)، مشخص کننده یک ایستگاه کاری، سرور، روتر، پرینتر یا دیگر هاست های تحت استاندارد TCP/IP در شبکه است. آدرس هاست بر خلاف آدرس شبکه، در یک شبکه باید برای هر هاست منحصربفرد باشد.

آدرسIPv4 از نوعMulticast

آدرس های IPv4 از نوع Multicast، برای ارسال یک بسته از یک مبداء و دریافت آن توسط چندین مقصد استفاده میشود. در یک اینترانت که IPv4 Multicast در آن فعال است، بسته هایی که با یک IPv4 Multicast آدرس دهی شده اند، توسط روترها به Subnet هایی که در آن ها هاست هایی هستند که به ترافیک Multicast گوش میدهند، ارسال میشوند. IPv4 Multicast یک سرویس تحویل بسته و کارای یک به چند را در بسیاری از انواع ارتباطات ارائه میکند.
آدرس های IPv4 Multicast توسط آدرس اینترنتی کلاس D؛ 224.0.0.0تعریف شده اند. محدوده آدرس هایIPv4 Multicast از 224.0.0.0 تا 239.255.255.255 است. گفتنی است آدرس هایIPv4 Multicast با پسوند 24 یعنی 224.0.0.024 ) از 224.0.0.0 تا 224.0.0.255) برای ترافیک Multicast زیر شبکه محلی Local Subnetذخیره شده است.

آدرس هایIPv4 از نوعBroadcast

IP از مجموعه ای از آدرس های broadcast برای ایجاد یک ارتباط یک به همه در subnet استفاده میکند. بسته هایی که به ادرس های Broadcast ارسال شده اند، توسط تمام اینترفیس های موجود در Subnet دریافت و پردازش میشوند.
Network Broadcast: 
در یک قالب آدرسی کلاس بندی شده، تمام بیت های هاست را برابر با یک قرار میدهد. برای مثال آدرس Broadcast شبکه با ادرس 131.107.0.0/16 برابرست با: 131.107.255.255. Broadcast های شبکه برای ارسال بسته ها به تمام اینترفیس های موجود در یک شبکه کلاس بندی شده استفاده میشود. روترها بسته های Broadcast را از خود عبور نمیدهند.

بیشتر بخوانید:

آموزش icdl در مجتمع فنی تهران پایتخت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:334

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.