مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام

شبکه های بی سیم اینترنت خود را تبدیل به  بخشی اساسی از زندگی روزانه افراد کرده اند.  هنگامی که شما شبکه اینترنت وایرلس خود را راه اندازی می کنید ممکن است تصمیم بگیرید که برای راحتی درکار کردن از رمز عبور استفاده نکنید یا ممکن است شما برای اینکه مهمانانتان بتوانند به راحتی از این سیستم استفاده کنند، کادر مربوط به رمز را خالی گذاشته اید و شاید هم اینکه شما اصلا نمی دانستید که دستگاه شما قابلیت ایجاد رمز عبور را دارد.
با وجود هردلیلی نیاز است که شما برای اینترنت بی سیم خود رمز عبور ایجاد کنید. در این قسمت می خواهیم دلایل افزایش امنیت پسورد وایفای (وایرلس) بیان نماییم :

1- از بین رفتن و مصرف پهنای باید اینترنت توسط افراد ناشناس:

یکی از دلایل اصلی برای اینکه شما باید یک رمز عبور برای شبکه اینترنت بی سیم خود انتخاب نمایید این است که در حقیقت شما بدون استفاده از رمز عبور ،  اینترنت خود را به صورت رایگان در اختیار تمامی همسایگان و تمامی افرادی که در رنج شبکه بی سیم شما هستند قرار داده اید. همسایه شما می تواند با اتصال تلویزیون هوشمند خود به شبکه اینترنت شما انواع فیلم های HD را دانلود کند بدون اینکه از شما اجازه گرفته باشد و این به نوعی دزدی محسوب می شود. بسته به سرعت سرویس اینترنت شما ممکن است سریعا این سرویس به اتمام برسد و پهنای باند کمی برای شما باقی بماند و همسایگان بدون آنکه برای آن ریالی پرداخت کرده باشند از یک سرویس پر سرعت لذت برده اند. به نظر می رسد برای جلوگیری از این اتفاق باید به سرعت بر روی مودم و روتر (router) خودتان تنظیمات مربوط به رمز گذاری WPA2 و استفاده از کلمه عبور را فعال نمایید.

بیشتر یاد بگیرید:

اگر قصد یادگیری تعمیرات موبایل را دارید میتوانید در دوره ی آموزش تعمیرات موبایل که در مجتمع فنی تهران پایتخت در حال برگزاری است شرکت کنید و مدرک معتبر فنی حرفه ای دریافت کنید.

2- هکرها

هکرها بسیار بسیار دوستدار شبکه های باز هستند زیرا بسیار راحت می توانند به آنها حمله کنند. این شبکه ها حتی نیاز نیست که به آن حمله شود بلکه کافی است که فقط عضو آن ها شوند. هنگامی که یک هکر به شبکه بی سیم شما پیوست، همانند آن است که آن ها در خانه شما هستند زیرا تا آن جا که به شبکه خانگی مربوط می شود، آن ها رابه عنوان بخشی از خانواده به حساب می آورد. مگر در مواردی که روتر شما ترافیک شبکه بی سیم را از دیگر ترافیک ها جدا می کند و با آن به صورت جداگانه رفتار می کند. هکر ها می توانند به طور بالقوه دسترسی به منابع به اشتراک گذاشته شده مانند برخی فایل ها و حتی چاپگر شما و دیگر دستگاه ها داشته باشند. رمز عبور برای شبکه بی سیم اینترنت می تواند شبکه را به یک هدف غیر جذاب برای هکر ها تبدیل کند زیرا برای هک کردن آن نیاز به صرف منابع زیادی دارند. وقتی با یک رمزگذاری WPA2 امنیت شبکه خود را تامین می کنید نشان می دهید که مخالف رمزگذاری منسوخ شده و آسیب پذیر بر مبنای WEP هستید و شبکه شما دیگر به عنوان یک هدف جذاب نیست. اطمینان حاصل کنید که رمز عبور شما ساده و به راحتی قابل حدس زدن نیست و همچنین این ایده خوبی است که نام متفاوتی از آنچه بعنوان پیش فرض در تنظیمات روتر و اکسس پوینت (Access point) شما وجود دارد انتخاب کنید.

3- استراق سمع کنندگان یا جاسوسان 

چه چیزی حتی از یک هکر خزنده تر و آرام تر حرکت می کند؟ یک استراق سمع کننده و جاسوس. هکرها بد هستند اما استراق سمع کنندگان وحشتناک تر هستند. همسایگان شما که به شبکه بی سیم شما پیوسته اند می توانند در زمان راحت تر و سریع تری به منابع شبکه از قبیل دوربین های امنیتی شبکه شده، دسترسی داشته باشند. آیا به اندازه کافی برای شما خزنده و مبهوت کننده است که متوجه ماجرا نشوید؟ استراق سمع کنندگان همچنین می توانند عادات و رفتار شما را در اینترنت آزادانه ببینند و مطلع شوند که شما از چه سایت هایی استفاده می کنید و چه عمل هایی انجام می دهید. هر دوی این کارها کاملا غیر قانونی است اما شما برای اینکه در برابر این آسیب پذیری ها مقاوم باشید باید از یک رمز عبور قوی استفاده نمایید.

4- عواقب قانونی

مورد دیگری که شما باید در مورد آن نگران باشید، مسؤلیت شما در ارتباط با افرادی است که از طریق اینترنت شما مرتکب جرایمی همچون هک، عدم رعایت کپی رایت، انتشار تصاویر غیر اخلاقی، برداشت از حساب غیر کلاهبرداری و……… می شوند. هنگامی که پلیس و نهاد های امنیتی، به ردیابی خطوط ترافیکی اینترنتی که جرم با آن صورت گرفته است می پردازند به اولین کسی که می رسند، شما هستید. زیرا ترافیک از شبکه اینترنت شما نشات گرفته است. در نهایت پلیس مقصر اصلی را شناسایی خواهد کرد ولی همین امر باعث مشکلات و گرفتاری زیاد برای شما خواهد شد که با یک رمزگذاری می توانید از بوجود آمدن آن جلوگیری نمایید.

آموزش تعمیرات لپ تاپ در مجتمع فنی تهران پایتخت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:334

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.