مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام

رمزگذاری پوشه ها اطلاعات شما را از هکرها در امان نگه می دارد. در اینجا نحوه محافظت از رمز عبور پرونده ها در ویندوز و مک آورده شده است.

همه ما پرونده های مهم و ویژه ای داریم: سوابق مالی ، عکس های خانوادگی قدیمی ، یا سرگرمی ای که دوست دارید حتی از دوستان صمیمی آن را مخفی نگه دارید. اما داشتن پرونده های خود بر روی لپ تاپ یا کامپیوتر ایمن نیست. دستگاه ها ممکن است به سرقت بروند و یک اشتباه ساده هنگام مرور اینترنت می تواند دسترسی کامل به یک هکر را فراهم کند. بهترین گزینه برای امنیت کامل پرونده ها و پوشه ها رمزگذاری آنهاست.

رمزگذاری پرونده چیست؟

با رمزگذاری یک فایل ، محتوای آن را فراتر از تشخیص تقلا می کنید. با استفاده از یک کلید رمزنگاری ، به عنوان مثال رمز عبور یا کد ، قفل آن را باز می کنید. به این ترتیب ، فقط افراد مجاز با کلید رمزگذاری می توانند به داده ها دسترسی پیدا کنند. سرعت رمزگذاری ، سرعت ، کارایی و قدرت آن به عوامل مختلفی از جمله طول کلید و نوع رمزگذاری متفاوت است. در مجموع ، رمزگذاری به جای اینکه کل پرونده را ایمن نگه دارید ، به این معنی است که فقط باید از رمز عبور خود محافظت کنید.


همچنین بخوانید: اموزش امنیت شبکه Network Security 


چرا به رمزگذاری پرونده نیاز دارید؟

دلایل مختلفی وجود دارد که شما باید یک یا چند پرونده خود را رمزگذاری کنید.

در حال حرکت

اگر با لپ تاپ خود سفر می کنید یا گهگاه از آن در مکان های عمومی استفاده می کنید ، در صورت کسی دستگاه شما را سرقت می کند یا به آن حمله می کند – با استفاده از Wi-Fi باز – و نصب نرم افزارهای جاسوسی ، رمزگذاری فایلهای خصوصی آنها را ایمن می کند.

انتقال داده

خواه از فضای ذخیره سازی ابری و سرویس های اشتراک آنلاین ، درایو فلش USB یا ایمیل برای اشتراک گذاری پرونده ها با شخصی استفاده کنید ، نفوذناپذیر نیستند. رمزگذاری پرونده شما قبل از ارسال ، به شما اطمینان می دهد که پرونده ایمن باشد حتی اگر کسی آن را رهگیری کند.

محافظت لایه ای

امنیت سایبری به صورت لایه لایه کار می کند. برای اینکه هکر به هر یک از پرونده های شما دسترسی پیدا کند ، باید از چندین موانع عبور کند. رمزگذاری فایلی که حاوی اطلاعات حساس است ، یک لایه محافظت دیگر ایجاد می کند و کار هکرهای بالقوه را دشوارتر می کند.

یکپارچگی را حفظ کرده و مقررات را دنبال کنید

اگر فایلی که می خواهید اطلاعات حساس را در خود جای دهد ، رمزگذاری نشدن آن می تواند آنها را در شرایط بحرانی که یکپارچگی داده ها حیاتی است ، بی فایده کند.

کدام پرونده ها را برای رمزگذاری نیاز دارید؟

تعیین اینکه کدام پرونده ها به امنیت بیشتری نیاز دارند یک سوال ذهنی است. بستگی به این دارد که شما برای کدام نوع از اطلاعات بیشترین اهمیت را داشته باشید و به میزان حریم خصوصی خود بپردازید.

اما این بدان معنا نیست که پرونده هایی وجود ندارد که همه باید رمزگذاری کنند ، برخی از آنها شامل موارد زیر است:

اطلاعات و سوابق مالی
اسناد حقوقی
اطلاعات قابل شناسایی شخصی (PII).
پرونده های محرمانه پروژه
پشتیبان گیری و بایگانی
به طور خلاصه ، رمزگذاری محتوایی را که می تواند علیه شما استفاده شود در نظر بگیرید – یعنی برای هر چیزی از کلاهبرداری هویت گرفته تا باج خواهی.


مطالب مرتبط: اموزش شبکه


چرا کل درایو خود را رمزگذاری نمی کنید؟

رمزگذاری کل درایو شما که به رمزگذاری کامل دیسک نیز معروف است ، ممکن است یک راه حل عالی برای محافظت از همه پرونده ها و داده های شما بدون توجه به اهمیت باشد. اما رمزگذاری کامل دیسک برای کاربر عادی توصیه نمی شود. این می تواند سرعت دستگاه شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد ، پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات را پیچیده کرده و از پرونده های شما در حین انتقال یا اشتراک گذاری محافظت نکند ، آنها را کاملاً در معرض دید و آسیب پذیر قرار دهد. تا زمانی که همه داده های شما بسیار حساس نباشند و دستگاه قدرتمندی نداشته باشید که نمی توانید سرعت آن را کاهش دهید ، رمزگذاری کامل دیسک بیش از حد مجاز است.

نحوه رمزگذاری فایل

بهترین گزینه شما برای رمزگذاری پرونده ها استفاده از نرم افزارهای تخصصی است ، بنابراین بیایید نگاهی به نحوه انجام این کار با استفاده از ویندوز و Mac ها بیاندازیم.

نحوه رمزگذاری پرونده ها در ویندوز

WinRAR یکی از شناخته شده ترین سرویس های داده است که اغلب از قبل با دستگاه های ویندوز نصب می شود. علاوه بر فشرده سازی فایل ها ، به شما امکان می دهد تا آنها را با یک رمز عبور امن رمزگذاری کنید.

برای ساده و مرتب نگه داشتن موارد هنگام استخراج پرونده های خود ، هر آنچه را که می خواهید برای رمزگذاری در یک پوشه رمزگذاری کنید ، جمع کرده و سپس این مراحل را برای رمزگذاری آن با استفاده از WinRAR دنبال کنید:

روی پرونده یا پوشه کلیک راست کنید.
برای بایگانی روی Add کلیک کنید.
ZIP را در قالب بایگانی انتخاب کنید.
روی تنظیم گذرواژه کلیک کنید.

یک رمز ورود قوی وارد کنید و کادر رمزگذاری ZIP میراث را علامت بزنید.
تأیید را در پنجره Enter password و پنجره اصلی کلیک کنید.
WinRAR به طور خودکار پرونده های شما را فشرده و رمزگذاری می کند. بسته به اندازه پرونده های شما ممکن است از چند ثانیه تا یک ساعت طول بکشد.

نحوه رمزگذاری پرونده ها در MacOS

وقتی صحبت از رمزگذاری پرونده ها و پوشه ها در Mac شما می شود ، MacOS به شما امکان می دهد بدون نیاز به نرم افزار شخص ثالث ، مستقیماً داده ها را فشرده و از رمز عبور محافظت کنید.

به همین ترتیب ، برای راحتی کار با جمع آوری پرونده هایی که می خواهید در یک پوشه روی دسک تاپ خود رمزگذاری کنید ، شروع کنید و سپس:

همزمان Command و Space را فشار دهید تا نوار جستجوی شما باز شود.
جستجوی “ترمینال”.
در پنجره Terminal ، دستور cd Desktop را تایپ کرده و Enter را فشار دهید.
دستور ZIP -e [zip file name.zip] [نام پرونده] را وارد کنید.
Enter را فشار دهید.
رمز ورود خود را قبل از رمز ورود وارد کنید و آن را در Verify password تکرار کنید.
Enter را فشار دهید.

سپس سیستم عامل شما پرونده یا پوشه شما را رمزگذاری کرده و در میز کار ذخیره می کند.

روش های دیگری وجود دارد که می توانید بدون استفاده از پنجره Terminal ، با استفاده از نرم افزارهای شخص ثالث مانند iZIP و BetterZip ، یک فایل را در Mac خود رمزگذاری کنید.

سایر روش های ضروری برای ایمن سازی اطلاعات شما

رمزگذاری یک پرونده یا پوشه معادل قفل کردن اتاق یا جعبه ای است که می خواهید از آن محافظت کنید. این خود یک اقدام امنیتی عالی است که می تواند اکثر مهاجمان را متوقف و ناامید کند. اما توقف در آنجا بدان معنی است که بسیاری از مزایای پیشنهادات رمزگذاری پرونده را از دست می دهید.

رمزهای عبور خود را تغییر دهید

مشابه رمزهای ورود به سیستم ، کلیدهایی که برای رمزگذاری پرونده های خود استفاده می کنید باید متفاوت باشند ، رمزگذاری به رمزگذاری.

از یک مدیر رمز عبور استفاده کنید

اگر بیش از تعداد انگشت شماری از پرونده ها رمزگذاری می کنید و به خاطر سپردن گذرواژه های آنها دشوارتر می شود ، وقت آن است که از یک مدیر رمز عبور استفاده کنید. ترجیحاً ، جدا از آنچه برای مدیریت ورود به سیستم استفاده می کنید باشد.

با مراقبت به اشتراک بگذارید

بعضی اوقات ، ممکن است بخواهید به کسی اجازه دسترسی به یک فایل رمزگذاری شده را بدهید که برای این کار لازم است کلید رمزگذاری خود را به اشتراک بگذارید. اگر پرونده را به صورت آنلاین به اشتراک می گذارید ، مطمئن شوید که رمز عبور را از طریق روش ارتباطی متفاوت با روش ارسال پرونده در صورت به خطر افتادن ، ارسال می کنید.

از دستگاه های خود محافظت کنید

با گذشت زمان – و ابزارهای مناسب – حتی قوی ترین رمزگذاری ها نیز می توانند شکسته شوند. اولین و آخرین قانون شما برای ایمن نگه داشتن پرونده ها ، امنیت فیزیکی و دیجیتالی آنهاست. اطمینان حاصل کنید که هرگز لپ تاپ یا دیسک سخت خود را بدون مراقبت در فضای باز رها نمی کنید و تمام تلاش خود را می کنید تا از طریق ایمیل های فیشینگ یا شبکه های باز هک نشوید.


آموزش مباحث دیجیتال مارکتینگ در مجتمع فنی تهران پایتخت.


 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:320

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.