مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام

ویندوز 10 دارای آرایه قابل توجهی از پیام های خطا است و در اینجا نحوه رفع خطای DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL در ویندوز 10 آورده شده است.

خطای DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL چیست؟

خطای DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL مربوط به درایورهای سیستم شماست و کد توقف 0x000000D1 را یدک می کشد. این خطا نشان می دهد “در حالی که فرآیند IRQL بیش از حد بالا بود ، یک درایور حالت هسته سعی در دسترسی به حافظه قابل مشاهده داشت.”

با شکستن این پیام رمزگونه ، این خطا از یک مشکل ارتباطی بین سخت افزار و پردازنده ناشی می شود.

وقتی سخت افزار شما می خواهد به CPU بگوید که چیزی در شرف وقوع است ، وقفه ایجاد می کند. اگر تعداد زیادی از سخت افزارها سعی در برقراری ارتباط همزمان داشته باشند یا بهتر بگویم ، در جایی پیکربندی معیوبی وجود دارد ، سطح درخواست وقفه (IRQL) افزایش می یابد.

در این حالت ، یک قطعه سخت افزاری در تلاش است تا به بخشی از حافظه سیستم شما دسترسی پیدا کند که به آن دسترسی ندارد زیرا پردازنده در حال پردازش سایر موارد است. رانندگان به ارتباط سخت افزاری کمک می کنند ، به GPU شما اجازه می دهند با CPU صحبت کند و غیره. اگر راننده تلاش کند به آدرس حافظه ای که دسترسی مناسبی به آن ندارد دسترسی پیدا کند ، باعث خراب شدن سیستم شما می شود.

یکی از رایج ترین درایورهایی که با خطای 0x000000D1 درگیر است ، درایور شبکه شما است ، به طور خاص فایل سیستم ndis.sys ، که ممکن است در آن اشاره کنید به عنوان مرجع خرابی در صفحه نمایش صفحه مرگ آبی شود

چگونه خطای DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL را برطرف کنیم

از آنجا که خطای DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL مربوط به درایورهای سیستم شما است ، چندین رفع مشکل ساده در دسترس است.

1. برای به روز رسانی بررسی کنید

به نظر ساده می آید ، اما باید هرگونه بروزرسانی برجسته را بررسی کنید. در به روزرسانی آینده مربوط به درایور معیوب شما ممکن است یک اشکال برطرف شود و نصب به روزرسانی ممکن است همه چیز را خوب کند.

Windows Key + I را بزنید تا پانل تنظیمات باز شود. اکنون ، به قسمت Update & Security بروید ، سپس در Windows Update بررسی کنید که آیا هرگونه به روزرسانی معلق وجود ندارد. در صورت بروزرسانی ، پرونده های مهم را ذخیره کنید ، سپس شروع مجدد را فشار دهید. سیستم شما در طی مراحل راه اندازی مجدد خواهد شد.

2. درایورهای سیستم خود را به روز کنید

ویندوز 10 از بروزرسانی درایور شما مراقبت می کند ، اما این بدان معنی نیست که درایور ها گاه به گاه شبکه را لغز نمی کند. همچنین جلوی خرابی درایور را نمی گیرد ، جایی که درایور با گذشت زمان دچار اشکال یا خراب می شود. خطاهای درایور در ویندوز 10 کمتر از نسخه های قدیمی ویندوز است ، اما کاملاً هم اتفاق می افتد.

اگر می خواهید به روزرسانی های اخیر درایور را مشاهده کنید ، Windows Key + I را فشار دهید تا پانل تنظیمات باز شود ، سپس Update & Security> View history update را انتخاب کنید. هر درایوری را که نیاز به بروزرسانی دارد می توانید در اینجا پیدا کنید.

اگر صفحه تاریخچه به روزرسانی درایور چیزی را نشان نمی دهد ، وقت آن است که  Device Manager را بررسی کنید.  Device Manager

با این حال ، به عنوان DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL که اغلب به فایل سیستم ndis.sys مربوط می شود ، باید یک درایور دستی آداپتور شبکه را در اینجا انجام دهید. را در نوار جستجوی منوی شروع تایپ کنید و بهترین تطبیق را انتخاب کنید. لیست موجود در شاخص های خطای زرد را بررسی کنید. اگر مواردی وجود نداشته باشد ، بعید است که یک درایور منبع این مسئله باشد.

بخش آداپتور شبکه را باز کنید ، روی درایور آداپتور Wi-Fi یا آداپتور Ethernet (یا هر دو) راست کلیک کنید و گزینه Update driver را انتخاب کنید. اکنون ، جستجو به صورت خودکار برای نرم افزار درایور به روز شده را انتخاب کنید ، ویندوز روند را برای شما به صورت خودکار انجام می دهد.

بخش آداپتور شبکه در مدیر دستگاه شما احتمالاً به اندازه من شلوغ به نظر نمی رسد ، بنابراین تشخیص اینکه کدام آداپتور را انتخاب کنید نسبتاً آسان است.

3. نصب مجدد درایور شبکه

اگر به روزرسانی ویندوز 10 کار نکرد و به روزرسانی درایور شما انجام نشد ، همیشه می توانید نصب تمیز درایور را انتخاب کنید. این بدان معنی است که شما درایور را از سیستم خود حذف می کنید ، سپس آخرین نسخه را بدون کمک از ویندوز نصب کنید.

از آنجا که این مربوط به آداپتورهای شبکه شما است ، باید درایور صحیح را زودتر بارگیری کنید ، زیرا پس از حذف درایور آداپتور شبکه ، ممکن است اتصال اینترنت شما دیگر قطع نشود.

به بخش مدیریت دستگاه برگردید و بخش آداپتور شبکه را باز کنید. اکنون ، نام درایور را در یک موتور جستجوی اینترنتی کپی و جایگذاری کنید. به عنوان مثال ، من یک جستجوی “Realtek pcie gbe family controller” را جستجو می کردم تا آخرین درایورهای آداپتور Ethernet خود را پیدا کنم.

آخرین نسخه آداپتور شبکه موجود برای سخت افزار خود را مرور کرده و بارگیری کنید. اکثر درایورها دارای یک فایل نصب خودکار به نام setup.exe هستند که در جایی از فایلهای درایور بارگیری شده پیدا خواهید کرد.

پس از بارگیری درایورهای آداپتور شبکه صحیح ، می توانید درایور آداپتور شبکه موجود را حذف کنید. در مدیر دستگاه ، بر روی درایور آداپتور شبکه موجود خود کلیک راست کرده و حذف نصب را انتخاب کنید. از دستورالعمل های روی صفحه پیروی کنید.

4. SFC و CHKDSK را اجرا کنید

ویندوز 10 شامل چندین ابزار سیستم یکپارچه است که سیستم فایلهای خراب را برطرف می کند. اگر به روزرسانی و جایگزینی درایور کار نمی کند ، می تواند یک فایل خراب در جای دیگر سیستم شما باشد. خطای DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL می تواند مربوط به فایل صفحه بندی شما باشد که نوعی حافظه سیستم مجازی است. با اجرای SFC و CHKDSK می توانید هرگونه خرابی مربوط به پرونده صفحه بندی را برطرف کنید.

Windows File File Check (SFC) خطاهای مربوط به پرونده های سیستم Windows را برطرف می کند ، خطاها را به طور خودکار اسکن و رفع می کند.

قبل از اجرای دستور SFC ، مهم است که بررسی کنید آیا به درستی کار می کند. برای این کار از ابزار Deployment Image Servicing and Management یا DISM استفاده می کنیم.

مانند SFC ، DISM یک ابزار ویندوز یکپارچه با عملکرد گسترده است. در این حالت ، دستور DISM Restorehealth اطمینان حاصل می کند که رفع اشکال بعدی ما به درستی کار خواهد کرد.

مراحل زیر را انجام دهید.

Command Prompt (Admin) را در نوار جستجوی منوی Start تایپ کنید ، سپس کلیک راست کرده و Run as administrator را انتخاب کنید تا یک Command Prompt مرتفع باز شود.
دستور زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید: DISM / online / cleanup-image / restorehealth
منتظر بمانید تا دستور کامل شود. این روند بسته به سلامت سیستم شما ممکن است تا 20 دقیقه طول بکشد. به نظر می رسد روند کار در زمان های خاصی گیر کرده است ، اما منتظر بمانید تا کامل شود.
پس از اتمام مراحل ، sfc / scannow را تایپ کرده و Enter را فشار دهید.

CHKDSK یکی دیگر از ابزارهای سیستم ویندوز است که ساختار پرونده شما را بررسی می کند. برخلاف SFC ، CHKDSK کل درایو شما را برای خطا اسکن می کند ، در حالی که SFC پرونده های سیستم ویندوز شما را به طور خاص اسکن می کند. مانند SFC ، اسکن CHKDSK را از Command Prompt برای رفع مشکل دستگاه خود اجرا کنید.

خط فرمان را در نوار جستجوی منوی شروع تایپ کنید ، سپس روی بهترین مطابقت کلیک راست کرده و Run as administrator را انتخاب کنید. (گزینه دیگر ، Windows Key + X را فشار دهید ، سپس Command Prompt (Admin) را از فهرست انتخاب کنید.)
بعد ، chkdsk / r را تایپ کنید و Enter را فشار دهید. این دستور سیستم شما را از نظر خطا اسکن کرده و مشکلات موجود را در طول راه حل می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:320

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.