مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام

چگونه مشکلات متصل شدن بلوتوث را برطرف کنیم ؟

بلوتوث یک روش محبوب برای انتقال بی سیم داده ها بین دو دستگاه مانند تلفن و هدفون ، پخش کننده رسانه و بلندگو یا iPad و صفحه کلید است. به گفته گروه علاقه ویژه بلوتوث ، این یکی از پر کاربردترین فناوری های بی سیم در جهان است. پیش بینی می شود بیش از 4.6 میلیارد محصول بلوتوث فقط در سال جاری ارسال شود و این تعداد احتمالاً تا سال 2024 به بیش از 6 میلیارد در سال افزایش خواهد یافت.

بلوتوث هنگام کار بسیار عالی است. اما اگر کسی هستید که دوست دارید با این نوع اسباب بازی های متصل به بازی بپردازید ، می دانید که هنگام قطع اتصال این دو می تواند ناامید کننده باشد. در اینجا برخی از دلایل عمده مشکلات جفت شدن و همچنین توصیه هایی در مورد آنچه می توانید در مورد آنها انجام دهید آورده شده است.

چرا جفت شدن بلوتوث خراب است

بلوتوث برای عملکرد صحیح به سخت افزار و نرم افزار بستگی دارد. بنابراین اگر دستگاه های شما نتوانند به یک زبان بلوتوثی مشترک صحبت کنند ، دیگر نمی توانند متصل شوند

به طور کلی ، بلوتوث با گذشته سازگار است: دستگاه های بلوتوثی که از استاندارد بلوتوث 5 پشتیبانی می کنند باید همچنان بتوانند با دستگاه هایی استفاده کنند که مثلاً از بلوتوث 2.1 باستانی استفاده می شود و در سال 2007 راه اندازی شده است.

موارد استثنا ابزارهایی هستند که از نسخه کم مصرفی به نام Bluetooth Smart استفاده می کنند و پروتکل متفاوتی از دستگاه های بلوتوث قدیمی یا “Classic” دارند. دستگاه های هوشمند بلوتوث با گذشته سازگار نیستند و دستگاه های قدیمی که از بلوتوث کلاسیک پشتیبانی می کنند را شناسایی یا جفت نمی کنند. (به عنوان مثال ، تلفن قدیمی سونی اریکسون که دارای بلوتوث 3.0 است قادر به اتصال به دستگاه بلوتوثی هوشمند نیست.)

با این حال ، اگر دستگاهی از بلوتوث 4.0 (در بعضی موارد) ، 4.2 (در بیشتر موارد) یا 5.0 (در بیشتر موارد) پشتیبانی می کند ، باید بلوتوث هوشمند و کلاسیک را تشخیص دهد. دستگاه های بلوتوث 4.0 به طور رسمی با عنوان Bluetooth Smart Ready آماده می شوند. در مورد بلوتوث 4.2 و 5 ، انتظار می رود.

ابزارهایی که معمولاً از بلوتوث هوشمند استفاده می کنند شامل ابزارهای بهداشتی شخصی مانند باندهای تناسب اندام یا مانیتورهای ضربان قلب هستند. این اسبابک ها فقط با یک تلفن هوشمند یا رایانه لوحی که از بلوتوث هوشمند نیز استفاده می کند – یا بلوتوث هوشمند آماده هستند – جفت می شوند.

اکثر تلفن های هوشمند با بلوتوث هوشمند سازگار هستند. این شامل آیفون های دارای iOS 7 و جدیدتر ، تلفن های Android دارای نسخه 4.3 یا جدیدتر ، دستگاه های Windows Phone 8.1 و همه دستگاه های BlackBerry 10 است. اطمینان حاصل کنید که تلفن شما آخرین نسخه سیستم عامل خود را اجرا می کند – اما اگر دستگاه شما برای اجرای نرم افزار نسبتاً فعلی به اندازه کافی جدید نیست ، ممکن است نتوانید آن را با آن باند تناسب اندام مرتبط کنید.

دستگاه ها همچنین دارای پروفایل های بلوتوث خاص هستند. اگر بلوتوث زبان رایج دستگاه های اتصال است ، می توانید یک نمایه را به عنوان گویشی در ارتباط با استفاده خاص بدانید. به عنوان مثال ، شما احتمالاً نمی توانید ماوس و دوربین را به هم متصل کنید زیرا یک دوربین از نمایه دستگاه رابط انسانی پشتیبانی نمی کند. اما اگر هم تلفن همراه و هم یک هدست بی سیم از هندزفری پروفایل پشتیبانی می کنند ، باید بتوانید آنها را جفت کنید.

با این حال ، اگر خرابی جفت شدن به دلیل خطای کاربر باشد ، مراحلی وجود دارد که می توانید دستگاه های خود را با خوشحالی با یکدیگر ارتباط برقرار کنید.

در مورد خرابی های جفت شدن بلوتوث چه کاری می توانید انجام دهید؟

1.مطمئن شوید بلوتوث روشن است

اگر دستگاه Android دارید ، باید نماد بلوتوث کوچک را در سمت راست بالای صفحه مشاهده کنید. برای iOS و iPadOS ، برای فعال و غیرفعال کردن بلوتوث باید وارد تنظیمات شوید. کاربران ویندوز بلوتوث را در تنظیمات> دستگاه ها> بلوتوث پیدا می کنند (یا ممکن است در نوار وظیفه خود یک میانبر داشته باشید). کاربران Mac یک نماد وضعیت بلوتوث را در نوار منو پیدا می کنند.

2. تعیین کنید که دستگاه شما از کدام فرآیند جفت سازی استفاده می کند

روند جفت شدن دستگاه ها ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال ، گاهی اوقات شامل ضربه زدن به کد به تلفن یا رایانه شما می شود. در مواقع دیگر ، می توانید به طور فیزیکی تلفن خود را با دستگاهی که می خواهید آن را جفت کنید لمس کنید (این گزینه را با تلفن ها و دستگاه هایی که دارای NFC یا ارتباطات Near Field هستند ، به عنوان یک ویژگی مشاهده خواهید کرد. معمولاً در تلفن های Android یافت می شود) .

اگر مطمئن نیستید که چگونه یک دستگاه را جفت کنید ، به راهنمای کاربر آن مراجعه کنید ؛ معمولاً با جستجوی آنلاین می توانید یکی از آنها را پیدا کنید.

3. حالت قابل کشف را روشن کنید

بگذارید بگوییم شما می خواهید تلفن خود را با سیستم سرگرمی و سرگرمی ماشین خود جفت کنید تا بتوانید از تماس تلفنی ، پیام کوتاه و ناوبری لذت ببرید. ابتدا وارد تنظیمات تلفن خود شوید و روی بلوتوث ضربه بزنید ؛ با این کار تلفن برای ماشین قابل مشاهده است. سپس دکمه های سیستم سرگرمی و سرگرمی اتومبیل خود را ، معمولاً روی فرمان یا پشته وسط ، فشار دهید تا به دنبال دستگاه بماند.

هنگامی که تلفن شما را پیدا کرد ، ممکن است ماشین یک کد عددی بخواهد که باید آن را تأیید یا وارد کنید. پس از انجام این کار ، دستگاه ها باید جفت شوند. به خاطر داشته باشید که تلفن یا اتومبیل شما ممکن است فقط برای چند دقیقه در حالت قابل کشف باقی بماند. اگر خیلی طول بکشید ، باید از اول شروع کنید.

اگر دستگاه شما جدید باشد ، هنگام روشن کردن دستگاه اغلب در حالت جفت شدن قرار می گیرد. نشانگر خوبی که دستگاه در حالت جفت است ، چشمک زدن است. اگر دستگاه با دستگاه دیگری جفت شده است ، باید حالت جفت سازی را روشن کنید.

4- اطمینان حاصل کنید که دو دستگاه به اندازه کافی به یکدیگر نزدیک هستند

اگرچه فکر نمی کنید اگر این دو نفر درست کنار هم نشسته باشند کسی ممکن است سعی کند یک iPad را با صفحه کلید جفت کند ، اما احتمالاً لازم به ذکر است که باید مطمئن شوید که هر دستگاهی که می خواهید آن را جفت کنید پنج فوت است از یکی دیگر

5. دستگاه ها را خاموش و روشن کنید

با یک تنظیم مجدد نرم می توانید مشکلی را برطرف کنید. با تلفن ، یک راه آسان برای انجام این کار رفتن و خارج شدن از حالت هواپیما است.

6. اتصالات بلوتوث قدیمی را بردارید

بگویید بلندگوی بلوتوث وفادار معمولاً به جای تلفن شما به تلفن هوشمند شریک زندگی متصل می شود. اگر در جفت شدن تلفن خود با بلندگو مشکلی دارید ، دلیل این امر این است که بلندگو سعی در اتصال به دستگاه قدیمی دارد. برخی از دستگاه های قدیمی بسیار ساده هستند. آنها فقط سعی می کنند با آخرین چیزی که با آن جفت شده اند ارتباط برقرار کنند. اگر یک دستگاه بلوتوث قبلاً با چیز دیگری جفت شده بود ، آن ابزار دیگر را خاموش کنید. و اگر دیگر قصد استفاده از آن ابزار دیگر را ندارید ، آن را از دستگاه بلوتوث خود جدا کنید تا از مشکلات بعدی جلوگیری کند. در تنظیمات iOS ، می توانید دستگاه را با ضربه زدن روی نام آن حذف کرده و سپس این دستگاه را فراموش کنید. در تنظیمات Android ، روی نام دستگاه ضربه بزنید ، سپس لغو اتصال را لمس کنید. پس از حذف دستگاه ، از مرحله 1 این لیست شروع کنید.

برخی از دستگاه ها می توانند همزمان با چند دستگاه جفت شوند ، به خصوص هدفون. این دستگاه ها اغلب می توانند چندین جفت را ذخیره کنند ، حتی اگر بتوانند فقط با یک یا دو دستگاه به طور همزمان متصل شوند. اگر در جفت شدن با دستگاهی که می تواند با چندین دستگاه جفت شود مشکلی دارید ، ممکن است لازم باشد دستگاه خود را تنظیم کنید تا همه جفت شدن ها پاک شود تا بتوانید تازه شروع کنید. نام دستگاه را “تنظیم مجدد” به دستورالعمل های سازنده جستجو کنید.

7. هر دو دستگاهی را که می خواهید جفت کنید شارژ کنید

بعضی از دستگاه ها دارای مدیریت قدرت هوشمند هستند که اگر سطح باتری خیلی کم باشد ، ممکن است بلوتوث را خاموش کند. اگر تلفن یا رایانه لوحی شما جفت نمی شود ، مطمئن شوید که آب و دستگاهی که می خواهید با آن جفت شوید کافی است

8- دستگاهی را از تلفن پاک کرده و مجدداً کشف کنید

اگر تلفن شما دستگاهی را می بیند اما از آن داده دریافت نمی کند ، گاهی اوقات به شروع کار کمک می کند. در تنظیمات iOS ، می توانید دستگاه را با ضربه زدن روی نام آن حذف کرده و سپس این دستگاه را فراموش کنید. در تنظیمات Android ، روی نام دستگاه ضربه بزنید ، سپس لغو اتصال را لمس کنید.

اگر دستگاه را از اتومبیل خود پاک می کنید ، ممکن است لازم باشد پس از حذف دستگاه ، ماشین خود را خاموش کرده ، درب اتومبیل را باز و بسته کنید و قبل از اینکه دوباره دستگاه را جفت کنید ، چند دقیقه صبر کنید.

پس از حذف دستگاه ، از مرحله 1 این لیست شروع کنید.

9. از روتر WiFi دور شوید

یکی دیگر از موانع احتمالی جفت سازی موفقیت آمیز ، تداخل دستگاه هایی است که از همان طیف استفاده می کنند ، مانند روتر Wi-Fi شما. Wi-Fi برای کنار آمدن با این مسئله طراحی شده است ، اما ایده خوبی نیست که دستگاه های خود را مستقیماً در بالای روتر قرار دهید.

10. از پورت USB 3.0 دور شوید

تداخل از طریق USB 3.0 نیز امکان پذیر است. به عنوان مثال ، لپ تاپ های جدید اغلب از پورت USB 3.0 با سرعت بالاتر برخوردار هستند ، بنابراین اگر اتصال برقرار نیست ، اسباب های بلوتوث خود را از کامپیوتر وصل کنید.

11. مطمئن شوید دستگاههایی که می خواهید جفت کنید برای اتصال با یکدیگر طراحی شده اند

این دستگاه هدست ، بلندگو ، ماوس ، صفحه کلید ، دوربین یا موارد دیگر باشد ، دستگاه شما نمایه خاصی دارد که مشخص می کند چه چیزی را می تواند با آن ارتباط برقرار کند. اگر مطمئن نیستید ، کتابچه راهنمای کاربر را بررسی کنید.

12. درایور را بارگیری کنید

اگر در جفت شدن با رایانه خود مشکلی دارید ، ممکن است درایور صحیحی نداشته باشید. ساده ترین راه برای کشف این موضوع ، جستجوی آنلاین نام دستگاهی هستید که می خواهید آن را با کلمه “درایور” جفت کنید.

13. سیستم عامل سخت افزار را به روز کنید

شناخته شده است که برخی از سیستم های صوتی خودرو با تلفنها جفت نمی شوند زیرا درایورهای بلوتوث در این سیستمها با بلوتوث 4.0 کار نمی کنند. اگر مطمئن نیستید که چگونه جدیدترین سیستم عامل را برای سخت افزار خود دریافت کنید ، با سازنده دستگاه تماس بگیرید.

14. داده های مشترک بین دستگاه ها را محدود کنید

دستگاه های Android و Windows به شما امکان می دهند اطلاعاتی را که بین دستگاه ها به اشتراک می گذارید انتخاب کنید. بنابراین ، به عنوان مثال ، می توانید صدای تلفن ، صدای رسانه ، مخاطبین و پیام های متنی را با اتومبیل خود به اشتراک بگذارید. اگر نیازی به اشتراک گذاری همه داده ها نیست ، با لغو انتخاب یک یا چند نوع از اطلاعات ممکن است دستگاه ها جفت شوند.

برای دستگاه های Android 10 ، به تنظیمات> دستگاه های متصل بروید و دستگاه را انتخاب کنید. اگر گزینه هایی برای انتخاب وجود داشته باشد ، آنها ظاهر می شوند. برای Windows ، به Control Panel> Hardware and Sound> Devices and Printers بروید> روی دستگاه بلوتوث مورد نظر کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. سپس برای انتخاب انواع اطلاعات برای به اشتراک گذاشتن ، زبانه خدمات را انتخاب کنید.

15. حافظه پنهان بلوتوث را پاک کنید

گاهی اوقات برنامه ها در عملکرد بلوتوث اختلال ایجاد می کنند و پاک کردن حافظه پنهان می تواند مشکل را برطرف کند. برای تلفن های Android ، به تنظیمات> سیستم> پیشرفته> تنظیمات مجدد> بازنشانی Wi-Fi ، تلفن همراه و بلوتوث بروید. برای دستگاه های iOS و iPadOS ، باید تمام دستگاه های خود را جدا کنید (به تنظیمات> بلوتوث بروید ، نماد اطلاعات را انتخاب کنید و برای هر دستگاه این دستگاه را فراموش کنید) سپس تلفن یا رایانه لوحی خود را دوباره راه اندازی کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:320

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.