مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام

ما امروز به شما آموزش می دهیم که چگونه آدرس IP خود را پیدا کنیم؟ شبکه ها و اینترنت ،رایانه ها (در هر اندازه، حتی تلفن هوشمند شما) را با نامی که به آنها می دهید شناسایی نمی کنند. رایانه ها اعداد را ترجیح می دهند و به شماره هایی که به عنوان شناسه استفاده می کنند آدرس IP گفته می شود.

“IP” مخفف “پروتکل اینترنت” است که بخشی از پروتکل کنترل انتقال / پروتکل اینترنت (TPC / IP) است. همه به اختصار IP نامیده می شود و TCP / IP زبانی است که برای برقراری ارتباط توسط اکثر شبکه ها استفاده می شود.

وقتی صحبت از رایانه (های) شما می شود ، در واقع چندین آدرس IP وجود دارد. یکی نحوه مکالمه رایانه با اینترنت به صورت گسترده ، که آدرس IP روتر شماست. این آدرس IP معمولاً توسط ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) شما به روتر اختصاص داده می شود. روتر ، به نوبه خود ، تمام ترافیک رایانه شما به اینترنت را کنترل می کند. بنابراین حتی اگر یک وب سایت فقط درخواستی را از آدرس IP موجود در روتر مشاهده می کند ، روتر می داند که چگونه اطلاعات را به کامپیوتر منتقل کند. (به همین دلیل به آن روتر گفته می شود).

رایانه های موجود در شبکه های داخلی ، اعم از Wi-Fi یا Ethernet ، در خانه یا محل کار ، آدرس IP اختصاصی خود را به آنها اختصاص می دهند (معمولاً توسط روتر). به این ترتیب ، همه گره های شبکه داخلی نیز می توانند ارتباط برقرار کنند. پروتکل مورد استفاده توسط روتر برای اختصاص آدرسهای IP ، پروتکل کنترل میزبان پویا (DHCP) نامیده می شود.

اگر آدرس IP اختصاص داده باشید ، معمولاً “IP پویا” در نظر گرفته می شود زیرا می تواند موقتی باشد. ممکن است روتر بعداً به گره مورد نظر آدرس IP متفاوتی بدهد (همان آدرس IP که ISP به روتر شما می دهد). با این حال ، می توانید “آدرس های IP ثابت” را در رایانه ها تنظیم کنید تا هرگز تغییر نکند – این می تواند برای برخی از انواع ارتباطات شبکه مهم باشد ، به خصوص اگر امکان یافتن همان گره بارها و بارها بسیار مهم باشد. همچنین می توانید یک IP ثابت برای روتر خود دریافت کنید – برای مثال اگر وب سرور را اجرا کنید ، مفید است اما انتظار دارید شارژ ISP شما بیشتر باشد.

آدرسهای IP معمولاً با همان قالب یک عدد 32 بیتی ، به صورت چهار عدد اعشاری با دامنه 0 تا 255 نشان داده می شوند که با نقطه از هم جدا می شوند – هر مجموعه از سه عدد هشت پا نامیده می شود. این قالب توسط IP نسخه 4 (یا IPv4) استفاده می شود. با استفاده از آن ، از نظر تئوری می توانید 0.0.0.0 تا 255.255.255.255 را داشته باشید. با این حال ، این جهان را به احتمال بیش از 4 میلیارد آدرس IP محدود کرد ، که کافی نیست.

بنابراین اکنون ، IPv6 وجود دارد که 128 بیتی است ، با هشت گروه چهار رقمی هگزادسیمال (اعداد و حروف کوچک کوچک مخلوط شده) ، همه با یک کولن جدا شده اند (به عنوان مثال: 2001: 0db8: 85a3: 0000: 0000: 8a2e: 0370: 7334) این بیش از 4 میلیارد آدرس را ارائه می دهد. عدد واقعی یک عدد 34 با 37 صفر بعد از آن است (یا 2 تا توان 128) ، که از نظر فنی 340،282،366،920،938،463،463،374،607،431،768،211،455 است. این تعداد زیادی آدرس است.

دانستن این همه خوب است ، اما چگونه آدرس IP خود را پیدا می کنید؟

آدرس اینترنتی / آدرس IP عمومی خود را پیدا کنید

ممکن است زمانی فرا برسد که شما نیاز به دانستن آدرس IP روتر خود دارید ، همانطور که توسط ISP اختصاص داده شده است. این به ویژه برای مواردی مانند تماس های VoIP یا نرم افزار کنترل از راه دور مفید است.

آنچه شما همچنین خواهید یافت این است که اطلاعات زیادی در مورد شما به آن آدرس IP متصل شده است ، به ویژه نام ISP و مکان عمومی شما (GeoIP نامیده می شود). دلیل این امر این است که ISP دامنه ای از آدرس های IP را از بین می برد. فهمیدن ارائه دهنده و موقعیت مکانی کلی شما براساس آدرس IP به سادگی مشاوره با یک لیست عمومی است.

ساده ترین راه برای بررسی آدرس IP عمومی روتر شما جستجوی “IP من چیست؟” در یک موتور جستجو Google: IP من چیست؟

با Google ، این چیزی است که می بینید. سایت های زیادی وجود دارد که دقیقاً همان چیز را به شما نشان می دهند. آنها به سادگی می بینند زیرا با مراجعه به سایت ، روتر شما درخواستی را ارائه داده و در نتیجه آدرس IP را فاش کرده است. سایتهایی مانند WhatIsMyIP.com و IPLocation همه دورتر می شوند و نام ISP ، شهر و حتی نقشه های شما را به نمایش می گذارند.

اطلاعات GeoIP بسیار دور از انتظار نیست. به طور کلی ، شما می خواهید مکان تقریبی را دریافت کنید – جایی که ارائه دهنده آن است ، نه رایانه واقعی. در بازدید از آن سایت ها ، به من گفتند که در ایتاکا ، نیویورک … و سیراکیوز ، نیویورک هستم. یکی از آنها عرض جغرافیایی / جغرافیایی داد که مرا در کارولینای شمالی قرار دهد (برای آنچه که می دانم می تواند جایی باشد که ISP من مرکز داده دارد). حتماً از سرویس VPN خود نیز خارج شوید. دریافت یک آدرس واقعی برای آدرس IP عمومی معمولاً نیاز به حکم جستجوی ارائه شده به ISP دارد.
آدرس IP داخلی خود را پیدا کنید

هر دستگاهی که به شبکه داخلی شما متصل می شود ، چه در خانه و چه در محل کار ، دارای آدرس IP است (رایانه شخصی ، تلفن هوشمند ، تلویزیون هوشمند ، چاپگر شبکه و غیره) مهم نیست که از Wi-Fi استفاده می کند یا اترنت اگر آنها از طریق روتر شما با اینترنت یا یکدیگر صحبت می کنند ، همه آنها آدرس IP دارند.

در ابتدایی ترین شبکه ، روتر شما دارای آدرس IP مانند 192.168.0.1 است و به آن “gateway” می گویند. وقتی به دنبال آدرس IP دستگاه های دیگر می گردید ، بسیار زیاد ظاهر می شود. این به طور معمول به این معنی است که روتر شما از DHCP برای تعیین آدرس به دستگاه هایی استفاده می کند، جایی که فقط هشت هشتم آخر تغییر می کند. بنابراین 192.168.0.101 یا 192.168.0.102 به عنوان مثال. این بستگی به محدوده تعریف شده توسط روتر شما دارد.
این تقریباً در همه شبکه های داخلی یکسان است ، زیرا آنها در پشت روتر پنهان شده اند ، که تمام ارتباطات را به داخل و خارج به مکان های مناسب هدایت می کند. اگر شبکه داخلی بزرگی دارید ، شماره دیگری به نام subnet به تقسیم شبکه شما به گروه کمک می کند. ماسک زیرشبکه مورد استفاده در اکثر شبکه های خانگی 255.255.255.0 است.

پس چگونه آن را پیدا کردید؟ در ویندوز به خط فرمان نیاز دارد. با استفاده از جستجوی ویندوز “cmd” (بدون نقل قول) را جستجو کنید. برای دریافت خط فرمان کلیک کنید. در جعبه پاپ آپ حاصل ، “ipconfig” را تایپ کنید (بدون علامت نقل قول) سپس برگردید.

آنچه نشان داده شده چیزی فراتر از آدرس IP است: آدرس IPv4 را مشاهده خواهید کرد (و در صورت پشتیبانی IPv6) ، ماسک زیر شبکه ، به علاوه Default Gateway (این روتر شماست). به بالای آن ردیف داده در وسط نگاه کنید ، و نوع اتصال را نشان می دهد: “آداپتور LAN بی سیم Wi-Fi”. اگر من از اتصال سیمی استفاده می کردم ، اطلاعات در زیر “آداپتور اترنت” وجود داشت.

در Mac ، به System Preferences بروید ، Network را انتخاب کنید و باید در آنجا باشد. روی نوع اتصال در سمت چپ کلیک کنید تا IP های هر نوع را ببینید. ممکن است لازم باشد روی برگه TCP / IP در بالا با نسخه های کمی قدیمی کلیک کنید. به صورت اختیاری ، کامل گیک بروید و ترمینال را باز کنید و درست مانند ویندوز “ipconfig” را تایپ کنید.

در iOS / iPadOS ، به تنظیمات> Wi-Fi بروید و روی “i” در یک حلقه کنار شبکه ای که در آن هستید کلیک کنید. همانطور که در زیر مشاهده می کنید ، آدرس IP ، زیر شبکه و روتر (gateway) در هر دو بخش IPv4 و IPv6 وجود خواهد داشت.

بیشتر یاد بگیرید:

اگر به آدرس IP سایر دستگاه های شبکه خود نیاز دارید ، وارد روتر شوید. نحوه دسترسی به روتر خود به مارک و نرم افزاری که اجرا می کند بستگی دارد. به طور کلی ، باید بتوانید آدرس IP دروازه روتر را در یک مرورگر وب در همان شبکه تایپ کنید تا به آن دسترسی پیدا کنید. از آنجا ، باید به چیزی مانند “دستگاه های متصل” بروید. سپس لیست کاملی از تمام دستگاه های موجود (یا اخیراً) متصل به شبکه را دریافت می کنید – و این لیست شامل آدرس IP اختصاص یافته به هر دستگاه است.

اگر خوش شانس باشید ، یک روتر مدرن (یا مجموعه ای از روترها ، مانند سیستم مش) دارید که با برنامه های تلفن همراه قابل کنترل است. برنامه ممکن است یافتن آدرس IP (های) مورد نظر شما را بسیار آسان کند. روی نماد کنار هر دستگاه کلیک کنید تا آدرس IP و اطلاعات بیشتر برای هر یک نشان داده شود.

بیشتر یاد بگیرید:

آموزش تعمیرات لپ تاپ 

آموزش تعمیرات موبایل 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:334

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.