مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام
پروژه های الکترونیک و رباتیک

لیست پروژه های الکترونیک و رباتیک

hasan veisi

لیست پروژه های الکترونیک و رباتیک برای مهندسان و دانشجویان

پروژه های الکترونیک و رباتیک :ما لیستی از پروژه های خلاقانه و جالب رباتیک همچنین ایده ها و موضوعات تحقیقاتی رباتیک را برای مبتدیان و علاقه مندان گردآوری کردیم تا بتوانند با این پروژه ها دنیای رباتیک را کاوش کنند.

رباتیک رشد قابل توجهی داشته است و در دنیای امروزی  فقط یک سرگرمی نیست. بسیاری از کالج های مهندسی اکنون برنامه های اختصاصی در مهندسی رباتیک ارائه می دهند. رویدادهایی مانند مسابقات کالج، جشنواره های رباتیک، و مسابقات فناوری، تعداد زیادی از علاقه مندان به ربات ها را به خود جذب می کند.

پروژه های الکترونیک و رباتیک : 29 پروژه رباتیک

افزایش علاقه به روباتیک منعکس کننده فرصت ها و پیشرفت های در حال گسترش در این زمینه است. مهندسان مشتاق و علاقه مندان به ربات ها این شانس را دارند که مهارت ها و اشتیاق خود را به رباتیک در این رویدادها به نمایش بگذارند. دنیای رباتیک به تکامل خود ادامه می دهد و چشم اندازهای هیجان انگیزی را برای علاقه مندان به این رشته به سرعت در حال توسعه فراهم می کند.

مطالب مرتبط: رباتیک چیست؟ انواع و کاربردهای آن

لیست پروژه های برتر رباتیک

در این مقاله به معرفی 25 پرژه برتر الکترونیک و رباتیک پرداخته ایم امیدورایم این محتوا مورد قبول شما واقع شود.

1. ربات هوشمند برای تشخیص چهره

این مقاله توضیح می‌دهد که چگونه می‌توانید یک ربات هوشمند طراحی کنید که بتواند چهره شما و سایر بازدیدکنندگان معمولی را تشخیص دهد. اگر جلوی دوربین بروید، ربات چهره شما را تشخیص می دهد. نام شما را صدا می کند و همچنین نام شما را روی صفحه کامپیوتر نمایش می دهد.

پروژه رباتیک تشخیص چهره 

پروژه رباتیک تشخیص چهره

2. ربات پیرو خط با استفاده از الگوریتم PID

پیرو خط یک ربات ساده است که با استفاده از مادون قرمز (IR) یا برخی حسگرهای نوری دیگر، خط ضخیمی را که روی زمین کشیده شده است، دنبال می کند. این ربات پیرو خط از دو موتور با چرخ در عقب و چرخ کاستور به عنوان تکیه گاه در جلو استفاده می کند.

پروژه ربات دنبال کننده خط PID

پروژه ربات دنبال کننده خط PID

3. بازوی رباتیک مبتنی بر HMI

برخی از مشاغل به دقت بالایی نیاز دارند که برای آن به دست انسان همراه با ربات مستقل نیاز است. در این پروژه، نوع HMI بازوی رباتیک را توسعه داده‌ایم که با استفاده از آن ربات‌ها می‌توانند حرکات عمل انسان را دنبال و کپی کنند.

بازوی رباتیک مبتنی بر HMI

بازوی رباتیک مبتنی بر HMI

مطالب مرتبط:  فناوری رباتیک

4. ربات نقشه برداری هکتور اسلم و موقعیت یابی داخلی

در این پروژه، ما یک سیستم کم هزینه برای ایجاد نقشه های بلادرنگ از محیط های داخلی ابداع خواهیم کرد. این به یک ربات اجازه می دهد تا بدون برخورد کار کند و با اجتناب از هرگونه مانع حرکت کند.

5. ربات نقشه برداری و موقعیت یابی خانه داخلی مجهز به رادار و ROS

ویژگی نقشه برداری و موقعیت یابی داخلی یک ربات کنترل شده با سیستم عامل ربات (ROS) برای پیمایش در یک سالن، انبار، اتاق یا هر محیط دیگری ضروری است.

6. چت بات مبتنی بر هوش مصنوعی برای کنترل لوازم خانگی

پروژه های رباتیک با هوش مصنوعی تقاضای بالایی دارند. این پروژه چت بات مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) را برای کنترل لوازم خانگی الکتریکی با استفاده از ESP8266-12E NodeMCU و پلتفرم مسنجر فیس‌بوک ارائه می‌کند.

پلتفرم ایجاد یک چت ربات هوش مصنوعی برای فیس بوک، Chatfuel است. این پروژه همچنین از IFTTT و Adafruit IO برای پشتیبانی از Back-end استفاده می کند. این پروژه برای ادغام هوش مصنوعی با اینترنت اشیا (IoT) عالی است.

 

ربات چت DIY برای کنترل لوازم خانگی

ربات چت برای کنترل لوازم خانگی

7. ربات Virtual Telepresence با استفاده از Raspberry Pi

این ربات دوربین دار در یک مکان دور قرار می گیرد تا با استفاده از Raspberry Pi (RPi) محیط را به صورت بصری به تصویر بکشد. تصاویر ثبت شده روی هدست واقعیت مجازی (VR) کاربر نمایش داده می شود.

یک ویژگی اضافه شده به دوربین اجازه می دهد تا در جهت حرکت سر کاربر حرکت کند. این به کاربر تجربه‌ای بی‌درنگ را می‌دهد که گویی در جایی که ربات قرار دارد حضور دارد.

 

ربات تله حضور مجازی با استفاده از Raspberry Pi

ربات تله حضور مجازی با استفاده از Raspberry Pi

8. ربات کنترل از راه دور DIY

برای کنترل یک ربات، سیگنال معمولا از طریق آن ارسال می شود یک سیستم بی سیم با استفاده از فرکانس رادیویی (RF) و مادون قرمز (IR). برای ارسال سیگنال IR به یک فرستنده و یک گیرنده با سیستم رمزگذاری و رمزگشایی نیاز دارید. در اینجا یک ربات ساده با کنترل از راه دور ارائه شده است که می توان آن را با استفاده از یک کنترل از راه دور IR که برای پخش کننده تلویزیون یا دی وی دی استفاده می شود یا یک کنترل از راه دور مادون قرمز معادل آن کنترل کرد.

جهت شرکت در دوره آموزش رباتیک  کلیک کنید

9. ماشین ربات کنترل شده با گوشی هوشمند مبتنی بر آردوینو

امروزه می توان از تلفن های هوشمند برای کنترل مجموعه ای از وسایل الکتریکی و الکترونیکی از جمله موتورها، سیستم های موسیقی و چراغ ها استفاده کرد. در اینجا یک ماشین ربات مبتنی بر آردوینو را معرفی می کنیم که با استفاده از یک تلفن هوشمند اندرویدی با یک برنامه آردوینو RC نصب شده در آن قابل کنترل است. این ربات با کمک ماژول بلوتوث دستورات را از گوشی هوشمند شما دریافت می کند.

این پروژه رباتیک مبتنی بر آردوینو در ماشین ربات کنترل شده با گوشی هوشمند با استفاده از آردوینو در دسترس است.

10. ربات سنجش رنگ با متلب

در اینجا یک پروژه مبتنی بر MATLAB ارائه شده است که در آن تصاویر گرفته شده توسط دوربین برای رنگ ها پردازش می شوند و موقعیت یک شی قرمز رنگ از تصویر استخراج می شود. بر اساس موقعیت جسم قرمز رنگ در تصویر، داده های مختلفی از طریق پورت COM ارسال می شود.

داده های سریال توسط ربات دریافت می شود و حرکت مربوطه انجام می شود. می توانید کد را برای هر رنگی که مناسب می دانید تغییر دهید.

این پروژه فقط یک نمونه است و شما می توانید از آن برای کاربردهای صنعتی مختلف مانند کنترل ماشین های باربری سنگین با مقداری شی با رنگ خاص در دست خود استفاده کنید.

 

پروژه رباتیک حسگر رنگ   

پروژه رباتیک حسگر رنگ

11. پروژه های رباتیک تحت کنترل RF

ما با یک ربات ساده مبتنی بر برد آردوینو کار می کنیم. با استفاده از کنترل از راه دور RF می توان آن را از راه دور هدایت کرد. این ربات را می توان خیلی سریع با بودجه کمی ساخت. کنترل از راه دور RF علاوه بر همه جهته بودن، مزیت برد کنترل خوب (تا 100 متر با آنتن های مناسب) را نیز فراهم می کند. قلب ربات برد آردوینو UNO است.

12. پروژه های رباتیک کنترل شده با تلفن اندروید

گوشی های هوشمند اندرویدی بدون شک این روزها محبوب ترین گجت ها هستند. برنامه های مختلفی را در اینترنت خواهید دید که از سخت افزارهای داخلی این تلفن های همراه مانند بلوتوث و وای فای برای کنترل دستگاه های دیگر استفاده می کنند.

این پروژه رباتی را ارائه می‌کند که می‌توان آن را با استفاده از یک برنامه در حال اجرا بر روی تلفن اندرویدی کنترل کرد.

این پروژه در ربات کنترل شده با تلفن اندرویدی موجود است.

13. ربات اطفاء حریق

بسیاری از حوادث بزرگ با خاموش کردن آتش در مراحل اولیه جلوگیری می شود. هدف این پروژه بعدی ساخت رباتی است که بتواند آتش را شناسایی و خاموش کند.

این ربات اطفاء حریق نمونه اولیه ربات واقعی است. حسگرهایی که در اینجا استفاده می‌شوند، فتودیودهای ساده مادون قرمز (IR) هستند که اشعه‌های IR خارج شده از آتش را تشخیص می‌دهند.

 

ربات اطفاء حریق 

ربات اطفاء حریق

14. پروژه های رباتیک کنترل شده با ژست بی سیم

در این پروژه قصد داریم با استفاده از حرکات دست، یک ربات را به صورت بی سیم کنترل کنیم. این یک راه آسان و کاربرپسند برای تعامل با سیستم‌های رباتیک و روبات‌ها است. یک شتاب سنج موقعیت شیب را تشخیص می دهد.

یک میکروکنترلر مقادیر آنالوگ متفاوتی را دریافت می کند و سیگنال های فرمان را برای کنترل ربات تولید می کند. بازوهای رباتیکی که برای جوشکاری یا جابجایی مواد خطرناک استفاده می شوند از دیگر کاربردهای این مفهوم هستند.

 

ربات بی سیم کنترل شده با ژست

ربات بی سیم کنترل شده با ژست

جزئیات کامل پروژه در ربات کنترل شده با ژست موجود است.

15. ربات فوتبال

این ربات فوتبالی می تواند با کمک گوشی اندرویدی به جلو، عقب، جلو-چپ، جلو-راست، معکوس-چپ و معکوس-راست حرکت کند. زاویه چرخش گوشی سرعت حرکت آن را کنترل می کند. ربات همچنین با تکان دادن گوشی به توپ ضربه می زند.

برد آردوینو UNO قلب مدار است. سایر قطعات شامل موتور سروو، ماژول بلوتوث JY MCU BT، درایور موتور L293D و دو موتور DC است.

16. ربات خوشامدگویی Namaste

این پروژه سرگرم‌کننده به نام «Robot Namaste» از یک برد Arduino Uno در قلب خود استفاده می‌کند. آردوینو چندین موتور را به طور همزمان کنترل می کند. این ربات سر خود را 180 درجه می چرخاند و با استفاده از یک ماژول اولتراسونیک افراد در محدوده خود را اسکن می کند.

اگر کسی را در این نزدیکی پیدا کند، با هر دو دست به هم فشار می‌آورد، که روش سنتی هندی برای آرزو کردن مردم است.

17. ربات دنبال خط

کارخانه‌های تولیدی از ربات‌های تعقیب کننده خط با قابلیت انتخاب و قرار دادن استفاده می‌کنند. اینها در یک مسیر مشخص حرکت می کنند تا اجزاء را از مکان های مشخص شده انتخاب کرده و در مکان های مورد نظر قرار دهند.

میکروکنترلر AT89C51 کنترل های ربات را انجام می دهد. اجزای دیگر عبارتند از درایور موتور L293D، تقویت کننده عملیاتی LM324، ترانزیستور نوری و چند قطعه مجزا.

18. Robocar با فرمان بی سیم

این پروژه بعدی یک سیم را توصیف می کند ربات بدون فرمان فرمان بی سیم حرکت را حس می کند و دستورالعمل های مربوطه را برای کنترل ربات از طریق ارتباط RF ارسال می کند. این ربات همچنین دارای سیستم تشخیص و اجتناب از موانع است.

شتاب سنج حرکت فرمان را حس می کند. برد Arduino Uno این داده ها را پردازش می کند و دستورالعمل های مربوطه از طریق فرستنده RF برای کنترل ربات منتقل می شود.

 

Robocar DIY با فرمان بی سیم

Robocar با فرمان بی سیم

19. لندرور با تلفن همراه

کنترل یک ربات شامل سه مرحله متمایز است: ادراک، پردازش و عمل. به طور کلی، preceptor ها حسگرهایی هستند که بر روی ربات نصب شده اند، پردازش توسط میکروکنترلر یا پردازنده آنبورد انجام می شود و کار (عمل) با استفاده از موتورها یا برخی از محرک های دیگر انجام می شود.

در این پروژه، ربات توسط یک تلفن همراه کنترل می شود که با تلفن همراه متصل به ربات تماس برقرار می کند. صدای مربوط به یک دکمه در انتهای پردازش شنیده می شود. ربات این صدای DTMF را با کمک تلفن انباشته در ربات درک می کند.

20. ربات دو حالته مبتنی بر RF

این ربات دو حالته بعدی به صورت دستی با استفاده از یک کنترل از راه دور مبتنی بر RF کار می کند. این ربات دارای هوش داخلی است تا با تغییر مسیر از موانع جلوگیری کند. تغییرات بیشتر برای برنامه هایی مانند جاروبرقی اتوماتیک نیز در دسترس است.

در چنین کاربردهایی جاروبرقی به طور خودکار زمین را تمیز می کند یا می توانید در حالی که روی مبل خود نشسته اید با استفاده از ریموت RF آن را هدایت کنید.

21. Whisker for Robots

سبیل‌ها برای روبات‌ها حسگرهای ساده‌ای از نوع سوئیچ هستند که مانند سبیل‌های حیوانات در تشخیص اجسام مجاور در محیط کار می‌کنند. در صورت اختلال، سنسور یک پالس به ربات می فرستد تا نشان دهد که یک مانع وجود دارد.

سبیل های همه منظوره حساس اما ارزان را می توان با استفاده از سیم های فولادی معمولی در دسترس گیتار ساخت. این رشته ها بسیار انعطاف پذیر، رسانا و آسان برای استفاده هستند.

جهت شرکت در دوره آموزش هوش مصنوعی کلیک کنید

22. مدار ربات جاسوسی از راه دور

این پروژه رباتیک بعدی طراحی یک ربات جاسوسی را توضیح می دهد که می تواند توسط کنترل از راه دور کنترل شود. این ریموت دارای چهار سوئیچ برای کنترل ربات در چهار جهت است. این ربات محیط اطراف را از طریق دوربین دستگاه شارژ (CCD) حس می کند و آن را از طریق ارتباط بی سیم فرکانس رادیویی (RF) به گیرنده می فرستد.

قبلاً نحوه برقراری ارتباط RF در مدارهای کنترل از راه دور RF برای لوازم خانگی را مطالعه کرده ایم. این مدار نیز با استفاده از چنین فناوری طراحی شده است.

23. ربات تشخیص انسان

این پروژه بعدی یک ربات ساده تشخیص انسان را ارائه می دهد که به صورت دستی با استفاده از فناوری RF کار می کند. اصل اصلی مدار تشخیص انسان با استفاده از حسگر تشخیص انسان است. ربات بی سیم به صورت دستی با استفاده از رایانه شخصی کار می کند.

فناوری بی سیم مورد استفاده در اینجا فناوری فرکانس رادیویی است. داده ها از طریق RF به گیرنده منتقل می شود. این ربات با استفاده از داده های دریافتی اداره و کنترل می شود.

24. ربات فلزیاب

این پروژه بعدی ربات فلزیاب را توضیح می دهد که از فناوری RF استفاده می کند. سیستم پیشنهادی از یک مدار فرستنده و گیرنده تشکیل شده است. مدار فرستنده دستورات لازم برای کار با ربات را ارسال می کند.

مدار گیرنده این دستورات را از طریق RF دریافت می کند و ربات را طبق دستورات دریافتی به حرکت در می آورد. یک فلزیاب با کنترل کننده در سمت گیرنده ارتباط دارد. ربات می ایستد و زنگ برای یافتن فلز شروع به زنگ زدن می کند.

25. ربات میوه چین

برای یک باغدار میوه، برداشت به موقع میوه بسیار مهم است. این یک فرآیند زمان بر است و اگر به موقع انجام نشود باعث اتلاف و ضرر مالی می شود. این پروژه رباتیک درباره یک ربات میوه‌چین است که نه تنها به عنوان میوه‌چین کار می‌کند، بلکه به اندازه کافی هوشمند است که فقط میوه‌هایی را که به اندازه کافی رسیده‌اند بچیند.

26. ربات پله نوردی

ربات‌های متحرک کوچک و ردیابی شده که برای تحرک عمومی شهری طراحی شده‌اند، برای مأموریت‌های شناسایی و/یا جستجو و نجات در ساختمان‌ها و شهرها ساخته شده‌اند. بالا رفتن از پله های مستقل قابلیت قابل توجهی است که برای بسیاری از این ماموریت ها لازم است.

جهت شرکت در دوره مهندسی معکوس کلیک کنید

در این مقاله، ما طراحی و اجرای مجموعه جدیدی از الگوریتم‌های تخمین و کنترل را ارائه می‌کنیم که سرعت و کارایی بالا رفتن از پله را افزایش می‌دهد.

27. ربات حل پیچ و خم

این پروژه بعدی روباتی می سازد که می تواند راه خود را در پیچ و خم خطی از نقطه شروع تا پایان پیدا کند. ماز دارای چند نقطه شروع و پایان از جمله بن بست های بسیاری است. برای حل این معما باید مسیر درست را در سریع ترین زمان ممکن پیدا کنیم

این پروژه به یک ماز خطی نیاز دارد که یک خط سیاه در پس زمینه سفید است. ملزومات اساسی این پروژه دو موتور و 5 سنسور IR خواهد بود.

28. ربات شستشوی پنجره

این پروژه امکان ساخت یک ربات شستشوی پنجره را به ویژه برای استفاده توسط افراد معلول در تمیز کردن پنجره های ارسی دو آویز مسکونی نشان می دهد. تحت محدودیت های سخت وزن و اندازه، باید روی یک پنجره قرار داده شود و به صورت مستقل یا از طریق کنترل از راه دور، بیرون پنجره را بدون دخالت انسانی تمیز کنید.

این ربات خاص روی پنجره حرکت می کند که گویی در حال تمیز کردن آن است، مجموعه ای از نقاط پاک کن خشک به قطر 12 میلی متر را پاک می کند و 50 میلی لیتر آب را برای شبیه سازی مایع تمیز کننده مورد استفاده در دستگاه نهایی حمل می کند.

29. پروژه های رباتیک بهداشتی بیمارستانی

ربات ضدعفونی کننده UV از قدرت اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن میکروب ها و باکتری ها استفاده می کند. این ربات همچنین می تواند یک جریان ویدئویی زنده از محیط اطراف خود ارائه دهد. با کمک WiFi می‌توانیم ربات را کنترل کنیم و رابط کاربری گرافیکی آن به ما اجازه می‌دهد تا ربات را در داخل اتاق بیمارستان بدون حضور فیزیکی در آنجا هدایت کنیم.

جهت شرکت در دوره آموزش هوش مصنوعی در کسب و کار کلیک کنید

دوره های ویژه بازار کار مجتمع فنی تهران پایتخت

آموزش تعمیرات پکیج 

آموزش تعمیرات کولر 

آموزش تعمیرات موبایل 

آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی

آموزش تعمیرات لپ تاپ

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

آموزش تعمیرات ایسیو

آموزش مکانیک خودرو 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:334

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.