مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام

رباتیک چیست؟

فناوری رباتیک تلاقی علم ، مهندسی و فناوری است که ماشین هایی را تولید می کند ، به نام ربات ها ، که جایگزین اقدامات انسانی می شوند (یا همانند آنها هستند). فرهنگ پاپ همیشه شیفته ربات ها بوده است. R2-D2 Optimus Prime. WALL-E این مفاهیم انسان نما و اغراق آمیز بیش از حد درباره روبات ها معمولاً کاریکاتوری از واقعیت به نظر می رسند … یا اینکه آنها بیش از آنچه فکر می کنیم فکر رو به جلو هستند؟ ربات ها در حال دستیابی به قابلیت های فکری و مکانیکی هستند که امکان تولید ماشین شبیه R2-D2 را در آینده دور نمی کند.

  • اگر به دنبال بهترین آموزشگاه رباتیک در تهران هستید میتوانید در دوره های آموزش رباتیک مجتمع فنی تهران پایتخت شرکت کنید.

با پیشرفت فناوری ، دامنه آنچه که رباتیک در نظر گرفته می شود نیز افزایش می یابد. در سال 2005 ، 90٪ از همه ربات ها را می توان در کارخانه های اتومبیل مونتاژ اتومبیل یافت. این ربات ها عمدتا از بازوهای مکانیکی تشکیل شده اند که وظیفه جوشکاری یا پیچاندن قسمتهای خاصی از ماشین را دارند. امروز ، ما در حال مشاهده تعریف تکامل یافته و گسترده ای از رباتیک هستیم که شامل توسعه ، ایجاد و استفاده از ربات هایی است که در سخت ترین شرایط زمین کاوش می کنند ، ربات هایی که به اجرای قانون کمک می کنند و حتی ربات هایی که تقریباً در هر بخش مراقبت های بهداشتی کمک می کنند.

در حالی که جهان کلی رباتیک در حال گسترش است ، یک ربات دارای برخی ویژگی های سازگار است:

همه ربات ها از نوعی ساخت مکانیکی تشکیل شده اند. جنبه مکانیکی یک ربات به آن کمک می کند در محیطی که برای آن طراحی شده است ، وظایف خود را انجام دهد. به عنوان مثال ، چرخ های Mars 2020 Rover به صورت جداگانه موتور و از لوله های تیتانیوم ساخته شده اند که به آن کمک می کنند تا زمین سخت سیاره سرخ را بگیرد.
ربات ها به اجزای الکتریکی نیاز دارند که ماشین آلات را کنترل و تأمین می کنند. اساساً ، برای تأمین اکثریت ربات ها ، یک جریان الکتریکی (به عنوان مثال یک باتری) مورد نیاز است.
ربات ها حداقل دارای سطحی از برنامه نویسی رایانه هستند. بدون اینکه مجموعه ای از کد به او بگوید چه کاری انجام دهد ، یک ربات قطعه دیگری از ماشین آلات ساده است. قرار دادن یک برنامه در یک ربات به وی این توانایی را می دهد که بداند چه زمانی و چگونه یک کار را انجام می دهد.

صنعت رباتیک هنوز نسبتاً جوان است ، اما در حال حاضر پیشرفت های شگفت انگیزی داشته است. از عمیق ترین اعماق اقیانوس های ما تا بالاترین ارتفاعات فضا ، ربات هایی را می توان یافت که وظایفی را انجام می دهند که انسانها نمی توانستند آرزوی دستیابی به آنها را داشته باشند.

انواع ربات ها

ربات های مکانیکی در هر شکل و اندازه ای برای انجام کارآمد وظیفه ای که برای آن طراحی شده اند ، وجود دارند. ربات های “RoboBee” به طول 0.2 میلی متر تا کشتی رباتیک “Vindskip” به طول 200 متر در حال ظهور هستند که وظایفی را انجام می دهند که انسان به سادگی نمی تواند آنها را انجام دهد. به طور کلی ، پنج نوع ربات وجود دارد:

ربات های از قبل برنامه ریزی شده

ربات های از قبل برنامه ریزی شده در یک محیط کنترل شده کار می کنند که کارهای ساده و یکنواختی را انجام می دهند. به عنوان مثال یک ربات از قبل برنامه ریزی شده می تواند بازوی مکانیکی روی خط مونتاژ خودرو باشد. بازو به یک وظیفه عمل می کند – برای جوشکاری در ، قرار دادن قسمت خاصی در موتور و غیره – و وظیفه آن این است که این کار را طولانی تر ، سریعتر و کارآمدتر از انسان انجام دهید.

ربات های انسان نما

ربات های انسان نما ربات هایی هستند که شبیه و شبیه رفتارهای انسان هستند. این ربات ها معمولاً فعالیت هایی شبیه انسان (مانند دویدن ، پریدن و حمل اشیا) را انجام می دهند و گاهی اوقات به گونه ای شبیه ما طراحی می شوند که حتی چهره و حالات انسانی دارند. دو نمونه برجسته از ربات های انسان نما Hanson Robotics ’Sophia (در ویدئوی بالا) و Boston Dynamics’ Atlas هستند.

ربات های خودمختار

ربات های خودمختار مستقل از اپراتورهای انسانی کار می کنند. این روبات ها معمولاً برای انجام کارهایی در محیط های باز طراحی می شوند که نیازی به نظارت انسان ندارند. نمونه ای از یک ربات خودمختار می تواند جاروبرقی Roomba باشد که با استفاده از سنسورها به راحتی در خانه می چرخد.

ربات های از راه دور

ربات های از راه دور ربات های مکانیکی هستند که توسط انسان کنترل می شوند. این ربات ها معمولاً در شرایط جغرافیایی شدید ، آب و هوا ، شرایط و غیره کار می کنند. نمونه هایی از ربات های دور عمل شده زیردریایی های کنترل شده توسط انسان هستند که برای رفع نشتی لوله های زیر آب در هنگام نشت روغن BP یا هواپیماهای بدون سرنشین مورد استفاده برای شناسایی مین در یک میدان جنگ استفاده می شوند.

روبات های در حال افزایش

ربات های در حال افزایش یا توانایی های فعلی انسان را افزایش می دهند و یا جایگزین توانایی هایی می شوند که ممکن است انسانی از دست داده باشد. برخی از نمونه های روبات های تقویت کننده ، اندام مصنوعی رباتیک یا اسکلت بیرونی است که برای بالا بردن وزنه های سنگین استفاده می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:333

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.