مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام

هنگام قالب بندی یا فرمت فلش درایو ها یا کارت های sd شما در ویندوز قادر خواهید بود سه نوع فرمت مختلف را انتخاب کنید.NTFS, FAT32 و exFAT فرمت هایی هستند که قابل انتخاب هستند در این آموزش ما به تفاوت ها و ویژگی های این نوع فرمت های مختلف خواهیم پرداخت پس در ادامه با همراه باشید

به طور خلاصه :

ویندوز از سه سیستم فایل مختلف پشتیبانی می کند که عبارتند از NTFS ، FAT32 و exFAT.
NTFS مدرن ترین سیستم فایل است. ویندوز از NTFS برای درایو سیستم خود و به طور پیش فرض برای اکثر درایوهای غیر قابل جابجایی استفاده می کند.
FAT32 یک سیستم فایل قدیمی است که به اندازه NTFS کارآمد نیست و از مجموعه ویژگی های بزرگی پشتیبانی نمی کند ، اما سازگاری بیشتری با سیستم عامل های دیگر ارائه می دهد.
exFAT جایگزینی مدرن برای FAT32 است و تعداد بیشتری دستگاه و سیستم عامل از آن پشتیبانی می کنند تا NTFS اما تقریباً به اندازه FAT32 گسترده نیست.

سیستم فایل راهی برای سازماندهی درایو فراهم می کند. این مشخص می کند که چگونه داده ها در درایو ذخیره می شود و چه نوع اطلاعاتی را می توان به پرونده ها پیوست کرد – نام پرونده ها ، مجوزها و سایر ویژگی ها. ویندوز از سه سیستم فایل مختلف پشتیبانی می کند. NTFS مدرن ترین سیستم فایل است. ویندوز از NTFS برای درایو سیستم خود و به طور پیش فرض برای اکثر درایوهای غیر قابل جابجایی استفاده می کند. FAT32 یک سیستم فایل قدیمی است که به اندازه NTFS کارآمد نیست و از مجموعه ویژگی های بزرگی پشتیبانی نمی کند ، اما سازگاری بیشتری با سیستم عامل های دیگر ارائه می دهد. exFAT جایگزینی مدرن برای FAT32 است و دستگاه ها و سیستم عامل های بیشتری از آن پشتیبانی می کنند تا NTFS – اما تقریباً به اندازه FAT32 گسترده نیست.

بیشتر یاد بگیرید:

اگر قصد یادگیری یک دوره پولساز را دارید، شما میتوانید با شرکت در دوره آموزش تعمیرات لپ تاپ و دریافت مدرک معتبر فنی حرفه ای وارد بازار کار شوید.

NT File System (NTFS)

NTFS سیستم پرونده مدرنی است که ویندوز دوست دارد به طور پیش فرض از آن استفاده کند. هنگام نصب ویندوز ، درایو سیستم شما را با سیستم فایل NTFS قالب بندی می کند. NTFS دارای اندازه پرونده و محدودیت اندازه پارتیشن است که از نظر تئوری بسیار زیاد است و شما در برابر آنها قرار نخواهید گرفت. NTFS برای اولین بار در نسخه های مصرفی ویندوز با ویندوز XP ظاهر شد ، اگرچه در ابتدا با ویندوز NT عرضه شد.

NTFS دارای ویژگی های مدرنی است که برای FAT32 و exFAT در دسترس نیست. NTFS از مجوزهای پرونده برای امنیت ، یک مجله تغییر پشتیبانی می کند که در صورت خراب شدن رایانه شما ، کپی سایه برای پشتیبان گیری ، رمزگذاری ، محدودیت سهمیه دیسک ، پیوندهای سخت و سایر ویژگی های دیگر ، می تواند به سرعت به بهبود خطاها کمک کند. بسیاری از این موارد برای درایو سیستم عامل بسیار مهم است – خصوصاً مجوزهای پرونده.

پارتیشن سیستم ویندوز شما باید NTFS باشد. اگر درایو ثانویه در کنار ویندوز دارید و قصد دارید برنامه هایی را روی آن نصب کنید ، احتمالاً باید پیش بروید و آن را NTFS نیز بسازید. و اگر درایوهایی دارید که سازگاری در آنها مسئله ای نیست – زیرا می دانید فقط از آنها در سیستم های ویندوز استفاده می کنید – ادامه دهید و NTFS را انتخاب کنید.

با وجود مزایای آن ، سازگاری NTFS در مواردی که در آن وجود ندارد. این نرم افزار با تمام نسخه های اخیر ویندوز کار می کند – تماماً به Windows XP باز می گردد – اما سازگاری محدودی با سایر سیستم عامل ها دارد. به طور پیش فرض ، Mac OS X فقط می تواند درایوهای NTFS را بخواند ، نه اینکه برای آنها نامه بنویسد. برخی از توزیع های لینوکس ممکن است پشتیبانی از نوشتن NTFS را فعال کنند ، اما برخی از آنها فقط خواندنی هستند. هیچ یک از کنسول های PlayStation سونی از NTFS پشتیبانی نمی کنند. حتی Xbox 360 خود مایکروسافت نمی تواند درایوهای NTFS را بخواند ، اگرچه Xbox One جدید می تواند. دستگاه های دیگر حتی کمتر از NTFS پشتیبانی می کنند.

سازگاری: با همه نسخه های ویندوز کار می کند ، اما به صورت پیش فرض فقط با مک فقط خواندنی است و ممکن است به صورت پیش فرض با برخی از توزیع های لینوکس فقط خواندنی باشد. دستگاه های دیگر – به استثنای Xbox One مایکروسافت – احتمالاً از NTFS پشتیبانی نمی کنند.

محدودیت ها: هیچ محدودیتی در اندازه فایل یا پارتیشن واقع بینانه وجود ندارد.

استفاده ایده آل: از آن برای درایو سیستم ویندوز و سایر درایوهای داخلی که فقط با ویندوز استفاده می شوند استفاده کنید.

File Allocation Table 32 (FAT32)

FAT32 از بین سه سیستم فایل موجود در ویندوز قدیمی ترین است. این سیستم در ویندوز 95 برای جایگزینی سیستم فایل قدیمی FAT16 که در MS-DOS و ویندوز 3 استفاده می شود ، معرفی شد.

سن سیستم فایل FAT32 دارای مزایا و معایبی است. مزایای بزرگ این است که به دلیل قدیمی بودن ، FAT32 استاندارد واقعی است. درایوهای فلش که خریداری می کنید غالباً با فرمت FAT32 برای حداکثر سازگاری نه تنها در رایانه های مدرن ، بلکه در دستگاه های دیگر مانند کنسول های بازی و هر چیز دیگری که دارای پورت USB باشد ، ارائه می شوند.

محدودیت ها با این سن همراه هستند. اندازه پرونده های فردی درایو FAT32 نمی تواند بیش از 4 گیگابایت باشد – این حداکثر است. یک پارتیشن FAT32 نیز باید کمتر از 8 ترابایت باشد ، که مسلماً این محدودیت کمتر است مگر اینکه از درایوهای با ظرفیت بالا استفاده کنید.

در حالی که FAT32 برای درایوهای فلش USB و سایر رسانه های خارجی مشکلی ندارد – به خصوص اگر می دانید از آنها در مورد دیگری به جز رایانه های شخصی Windows استفاده می کنید – شما نمی خواهید برای درایو داخلی FAT32 استفاده کنید. فاقد مجوزها و سایر ویژگی های امنیتی تعبیه شده در سیستم فایل مدرن تر NTFS است. همچنین ، نسخه های مدرن ویندوز دیگر نمی توانند در درایو قالب بندی شده با FAT32 نصب شوند. آنها باید در درایوهای قالب بندی شده با NTFS نصب شوند.

سازگاری: با همه نسخه های ویندوز ، مک ، لینوکس ، کنسول های بازی و تقریباً همه مواردی که دارای پورت USB هستند کار می کند.

محدودیت ها: حداکثر اندازه پرونده 4 گیگابایتی ، حداکثر اندازه پارتیشن 8 ترابایت.

استفاده ایده آل: از آن در درایوهای قابل جابجایی که به حداکثر سازگاری با گسترده ترین دستگاه نیاز دارید استفاده کنید ، با این فرض که هیچ پرونده ای در اندازه 4 گیگابایت یا بیشتر ندارید.

Extended File Allocation Table (exFAT)

سیستم فایل exFAT در سال 2006 معرفی شد و با به روزرسانی ویندوز XP و ویندوز ویستا به نسخه های قدیمی ویندوز اضافه شد. exFAT برای درایوهای فلش بهینه شده است – به گونه ای طراحی شده است که یک سیستم فایل سبک مانند FAT32 است ، اما بدون ویژگی های اضافی و بالاتر از NTFS و بدون محدودیت FAT32.

مانند NTFS ، exFAT محدودیت های زیادی در اندازه پرونده و پارتیشن دارد ، به شما این امکان را می دهد تا پرونده های بسیار بزرگتر از 4 گیگابایت مجاز FAT32 را ذخیره کنید.

گرچه exFAT کاملاً با سازگاری FAT32 مطابقت ندارد ، اما سازگارتر از NTFS است. در حالی که Mac OS X فقط پشتیبانی فقط برای خواندن از NTFS را شامل می شود ، Mac ها پشتیبانی کامل برای خواندن و نوشتن برای exFAT را ارائه می دهند. با نصب نرم افزار مناسب می توانید به درایوهای exFAT در لینوکس دسترسی پیدا کنید. دستگاه ها می توانند کمی کیسه مخلوط باشند. پلی استیشن 4 از exFAT پشتیبانی می کند. PlayStation 3 این کار را نمی کند. Xbox One از آن پشتیبانی می کند ، اما Xbox 360 پشتیبانی نمی کند.

سازگاری: با تمام نسخه های ویندوز و نسخه های جدید Mac OS X کار می کند ، اما به نرم افزار اضافی در Linux نیاز دارد. دستگاه های بیشتری نسبت به NTFS از exFAT پشتیبانی می کنند ، اما برخی از آنها – به خصوص دستگاه های قدیمی تر – ممکن است فقط از FAT32 پشتیبانی کنند.

محدودیت ها: هیچ محدودیتی در اندازه فایل یا پارتیشن واقع بینانه وجود ندارد.

استفاده ایده آل: در مواقعی که به اندازه پرونده و محدودیت پارتیشن بیشتری نسبت به پیشنهادات FAT32 و یا سازگاری بیشتر از پیشنهادات NTFS نیاز دارید ، از آن استفاده کنید. با فرض اینکه هر دستگاهی که می خواهید از درایو دارای exFAT پشتیبانی کند ، باید دستگاه خود را به جای FAT32 با exFAT قالب بندی کنید.

NTFS برای درایوهای داخلی ایده آل است ، در حالی که exFAT به طور کلی برای درایوهای فلش ایده آل است. با این حال ، اگر exFAT در دستگاهی که باید از آن استفاده کنید ، پشتیبانی نمی شود ، ممکن است گاهی اوقات لازم باشد که یک درایو خارجی را با FAT32 قالب بندی کنید.

بیشتر یاد بگیرید:

آموزش icdl 

آموزش تعمیرات موبایل

آموزش اسمبل کامپیوتر

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:333

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.