تهران پایتخت
ثبت نام

خط فرمان هنوز هم یک ابزار قدرتمند ویندوز است. در این مطلب مفیدترین دستورات CMD است که هر کاربر ویندوز باید بداند.

دستورات cmd کم کم رو به فراموشی میروند چراکه کمتر مورد استفاده قرار میگیرند و در شرایط عادی نیازی به استفاده از آنها نیست .اما بسیاری از دستورات همچنان مفید هستند و ویندوز 8 و 10 حتی ویژگی های جدیدی را به آن اضافه کردند.

چگونه cmd را باز کنیم؟

برای باز کردن سی ام دی (CMD) روش های مختلفی وجود دارد. اما ساده ترین روش ها به شرح زیر است:

  • به استارت منو مراجعه و Command prompt را بنویسید.
  • باز کردن run و تایپ cmd و سپس فشردن کلید اینتر.
  • زدن دکمه windows + R و تایپ کردن cmd و اینتر زدن.
  • مراجعه به آدرس C:\windows\system32\cmd.exe (در صورتی که ویندوز در درایو دیگری نصب شده آدرس را اصلاح کنید و نام درایو مربوطه را بنویسید.)

بهترین حالت برای باز کردن سی ام دی (CMD) با مجوز ادمین است. برای اینکار باید روی برنامه کلیک راست کنید و گزینه Run as administrator را بزنید.

دستورات Windows Command Prompt

1. Assoc

بیشتر پرونده ها در ویندوز با یک برنامه خاص مرتبط هستند که به طور پیش فرض برای باز کردن پرونده اختصاص داده شده است. در بعضی مواقع ، به یاد آوردن این انجمن ها گیج کننده می شود. شما می توانید با وارد کردن فرمان Assoc به خود یادآوری کنید تا لیستی کامل از پسوندهای نام پرونده و ارتباطات برنامه نمایش داده شود.

همچنین می توانید دستور را برای تغییر ارتباطات پرونده گسترش دهید. به عنوان مثال ، assoc .txt = ارتباط پرونده را برای پرونده های متنی به هر برنامه ای که بعد از علامت برابر وارد می کنید تغییر می دهد. خود دستور Assoc هم نام برنامه های افزودنی و هم برنامه را فاش می کند ، که به شما کمک می کند تا به درستی از این دستور استفاده کنید.

در ویندوز 10 ، می توانید یک رابط کاربر پسندتر مشاهده کنید که به شما امکان می دهد ارتباطات نوع فایل را نیز درجا تغییر دهید. به تنظیمات (Windows + I) > Apps > Default apps > برنامه پیش فرض را بر اساس نوع پرونده انتخاب کنید.

اگر قصد افزایش درامد و یا به دنبال شغل دوم هستید میتوانید با یادگیری تعمیرات لپ تاپ، در دوره ی آموزشی تعمیرات لپ تاپ که در مجتمع فنی تهران پایتخت برگزار میشود

2. Cipher

با استفاده از این دستور شما میتوانید فایل هایی که ر.وی سیتم شما نامرئی هستند پاک کنید حالا شاید بپرسید معنی این حرف چیست؟

اگر بطور مثال درایو سی شما 100 گیگ میباشد و 70  درصد آن پر شده است اما فایل های موجود در درایو سی فقط 50 گیگ میباشد با استفاده از این دستور میتوانید آن 20 گیگ را پاک کنید

با این وجود ، دستور cipher با نوشتن داده های تصادفی بر روی آن ، دایرکتوری را پاک می کند. به عنوان مثال برای پاک کردن درایو C خود ، از دستور cipher / w: d استفاده می کنید ، که فضای خالی درایو را پاک می کند. این دستور داده های حذف نشده را بازنویسی نمی کند ، بنابراین با اجرای این دستور پرونده های مورد نیاز خود را پاک نخواهید کرد.

3. Driverquery

درایورها از مهمترین نرم افزارهای نصب شده روی کامپیوتر هستند. درایورهای نامناسب پیکربندی شده یا از دست رفته می توانند انواع مشکلات را ایجاد کنند ، بنابراین دسترسی به لیستی از موارد موجود در رایانه شخصی خوب است. این دقیقاً همان کاری است که فرمان driverquery انجام می دهد. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر ، از جمله فهرست راهنمای نصب درایور ، می توانید آن را به driverquery -v گسترش دهید

4. File Compare

می توانید از این دستور برای تشخیص تفاوت متن در بین دو فایل استفاده کنید. این به ویژه برای نویسندگان و برنامه نویسان که می خواهند تغییرات کمی بین دو نسخه از یک فایل پیدا کنند بسیار مفید است. به سادگی fc و سپس مسیر فهرست و نام پرونده دو فایلی را که می خواهید مقایسه کنید ، تایپ کنید.

همچنین می توانید دستور را از چند طریق گسترش دهید. Typing /b فقط output, /c  باینری را مقایسه می کند  مورد متن را در مقایسه نادیده می گیرد و / l فقط متن ASCII را مقایسه می کند.

بنابراین ، به عنوان مثال ، می توانید از موارد زیر استفاده کنید:

fc / l “C: \ Program Files (x86) \ example1.doc” “C: \ Program Files (x86) \ example2.doc”
دستور فوق متن ASCII را در دو سند کلمه ای مقایسه می کند.

5. Ipconfig

این دستور آدرس IP را که رایانه شما در حال حاضر از آن استفاده می کند رله می کند. با این حال ، اگر پشت یک روتر هستید (مانند اکثر رایانه های امروزی) ، در عوض آدرس شبکه محلی روتر را دریافت خواهید کرد.

هنوز هم ، ipconfig به دلیل پسوندهایش مفید است. ipconfig / نسخه و به دنبال آن ipconfig /renew می تواند ویندوز PC شما را مجبور به درخواست آدرس IP جدید کند ، که اگر رایانه شما ادعا کند که در دسترس نیست ، مفید خواهد بود. برای تازه سازی آدرس DNS خود می توانید از ipconfig / flushdns نیز استفاده کنید

6. Netstat

با وارد کردن دستور netstat -an لیستی از پورتهای در حال حاضر باز و آدرسهای IP مربوط به شما فراهم می شود. این دستور همچنین به شما خواهد گفت که پورت در چه وضعیتی قرار دارد.  listening ، پایدار یا بسته

این یک دستور عالی برای مواردی است که می خواهید دستگاه های متصل به رایانه خود را عیب یابی کنید یا وقتی می ترسید Trojan سیستم شما را آلوده کند و می خواهید یک اتصال مخرب پیدا کنید.

7. Ping

تایپ کردن پینگ و به دنبال آن آدرس IP یا دامنه وب ، مجموعه ای از بسته های آزمایشی را به آدرس مشخص شده ارسال می کند. اگر آنها وارد شوند و برگردانده شوند ، می دانید که دستگاه قادر به برقراری ارتباط با رایانه شما است. در صورت عدم موفقیت ، می دانید که چیزی بین ارتباط دستگاه و رایانه شما مانع شده است. این می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که ریشه مشکل پیکربندی نامناسب است یا خرابی سخت افزار شبکه.

8. PathPing

این نسخه پیشرفته تری از پینگ است که اگر چندین روتر بین رایانه شخصی و دستگاهی که آزمایش می کنید وجود داشته باشد ، مفید است. مانند ping ، از این دستور با تایپ pathping و به دنبال آن آدرس IP استفاده می کنید ، اما برخلاف ping ، pathpping برخی از اطلاعات مربوط به مسیری را که بسته های آزمایشی طی می کنند نیز انتقال می دهد.

9. Tracert

دستور tracert مانند pathpping است. یک بار دیگر ، tracert و سپس آدرس IP یا دامنه مورد نظر برای ردیابی را تایپ کنید. در مورد هر مرحله از مسیر بین رایانه شخصی و هدف خود اطلاعات دریافت خواهید کرد. برخلاف pathpping ، با این وجود ، tracert همچنین میزان زمان (بر حسب میلی ثانیه) هر راپ بین سرورها یا دستگاه ها را بررسی می کند.

10. Powercfg

Powercfg یک دستور بسیار قدرتمند برای مدیریت و ردیابی نحوه استفاده از انرژی کامپیوتر شما است. برای مدیریت خواب زمستانی می توانید از دستور powercfg hibernate on و powercfg hibernate off استفاده کنید و همچنین می توانید از دستور powercfg / a برای مشاهده حالت های صرفه جویی در مصرف برق موجود در رایانه شخصی خود استفاده کنید.

دستور مفید دیگر powercfg / devicequery s1_supported است ، که لیستی از دستگاه های رایانه شما را که از حالت آماده به کار متصل پشتیبانی می کنند ، نمایش می دهد. در صورت فعال بودن ، می توانید با استفاده از این دستگاه ها رایانه خود را حتی از راه دور از حالت آماده به کار خارج کنید. با انتخاب دستگاه در Device Manager ، باز کردن خصوصیات آن ، رفتن به زبانه مدیریت نیرو و سپس علامت گذاری در گزینه Allow this device to be box (رایانه) ، می توانید این ویژگی را فعال کنید.

Powercfg / lastwake به شما نشان می دهد که آخرین دستگاه شما چه کسی رایانه شما را از حالت خواب بیدار کرده است. اگر به نظر می رسد به طور تصادفی از خواب بیدار می شوید می توانید از این دستور برای عیب یابی استفاده کنید.

برای تهیه گزارش دقیق مصرف برق برای رایانه خود می توانید از دستور powercfg / energy استفاده کنید. این گزارش در دایرکتوری پس از پایان دستور ذخیره می شود. این گزارش به شما امکان می دهد از خطای سیستم که ممکن است مصرف برق را افزایش دهد ، مانند دستگاه هایی که حالت های خواب خاصی را مسدود می کنند ، یا پیکربندی ضعیفی برای پاسخگویی به تنظیمات مدیریت انرژی شما دارد.

ویندوز 8 powercfg / batteryreport را اضافه کرد ، که در صورت وجود ، تجزیه و تحلیل دقیق استفاده از باتری را ارائه می دهد. این گزارش به طور معمول به فهرست کاربر Windows شما ارائه می شود ، جزئیاتی در مورد زمان و طول دوره شارژ و تخلیه ، متوسط عمر باتری و ظرفیت تخمینی باتری ارائه می دهد.

11. Shutdown

این البته با دکمه خاموش کردن که به راحتی قابل دسترسی است  ، اما آنچه در اینجا میخوایم آموزش دهیم چیز دیگریست ، دستور shutdown / r / o است که با راه اندازی مجدد رایانه شخصی ، منوی Advanced Start Options را راه اندازی می کند ، جایی که می توانید به Safe Mode و Windows دسترسی پیدا کنید. ابزارهای بازیابی. اگر می خواهید برای اهداف عیب یابی رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید ، این مفید است.

12. Systeminfo

این دستور به شما یک نمای کلی از پیکربندی رایانه می دهد. این لیست سیستم عامل و سخت افزار شما را پوشش می دهد. به عنوان مثال ، شما می توانید تاریخ اصلی نصب ویندوز ، آخرین زمان راه اندازی ، نسخه BIOS ، حافظه کل و موجود ، رفع اشکال نصب شده ، تنظیمات کارت شبکه و موارد دیگر را جستجو کنید.

برای گرفتن از راه دور اطلاعات مربوط به آن سیستم ، از systeminfo / s و به دنبال آن نام میزبان رایانه در شبکه محلی خود استفاده کنید. این ممکن است به عناصر نحوی اضافی برای دامنه ، نام کاربری و رمز ورود نیاز داشته باشد ، مانند این:

systeminfo /s [host_name] /u [domain]\[user_name] /p [user_password]

13. System File Checker

System File Checker ابزاری برای اسکن و تعمیر خودکار است که روی پرونده های سیستم ویندوز تمرکز دارد.

شما باید خط فرمان را با امتیازات مدیر اجرا کرده و دستور sfc / scannow را وارد کنید. اگر SFC پرونده های خراب یا گمشده ای پیدا کند ، به طور خودکار آنها را با استفاده از نسخه های ذخیره شده ذخیره شده توسط ویندوز فقط برای این منظور جایگزین می کند. اجرای این دستور می تواند به مدت زمان نیم ساعت در دفترهای یادداشت قدیمی نیاز داشته باشد.

14. Tasklist

شما می توانید با استفاده از دستور tasklist لیست فعلی کلیه وظایفی را که در رایانه شخصی خود اجرا می کنید ، ارائه دهید. اگرچه با Task Manager تا حدودی اضافه است ، اما ممکن است این دستور بعضی اوقات وظایفی را که در آن ابزار پنهان هستند ، پیدا کند.

همچنین طیف گسترده ای از اصلاح کننده ها وجود دارد. Tasklist -svc خدمات مربوط به هر کار را نشان می دهد ، برای به دست آوردن جزئیات بیشتر در مورد هر کار از tasklist -v استفاده کنید و tasklist -m پرونده های DLL مرتبط با کارهای فعال را پیدا می کند. این دستورات برای عیب یابی پیشرفته مفید هستند.

15. Taskkill

وظایفی که در دستور لیست وظایف ظاهر می شوند ، دارای شناسه اجرایی و پردازشی (یک عدد چهار یا پنج رقمی) با آنها هستند. شما می توانید با استفاده از taskkill -im و به دنبال آن نام اجرایی ، یا taskkill -pid و به دنبال آن شناسه فرآیند یک برنامه را مجبور کنید دوباره ، این در Task Manager کمی زائد است ، اما می توانید از آن برای از بین بردن برنامه های غیرمجاز یا پنهان استفاده کنید.

16. Chkdsk

وقتی علائم نشان می دهد که یک درایو محلی دارای بخش های بد ، خوشه های از دست رفته یا سایر خطاهای منطقی یا فیزیکی است ، Windows به طور خودکار درایو شما را برای اسکن chkdsk تشخیص می دهد.

اگر مشکوک هستید که دیسک سخت شما خراب است ، می توانید دستی اسکن را شروع کنید. اساسی ترین دستور chkdsk c: است ، که بلافاصله درایو C: را اسکن می کند ، بدون اینکه نیازی به راه اندازی مجدد کامپیوتر باشد. اگر پارامترهایی مانند / f ، / r ، / x یا / b را اضافه کنید ، مانند chkdsk / f / r / x / bc: ، chkdsk همچنین خطاها را برطرف می کند ، داده ها را بازیابی می کند ، درایو را پیاده می کند یا لیست آنها را پاک می کند. به ترتیب بخشهای بد این اقدامات به راه اندازی مجدد نیاز دارند ، زیرا فقط با خاموش بودن ویندوز قابل اجرا هستند.

اگر قصد یادگیری تمام این ترفند ها را دارید میتوانید در دوره ی آموزش icdl مجتمع فنی تهران پایتخت شرکت کنید و با دریافت مدرک معتبر فنی حرفه ای وارد بازار کار شوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
peyman ps
نویسنده: peyman ps
تعداد نوشته ها:306

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.