مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام

یکی از ایرادهای رایج و بسیار مهم که در موتور خودروهای احتراق داخلی به وجود می آید و آسیب جدی به موتور می رساند ناک موتور می باشد. اگر جزو افرادی هستید که با ماشین و لوازم یدکی و موتوری آن سرو کار دارید، حتما اصطلاح ناک را شنیده اید. در فارسی ناک به معنی (احتراق ناقص) می باشد که داخل سیلندر رخ می دهد.


اگر به برق خودرو علاقه دارید آموزش تعمیرات ایسیو ECU را از دست ندهید.


 احتراق ناقص ، به چه احتراقی گفته می شود؟

 زمانی که پیستون در محفظه سیلندر به صورت بالا و پایین در حرکت است، هنگامی که پیستون به سمت بالا در سیلندر حرکت می کند، باید به نقطه ماکسیمم و یا همان نقطه مرگ بالا در سیلندر برسد و کل هوا و سوختی که در خودش کشیده بود را در آنجا متراکم کند. حالت جرقه زنی زمانیرخ می دهد که این هوا و سوخت به اوج تراکم خود در نقطه مرگ برسد. در این هنگام وقتی که احتراق انجام می شود، پیستون در حالت کلی به سمت پایین بازگشت دارد اما این احتراق انجام شده موجب هل دادن پیستون به سمت پایین می شود که در این زمان بهترین حالت برای کارکرد موتور اتفاق میفتد.

ناک زدن چه زمانی رخ می دهد؟

هنگامی که این حالتی را که در سیلندر توضیح دادیم اتفاق نیفتد؛ به این صورت که پیستون در زمان بالا رفتن قبل از اینکه به نقطه مرگ بالا برسد احتراق انجام شود، و یا اینکه به بالا رسیده، احتراق انجام نشده و جرقه نزده و سوخت پخش شده است. در این حالت که سوخت هوا خیلی متراکم شده و محفظه سیلندر هم داغ می باشد و همین موجب ایجاد احتراق قبل از جرقه زدن می شود.

در چه خودروهایی ناک را بیشتر میبینیم؟

ایراد ناک زدن بیشتر در خودروهای چینی و  خودروهایی که استاندارد آلایندگی یورو 5 و 6 را دارند مشهود می باشد، مثل: خودرو J5 ، برلیانس، هایما، X33 و… .

حال منظور از ناک موتور چیست؟ ناک یعنی اینکه احتراق در زمان صحیح خودش انجام نمی شود. زمانی که احتراق در زمان صحیح خودش انجام نمی شود، دوعلت دارد:

اولا امکان دارد که تایم جرقه زنی مشکل داشته باشد ،دوماَ امکان دارد که کیفیت سوخت شما پایین باشد اما در اکثر مواقع ناک زدن خودروها به دلیل پایین بودن کیفیت سوخت می باشد.

چه زمانی در ماشین باید جرقه زنی و احتراق صحیح و درست انجام شود؟

هنگامی که پیستون، در نقطه مرگ بالا خود قرار می گیرد و به حداکثر نقطه خود می رسد؛ دقیقا در همان زمان جرقه زنی باید انجام شود، و نیاز است که سوخت بسوزد تا احتراق صحیح صورت بگیرد.  اگر سوختی که برای ماشین خود مصرف می کنید، از کیفیت پایینی برخوردار باشد و سوختی مناسب برای خودرو شما نباشد، احتراق صحیح صورت نمی گیرد. سوخت مناسب خودرو به این معنی است که استاندارد آلایندگی خودرو شما یورو5، یورو4 و یا یورو6 می باشد ولی سوختی که شما استفاده می کنید مناسب و در حد خودرو شما نیست. این حد و کیفیت سوخت برای ماشین ها را مقدار اکتان موجود در سوخت مشخص می کند و اکتانی که برای ماشین مصرف می کنید حتما باید با آن استاندارد آلایندگی که کارخانه برای ماشین شما تعریف کرده تناسب داشته باشد تا بتواند در محفظه احتراق با دوام باشد وخود را به نقطه مرگ بالا برساند. هنگامی که کیفیت سوخت پایین باشد، سوخت توانایی تحمل فشار و محفظه سیلندر را ندارد و قبل از اینکه به نقطه مرگ بالا برسد، مشتعل شده و احتراق انجام می شود؛ این اتفاق به این شکل می باشد که احتراق به روی پیستون وارد می شود و آن را به سمت پایین هل می دهد و صدایی شبیه به صدای عدم فیلر بودن موتور خودرو و یا صدای چق چق چق کردن را ایجاد می کند که کم و زیاد بودن این صدا به معنی مقدار فشاری است که به موتور خودرو در آن لحظه وارد می شود. پس اگر سوخت مناسب نباشد و به موتور ماشین فشار وارد شود، ناک زدن صورت می گیرد. هنگام فصل تابستان با کولر گرفتن و یا زمان سربالایی رفتن این مشکل را بیشتر حس می کنید. هنگام ناک، خودرو ریپ نمی زند اما افت توان ماشین را حس  می کنید زیرا ماشین بی جون و کم توان می شود. ناک زدن زمانی اتفاق می افتد که احتراق ناقص در محفظه همراه با کوبش باشد و دلایلی که موجب این احتراق ناقص می باشد را می توانیم پایین بودن و بی کیفیتی روغن موتور، بی کیفیتی شمع های خودرو، رسوب گرفتن محفظه احتراق و پایین بودن اکتان بنزین نام ببریم. خودرو های جدیدتر نسبت به خودروهای قدیمی تر، موتورهای گرم تری برای کار کردن دارند و علت آن حداکثر بهره وری در هر احتراق می باشد. در نتیجه، در هر دو حالت، رساندن سوخت ضعیف و بی کیفیت از نظر اکتان به خودرو و نا مناسب بودن زمان جرقه زنی در موتور، پروسه ناک زدن در موتور خودرو اتفاق می افتد.

در این بخش از مقاله می خواهیم به راه حل های این دو علتی که برای ناک خودرو بیان کردیم بپردازیم.

راه حل علت عدم استفاده از سوخت مناسب

  • اگر علت ناک زدن خودرو، عدم استفاده از سوخت مناسب باشد برای رفع آن از دو راه حل می توان استفاده کرد. اولین کاری که می توانید انجام دهید، استفاده کردن از بنزین با کیفیت بالا و همان بنزین سوپر با اکتان در حد می باشد. که طبیعتا در طولانی مدت هزینه های بسیار بالایی را برایتان در بر خواهد داشت.
  • راه حل دیگری برای رفع ناک زدن خودرو وجود دارد که بسیار مناسب تر از مورد اول می باشد. شما می توانید با هزینه کردن مبلغی اندک و به صورت همیشگی و بدون بازگشت کاملا ناک موتور خودرو خود را برطرف کنید و به اصطلاح ماشینی سرحال تر نسبت به گذشته داشته باشید. ریمپ کردن ECUخودرو یکی از راه حل های بسیار مناسب برای رفع ناک زدن خودرو می باشد که شما با انجام آن با خیالی آسوده می توانید از هر جایگاه سوخت با هر کیفیت سوختی استفاده کنید، بدون اینکه ذره ای فشار را روی موتور خودرو خود احساس کنید.   

بیشتر یادبگیرید

آموزش ریمپ خودرو
آموزش برق خودرو درجه یک


راه حل علت جرقه زنی نادرست

برای رفع زمان نامناسب جرقه زنی در خودرو باید به این نکته توجه داشته باشید که طبیعتا عدم زمان مناسب جرقه زنی برای موتور، نمی تواند از مشکلاتی که برای خودرو وجود دارد باشد، به این دلیل که این مبحث به صورت نرم افزاری است و توسط ECU کنترل می شود. توجه داشته باشید که بهم ریختگی برنامه  ECU تنها توسط مشکلات سخت افزاری آن ایجاد می شود. پس دلیل این ناک زدن را می توانیم یا مشکل در شمع های خودرو بدانیم که نمی تواند برق مورد نیاز  برای احتراق را تامین کند، یا سنسور ها و عملگرها دارای مشکل هستند، و یا ECU خودرو از قبل توسط فرد دیگری برنامه ریزی شده و یا به اصطلاح برنامه خورده است که فرد برنامه صحیح انجام نداده و زمان جرقه زنی را به اشتباه ثبت کرده است که موجب بهم ریختگی برنامه ایسیو شده استمکانیک ها می توانند موتور خودرو را توسط برنامه ریزی نرم افزاری با ایسیو ماشین هماهنگ کنند. این کار به این صورت انجام می شود که موتور خودرو را با سوختی که کیفیت پایین دارد تعریف می کنند. شما با این روش می توانید مثلا سوخت را از یورو 4 به یورو 2 تغیر دهید که بحثی تخصصی می باشد و حتما باید نزد فردی متخصص انجام شود.

 

مباحثی که در این مقاله توضیح داده شده است را می توانید با شرکت در دوره های آموزشی ECUو دوره های ریمپ خودرو مجتمع آموزشی تهران پایتخت، به صورت حرفه ای و کاربردی و عملی فرا بگیرید و به عنوان افرادی متخصص در این رشته وارد بازار کار شوید. جتمع فنی تهران پایتخت با هدف کار آفرینی توسط اساتید حرفه ای دوره های فنی را به صورت خصوصی و گروهی برگزار می کند.

 نکته:

در آخر، زمانی که بخواهید ناک موتور را توسط برنامه ریزی زمان جرقه زنی اصلاح کنید، باید برنامه ECUرا به حالت کارخانه و فابریک خودرو برگردانید. پس از اینکه این کار را انجام دادید و خودرو هنوز هم ناک داشت، ابتدا باید پاشش سوخت را افزایش دهید که اگر ایسیو خودرو جدول های پاشش سوخت را به شما نداد، باید از طریق ریتارت کردن و به تاخیر انداختن در زمان جرقه زنی ناک زدن موتور خودرو را برطرف کنید. 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:333

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.