مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام

دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز

Mehrad Sharifnejad

دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز

یکی از تازه‌ترین رشته‌هایی که قدم به عرصه دنیای تکنولوژی جهانی گذاشته، مهندسی پزشکی است. رشته‌ای که همگام با علوم فنی و مهندسی برای یاری رساندن به پزشکان جهت تشخیص و درمان هرچه بهتر بیماری‌ها تلاش می‌کند. درواقع هدف اصلی برگزاری دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز، تربیت نیروهای متخصص در زمینه آشنایی، عیب‌یابی و تعمیرات تجهیزات پزشکی است.

به بیان دیگر دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز را می‌توان کسب مهارت عملی در رشته مهندسی پزشکی در نظر گرفت. رشته‌ای که با تلفیقی از علوم مهندسی، به برطرف کردن نیازهای پزشکی در زمینه ساخت و نگهداری تجهیزات و نیز ساخت ابزارهای پزشکی برای کاربردهای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌ها می‌پردازد.

مهندسی پزشکی در قدم نخست به بهره‌برداری، تعمیر، پشتیبانی، نگهداری، تنظیم و استانداردسازی دستگاه‌ها پرداخته و در مراحل تخصصی‌تر شاهد توسعه، ارتقاء و بهبود دستگاه‌های پزشکی و حتی طراحی و ساخت یک دستگاه خواهیم بود. حوزه فعالیت این رشته مطالعه ساختار بدن انسان به صورت سیستمیک، کشف قوانین فیزیکی و معادلات ریاضی حاکم بر اجزاء سیستم، فهم رابطه بین آنها، مدلسازی این فرایندها و بررسی تأثیر بیماری بر روی این ساختار منظم و به تبع آن ارائه روش‌های تشخیصی و درمانی مفیدتر برای بهبود بیماری‌هاست.

اهداف آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز

یکی از اهداف اصلی آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز، تربیت نیروهای متخصص در زمینه آشنایی، عیب‌یابی و تعمیر تجهیزات مختلف پزشکی است. درواقع افراد بعد از گذراندن دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز در مراکزی نظیر شرکت‌های تجهیزات پزشکی، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، مراکز تصویربرداری، کلینیک‌ها و مطب‌های دندانپزشکی مشغول به کار می‌شوند.

سرفصل‌های دوره آموزش تجهیزات پزشکی در تبریز

در دوره آموزش تجهیزات پزشکی در تبریز سرفصل‌های متنوعی آموزش داده می‌شود که به صورت کلی شامل تعمیرات تجهیزات اتاق عمل، الکتروکوتر، الکتروشوک‌ونتیلاتور، پالس اکسیمتر، ای سی جی، تخت اتاق عمل، چراغ سیالیتیک، مانیتورینگ علائم حیاتی، تخت، پمپ سرنگ، پمپ تزریق و … است. همچنین تعمیرات تجهیزات تصویربرداری شامل رادیولوژی، رادیوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی، سونوگرافی، کالیبراسیون دستگاههای پزشکی و اصول بازرگانی تجهیزات پزشکی، الکترونیک عمومی، تعمیرات تخصصی بوردهای پزشکی و تعمیرات تجهیزات اتاق عمل آموزش داده می‌شود.

آموزش تعمیر یونیت دندانپزشکی در تبریز

آموزش تعمیر یونیت دندانپزشکی در تبریز بر خلاف اسم و ظاهر پیچیده‌ای که دارد، اما ساده و قابل یادگیری است. مهمتر از آن اینکه درآمد این حرفه بسیار خوب بوده و برای تعمیر هر دستگاه، می‌توان تا سی درصد قیمت مواد را دریافت کرد.

یونیت و صندلی دندانپزشکی، اتوکلاو، توربین و آنگل، کمپرسور، آمالگاماتور، رادیوگرافی، جرمگیر، لایت کیور و دوربین داخل دهانی  RVG از سرفصل‌های آموزش تعمیر یونیت دندانپزشکی در تبریز هستند.

وظایف یک تکنسین تعمیرات و عیب یابی تجهیزات دندانپزشکی شامل انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی نظری و عملی در خصوص تولید یا بهبود کیفیت تجهیزات مطب های دندانپزشکی، طراحی و تولید لوازم، تجهیزات و دستگاه‌های دندانپزشکی، نصب و راه‌اندازی یونیت صندلی و تجهیزات دندانپزشکی، آموزش نحوه استفاده و نگهداری از تجهیزات و دستگاه‌ها به پزشک و کارکنان مطب‌ها، نظارت و اجرای عملیات صادرات و واردات تجهیزات و دستگاه‌های مربوط به این حیطه و … است.

آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز

دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز یکی از بهترین دوره‌ها با حضور اساتید مجرب و با تجربه محسوب می‌شود. یکی از سوالات متداول در خصوص دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز این است که آیا این دوره نیاز به پیش‌نیاز دارد یا برای یادگیری آن مدرک خاصی نیاز است یا خیر؟ در پاسخ باید گفت که آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز شامل یک دوره صفر تا صد است که نیازی به پیش نیاز نداشته و فرد متقاضی به راحتی می‌تواند پس از اموزش، مدرک دوره تجهیزات پزشکی فنی حرفه‌ای خود را دریافت کرده و شروع به کار کند.

آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز شامل دو بخش تعمیر مکانیک دستگاه و بردهای پزشکی و آزمایشگاهی است. بیشترین تاکید در آموزش تعمیر لوازم پزشکی، تعمیرات برد دستگاه‌های پزشکی است. برای تعمیرات تجهیزات پزشکی داشتن مهارت‌های فنی یک الزام قطعی است، اما علاقه‌مندان به حرفه تعمیرات تجهیزات پزشکی نیز باید در برقراری ارتباط و مدیریت زمان مهارت داشته باشند.

از این گذشته، شرکت‌ها و ازجمله بیمارستان‌ها، باید تجهیزات در دسترس و کارآمد داشته باشند تا بتوانند از بیماران و مشتریان خود مراقبت کرده و اقدامات لازم را جهت تشخیص و درمان به موقع انجام دهند. پرسنل تجهیزات پزشکی نیز باید وضعیت تجهیزات را درک کنند تا بتوانند در مواقع ضرورت در کوتاه ترین زمان اقدامات لازم جهت تعمیر و رفع ایرادات به وجود آمده را انجام دهند.

در آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز موارد بسیار مهمی ازجمله نظارت بر تحویل، نصب و راه‌اندازی صحیح تجهیزات پزشکی و لوازم مربوط به آن، آموزش نیروی متخصص و تکنسین‌های فنی در امر تعمیرات تجهیزات پزشکی، اولویت‌بندی و پیگیری تعمیرات تجهیزات پزشکی و پیراپزشکی، فاكتورهای هزینه تعمیرات تجهیزات پزشکی، مراحل و كیفیت و چگونگی تعمیر كه عمدتا از سوی شركتها صورت می پذیرد، كاهش هزینه تعمیرات تجهیزات پزشکی و عدم نیاز به تعمیرات مكرر می‌بایست صورت پذیرد. همچنین با توجه به تنوع و پیچیدگی دستگاه‌ها و لوازم پزشكی كه در حوزه‌های مختلف به‌كار گرفته می‌شود، تعمیرات تجهیزات پزشکی علاوه‌بر تخصص، نیازمند آموزش و داشتن ابزار لازم و قطعات یدكی مربوطه است.

آیا یادگیری دوره تجهیزات پزشکی فنی حرفه‌ای سخت است؟

یادگیری دوره تجهیزات پزشکی فنی حرفه‌ای نیاز به مطالعه علمی و اطلاعات الکترونیکی قوی دارد. در این دوره آموزش‌های مربوط به ولتاژ، جریان و توان، قطعات، خازن، مقاومت، نحوه کار با مولتی‌متر و … آموزش داده می‌شود.

ابزارهای مورد استفاده در دوره تجهیزات پزشکی فنی حرفه‌ای شامل ابزارهای ابتدایی و ساده مانند انواع پیچ‌گوشتی، آچار آلن، انواع آچار ستاره، منبع تغذیه آزمایشگاهی و مولتی‌متر است. علاوه‌بر این دستگاه‌ها، در سطح پیشرفته نیاز به تسترهای خاصی مانند سیگنال ژنراتور اسیلوسکوپ، تست دستگاه الکتروشوک، انواع سیمیلاتورهای نوار قلب و غیره داریم.

محتوای این دوره‌ها منسجم و سخت‌گیرانه و با استانداردهای چالش‌برانگیز دانشگاهی و دانش فنی مرتبط و مهارت‌های مورد نیاز برای آماده‌سازی برای تحصیلات و مشاغل آینده در خوشه شغلی تولیدی را ارائه می‌دهد. مهارت‌های فنی را فراهم می‌کند و شامل یادگیری کاربردی مبتنی بر شایستگی است که به دانش آکادمیک، مهارت‌های استدلال و حل مشکلات درجه بالاتر، نگرش‌های کاری، مهارت‌های عمومی اشتغال‌پذیری، مهارت‌های فنی، و مهارت‌های خاص شغل، و دانش از تمام جنبه‌های تولید کمک می‌کند.

چگونه یک تکنسین تعمیر تجهیزات پزشکی شویم؟

کسی که دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز را گذرانده می‌تواند به‌عنوان تکنسین تعمیر تجهیزات پزشکی هم سودآور و هم پر پرستیژ باشد. آنچه مهم است اینکه با گرفتن گواهینامه در رشته خود، شروع به کار کنید. این کار به کارفرمایان نشان می‌دهد که شما مهارت ها و دانش لازم برای انجام صحیح کار را دارید. شما همچنین باید در مورد آخرین فناوری‌ها و تکنیک‌های مورد استفاده در صنعت به روز باشید. این به شما کمک می‌کند تا بهترین مراقبت ممکن را به بیماران ارائه دهید. علاوه بر این، ایجاد روابط با سایر متخصصان در این زمینه مهم است. کمااینکه آنها می‌توانند مشاوره و راهنمایی در مورد چگونگی موفقیت در این زمینه رقابتی را ارائه دهند.

گواهینامه دوره آموزشی تعمیر تجهیزات پزشکی در تبریز

شایان ذکر است که بعد از پایان دوره هنرآموزان جهت دریافت گواهینامه بین‌المللی به سازمان فنی و حرفه ای جهت انجام آزمون آنلاین تئوری و آزمون عملی معرفی می‌شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
Mehrad Sharifnejad
نویسنده: Mehrad Sharifnejad
تعداد نوشته ها:4

خلاصه از نویسنده:

دیدگاه کاربران
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.