تهران پایتخت
ثبت نام
هزینه خدمات سرویس و تعمیرات کولرگازی چقدر است؟

هزینه خدمات سرویس و تعمیرات کولرگازی چقدر است؟

peyman ps

هزینه خدمات سرویس و تعمیرات کولرگازی چقدر است؟اگرچه به مدد اختراع کولرهای گازی و اسپلیت ‌ها، دیگر زحمت تعویض پوشال‌ به خود نمی دهیم، اما باید بدانیم که استفاده از کولرگازی نیز به نوبه خود، نیازمند انجام برخی مراقبت هاست. خوشبختانه می توان با صرف هزینه کمی برای سرویس و تعمیر کولر گازی، شاهد عملکرد بهتر دستگاه بود و از سربار هزینه ‌های جانبی انرژی در ساختمان کم کرد.

هزینه خدمات سرویس و تعمیرات کولرگازی چقدر است؟

اکثر افرادی که از کولرهای گازی استفاده می‌کنند، از تجربه دلنشین تنفس هوایی پاک و مطبوع لذت می برند اما در زمان خرابی این کولرها باید خود را برای پرداخت هزینه بالا برای یک تعمیر جزئی آماده کنند. اگرچه کولرهای گازی عمر بالایی دارند، اما این کولرها هم در صورت استفاده مداوم نیاز به تعمیر و نگهداری دارند. کمااینکه بعضی از قطعات کولرهای گازی باید حداقل سالی یک بار تعویض شوند و برخی دیگر نیز در صورت خرابی، نیاز به تعویض دارند. لذا یکی از مهمترین اقداماتی که می توان به منظور کاهش هزینه های نگهداری از کولر گازی انجام داد، تنظیم یک برنامه ریزی دقیق با هدف انجام سرویس های دوره ای و کامل این وسیله است.

سرویس دوره ای کولر گازی چیست و هزینه آن چقدر است؟

سرویس های دوره ای معمولا قبل از استفاده از دستگاه و با آغاز فصل گرما انجام می شود که شامل تعویض فیلترهای هوای کولر گازی، آمپرگیری برق دستگاه، شسشوی پنل کندانسور و اندازه گیری و تست گاز است. مطابق تعرفه سال 1401، سرویس دوره ای کولر گازی در محل مبلغی بالغ بر 150 تا 200 هزار تومان هزینه دارد.

سرویس کامل کولر گازی چیست و چقدر هزینه دارد؟

اگر از آن دسته افرادی هستید که سرویس های دوره ای کولر گازی را انجام نمی دهید، توصیه می شود که حداقل هر یک الی دو سال یک بار دستگاه را مورد سرویس کامل قرار دهید. سرویس کامل کولرگازی شامل شستشوی بلوور و اوپراتور کولر گازی با کارواش، روغنکاری تمام قطعات در حال حرکت کولر گازی، تعویض و یا پاکسازی فیلترهای هوا، تست جریان هوا در کویل های اوپراتور، تمیز کردن کویل کندانسور، بررسی و شستشوی خط لوله تخلیه، پاکسازی پره های فن، بررسی فین های کویل اوپراتور، بررسی سیستم برق دستگاه، بازبینی مسیر تخلیه، چک کردن گاز کولر گازی، چک کردن ترموستات و اندازه گیری آمپر است.

هزینه خدمات سرویس و تعمیرات کولرگازی چقدر است؟

هزینه خدمات سرویس و تعمیرات کولرگازی چقدر است؟

نشانه های خرابی کولرگازی چیست؟

اگرچه کاهش قدرت سرمایش یا گرمایش کولر، سرراست ترین نشانه برای خرابی دستگاه است، اما مولفه های دیگری هم وجود دارند که می توان از آنها به عنوان علامت خرابی کولر یاد کرد. از جمله خروج صداهای عجیب و غریب از دستگاه، خاموش و روشن شدن پی در پی کولر گازی، قطع شدن یکباره برق دستگاه، کاهش قدرت سرمایش و گرمایش، لرزش یونیت داخلی و خارجی، نم زدگی اطراف یونیت داخلی و مصرف بیش از اندازه برق.

عوامل هم در تعیین هزینه تعمیر و سرویس کولر گازی چیست؟

اینورتر یا معمولی بودن کمپرسور دستگاه یکی از عوامل مهم در تعیین هزینه تعمیر کولرگازی است. اگرچه ممکن است که بازدهی کولرهای گازی اینورتر چندین برابر از کولرهای گازی مجهز به کمپرسور معمولی بیشتر باشد اما تعمیر و سرویس کولرهای گازی اینورتر پر هزینه تر از کولرهای گازی با کمپرسور معمولی است. عامل بعدی مقدار ظرفیت کولر گازی است که باید در زمان محاسبه هزینه تعمیر و سرویس کولر گازی آن را لحاظ کرد. به این صورت که هرچه ظرفیت دستگاه بالاتر باشد، هزینه سرویس و تعمیر آن هم بالاتر می شود.

مطالب مرتبط :  درآمد شغل تعمیرات کولرگازی چقدر است؟

مساله بعدی برند کولرگازی است. شاید در ظاهر هزینه تعمیر و سرویس برندهای مختلف با هم فرقی نکند اما در عمل بعضی از شرکت ها تعرفه های مختص به خود را دارند و از طرفی بعضی از قطعات گران تر بوده و به سختی گیر می آیند. همین عوامل باعث گران تر شدن هزینه سرویس و تعمیر برخی از برندهای کولر گازی می شود. بدین شکل، هزینه تعمیر کولر گازی اجنرال، هزینه سرویس کولر گازی پنجره ای، هزینه سرویس کولر گازی ال جی، هزینه سرویس کولر گازی سامسونگ و هزینه سرویس کولر گازی جنرال تقریباً یکی هستند. مگر اینکه شرکت مربوطه تعرفه خاصی تعیین کرده باشد و یا قطعه تعویضی کولر گازی در بازار کمیاب و گران باشد.

محل نصب کولر گازی نیز در برآورد هزینه تعمیر آن تاثیرگذار است. به طور معمول اگر یونیت کولر گازی در محیطی دور از دسترس نصب شده باشد، کار مجری سرویسکار و یا تعمیرکار برای بررسی، سرویس و تعمیر دستگاه سخت تر شده و همین موضوع بر روی اجرت مجری تاثیر می گذارد.

هزینه تعمیر کولر گازی چقدر است؟

همانطور که اشاره شد کولرهای گازی مدل های متنوعی شامل ایستاده، اسپلیت و داکت اسپلیت دارند که این مساله باعث شده هزینه تعمیر آنها با هم متفاوت باشد. در مورد کولر گازی ایستاده که یونیت داخلی آن بر روی دیوار نصب نمی شود و همانند کولرهای گازی اسپلیت دارای یونیت خارجی است، رایج ترین مشکل می تواند مسدود شدن مسیر درین یا تخلیه آب تقطیر دستگاه به دلیل تجمع رسوبات باشد و تعمیرات مربوط به یونیت خارجی آن از 250 هزار تومان و تعمیرات مرتبط با یونیت داخلی دستگاه بین 200 الی 250 هزار تومان هزینه در بر داشته باشد.

مسدود شدن مسیر تخلیه، خرابی ترموستات و نشتی گاز از جمله مهمترین مشکلات رایج در کولرهای گازی داکت اسپلیت هستند که هزینه تعمیر یونیت خارجی آن از 250 هزار تومان آغاز شده و قطعات یونیت داخلی آن با اجرت حدودی 200 هزار تومان به بالا تعمیر می شوند.

کولرهای گازی اسپلیت نیازی به داکت کشی ندارند و از جمله مشکلات احتمالی آن می توان به خرابی بلوور، نشتی گاز و سوختن خازن اشاره کرد. یونیت خارجی این دستگاه با اجرت تقریبی 250 هزار و یونیت داخلی آن بین 150 تا 200 هزار تومان قابل تعمیر است.

هزینه تعمیر و تعویض قطعات داخلی کور گازی چقدر است؟

فیلترهای هوای کولر گازی یکی از قطعات مهم داخلی آن هستند که مسدود بودن آنها می تواند باعث داغ کردن سیستم کولر گازی و حتی سوختن کمپرسور دستگاه شود. همچنین با مسدود بودن فیلترها که یکی از دلایل آن مصرف برق غیر متعارف است، ورود جریان هوا به داخل دستگاه محدود شده و در نتیجه کیفیت هوای خروجی به اتاق کاهش پیدا می کند. تعویض فیلتر هوای کولر گازی با اجرت تقریبی 150 تا 200 هزار تومان صورت می گیرد.

مطالب مرتبط : بهترین آموزشگاه‌ آموزش تعمیر کولرگازی کجاست؟

از طرفی لوله های مسی کولر گازی ممکن است بنا به دلایلی همچون لرزش های زیاد کولر، وارد شدن ضربه و فشار، خوردگی تدریجی لوله ها یا نصب غیر اصولی دچار نشتی شده و وکیوم دستگاه از بین برود. این حالت، خود را با نشانه هایی همچون کاهش قدرت سرمایش/ گرمایش، یخ زدن پنل کولر گازی، تغییر رنگ لوله های مسی، بالا رفتن قبض برق و خروج بوی استون از دستگاه نشان می دهد که هزینه رفع آن حدود 150 تا 200 هزار تومان است.

قیمت تعویض کمپرسور کولر گازی

یکی از حیاتی ترین قسمت های انواع کولر گازی که معمولا آن را به نام قلب تپنده دستگاه می شناسند، کمپرسور است که در صورت عدم توجه به سرویس و نگهداری آن، این وسیله ضروری در دستگاه خراب شده و در برخی مواقع راهی جز تعویض آن نیست. توجه به این نکته ضروری است که اکثر کمپرسورهای کولر گازی از نوع جوشکاری پرسی هستند و به همین دلیل قابلیت تعمیر ندارند و حتی اگر تعمیر هم شوند، از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیستند. داغ کردن کمپرسور، ایجاد لرزش های شدید در این وسیله و سوختن پی در پی خازن از جمله علائم خراب بودن کمپرسور کولر گازی هستند. تعرفه تعویض کمپرسور کولر گازی با شارژ گاز آن قریب به 600 تا 700 هزار تومان است.

هزینه تعویض برد الکترونیکی کولر گازی

خرابی برد کولر با یکی از این علائم خود را نشان می دهد: روشن نشدن دستگاه توسط کنترل از راه دور، عدم کار کرد فن، کمپرسور و یا ریموت دستگاه، خروج سرمای بیش از حد کولر گازی، وجود برق در بدنه کولر گازی، خاموش شدن ناگهانی کولر گازی، روشن نشدن کولر گازی، کاهش قدرت سرمایش و نمایش کدهای خطا. گاهی امکان تعمیر برد کولر گازی وجود ندارد و لذا بهترین کار، خرید برد جدید و نصب آن بر روی کولر گازی است. تعویض برد کولر گازی بدون احتساب قیمت خرید آن، با هزینه تقریبی 200 الی 300 هزار تومان انجام می شود.

قیمت تعویض شیر برقی کولر گازی

وظیفه شیر برقی، فعال سازی سیستم گرمایش دستگاه در حالت زمستانه است. با خرابی این قطعه سیکل در زمان مناسب برعکس نشده و با وجود اینکه دستگاه را در حالت گرمایش تنظیم کرده ایم، کولر باد سرد می زند. دلایل زیادی می تواند باعث خرابی شیر برقی کولر گازی شود، از جمله استفاده از ولتاژ نامناسب، ورود جرم و اجسام خارجی، قطع و وصل زیاد شیر برقی، روانکاری نامناسب، گرما و رطوبت و داغ کردن. اجرت تعویض شیر برقی حدود 300 الی 400 تومان است.

مطالب مرتبط : راهنمای خرید کولرگازی

هزینه تعویض کنتاکتور کولر گازی

کنتاکتور قطعه ای است که سیم های برق کولر گازی را به یکدیگر وصل کرده است. این قطعه یک کلید کنترل شونده به صورت الکتریکی است که کنتاکت ها را با استفاده از خاصیت الکترومغناطیس به هم وصل یا جدا می کند. ازدیاد روشن و خاموش کردن کولرگازی یکی از رایج ترین دلایل خرابی کنتاکتور است. توجه به این نکته ضروری است که اگر کنتاکتور کولر گازی بسوزد و برای تعویض آن اقدام نشود، صدمات برقی گاهاً جبران ناپذیری به سیستم کولر گازی وارد خواهد شد. هزینه تقریبی تعویض کنتاکتور کولر گازی حدود 100 الی 150 تومان می باشد.

هزینه تعویض یا شارژ روغن کمپرسور

روغن کمپرسور زمانی فاسد می شود که سیکل تبرید به هر دلیلی باز شده و مقداری هوا وارد کمپرسور شود. البته نفوذ رطوبت به روغن کمپرسور هم یک عامل دیگر در فساد روغن و لزوم تعویض آن است. در بعضی مواقع در سیکل تبرید نشتی ایجاد شده و مقداری از روغن کمپرسور که در واقع نقش حامل گاز دستگاه را دارد، کم می شود. در چنین مواقعی تعمیرکار و یا تعمیرکار کولر گازی به تعویض روغن کمرسور اقدام می کند. این کار با هزینه تقریبی 150 تا 200 هزار تومان قابل انجام است.

قیمت تشخیص عیب کولر گازی در محل

در نهایت اینکه اگر بخواهید کولر گازی شما در محل توسط سرویسکار عیب یابی شود، هزینه این کار حدود 50 الی 150 هزار تومان است. به این صورت که مجری تعمیرکار کولر گازی یونیت های داخلی و خارجی دستگاه را با دقت بررسی می کند تا اگر کوچکترین مشکل احتمالی در دستگاه وجود داشت، برای تعمیر آن اقدام کند.

مطالب مرتبط :  نکات قابل توجه برای سرویس یک کولر گازی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
peyman ps
نویسنده: peyman ps
تعداد نوشته ها:299

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.