مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام

با توجه به پیشرفت هرسال صنعت خودرو سازی،سیستم ها و فناوری های به کار برده شده در محصولات مختلف پیچیده تر می شوند.

در چند سال اخیر استفاده از تجهیزات الکترونیک وریز پردازنده ها در خودرو زیاد شده است.

تعمیرخودرو توسط افرادی که تخصصی از مسائل فنی و استفاده از ریزپردازنده ها ندارندکار را مشکل می کند اما به هر حال خدمات سرویس خودرو سریع و آسان شده است.

انواع ecu

برای یادگیری بخش ای سی یو باید پیش نیازهایی را داشته باشیدتا بتوانیدآنها را فرا گیرید.

کسانی که علاقه به تعمیرات ای سی یو دارند،حتما لازم است که کار و اطلاعات مقدماتی با   کامپیوتر  و برنامه ها را بلد باشند.

مجتمع فنی تهران پایتخت دوره های آموزشی عیب یابی وتعمیرات ECU را در دوره های مجزا به صورت گروهی،نیمه گروهی،خصوصی ونیمه خصوصی درکارگاه های مجهز،زیرنظراساتیدمجرب باتحصیلات مرتبط ،تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای وباارائه مدرک برگزار می کند.

در این دوره ها کارآموزان با استفاده از امکانات به روز آموزشگاه به صورت عملی نحوه تشخیص عیب،مهندسی معکوس، تعمیرات ای سی یو و انواع بردهای سیستم شبکه خودرو را فرا می گیرند.

همچنین در دوره های آموزشی ،روش های عیب یابی، قلق های تعمیراتی و تشخیص عیب نیز آموزش داده می شود.

ای سی یو(Electronic Control Unit) همان واحدکنترل الکترونیک است،که به عنوان کامپیوتر خودرو کاربردهای فراوان دارد و وظیفه آن هدایت وکنترل خودرو انژکتوری است. ECUها انواع مختلفی دارند که در این مقاله قصد داریم چند نوع از مدل های ECU ، کاربرد آن ها،خرابی و رفع مشکل آن هارا در اتومبیل های مختلف را بیان کنیم.

انواع ECU

v  ECU  مدل s2000

ای سی یو مدل S2000 ازسری ایسیو های قدیمی نصب شده روی خودروهای خانواده پژومی باشد.داخل این ای سی یوبرای محافظت ازقطعات داخل برد دربرابر حرارت زیاد و اب خوردگی ازموم سیلیکونی استفاده می شود.

ایرادات شایع ایسیو مدلS2000

 • یکی ازشایع ترین مشکلاتی که برای ای سی یو مدلS2000 تعریف شده، اینه که با گذشت زمان به دلیل قرار گرفتن این ای سی یو زیرکاپوت خودرو درکنار محفظه موتور،قطعات داخلی برد براثر حرارت بالا تحت تاثیرقرار می گیرند.

بسیاری از خودرو ها که این مدل ای سی یودرونشان به کاربرده شده با ایرادهایی مواجه می شوند؛ مثل:

 • بعد از طی کردن مسافت های طولانی،رد شدن ازسرعت گیر وافتادن درچاله های سطح خیابان ها به طور ناگهانی خاموش می شوند؛که علت این اتفاق فرسوده شدن قلع پایه های آی سی برد ای سی یو، دراثرحرارت دیدن زیاد در طول چند سال می باشد.
 • نمایش خطای استپر(STOPER)موتور روی دستگاه دیاگ یکی دیگر از ایرادات این مدل ایسیو است.
 • خطای مپ سنسور
 • ایراد فشنگی دمای آب
 • مشکل سنسور دریچه گاز
 • عدم ارتباط با دستگاه دیاگ
 • اختلال در کارکرد سوزن های انژکتور
 • اختلال درکارکرد پالس کوئل
 • یکی دیگر از موارد مشکلات همیشگی این ایسیو ها بهم ریختگی نرم افزاری برنامه ایسی فلش می باشد که قبل از اقدام به تعویض و یا تعمیر ایسیو ابتدا باید برنامه حافظه فلش را پاک کرد و مجدد بر روی ایسیو ریخت که در اکثر مواقع مشکلات برطرف می شود.

از موارد شایع ایرادات ایسیو می باشند که برای برطرف شدن راه حل های خاص خود رادارند.


اگر به برق خودرو علاقه دارید آموزش تعمیرات ایسیو ECU را از دست ندهید.


آی سی IC کانکت بادیاگ چیست؟

برای مثال زمانی که تمام سیمکشی و خود محلOBD  سالم باشداماخودرو از طریق پورت دیاگ به دستگاه دیاگ وصل نشود،در اینجا اقدام به تعویض آیسی مربوطه بر روی ای سی یو میکنیم که آیسی کانکت با دیاگ نام دارد.

v  ECUمدل valeo j34

این نوع ایسیو بر روی خودروهای 206 فرانسوی(اصلی)کار شده است.برد این ایسیو از لحاظ سخت افزاری ضعیف است.

 ایرادات این ای سی یو شامل:

 • دریچه گاز برقی
 • فعال شدن فن دور تند
 • خاموش شدن خودرو در طی مسیر

 در زمان بروز این مشکل چراغ چک خودرو روشن شده و دور موتور بیشتر از 2000 بالا نمی رود.ایرادات گفته شده مشکلات سخت افزاری هستند و باید از روی ای سی یو تعمیر شوند.

برای حل مشکل دریچه گاز این خودرو باید به خازن پلاری که در نزدیکی آیسی میکرو قراردارد توجه داشته باشید.در اکثر مواقع ظرفیت این خازن تغییرمی کندو قادر به تامین ولتاژ مورد نیاز دریچه گاز را نیست، در نتیجه خطای دائمی دریچه گاز رویت می شود.

v  ECUمدل siemens

مدل زیمنس ایسیو خود نیزانواع مختلفی داردکه دارای نسخه هایی با آیسی فلش و بدون آیسی فلش است که شامل مواردزیر می باشد:

 • Siemens vdo
 • siemens continental
 • Siemens cim
 • Siemens cix
 • Siemens CGD

ایسیوهای زیمنس بیشتردر خودروهای قدیمی به صورت مدل های مختلف به کاررفته است وایسیوهای SSAT نیز زیرمجموعه همین ای سی یو می باشد.که طیف وسیعی ازخودروها رادر بر می گیرد.

برای مثال در خودرو bmw x3  از ایسیو siemens vdo  استفاده شده است.

v  ایرادات ECUمدل siemens

بیشترین خرابی این مدل ایسیو ها مربوط به بهم ریختگی برنامه آیسی فلش است،که برای حل مشکل میتوان از طریق دستگاه پروگرامر ودیاگ به حالت کارخانه برگرداند و یا برنامه ریزی مجدد برای ایسیوانجام داد.

نکته :قبل از انجام هرکاری در این مدل ایسیو ها ابتدا ایسی فلش را برنامه ریزی مجددکنید.

مشکلات این نوع ای سی یوشامل موارد زیرمی باشد:

 • ثابت ماندن پارامترهای سنسور اکسیژن
 • خطای انژکتور
 • خطای کوئل
 • بهم ریختن کارکرد استپر موتور
 • خطای میل سوپاپ

کاربرد این مدل ای سی یو در خودروهای دریچه گاز برقی است که تقریبا کارکرد مشابه و قطعات مشابه دارند.بیشترین کاربرد این مدل روی خودروهای206 وپرشیا با موتور tu5  است.

ایرادات ECUمدل bosch me7.4.4 , bosch me 7.4.5

شایع ترین حالت خرابی این مدل ایسیو ها دریچه گاز برقی آن است.

 برای رفع این مشکل بایددر ابتدا سوکت و سیم کشی به طورکامل تستودرصورت نیاز تعویض شود؛در مرحله اخر آیسی دریچه گاز خود ایسیو را تعویض می کنیم.

تک کار کردن موتور بعد از گرم شدن

از کار افتادن سنسور اکسیژن

در صورت مواجهه شدن با هریک از مشکلات نام برده شده ابتدا باید به آیسی مربوطه بر روی ای سی یو مراجعه نموده وسپس اقدام به تعویض و یا لحیم کاری مجدد قطعه کنیم.

ECUمدل bosch me 7.4.9

کاربرد این نوع ایسیوبر روی خودروهای سمند ملی با موتور  EF7دوگانه سوز است .نکته ای که دراین مدل ایسیو هاوجود دارد این است که این مدل ایسیو ،حالت خواندن برنامه اصلی ایسیو راندارد و باید با برنامه فابریک شرکتی بر روی ایسیو عملیات برنامه ریزی را انجام داد.

شایع ترین مشکلی که در ECUمدل bosch me 7.4.9یافت می شود تک کار کردن موتور در هنگام گرم شدن و یا کولر روشن کردن است.

که علت اصلی این مشکل از کوئل خودرو است.برای رفع این مشکل از دو راه می شود استفاده کرد:

 • استفاده از رله تقویتی برای تقویت برق کوئل
 • تعویض آیسی مربوط به کوئل خودرو

نکته:

توجه داشته باشیدکه هنگام تعویض آیسی کوئل حتما باید از قطعه اصلی استفاده کنید،در غیر اینصورت مشکل و خطای کوئل همچنان باقی خواهد ماند.

دیاگ چیست؟

کلمه دیاگ (DIAG NOSTIC) به معنی رفع خطا می باشد،ومنظور از اینکه اتومبیل را دستگاه دیاگ می زنند یعنی خطای گزارش شده توسط ای سی یو را رفع می کنند.

دیاگ یا همان عیب یابی، روشی برای تشخیص خطاهای خودرو است که اطلاعات را از کامپیوتر خودرو استخراج وپس از آنالیز کردن کدهای خطای موجود ،ایرادات جزئی وکلی خودرو مشخص می شوند.امروزه به وسیله نرم افزاری که روی گوشی های هوشمند نصب می شود می توان خودرو را دیاگ زد.

دستگاه های دیاگ به دو دسته تقسیم می شند:
 • اسکنرها: که به صورت حرفه ای عمل می کنند وبسیار کارآمد هستند ودر شرکت هایی که به صورت فنی و حرفه ای مرتبط با خودرو کار می کنند دیده می شوند.
 • نوع دوم دستگاه های ساده ترو ارزان هستند که هر کسی می تواند باآن کار کند.این نوع دستگاه با اتصال به ایسیو خودرو،اطلاعات را به گوشی وکامپیوتر شما از طریق بلوتوث و وای فای ارسال می کند.

مطالب مرتبط:

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:334

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.