مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام
هزینه خدمات سرویس و تعمیرات ایسیو | تهران پایتخت

هزینه خدمات سرویس و تعمیرات ایسیو چقدر است؟

hasan veisi

در اواسط قرن بیستم آلودگی هوا در شهرهای بزرگ تبدیل به یک معضل بزرگ شد که البته این مشکل هنوز هم در برخی از شهرهای جهان به چشم می‌خورد. دولت فدرال ایالات متحده آمریکا قانون هوای پاک را برای کاهش انتشار آلاینده‌ها وضع کرد که یکی از شاخصه‌های آن انتشار گازهای خروجی از خودرو و وسایل نقلیه بود. این قانون تولیدکنندگان خودرو را مجبور به تسریع کنترل الکترونیکی موتورهای خودرو به منظور تلاش برای سوخت بهتر کرد. دستگاه الکترونیکی جدید برای مدیریت احتراق موتور، ایسیو نامیده شد.

کارکرد ایسیو در خودرو شبیه عملکرد مغز انسان است و فرمان انجام بسیاری از امور و فعالیت‌های خودرو از این بخش صادر می‌شود. در واقع سیستم ایسیو در خودرو کمک می‌کند تا ترکیب سوخت و هوا به دقت صورت گیرد و آلاینده‌هایی که از اگزوز خودرو خارج می‌شود، بسیار کم باشد.

هزینه خدمات سرویس و تعمیرات ایسیو چقدر است؟

هزینه خدمات سرویس و تعمیرات ایسیو چقدر است؟

علایم خرابی ایسیو چیست؟

ایسیو که با عنوان کامپیوتر خودرو نیز از آن یاد می‌شود، مانند کامپیوترها دارای ورودی و خروجی متفاوت است. ورودی آن شامل سنسورها و خروجی آن نیز دستورهایی برای چراغ‌ها و دیگر پردازنده‌ها دارد. ایسیو با ظاهر کوچک خود اجزای بسیار زیادی دارد که مهمترین آنها شامل مبدل‌های آنالوگ به دیجیتال خروجی‌های دیجیتال، مبدل‌های دیجیتال به آنالوگ کاندیشنر سیگنال و چیپ‌های ارتباطی است. اهمیت ایسیو به قدری است که از آن به‌عنوان مغز خودرو یاد می‌شود و هرگونه آسیب در این نوع قطعات، خودرو را با اختلال مواجه می‌کند. وظیفه این سیستم کنترل و هماهنگی بخش های مختلف خودروی انژکتور است.
ایراد و آسیب در اجزای ایسیو موجب عملکرد نامطلوب قطعات خودرو می‌شود. علایم خرابی ایسیو شامل روشن نشدن موتور اتومبیل، کم شدن و به حداقل رسیدن قدرت موتور ماشین، ارتعاشات شدید در موتور خودرو و روشن شدن چراغ چک موتور است.

علت خرابی و سوختن ایسیو چیست؟

ازجمله عوامل و علت خرابی ایسیو می‌توان به جداکردن کابل باتری در زمان روشن بودن خودرو، مرطوب شدن و خوردگی ایسیو، دستکاری کردن پین‌های ایسیو، باتری به باتری کردن اشتباه خودرو و مطمئن شدن از وجود برق در سر باتری توسط روشی غیر استاندارد اشاره نمود .
به طور کلی می‌توان گفت که ایسیو به دو دلیل مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری می‌تواند ایراد پیدا کند. بیش از ۹۰ درصد مشکلات ایسیو مربوط به مشکلات نرم‌افزار است که این مشکل توسط پروگرامر ایسیو یا دستگاه برنامه‌ریزی ایسیو رفع می‌شود. مشکل مربوط به سخت‌افزار که البته خیلی کم اتفاق می‌افتد، مربوط به زمانی است که عملگرها یا درایورهای حسگر بسوزد که این امر از ظاهر آن مشخص می‌شود. در صورت قطع شدن ارتباط می‌توان آن را مشخص نمود، اما باید نوعی جدید آن را جایگزین کرد .

آیا ایسیو قابل تعمیر است؟

عیب‌یابی و تعمیر ایسیو نیاز به تخصص و مهارت داشته و نیازمند دیاگ خودرو است. برای تعمیر و تعویض این قطعه باید آن را به مکانیک کاربلد و زبر دست سپرد، چون در صورت تعمیر یا تعویض نشدن این قطعه، عملیات احتراق، پاشش سوخت و دیگر عملکردهای خودرو با اختلال جدی مواجه می‌شود.

آیا ایسیو قابل تعمیر است ؟

آیا ایسیو قابل تعمیر است ؟

هزینه تعمیر ایسیو چقدر است؟

متناسب با نوع خرابی و نوع ایسیو، هزینه تعمیر ایسیو خودرو متفاوت است و به همین دلیل قیمت دقیقی را تا قبل از تست ایسیو و عیب‌یابی نمی‌توان ارایه کرد. تعمیر ECU می‌تواند با تعویض یک مقاومت ساده یا شاید یک یا چند آی‌سی که معمولا گران قیمت هستند، انجام شود.

در خودروهای انژکتوری، ایسیو نقش حافظه دائم و موقت و برنامه‌ریزی را برعهده دارد. به عبارتی ایسیو مغز یک خودروی انژکتوری محسوب می‌شود و می‌تواند اطلاعات را به صورت همزمان از سنسورهای مختلف ازجمله سنسورهای دور RPM ، سنسورفشارداخل مانیفولد یا MAP، سنسور دریچه گاز یاTPS ، سنسور دمای آب یاCTS ، سنسور دمای هوا یا ATS، سنسور اکسیژن یا لاندا، سنسور ضربه و … دریافت کند و با تحلیل شرایط لحظه‌ای موتور، پاسخ‌گوی خروجی‌هایی مانند انژکتورها، جرقه‌زن‌ها و … باشد.مشکل در هر قسمت از برد ایسیو باعث بدکار کردن خودرو و یا روشن نشدن آن می‌شود.

به دلیل تفاوت در ایسیوهای به‌کار رفته در خودروهای مختلف، مثلا خودروی 206 با ایسیوهای VALEO – J34، VALEO-J35 ، ایسیو ساژم ، ایسیو بوش 7.4.5 ایسیو بوش 7.4.4 و … قیمت تعمیر ایسیو در هر کدام متفاوت است. به همین صورت تعمیر ایسیو پژو 405 ، تعمیر ایسیو پراید، تعمیر ایسیو سمند و دیگر خودروهای خارجی و داخلی تفاوت دارند.

چگونه به یک تعمیرکار ماهر و حرفه‌ای ایسیو تبدیل شویم؟

مسیرهای گوناگونی برای تبدیل شدن به یک تعمیرکار ماهر و حرفه‌ای ایسیو وجود دارد که یکی از آنها شاگردی کردن در نمایندگی‌های مجاز شرکت‌های خودروسازی یا شاگردی در مغازه است. اما یکی از معایب این شکل یادگیری، زمان‌بر بودن آن است و برای کسانی که می‌خواهند به سرعت وارد بازار کار این شغل شوند، مناسب نیست. درواقع این سبک یادگیری، بیشتر در سالیان قبل مرسوم بود.
مسیر دوم، تحصیل در هنرستان‌های کاردانش و فنی و حرفه‌ای آموزش و پرورش در رشته برقکار خودرو به مدت 3 سال در دوره متوسطه دوم یا ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر در رشته مهندسی مکانیک خودروست که آن هم چهار سال به طول می‌انجامد.
راه بعدی شرکت در دوره‌های مراکز فنی و حرفه‌ای آزاد و دولتی و آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد مانند مجتمع فنی تهران پایتخت است که به صورت تخصصی در حرفه ایسیو مشغول آموزش کارآموزان است.

چگونه به بازار کار تعمیرات ایسیو ورود کنیم؟

یکی از پیش‌شرط‌های ورود به بازارکار تعمیرات ایسیو، این است که ابتدا تسلط کافی به تعمیر ایسیو در خودروهای گوناگون داشته باشید. برای آموزش و یادگیری مهارت‌های این شغل روش‌های گوناگونی وجود دارد. توجه داشته باشید امروزه سایت‌های بسیاری با ارائه جزوه و فیلم‌های آموزشی به آموزش تعمیرات ایسیو به صورت آنلاین می‌پردازند. اما آموزش تعمیرات ایسیو جز با تمرین و کار عملی به دست نمی‌آید، بنابراین توصیه می‌کنیم به هیچ وجه زمان و هزینه خود را برای یادگیری به این روش هدر ندهید.

بهترین روش که از طریق آن مفاهیم تعمیر ایسیو از پایه تا پیشرفته آموزش داده می‌شود، شرکت در آموزشگاه تعمیرات ایسیو مجتمع فنی تهران پایتخت است. در این دوره شما زیر نظر تعمیرکار ماهر بر روی انواع ایسیو کار می‌کنید و به تمرین و رفع اشکال می‌پردازید. یادگیری به این روش به زمان زیادی نیاز ندارد و شما در مدت زمان یک یا دو ماه می‌توانید با مفاهیم این رشته آشنا شوید.

بهترین آموزشگاه تعمیرات ایسیو کجاست؟

فاکتورهای مختلفی برای یک آموزشگاه استاندارد تعمیرات ایسیو وجود دارد که یکی از آنها به روز بودن مطالب آموزش تعمیر کامپیوتر خودرو است. اساتید حرفه‌ای که هم سابقه آموزش ایسیو خودرو را داشته باشند و هم خودشان تعمیرات این برد را بلد باشند، نیز مساله مهم دیگر است. از طرفی پشتیبانی حرفه‌ای و مادام‌العمر دوره ایسیو خودرو بسیار حائز اهمیت است. چرا که بعد از ورود به بازار کار بسیاری از سوالات ممکن است برای شما پیش بیاید که در دوره تعمیر ایسیو فرصت برای بیانشان نباشد.

ارائه مدرک بین‌المللی برای دوره تعمیرات ایسیو خودرو یکی دیگر از فاکتورهای مهم است که در مجتمع فنی تهران پایتخت صورت می‌گیرد. از آنجا که مطالب دائما در حال تغییر هستند و ایسیوهای جدیدی روی خودروها نصب می‌شود، هنرجو باید بتواند به اطلاعات این ایسیوها نیز دسترسی داشته باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.5]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:320

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
4 5 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.