مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام
علت دود آبی از اگزوز | آموزش رفع دود اگزوز موتور خودرو

علت دود آبی از اگزوز | آموزش رفع دود اگزوز موتور خودرو

hasan veisi

علت دود آبی از اگزوز | آموزش رفع دود اگزوز موتور خودرو

یکی از آخرین رنگ هایی که ممکن است انتظار داشته باشید دود اگزوز شما باشد آبی است. همانطور که احتمالا حدس زده اید، این نشانه این است که چیزی اشتباه است و نباید نادیده گرفته شود. در حالی که مشاهده دود آبی یا خاکستری می تواند هشدار دهنده (و گیج کننده) باشد، یک توضیح ساده وجود دارد: موتور شما در حال سوختن روغن است.

در اینجا، ما در مورد علل احتمالی دود اگزوز آبی و آنچه باید در مورد آن انجام دهید صحبت می کنیم. اگر آبی رنگ دود را کاملاً توصیف نمی کند، ما همچنین راهنمایی هایی برای پوشاندن دود سیاه و علت داغ شدن بیش از حد ماشین شما داریم.

دود اگزوز مایل به آبی یا خاکستری نشان می دهد که روغن به داخل محفظه احتراق نفوذ می کند، جایی که همراه با هوا و سوخت می سوزد. احتمالاً یک قطعه موتور فرسوده یا معیوب وجود دارد که شروع به نشت کرده است. در وسایل نقلیه قدیمی، نشتی اغلب به دلیل زوال طبیعی قطعات ایجاد می شود. در خودروهای جدیدتر، یک جزء معیوب محتمل‌تر توضیح است.

چرا هنگام شتاب گیری دود آبی از اگزوز من می آید؟

محتمل ترین توضیح برای دود آبی که به طور خاص هنگام شتاب گیری ظاهر می شود، رینگ های پیستون آسیب دیده است. آنها برای جلوگیری از نشت روغن به مهر و موم متکی هستند، اما ممکن است به مرور زمان فرسوده شده و ترک بخورند. برای آشنایی بیشتر با این مشکل به ادامه مطلب مراجعه کنید.

علت دود آبی از اگزوز | آموزش رفع دود اگزوز موتور خودرو

علت دود آبی از اگزوز | آموزش رفع دود اگزوز موتور خودرو

هشت دلیل دود آبی اگزوز

در زیر فهرستی جامع از تمام دلایل آبی بودن دود اگزوز شما آورده شده است.

1. کاسه نمد روغن موتور

روغن موتور باید راه خود را در اطراف موتور باز کند و اجزای صحیح را بدون وارد شدن به مکان هایی که نباید باشد، مانند محفظه احتراق، روغن کاری کند. از این مکان ها توسط مهر و موم هایی که ممکن است به مرور زمان فرسوده شوند، نگه داشته می شود و اجازه می دهد روغن از آنها نشت کند.

مهر و موم های خراب باید فوراً تعویض شوند، اما مکان یابی آنها همیشه آسان نیست – بهترین کار این است که به مکانیک های حرفه ای سپرده شود.

برای تعمیر نشتی رزرو کنید

2. واشر سر دمیده شده

هنگامی که واشرهای سر از کار می افتند، به نشت روغن معروف هستند، که می تواند راه خود را به سیستم اگزوز و سایر مکان هایی که نباید باشد، جایی که با سطوح داغ تماس پیدا می کند و دود آبی تولید می کند، باز شود.

 • سایر علائم خرابی واشر سر
 • از دست دادن مایع خنک کننده بدون هیچ گونه نشتی از سیستم خنک کننده
 • رنگ سفید و شیری رنگ روغن موتور
 • گرم شدن بیش از حد موتور
 • از دست دادن قدرت
 • بوی شیرین از اگزوز

هنگامی که واشر سر شما منفجر می شود، باید بلافاصله رانندگی را متوقف کنید، در غیر این صورت ممکن است آسیب بیشتری به موتور وارد کنید. راهنماهای زیر حاوی اطلاعات مفیدی هستند:

راهنمای کامل تعمیر واشر سر

راهنمای درزگیرهای واشر سر

تعمیرات متأسفانه گران هستند و هنگام رزرو از طریق WhoCanFixMyCar به طور متوسط ​​585.18 پوند هزینه دارند، اگرچه بسته به نوع و مدل ماشین شما می توانند 1000 پوند یا بیشتر باشند.

تعمیر واشر سر را رزرو کنید

3. پیستون های فرسوده و رینگ های پیستون

پیستون ها انرژی حاصل از احتراق را به یک عمل مکانیکی تبدیل می کنند و آن را به میل لنگ منتقل می کنند. آنها به رینگ های پیستون بستگی دارند که در سیلندرهای موتور یک مهر و موم ضد هوا ایجاد می کنند. هنگامی که پیستون ها یا رینگ ها فرسوده می شوند، روغن ممکن است شروع به نشت در سوخت کند و در هنگام سوختن مخلوط دود آبی ایجاد کند.

تعویض پیستون یک کار چالش برانگیز است که نباید بدون تخصص لازم آن را انجام دهید.

برای تعمیر پیستون رزرو کنید

4. منیفولد ورودی نشتی

منیفولد ورودی هوا را به سیلندرهای موتور توزیع می کند، و اطمینان حاصل می کند که هنگام باز شدن سوپاپ در هر ضربه ورودی، به اندازه کافی در دسترس است. اگر شروع به نشت کند و اجازه دهد روغن داخل سیلندرها شود، روغن همراه با سوخت می سوزد – تا به حال نتیجه را می دانید.

می‌توانید درزگیرهای منیفولد ورودی را خریداری کنید، که یک تعمیر موقت برای نشتی‌های کوچک فراهم می‌کند. با این حال، درزگیر یک راه حل طولانی مدت نیست و برای نشتی قابل توجه نامناسب است.

5. سیل های ساقه سوپاپ آسیب دیده

سوپاپ ها میزان سوخت و هوای مجاز به سیلندرها را کنترل می کنند. آنها به مهر و موم های لاستیکی با استحکام بالا مجهز شده اند که بسیار بادوام هستند، اما همچنان ممکن است به دلیل دماهای بالا و سایش عمومی ترک بخورند.

اگر مشکل مهر و موم میل سوپاپ معیوب باشد، مکانیک اغلب از ابزارهای تخصصی برای فشرده سازی فنر سوپاپ قبل از تعویض استفاده می کند.

6. توربوشارژر دمیده شده

این توضیح به طور خاص در مورد خودروهای مجهز به توربوشارژر صدق می کند. هنگامی که این قطعه منفجر می شود، احتمالاً متوجه یک ابر بزرگ از دود آبی از اگزوز خواهید شد که ناشی از شکستن مهر و موم روغن یا محفظه توربو آسیب دیده در داخل توربوشارژر است که به روغن اجازه می دهد به منیفولد ورودی نفوذ کند.

برای تعمیر توربو رزرو کنید

7. شیر PCV معیوب

PCV مخفف تهویه مثبت میل لنگ است. این نوع سوپاپ در حذف گازهای خروجی و سوخت نسوخته از موتور بسیار مهم است.

. سوپاپ های موتور به دلیل گیر افتادن بدنام هستند، به خصوص با افزایش سن، و زمانی که این اتفاق می افتد، اجازه می دهد تا هوا، روغن و سایر گازها در داخل موتور مخلوط شوند و دود آبی تولید کنند.

خوشبختانه، تعویض دریچه های PCV مقرون به صرفه است.

برای تعویض سوپاپ موتور رزرو کنید

8. شمع برق معیوب

این خطا فقط برای خودروهای دیزلی اعمال می شود. موتورهای بنزینی دارای شمع هستند. برای اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت بین جرقه و شمع، این راهنما را بخوانید.

اگر هنگام استارت زدن خودرو متوجه دود آبی-سفید اگزوز خود شوید که پس از گرم شدن موتور ناپدید می شود، احتمالاً شمع بد درخشنده مقصر است.

 1. سایر علائم نقص شمع های برق
 2. شروع آهسته
 3. شروع نشدن
 4. موتور خاموش می شود
 5. کاهش راندمان سوخت

چگونه دود آبی اگزوز خود را رفع می کنید؟

چگونه دود آبی اگزوز خود را رفع می کنید؟

چگونه دود آبی اگزوز خود را رفع می کنید؟

از آنجایی که توضیحات احتمالی زیادی برای دود آبی وجود دارد، ممکن است خودتان نتوانید علت دقیق این مشکل را مشخص کنید، بنابراین بهتر است با یک مکانیک معتبر مشورت کنید که تعمیر مناسب را توصیه می کند.

رفع دود آبی خودرو عبارتند از:

 • سعی کنید یک افزودنی توقف نشت را از طریق سیستم اجرا کنید
 • آب بندی روغن موتور را تعویض کنید
 • واشر سر دمیده را تعویض کنید
 • رینگ های پیستون را تعویض کنید
 • از درزگیر منیفولد ورودی استفاده کنید یا قطعه را تعویض کنید
 • آب بندی میل سوپاپ را تعویض کنید
 • تعمیر توربو شارژر
 • شمع های خودرو را تعویض کنید

آیا روغن غلیظ تر دود آبی را متوقف می کند؟

دود آبی معمولاً نشانه‌ای نیست که باید نوع روغنی را که استفاده می‌کنید تغییر دهید – نشانه‌ای است که ماشین شما در جایی از موتور نشتی دارد. تنها راه حل این است که منبع نشتی را تعیین و تعمیر کنید.

برای تعمیر نشتی رزرو کنید

آیا می توانم ماشینم را با دود آبی رانندگی کنم؟

هنگام مشاهده دود آبی از اگزوز باید از رانندگی خودرو خودداری کنید و در اسرع وقت آن را به گاراژ ببرید تا تعمیر شود. اگر به راه خود ادامه دهید، احتمالاً آسیب بیشتری وارد می‌کند، یا ممکن است وسیله نقلیه شما کاملاً بمیرد – که نمی‌خواهید در هنگام حرکت در جاده‌ای شلوغ اتفاق بیفتد.

به جای بردن ماشین خود به گاراژ، می توانید مکانیک سیار را برای انجام تست های تشخیصی در جایی که هستید پیدا کنید. با این حال، اگر تعمیر گسترده باشد، ممکن است باید در یک محیط تخصصی انجام شود.

مطالب مرتبط: 

آموزش مکانیک خودرو

آموزش برق خودرو درجه یک

آموزش تعمیرات ایسیو ECU (کامپیوتر خودرو)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:333

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.