آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی

در قسمت آموزشی تعمیر برد، کارآموزان ابتدا با تمامی اجزای طرح آشنا می شوند. پس از شناسایی قطعات الکترونیکی، به سراغ ابزار تست، اندازه گیری، ساخت و برش آنها می رویم. در ادامه به تابلوهای منبع تغذیه تجهیزات پزشکی، کلید، پاور و اینورتر می پردازیم. در کارگاه با مدل های منبع تغذیه 7 مداره آشنا می شویم و پس از آن شروع به عیب یابی برد می کنیم.

فیلم معرفی آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی
پادکست معرفی آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی
آموزش حضوری یا مجازی آموزش حضوری یا مجازی

امکان یادگیری دوره بصورت حضوری یا مجازی

مدرک بین المللی و رسمی مدرک بین المللی و رسمی

دریافت مدرک معتبر فنی حرفه ای و بین المللی دوزبانه

تجدید دوره رایگان تجدید دوره رایگان

تضمین تا یادگیری کامل

شهریه اقساطی شهریه اقساطی

پرداخت شهریه تمامی دوره ها بصورت اقساطی در طول دوره

پشتیبانی حرفه ای پشتیبانی حرفه ای

پشتیبانی مادام العمر توسط اساتید حرفه ای و مجرب

خوابگاه خوابگاه

ارائه بهترین خوابگاه برای کاراموزان شهرستانی

سرفصل های دوره آموزشی آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی
Flexible Endoscope آناتومی گوارش و ریه بیماری های گوارش و ریه کمپانی ها و تکنولوژی تصویر دستگاه ها (معرفی ، مشخصات و کاربردها) پروسسورها منابع نور الکتروکوتر ساکشن ها گاستروسکوپ ها کلونوسکوپ ها اینتروسکوپ ها سیگموئیدوسکوپ ها رکتوسکوپ ها برونکوسکوپ ها اکسسوری های گوارش و ریه ( کاربردها و تکنولوژی ) نمونه برداری جسم خارجی ESD
↓ اسکرول کنید ↓
هزینه دوره
قیمت دوره عمومی آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی
تومان
قیمت دوره نیمه خصوصی آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی
تومان
سوالات متداول
?
1-آیا در تهران پایتخت بعد از دوره هم پشتیبانی دارید؟

بله، هم در طول دوره و هم بعد از اتمام دوره پشتیبانی به صورت حضوری یا تلفنی یا آنلاین انجام می شود.

?
2- پیش نیاز دوره آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی چه درسی است؟

آموزش این دوره 0 تا 100 می باشد و تمامی مطالب لازم برای تبدیل شدن به یک تعمیرکار حرفه ای به شما آموزش داده می شود و نیازی به گذراندن پیش نیاز نیست.

?
3- برای شهرستانی ها هم خوابگاه دارید؟

بله در نزدیک آموزشگاه خوابگاه های زیادی برای دانش آموزان عزیز وجود دارد که هم از نظر قیمت و هم از نظر نظافت در سطح خوبی قرار دارند.

?
4- چه میزان از دوره به صورت عملی است؟

حدود 90 درصد مطالب به صورت عملی برگزار خواهد شد و مابقی در جزوه به صورت تئوری آموزش داده می شود.

?
5-مدرک دوره به چه صورت است؟

پس از اتمام دوره گواهی موسسه تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای صادر می شود که این گواهینامه برای موسسات دولتی و خصوصی معتبر است. برای مدرک بین المللی دانشجو به سازمان  فنی حرفه ای معرفی می شود و پس از قبولی در آزمون مدرک رسمی به صورت تک زبانه یا دو زبانه  اعطا می شود.

?
6-بازار تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی چگونه است؟

تعمیر تجهیزات آندوسکوپی یکی از پردرآمدترین مشاغل در کشور است. امروزه در شرایط افزایش قیمت دلار و وجود تحریم ها، خرید و تعویض تجهیزات آندوسکوپی کار ساده ای نیست. به همین دلیل نگهداری و تعمیر این تجهیزات بسیار گران است. برخلاف آنچه به نظر می رسد؛ یادگیری نام تجهیزات بسیار آسان است.

?
7-آیا پس از این دوره می توانیم وارد بازار کار شویم؟

این دوره مختص بازار کار است و دانشجو پس از اتمام دوره به راحتی می تواند بازار کار را تصاحب کند. پس از گذراندن دوره مهارتی می توانید از اساتید راهنما برای مشاوره و راهنمایی کمک بگیرید

?
8- شهریه دوره آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی در تهران پایتخت چگونه پرداخت می شود؟

به صورت نقد و اقساط

اطلاعات خوابگاه
اتاق‌های 2تخته، 4تخته و 6تخته مجهز به تخت، ملحفه، کمد، یخچال، تلویزیون سرویس بهداشتی و حمام ماشین لباسشویی عمومی در هر طبقه خوابگاه در غرب، مرکز و شرق تهران dorm
اطلاعات شهریه
300 هزار تومان بابت رزرو هر دوره پرداخت اقساطی اعطای وام خصوصی، عمومی و نیمه خصوصی بهترین قیمت ممکن dorm
arrow
در ارتباط باشید
سوالی دارید؟ مشاورین ما به شما کمک میکنن

کافیست تا فرم زیر را تکمیل کنین تا مشاورین مجتمع فنی تهران پایتخت با شما عزیزان در سریعترین زمان ممکن تماس بگیرن.

نمونه سوالات آزمون
جهت دریافت ایمیل خود را وارد نمایید
درباره دوره " آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی " بیشتر بخوانید

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی :واحد انتقال تصویر بدن پردازشگر ویدئو، پیشرفت تکنولوژی در علم آندوسکوپی امری جدید محسوب می شود. امروزه در اکثر جراحی های آندوسکوپی برای دیدن فیلم و دوربین و ثبت استفاده می شود. بنابراین

سیستم  داخل بدن بیمار است، تصاویر رنگی از داخل بدن بر روی مانیتور ارسال می کنند. این تصاویر آنها همچنین می توانند ضبط و ذخیره شوند.

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی

تجهیزات آندوسکوپی هم در صورت استفاده زیاد و یا مشکلات دیگر ممکن است احتیاج به تعمیر داشته باشد. در این صورت ما احتیاج به تکنسین های ماهری داریم تا این دستگاه مهم و پر کاربرد را به درستی تعمیر و عیب یابی کند.

با گذراندن دوره های تخصصی و کاربردی مهندسی آندوسکوپی می توانید مهارت های خود را در بازار تعمیر تجهیزات پزشکی ارتقا دهید. به طور کلی دوره آموزشی تعمیر تجهیزات آندوسکوپی یکی از پردرآمدترین دوره ها محسوب می شود.  نصب، راه اندازی و تعویض قطعات معیوب تجهیزات آندوسکوپی یکی از موارد اساسی و مهم است.

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی در تهران

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی در تهران

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی یکی از زیر شاخه های دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی است که در آموزشگاه تهران پایتخت به صورت عملی برگزار می شود.

لیست دوره های پزشکی مجتمع فنی تهران پایتخت

آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی | تهران پایتخت آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی
8,900,000 تومان
دوره آموزش لیزر موهای زائد دوره آموزش لیزر موهای زائد
7,000,000 تومان
آموزش تعمیرات دستگاه های لیزر پزشکی آموزش تعمیرات دستگاه لیزر پزشکی
15,000,000 تومان
تصاویر دپارتمان پزشکی آموزش تعمیرات تجهیزات تصویر برداری پزشکی
15,000,000 تومان
آموزش تعمیرات تجهیزات بیمارستانی و اتاق عمل آموزش تعمیرات تجهیزات بیمارستانی و اتاق عمل(جنرال)
8,900,000 تومان
آموزش تعمیرات تجهیزات دندان پزشکی آموزش تعمیرات تجهیزات دندانپزشکی
8,900,000 تومان
آموزش تکنسین داروخانه | تهران پایتخت آموزش تکنسین داروخانه نسخه خوانی
3,800,000 تومان
آموزش تعمیرات یونیت دندانپزشکی آموزش تعمیرات یونیت دندانپزشکی
8,900,000 تومان
آموزش دستیار دندانپزشکی آموزش دستیار دندانپزشکی
8,900,000 تومان
آموزش لوازم مصرفی بیمارستانی آموزش لوازم مصرفی بیمارستانی
3,500,000 تومان
آموزش تجهیزات فیزیوتراپی آموزش تجهیزات فیزیوتراپی
آموزش تجهیزات لاپاراسکوپی آموزش تجهیزات لاپاراسکوپی

معرفی دوره آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی

یکی از مشکلاتی که کشورمان به دلیل تحریم ها دچار آن شده است عدم حمایت شرکت های تجهیزات آندوسکوپی و همچنین حساسیت و دقت بالای دستگاه ها و تجهیزات آندوسکوپی است. شرکت تهران پایتخت دوره های تخصصی تعمیر این دستگاه را برگزار می کند.

دوره های آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی تهران پایتخت شامل بخش های زیر می باشد:

 • آموزش تعمیر برد (عیب یابی در مهندسی معکوس)
 • آموزش نصب و نگه داری تجهیزات آندوسکوپی

در قسمت آموزشی تعمیر برد، کارآموزان ابتدا با تمامی اجزای طرح آشنا می شوند. پس از شناسایی قطعات الکترونیکی، به سراغ ابزار تست، اندازه گیری، ساخت و برش آنها می رویم. در ادامه به تابلوهای منبع تغذیه تجهیزات پزشکی، کلید، پاور و اینورتر می پردازیم. در کارگاه با مدل های منبع تغذیه 7 مداره آشنا می شویم و پس از آن شروع به عیب یابی برد می کنیم.

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی در تهران

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی در تهران

یکی از موضوعات اصلی کلاس آموزش اشکال برد تک لایه، دو لایه و چند لایه می باشد. اندازه گیری ولتاژ برد، خواندن نقشه مدار، مسیریابی قطعات الکترونیکی SMD و بررسی آی سی های کنترلر و چیپ ست ها از جمله درس های مهم این جلسات است.

آموزش عیب یابی برد آندوسکوپی نیازمند یادگیری مدار الکتریکی، برد اصلی و ارتباط آن با هیدرولیک و مکانیک است. در طول دوره، با انواع قطعات و ابزار های تجهیزات آندوسکوپی آشنا می شوید و از آنها استفاده می کنید. دوره های تعمیر تجهیزات آندوسکوپی به طور خاص برای بازار کار طراحی شده است و متخصصان تعمیر تجهیزات آندوسکوپی  این مباحث را آموزش می دهند.

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی تهران پایتخت

تعمیر تجهیزات آندوسکوپی این روزها یکی از سودآورترین حوزه های فعالیت در بازار کار است. آموزش نصب و راه اندازی قطعات آندوسکوپی و تعمیر آنها زمینه اصلی فعالیت متخصصان این حوزه می باشد. دانشجویان پس از گذراندن این دوره و اخذ گواهینامه های معتبر از آموزشگاه تهران پایتخت می توانند در شرکت های تجهیزات پزشکی، بیمارستان ها و کلینیک ها مشغول به کار شوند.

استراتژی تهران پایتخت شامل تمرکز بر کارگاه های عملی و یادگیری کاربردی است. به این ترتیب کارگاه  آموزشی ما دارای کامل ترین و باکیفیت ترین ابزار می باشد. همچنین این دوره ها برای تمامی علاقه مندان مناسب است. بنابراین برای دوره آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی محدودیت سنی و جنسیتی وجود ندارد.

دوره آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی مناسب چه کسانی است؟

دوره آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی در تهران پایتخت برای افراد زیر مناسب است:

 • دانشجویان فنی و حرفه ای
 • دانشجویان الکترونیک
 • دانشجویان برق
 • تکنسین تعمیرات الکترونیک
 • تکنسین های تجهیزات پزشکی
 • صاحبان کلینیک های زیبایی
 • علاقه مندان به تعمیرات
 • هر کسی که به الکترونیک علاقه دارد

هزینه دوره آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی

آموزش نصب و راه اندازی و تعویض تجهیزات آندوسکوپی معیوب و همچنین تعمیر آن یکی از بهترین دوره های موجود در آموزشگاه های فنی یادگیری دوره های تجهیزات آندوسکوپی می باشد.

اصولا این دستگاه ها مدرن هستند و با امکانات بالا به ایران می آیند، در صورت خرابی مکانیکی قابل تعویض هستند و در صورت خرابی مادربرد هر قطعه الکترونیکی قابل عیب یابی و تعمیر است. تعمیر تجهیزات آندوسکوپی با توجه به قیمت این دستگاه ها قابل توجه است.

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی در تهران

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی در تهران

با توجه به هزینه بالای این دستگاه ها، هزینه تعمیر تجهیزات آندوسکوپی نیز بالاست. بنابراین با شرکت در دوره آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی نه تنها ضرر نمی کنید، بلکه آینده شغلی خود را نیز تضمین می کنید.

شهریه دوره آموزشی تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی در تهران پایتخت زیر نظر اتحادیه و با توجه به نوع کلاس، بصورت نقدی یا اعتباری قابل پرداخت می باشد.

بازار کار تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی چگونه است؟

مانند سایر فناوری ها، فناوری آندوسکوپی همیشه در حال پیشرفت است. آندوسکوپ های نسل جدید تصاویری با کیفیت HD ارائه می کنند که در آن تمام جزئیات به وضوح قابل مشاهده است.

بازار تعمیر تجهیزات آندوسکوپی به دلیل گرانی و در دسترس نبودن ابزار و وسایل آندوسکوپی یکی از پردرآمدترین بازارهای تعمیرات می باشد. همچنین شرایط کاری و گزینه های تعمیرکاران در این حرفه بسیار راحت تر است. مثلا؛ پس از گذراندن دوره و اخذ گواهینامه معتبر بین المللی می توانید به عنوان تکنسین یا مدیر فروش در شرکت های تولید و فروش تجهیزات پزشکی، بیمارستان ها مشغول به کار شوید.

آندوسکوپی یک روش غیر جراحی برای درمان احتمالی دستگاه گوارش و در برخی بیماری ها است. این جراحی روشی است که در آن پزشک دستگاه مخصوصی را وارد بدن کرده و از آن برای مشاهده اندام های داخلی و سیاهرگ ها استفاده می کند. هزینه این جراحی شامل کلیه تجهیزات مصرفی به همراه آندوسکوپی مری، معده و اثنی عشر می باشد. در صورت نیاز به نمونه برداری در حین آندوسکوپی از فورسپس مخصوص برای نمونه برداری و قرار دادن در فرمالین استفاده می شود که هزینه های اضافی را برای بیمار به همراه دارد.

با توجه به افزایش بیماری های گوارشی در جهان نیاز به استفاده از این دستگاه در حال افزایش است. بنابراین نیاز به تعمیر آن نیز روند صعودی پیدا کرده است.

از آنجا که ما در کشور تعداد محدودی کارشناس تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی داریم نیاز به جذب این افراد در کشور بسیار بالا  است بنابراین بازار خوبی دارد. پس شرکت در دوره آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی تهران پایتخت می تواند سرمایه گذاری موفقی برای آینده باشد.

پیش نیاز دوره آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی

همانطور که بارها تاکید شده است، سهولت یادگیری و آموزش مداوم و منظم از ویژگی هایی است که همواره در برنامه های آموزشگاه مورد توجه بوده است.

اما کارجویان و متقاضیان کلیه دوره ها از جمله دوره آموزشی تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی به دلیل یادگیری ساده از گذراندن پیش نیاز معاف خواهند بود. بنابراین برای شرکت در دوره آموزشی تعمیر تجهیزات آندوسکوپی کافی است با ساده ترین و ابتدایی ترین مباحث آشنا باشید.

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی در تهران

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی در تهران

تمامی موارد لازم در این رشته توسط کارشناسان ما در تهران پایتخت از صفر تا صد آموزش داده خواهد شد و نیازی به گذراندن پیش نیاز نیست.

مدرک پایان دوره آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی

کارآموزان پس از گذراندن دوره آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی در آموزشگاه تهران پایتخت، پس از فراگیری اصول اولیه و پیشرفته تجهیزات آندوسکوپی ، گواهینامه معتبر فارسی و بین المللی را زیر نظر سازمان فنی حرفه ای دریافت خواهند کرد.

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی فنی و حرفه ای

مهندسی آندوسکوپی یکی از جدیدترین رشته هایی است که وارد دنیای فناوری جهانی شده است. این رشته تاثیر زیادی در کاربرد علوم فنی و مهندسی دارد و به پزشکان در تشخیص و درمان هر چه بهتر بیماری ها کمک می کند. هدف اصلی از برگزاری دوره تعمیر تجهیزات آندوسکوپی در تهران پایتخت، تربیت متخصص در زمینه تشخیص، عیب یابی و تعمیر تجهیزات آندوسکوپی سازمان فنی و حرفه ای کشور می باشد.

پس از اتمام دوره گواهی موسسه زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای به صورت تک زبانه یا دو زبانه صادر می شود که برای موسسات دولتی و خصوصی و همچنین خارجی معتبر است. برای مدرک بین المللی دانشجو به کارشناس فنی معرفی می شود و پس از قبولی در آزمون عنوان رسمی به وی اعطا می شود.

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی

کار آموزان پس از گذراندن دوره آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی و اخذ گواهینامه های معتبر از این آموزشگاه می توانند در شرکت های تجهیزات پزشکی، بیمارستان ها، کلینیک ها و مطب های آندوسکوپی مشغول به کار شوند.

معرفی ابزارهای تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی

دوره آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی تهران پایتخت نیاز به مطالعه علمی و اطلاعات الکترونیکی قوی دارد. در این دوره آموزش های مربوط به ولتاژ، جریان و توان، قطعات، خازن، مقاومت، عملکرد مولتی متر و … ارائه می شود.

ابزارهای مورد استفاده در دوره تکنسین تجهیزات آندوسکوپی شامل ابزارهای اولیه و ساده مانند پیچ ​​گوشتی، کلید آلن، کلید ستاره، منبع تغذیه و مولتی متر می باشد. علاوه بر این دستگاه ها، در سطح پیشرفته نیاز به تسترهای ویژه مانند مولد سیگنال اسیلوسکوپ، تست دستگاه شوک الکتریکی، شبیه سازهای مختلف ECG و … داریم.

اجزای تشکیل دهنده تجهیزات آندوسکوپی 

یک دستگاه آندوسکوپی استاندارد از قسمت های زیر تشکیل شده است:

 • یک لوله انعطاف پذیر نازک و بلند
 • یک یا چند لنز آندوسکوپی که مسئول انتقال تصاویر به پزشک هستند.
 • سیستم انتقال نور: از آنجایی که داخل بدنه کاملا تاریک است، استفاده از منبع نور برای روشنایی ضروری است. البته این منبع خارج از بدن بیمار است و نور از طریق سیستم فیبر نوری به داخل بدن هدایت می شود.
 • عینک: این عینک در واقع دوربینی است که تصاویر را به صفحه نمایش منتقل می کند تا بتوان تصاویر را ثبت کرد.
 • سیستم کنترل: این قسمت در دست پزشک است، این پزشک است که حرکت لوله آندوسکوپ، اندازه ورودی بدن و چرخش دوربین را کنترل می کند.

همچنین دستگاه آندوسکوپی دارای قسمت های جانبی می باشد:

 • لوله اتصال: سه فیبر نوری، یک فیبر تصویر و یک کانال هوا از این کانال عبور می کنند. لوله هوا یکی از قسمت های جانبی است که برای حمل هوا و شستشوی لنز آندوسکوپی برای اطمینان از دید واضح استفاده می شود.
 • کانال اپراتیو: از این کانال برای انتقال لوازم جانبی مختلف به نوک دستگاه برای مقاصد جراحی نیز استفاده می شود.

Scope

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی

یکی از قطعات این دستگاه است که خود از سه قسمت دیگر تشکیل شده است. بدنه قاب، لوله یا ورق بیمار و لوله اتصال از اجزای این بخش می باشد. یک کانکتور شامل اجزای دیگری مانند فیبر تصویر، کانال آب و هوا و فیبر نوری است.

Scope Processor

قسمت دوم دستگاه است. این قسمت از سنسورهای تصویربرداری CCD نور را دریافت می کند و همچنین نور منعکس شده را پردازش می کند، رنگ را تنظیم می کند و نویز را حذف می کند. پردازنده Scope همچنین تاریخ، نام بیمار و محل درمان را در حافظه خود ذخیره می کند.

منبع نور

دارای یک پمپ کوچک است که هوا را منتقل می کند و برای باز کردن لوله ها برای دسترسی راحت و آسان به قاب استفاده می شود. این ناحیه نور مورد نیاز برای دیدن اندام های داخلی را نیز تامین می کند.

سیستم نمایشگر تصاویر

نور و انعکاس را از داخل بدن بیمار روی مانیتور نمایش می دهد.

منبع نور سرد

به عنوان یک قاعده، منبع نور در قسمت بیرونی آندوسکوپ قرار می گیرد. زیرا منابع نوری گرمای زیادی تولید می کنند و تاثیر بدی بر بافت های اطراف آندوسکوپ می گذارند. نور قرار داده شده در منبع نور سرد از طریق فیبرهای نوری اطراف لنز داخلی منتقل می شود.

دوربین و سر دوربین

آندوسکوپ های جدیدتر با دوربین و سر دوربین برای دیدن داخل بدن بیمار ساخته می شوند. در این دستگاه ها تصویر ارائه شده توسط دوربین بر روی مانیتور نمایش داده می شود. این امر آندوسکوپی را برای متخصصان و تکنسین ها آسان تر و راحت تر می کند.

لازم به ذکر است که با آندوسکوپ های بدون دوربین، کاربر داخل بدن بیمار را از طریق چشم و عدسی داخلی مشاهده و معاینه می کند. این روش منجر به مشکلاتی مانند ناراحتی و خستگی زودرس متخصص می شود.

مجموعه های جراحی در دستگاه آندوسکوپی

ابزارها روی آندوسکوپ قرار می گیرد. این به متخصص اجازه می دهد تا نمونه برداری و عملیات محدودی را انجام دهد.

فورسپس آندوسکوپی

ضرورت دیگر آندوسکوپ بیوپسی یا فورسپس نمونه برداری است. این دستگاه برای حذف بافت زنده از بدن بیمار استفاده خواهد شد. این دستگاه ها انواع مختلف سوزن دار، بدون سوزن، روکش دار و بدون روکش بوده و برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

این انبرها از نظر ساخت و طراحی متفاوت بوده و طول و قطر آن متفاوت است. پنس آندوسکوپی یکبار مصرف دارای چندین مزیت از جمله طراحی ارگونومیک و سهولت استفاده است. یکبار مصرف و استریل بودن یکی از مزایای آن است. سهولت استفاده و قرارگیری ایده آل از دیگر ویژگی های این دستگاه است.

محافظ دهان آندوسکوپی

محافظ دهان در داخل دهان بیمار قرار می گیرد. این دستگاه بین لب ها و دندان ها قرار می گیرد. کاربرد این میکروفون برای جلوگیری از آسیب دستگاه آندوسکوپ و لب ها، دهان و دندان های بیمار است.

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی

به طور کلی می توان گفت که دستگاه آندوسکوپی شامل اجزایی مانند تلسکوپ منعطف، واحد دریافت تصویر تلسکوپ به دوربین، کابل نور سرد، واحد دوربین، منبع نور سرد و فلز چند مرحله ای، ویلچر چرخدار و مانیتورینگ.

علاوه بر موارد ذکر شده، لوازم جانبی مختلفی نیز برای این دستگاه وجود دارد. این دستگاه ها شامل دستگاه های ضبط و بایگانی تصویر، نگه دارنده آندوسکوپ، فورسپس، فورسپس و سایر ابزارهای نمونه برداری تخصصی و … می باشد.

دستگاه های آندوسکوپی یکبار مصرف و قابل استفاده مجدد و طول و قطر آنها

بسیاری از افراد در مورد طول و قطر برخی از اجزای دستگاه آندوسکوپ پرسیده اند و سعی در درک این سوال دارند. علاوه بر این، تجهیزات آندوسکوپی قابل استفاده مجدد و یکبار مصرف موضوع دیگری است که ذهن برخی افراد را به خود مشغول کرده است. این لوازم به شرح زیر است:

 • فورسپس نمونه برداری یا بیوپسی سوزنی 1.8 میلی متر قطر و 120 میلی متر طول دارد. این دستگاه یکبار مصرف بوده و در برونکوسکوپی کاربرد دارد.
 • فورسپس نمونه برداری سوزنی 160 میلی متر طول و 2.3 میلی متر قطر دارد. این محصول یکبار مصرف بوده و در گاستروسکوپی کاربرد دارد.
 • فورسپس نمونه برداری بدون سوزن 160 میلی متر طول و 2.3 میلی متر قطر دارد. ابزار فوق فقط برای یک بار استفاده است.
 • سوزن تزریق اسکلروتراپی یک بار مصرف بوده و دارای طول 165 میلی متر و قطر 2.3 میلی متر می باشد.
 • فورسپس بیوپسی بدون سوزن قابل استفاده مجدد اتوکلاو، به طول 160 میلی متر و قطر 2.3 میلی متر.
 • فورسپس بیوپسی را می توان اتوکلاو کرد و دارای طول 160 میلی متر و قطر 2.3 میلی متر است.
 • دهانی الاستیک یک بار مصرف برای بزرگسالان است.
 • میکروفون کودک یکبار مصرف می باشد.
 • برس شستشوی کانال دو سر که 230 میلی متر طول دارد و 2.3 میلی متر قطر آن است.
 • برس تمیز کننده ورودی شیر یا برس کوتاه قابل استفاده مجدد است و می توان آن را اتوکلاو کرد.
 • سوزن تزریق، دام پلیپکتومی، فورسپس نمونه جسم خارجی و غیره از اجزای یکبار مصرف و قابل استفاده مجدد دستگاه آندوسکوپی هستند که در تکنیک های مختلف آندوسکوپی مورد استفاده قرار می گیرند.

مشکلات رایج تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی 

خرابی دستگاه آندوسکوپی بیشتر از خرابی سایر تجهیزات است. این مشکل می تواند درمان بیماران را به تاخیر بیندازد و هزینه های زیادی را برای بیمارستان به همراه داشته باشد. با رعایت برخی اقدامات احتیاطی هنگام جابجایی و سرویس دستگاه آندوسکوپ، می توانید به کاهش هزینه تعمیر قطعات آن و افزایش عمر دستگاه کمک کنید. آندوسکوپ‌ها ابزار پیچیده‌ای هستند که قطعات و اجزای پیچیده‌تری دارند. بنابراین عملکرد و قطعات دستگاه باید روزانه بررسی شود. می توان گفت حدود 8 درصد از خرابی های دستگاه و نیاز به تعمیر دستگاه آندوسکوپ آسیب شیمیایی یا فشار زیاد یا انحراف نامناسب آندوسکوپ در هنگام اتصال به منبع نور است. در دوره آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی با این مشکلات و نحوه تعمیر آنها بیشتر آشنا خواهید شد:

دستگاه روشن نمی شود

یکی از قطعات یدکی آندوسکوپی فیوز است. فیوز سوخته از روشن شدن دستگاه جلوگیری می کند. هنگام تعویض فیوز باید از فیوز صحیح استفاده شود. یکی دیگر از دلایل روشن نشدن دستگاه، خرابی کابل برق و عدم اتصال صحیح آن به دستگاه است.

تصاویر بی کیفیت

قسمت دیستال شکننده ترین قسمت دستگاه آندوسکوپی است و تقریباً 45 درصد صدمات در این قسمت رخ می دهد. آسیب به هر یک از اجزای این قطعه می تواند در تصویربرداری بیمار مشکل ایجاد کند. مهم است که آندوسکوپ ها را با یک پارچه بدون پرز تمیز کنید. هرگز نباید از گاز برای تمیز کردن از راه دور استفاده کرد زیرا بخار را وارد دستگاه می کند. در نتیجه تصاویر کیفیت اصلی را نخواهند داشت. یکی دیگر از دلایل کیفیت پایین تصویر، اتصال از راه دور دستگاه های جانبی است.

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی

آموزش تعمیرات تجهیزات آندوسکوپی

گاهی اوقات ممکن است به قسمت راه دور ضربه وارد شود و فیبر نوری آسیب ببیند. همچنین تنظیمات CPU ممکن است عادی نباشد. نازل هوا و آب دارای یک دهانه کوچک است که لنز را شستشو می دهد. این احتمال وجود دارد که در اثر ضربه تغییر شکل داده و از حالت عادی خود خارج شده باشد. یکی دیگر از دلایل عدم مشاهده تصاویر در مانیتور، خاموش شدن لامپ است.

بوق مداوم

اگر دستگاه به طور مداوم بوق می دهد، این امکان وجود دارد که دستگاه به درستی به کامپیوتر متصل نشده باشد و اتصال آندوسکوپ بررسی نشده باشد.

سوراخ شدن) نشتی(

حدود 25 درصد خرابی های دستگاه و نیاز به تعمیر دستگاه های آندوسکوپی مربوط به نشتی است. با فرو بردن کل آندوسکوپ در آب، مطمئن شوید که دستگاه سالم است. بیشتر نشتی در قسمت انعطاف پذیر دستگاه اتفاق می افتد. اگر بالون از دستگاه خارج شد، قاب دارای نشتی جزئی یا کامل است و باید دستگاه آندوسکوپ را تعمیر کنید.

فشار هوا ناکافی

ابتدا باید بررسی کنید که پمپ CPU روشن است. بطری آب را نیز تست کنید تا مطمئن شوید که در جای مناسب قرار دارد. واشر بطری آب را بررسی کنید. ممکن است واشر آسیب دیده باشد، اما راه های هوا و آب مسدود شده است. اگر لوله آب، هوا و مکش گیر کرده باشد، اورینگ ممکن است آسیب ببیند.

لامپ روشن نمی شود

اگر لامپ خاموش شود، به احتمال زیاد عمر لامپ به پایان رسیده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
ثبت نام
دیدگاه کاربران

بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها