مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام
چرا یخچال نویز و صدای زیاد دارد؟ | مجتمع فنی تهران پایتخت

چرا یخچال نویز و صدای زیاد دارد؟

Mehrad Sharifnejad

آیا یخچال شما صدا می دهد و دلیل آن را نمی دانید؟ ما قصد داریم به شما بگوییم که چه عوامل مختلفی می توانند باعث این مشکل شوند و چگونه آنها را حل کنید. بریم سراغ این مسئله که چرا چرا یخچال نویز و صدای زیاد دارد؟

1. دستگاه تثبیت نشده است

اگر یخچال شما ثابت و تراز نباشد می تواند شروع به لرزش کند. برای حل مشکل، می‌توانید از یک سطح ثابت برای تثبیت آن استفاده کنید.

2. مشکل در لوله های سیم پیچ کندانسور

ممکن است لوله ها و سیم پیچ کندانسور سیاه در پشت یخچال شل شده و شروع به لرزش کنند.
همچنین ممکن است اینگونه باشد که این لوله‌ها با یکدیگر تماس داشته باشند یا مثلاً چیز دیگری مانند دیوار را لمس کنند، که می‌تواند صدا ایجاد کند. سعی کنید آنها را به آرامی چند میلی متر از هم جدا کنید.

3. قفسه ها موقعیت بدی دارند

اگر قفسه‌ها یا کشوهای پایین یخچال شما هم سطح نباشند، هنگام کار کردن کمپرسور یخچال به لرزه در می‌آیند. برای تثبیت آنها می توانید از تکه های فوم استفاده کنید.

4. فن با چیزی در تماس است

فن یخچال شما اگر به اجزای دیگری ساییده شود ممکن است صدا داشته باشد. شما می توانید آن را بررسی کنید و در صورت داشتن تماس آن را از بین ببرید. اگر مشکل از آن نبود، باید آن را تعویض کنید.

5. دمپر برقی فرسوده شده است

در یخچال فریزرهای مجهز به فناوری بدون برفک (No Frost) هر بار که محفظه یخچال درخواست سرمای بیشتری می کند، فن روی محفظه فریزر شروع به کار می کند. در این مرحله دمپر برقی باز می شود و سرما را از بین می برد. ممکن است دمپر شروع به نویز و جیر زدن کرده باشد. اگر اینطور است، می توانید آن را با گریس سیلیکونی چرب کنید. اما اگر در باز شدن مشکل دارد یا مدام باز و بسته می شود، باید آن را تعویض کنید.

6. فیوزهای حرارتی معیوب هستند

فیوزهای حرارتی اجزای حفاظت حرارتی هستند. اگر آنها معیوب باشند، یخ زدایی نمی تواند انجام شود که باعث ایجاد یخ اضافی می شود. که در نهایت به تیغه فن مالیده می شود و صدا ایجاد می کند. می توانید فیوزهای یخچال خود را با استفاده از مولتی متر تنظیم شده در موقعیت اهم متر تست کنید. فیوزهای حرارتی را که معمولاً در نزدیکی اواپراتور و عنصر گرمایش یخ زدایی قرار دارند، پیدا کنید.
همه کانکتورها را جدا کنید و هر دو نوک تستر را روی دو پایانه شلنگ حرارتی قرار دهید تا تداوم آن را بررسی کنید. اگر تداومی وجود ندارد، باید آنها را جایگزین کنید.

7. المنت یخ زدایی معیوب است

اگر المنت گرمایش یخ زدایی معیوب باشد منجر به ایجاد یخ اضافی می شود که می تواند توربین فن را لمس کند و سپس صدا ایجاد کند. می توانید این را با استفاده از یک مولتی متر در حالت اهم متر تست کنید.
عنصر گرمایش یخ زدایی را که معمولاً روی اواپراتور ثابت می شود، قرار دهید. همه کانکتورها را جدا کنید و هر دو نوک تستر را روی دو پایانه المنت گرمایشی قرار دهید تا تداوم آن را بررسی کنید. اگر تداومی وجود ندارد، باید آن را تعویض کنید.

8. تایمر یخ زدایی خراب است

تایمر یخ زدایی به یخچال شما اجازه یخ زدایی خودکار را می دهد. اگر تایمر یخ زدایی معیوب باشد منجر به یخ اضافی می شود که می تواند توربین فن را لمس کند و سپس صدا ایجاد کند. برای آزمایش آن، می‌توانید تایمر را به‌صورت دستی بچرخانید تا فرآیند یخ‌زدایی آغاز شود، در این مرحله صدای کلیک می‌شنوید.
صبر کنید تا ببینید آیا المنت گرمایش شروع به گرم شدن می کند یا خیر. اگر اینطور نیست و فیوزهای حرارتی معیوب نیستند، باید تایمر را تعویض کنید.

9. سنسورها آسیب دیده اند

سنسورهای یخچال و فریزر برای اندازه گیری دما در محفظه های مختلف استفاده می شود. آنها همچنین برای خاموش کردن عناصر گرمایشی در پایان چرخه یخ زدایی کاربرد دارند. اگر سنسورها معیوب باشند منجر به ایجاد یخ اضافی می شود که می تواند توربین فن را لمس کند و سپس صدا ایجاد کند. برای بررسی آنها می توانید از یک مولتی متر تنظیم شده روی حالت اهم متر استفاده کنید. سنسورها را بیابید (معمولاً یکی نزدیک اواپراتور است و یکی در حفره فریزر و آخرین مورد در حفره یخچال است). تمام کانکتورها را جدا کنید و هر دو نوک تستر را روی دو پایانه سنسور قرار دهید تا مقادیر آنها را بررسی کنید (برای هر دو باید یک عدد دقیق وجود داشته باشد. برای اطلاع از این مقادیر با سازنده تماس بگیرید.). اگر علت، این سنسورها باشند، شما باید آنها را جایگزین کنید.

10. ترموستات دیگر به درستی تنظیم نمی شود

اگر ترموستات معیوب باشد، دیگر نمی تواند دمای یخچال شما را به درستی تنظیم کند. در این صورت، سرمای بیش از حد باعث ایجاد یخ می شود. یخی که در نهایت به توربین فن برخورد کرده و صدا ایجاد می کند. برای تست آن می توانید لامپ ترموستات را در یک لیوان آب بسیار سرد (به جز ترموستات های فریزر) قرار دهید و ترموستات را روی حداقل قرار دهید. اگر ترموستات روشن نشد، باید آن را تعویض کنید. سپس می توانید از یک مولتی متر برای بررسی تداوم آن استفاده کنید.

11. مادربرد معیوب است

اگر مادربرد تنظیم کننده دما معیوب باشد، یخچال بی وقفه کار می کند و خیلی سرد می شود. این می تواند باعث ایجاد یخ اضافی شود که در نهایت با توربین فن تماس می گیرد. قبل از تصمیم گیری برای تعویض مادربرد، مطمئن شوید که ابتدا سنسورها را به دقت بررسی کرده اید.

12. کمپرسور آسیب دیده است

اگر کمپرسور معیوب است ممکن است به دلیل فرسوده شدن شیرهای داخلی باشد. پس گردش مایع خنک کننده در داخل مدار مشکل خواهد داشت، که به نوبه خود منجر به یخ اضافی می شود که در نهایت به توربین فن ساییده می شود و صدا ایجاد می کند. اگر مجبور به تعویض کمپرسور هستید، باید با مهندس تایید شده توسط برند تماس بگیرید.

13. مایع خنک کننده در گردش مشکل دارد

برخورد بین مایع و روغن موتور می تواند مدار را مسدود کند. بنابراین مواد سیال خنک کننده در گردش مشکل خواهد داشت و می تواند یخ زدگی زیادی ایجاد کند که در نهایت به پروانه فن ساییده می شود و در نتیجه صدا ایجاد می کند.
ممکن است مدار مبرد شما نویز داشته باشد یا انبساط دیواره ها صداهای عجیبی ایجاد کند: زمزمه، غرغر، صدای جاری شدن آب. حذف این نوع صداها بسیار سخت است و معمولا بخشی از طراحی یخچال شما هستند.
سر و صدا ممکن است پس از چندین ماه ظاهر شود، تکنسین ها به شما خواهند گفت که طبیعی است و هیچ راه حل واقعی وجود ندارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
Mehrad Sharifnejad
نویسنده: Mehrad Sharifnejad
تعداد نوشته ها:4

خلاصه از نویسنده:

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.