مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام

مکش جاروبرقی شما تضعیف یا قطع شده است؟ ما نحوه راه اندازی مجدد آن را با راهنمای گام به گام خود توضیح می دهیم. اگر جاروبرقی شما مکش خود را از دست داده است، زباله ها را جمع نمی کند یا به طور کامل کار نمی کند، چند راه حل سریع ساده وجود دارد که می توانید امتحان کنید که ممکن است آن را دوباره زنده کند. هنگامی که جاروبرقی مکش خود را از دست می دهد، معمولاً به چند مشکل رایج مربوط می شود، از جمله میله برس درهم، گرفتگی فیلترها، کیسه پر شده یا راه های هوایی مسدود شده. رفع این موارد می تواند فوراً و به طور چشمگیری قدرت مکش جاروبرقی شما را بهبود بخشد و شما دیگر نیازی به تماس گرفتن و پرداخت هزینه برای یک متخصص برای کمک نداشته باشید. پس با ما همراه باشید تا دلایل مکش ضعیف جاروبرقی + راه حل را برای شما شرح بدهیم:

1. سر کف جاروبرقی و نوار برس را تمیز کنید


شما میتوانید با شرکت در دوره آموزش تعمیرات جارو برقی و دریافت مدرک معتبر فنی حرفه ای وارد بازار کار شوید.


سر کف جاروبرقی خود را برگردانید و آن را بررسی کنید: اگر کف جاروی جارو برقی شما میله برس چرخان ندارد، مسیرهای هوا و هر گونه مویی که دور لبه ابزار قرار دارد را بررسی کنید. مو، کرک و گرد و غبار گاهی اوقات می توانند در اینجا گیر کرده و راه هوایی را مسدود کنند. هر گونه زباله را بردارید تا راه هوایی پاک شود. اگر سر کفی شما یک میله برس دارد و پوشیده از مو و الیاف است، این موضوع بر میزان جذب گرد و غبار، کثیفی و موهای حیوان خانگی تأثیر می گذارد. اگر ساکنین خانه شما موهای بلندتری دارند، این اتفاق می تواند خیلی زود به زود بیفتد، بنابراین ارزش آن را دارد که به طور منظم به این موضوع توجه کنید تا از انسداد موها آسیب نبیند. بسته به مدل، یا باید امتداد میله برس را با دقت چک کنید و موها را با دستان خود بیرون بیاورید، یا اگر جاروبرقی شما میله برس قابل جابجایی دارد، آن را بیرون بکشید و سپس موها و کرک ها را جدا کرده و قبل از قرار دادن مجدد آن را بکشید.
* اگر نمی خواهید با کثیفی تماس داشته باشید می توانید دستکش یکبار مصرف بپوشید.

2. فیلترهای جاروبرقی خود را تمیز کنید

یکی از رایج ترین دلایل کاهش مکش یا قطع شدن متناوب موتور، گرفتگی فیلترها است. تقریباً در هر جاروبرقی دو فیلتر وجود دارد:

فیلتر موتور: معمولاً در پشت و نزدیک جایی که لوله خروج هوا خارج می شود یافت می شود.

فیلتر آلرژن: معمولاً به ظرف یا کیسه گرد و غبار نزدیک‌تر است. شما باید این دو فیلتر را به طور مرتب و معمولاً حداقل یک بار در ماه تمیز کنید. اما ممکن است این فیلتر ها بسته به مدل جاروبرقی شما متفاوت باشد.

انواع متداول فیلترها عبارتند از: فیلتر خود تمیز شونده: معمولاً باید به سادگی یک صفحه را بچرخانید تا آلودگی از این فیلترها پاک شود.

فیلتر قابل شستشو: فیلترها را زیر شیر آب قرار دهید، یا در صورتی که سازنده اجازه آن را داده است، با ماشین لباسشویی بشویید تا تمیز شوند. اما قبل از اینکه دوباره آن را در جاروبرقی قرار دهید، بگذارید به طور طبیعی خشک شود، در حالت ایده آل 24 ساعت.

فیلتر قابل تعویض: برخی از فیلترها باید به صورت دوره‌ای تعویض شوند تا عملکرد دستگاه شما حفظ شود.


اگر به دنبال شغل فنی و پردرآمد هستید ما به شما آموزش تعمیرات لوازم خانگی را پیشنهاد میکنیم.


3. به طور مرتب کیسه را تعویض کنید

اگر کیسه جاروبرقی شما پر از گرد و غبار است، بر قدرت مکش تاثیر خواهد داشت. ما جاروبرقی ها را زمانی که خالی هستند، و دوباره زمانی که مقداری گرد و غبار و زباله در آنها وجود دارد، آزمایش می کنیم تا ببینیم که آیا پس از چند بار استفاده از آنها به تمیز کردن ادامه می دهند یا خیر. تقریباً در همه موارد، هنگامی که کیسه یا ظرف پر از گرد و غبار است، مکش کاهش می یابد، گاهی اوقات تا 30٪.

جاروبرقی بدون کیسه: در حالت ایده آل، پس از هر بار استفاده، جاروی خود را خالی کنید به خصوص اگر ظرفیت گرد و غبار کمتر از یک لیتر باشد (معمولاً در جاروهای بی سیم).
جاروبرقی های کیسه ای: هزینه های کیسه های جایگزین می تواند بالا باشد، بنابراین شاید بخواهید از هر کیسه گرد و غبار در مدل کیسه ای حداکثر استفاده را ببرید. اما اگر متوجه شدید که سطح مکش در حال کاهش است، کیسه را بررسی کنید. اگر پر است، تعویض آن به یک نمونه جدید می تواند به بازیابی سریع مکش کمک کند.

4. شلنگ و لوله تمیز کننده را برای انسداد بررسی کنید

اگر هیچ یک از موارد فوق باعث بهبود عملکرد جاروبرقی شما نشده است، ارزش آن را دارد که شلنگ جاروبرقی و یا میله تمیزکننده را برای هر گونه انسداد بررسی کنید. جوراب‌ها، توده‌های مو و کرک یا زباله‌هایی مانند درب بطری‌ها ممکن است ناخواسته مکیده شده باشند و در جایی گیر کرده باشند.
از یک چراغ قوه برای نگاه کردن به داخل لوله استفاده کنید، و در صورت امکان آن را از سر کف و بدنه جاروبرقی جدا کنید تا ببینید آیا می توانید موانعی را تشخیص دهید.

سایر مشکلات رایج جاروبرقی و نحوه رفع آنها

* چگونه شکستگی تسمه جاروبرقی را تعمیر کنیم

اگر یک جاروبرقی عمودی دارید و میله برس چرخان از کار افتاده است، حتی پس از پاک کردن موها و زباله های به دام افتاده، ممکن است تسمه جاروبرقی (که نوار برس را در برخی مدل ها به حرکت در می آورد) شکسته باشد. خبر خوب این است که تعویض تسمه نسبتا آسان است:

• تسمه تعویض را از تامین کننده تایید شده خریداری کنید.
• پانل پایینی روی سر کفی را باز کنید تا نوار برس جدا شود.
• تسمه قدیمی را که نزدیک چرخ های عقب خلاء خواهد بود از روی میله برس و قرقره محرک جدا کنید.
• تسمه جدید را در جای خود قرار دهید و پانل را دوباره بپیچانید تا نوار برس در جای خود بماند.
• تسمه جاروبرقی جایگزین فقط هزینه زیادی ندارد و نصب آن نمی تواند خیلی پیچیده باشد.

مراقب باتری های وکیوم بی سیم خود باشید.

اگر جارو شارژی داشته باشید، تعمیر و نگهداری روزانه از اهمیت بیشتری برخوردار است. این جارو برقی ها معمولاً ظرفیت کمی دارند و اگر محفظه آن را خالی نکنید و نوار یا فیلترهای برس را تمیز نکنید، می توانند به سرعت مسدود شوند. اگر می‌خواهید جاروبرقی شما دوام بیاورد، باید مراقب باتری نیز باشید. اکثر جاروهای شارژی از باتری های لیتیوم یونی استفاده می کنند که ویژگی های بسیار متفاوتی با باتری های قدیمی دارند. بسیاری از تولید کنندگان باتری محصولات بی سیم را فقط به مدت یک سال تضمین می کنند. بنابراین مهم است که مراقب جارو شارژی خود باشید تا عملکرد جارو شارژی خود را همانطور که باید حفظ کنید.
در اینجا چند نکته مهم برای مراقبت از باتری جارو شارژی شما آورده شده است:
* در جای خنک نگهداری کنید. دمای گرم می تواند برایش مضر باشد، بنابراین از تابش طولانی مدت نور خورشید، به خصوص زمانی که در حال شارژ است، خودداری کنید.
* می توانید آن را متصل به شارژ بگذارید. برخلاف باتری‌های نیکل قدیمی، لازم نیست جاروبرقی لیتیوم یونی خود را هنگامی که به 100 درصد رسید از برق بکشید. یک باتری لیتیوم یونی می‌داند که چه زمانی در شارژ کامل است و دیگر برق نمی‌کشد.
* سعی کنید باتری خود را به طور کامل خالی نکنید. برخلاف باتری‌های قدیمی که از تخلیه عمیق و شارژ مجدد بهره می‌بردند، لیتیوم باتری های یونی در واقع اگر به طور منظم به طور کامل تخلیه شوند، احتمال آسیب دیدن آنها بیشتر است.

اگر جاروبرقی شما هنوز کار نمی کند چه باید بکنید:
بهترین راه برای جلوگیری از بروز هرگونه عیب در جاروبرقی و تمیز نگه داشتن آن و همچنین زمانی که برای اولین بار آن را از جعبه خارج کردید، تعمیر و نگهداری منظم است.

رعایت این سه نکته تفاوت بزرگی در طول عمر و کارایی جاروبرقی شما ایجاد می کند:

• فیلترها را مرتباً تمیز کنید.
• کیسه یا ظرف گرد و غبار را بیش از حد پر نکنید.
• نوار برس را عاری از مو و الیاف نگه دارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:333

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.