تهران پایتخت
ثبت نام

كابل كشی شبكه : ایجاد كابل Straight

كابل كشی شبكه یكی از قسمت های  مهم در زمان پیاده سازی یك شبكه كامپیوتری است كه می بایست با دقت،ظرافت خاص و متکی به اصول كابل كشی ساختیافته ، انجام شود. برای ایجاد كابل هایUTP از تجهیزات زیر استفاده می گردد :

تجهیزات مورد نیاز
 كانكتورهایRJ-45  كابلUTP
 آچار پرس RJ-45 سیم لخت كن

آموزش کابل کشی در شبکه

یكی از عوامل تاثیر گذار در پشتیبانی و نگهداری یك شبكه ، نحوه كابل كشی آن است . 

 آموزش کابل کشی در شبکه

آموزش کابل کشی در شبکه    آموزش کابل کشی در شبکه

آموزش کابل کشی در شبکه

مدل های متفاوت كابل كشی كابل های UTP


به منظور كابل كشی كابل هایUTP از دو استاندارد  متفاوتT-568A وT-568B استفاده می گردد . نحوه عملكرد دو مدل فوق یكسان بوده و تنها تفاوت موجود به رنگ زوج هائی است كه به یكدیگر متصل می شوند.در كابل هایUTP از كانكتورهای استاندارد و چهار زوج سیم بهم تابیده استفاده می گردد :

زوج اول : آبی و سفید/ آبی


همچنین بخوانید:آموزش هوشمند سازی منازل BMS


زوج دوم : نارنجی و سفید /نارنجیزوج سوم : سبز و سفید/ سبززوج چهارم : قهوه ای و سفید 

در شبكه های100/10Mbit از زوج های دو و سه استفاده شده و  زوج های یك و چهار رزو شده می باشند . در شبكه های گیگااترنت از تمامی چهار زوج استفاده می گردد. كابل هایCAT5 متداولترین نوع كابلUTP بوده كه دارای انعطاف مناسب بوده و نصب آنان بسادگی انجام می شود .

ایجاد یك كابل UTP به منظور اتصال كامپیوتر به هاب ( معروف به كابل های Straight ) 
اترنت عموما” با استفاده از هشت كابل هادی به همراه هشت پین ماژولارplugs/jacks  ، داده را حمل می كند . كانكتور استاندارد،RJ-45 نامیده شده و مشابه كانكتور استانداردRJ-11 است كه در تلفن استفاده می گردد. یك رشته كابلCAT5 شامل چهار زوج سیم بهم تابیده است كه هر زوج دارای دو رشته سیم با رنگ هائی خاص است . (یك رشته رنگی و یك رشته سفید با نواری به رنگ رشته زوج مربوط  ) . به منظور تسهیل در امر نگهداری ، می بایست به اندازه ضروری سیم های بهم تابیده را از حالت پیچش خارج نمود ( مثلا” حدود یك سانتیمتر ) . زوج های در نظر گرفته شده برای اترنت ده و یكصد مگابیت به رنگ نارنجی و سبز می باشند . از دو زوج دیگر ( رنگ قهوه ای و آبی ) می توان به منظور یك خط اترنت دوم و یا اتصالات تلفن استفاده نمود .
به منظور كابل كشی كابل هایUTP از دو استاندارد متفاوت با نامT-568B ( یاEIA ) وT-568A ( یاAT&T ، 258AA ) ، استفاده می گردد . تنها تفاوت موجود بین آنان ترتیب اتصالات است .

شماره پین های استاندارد T568B

همانگونه كه در جدول زیر مشاهده می گردد ، شماره پین های فرد همواره سفید بوده كه با یك نوار رنگی پوشش داده می شوند

كد رنگ ها در استانداردT568B
 كاربرد  زوج رنگ شماره پین
TxData+  دوم سفید/ نارنجی  یك
TxData-  دوم نارنجی دو
RecvData+ سوم سفید / سبز سه
یك  آبی چهار
یك سفید /آبی پنج
RecvData- سوم سبز شش
چهارم سفید/قهوه ای هفت
چهارم قهوه ای هشت
 استانداردT568B

آموزش کابل کشی در شبکه

شماره پین های استاندارد  T568A


در استانداردT568A ، اتصالات سبز و نارنجی برعكس شده است ، بنابراین زوج های یك و دو بر روی چهار پین وسط قرار می گیرند سازگاری با  اتصالات ( telco voice )  .

موارد استفاده

متداولترین كاربرد یك كابل straight ، اتصال  بین  یك كامپیوتر و هاب /سوئیچ است . در چنین مواردی ، كامپیوتر مستقیما” به هاب و یا سوئیچ متصل شده كه به صورت اتوماتیك و با استفاده از مداراتی خاص،   كابلcross over می گردد .

آموزش کابل کشی در شبکه

شكل فوق یك اتصال استانداردstraight در كابل هایCAT5 را نشان می دهد كه از آن به منظور اتصال یكPC به هاب استفاده می گردد . ممكن است با مشاهده شكل فوق انتظار داشته باشید كه+TX یك طرف به+TX طرف دیگر متصل گردد( عملا” این اتفاق نیافتاده است ) . زمانی كه یكPC به  هاب متصل می گردد ، هاب به صورت اتوماتیك و با استفاده از مدارات داخلی خود كابل راX-over  نموده  و بدین ترتیب ، پین شماره یك از كامپیوتر (+TX ) به پین شمار یك هاب (+RX ) متصل می گردد .
در صورتی كه هاب عملیاتx-over را انجام ندهد ( در زمان استفاده از پورتUplink  ) ، پین شماره یك  كامپیوتر (+TXX) به پین شماره یك هاب (+TX ) متصل می گردد . بنابراین مهم نیست كه چه نوع عملیاتی را  با پورتHUB انجام می دهیم  (Uplink و یا نرمال ) ،  سیگنال های نسبت داده شده به  هشت پین  سمتPC ، همواره یكسان باقی مانده و  هاب با توجه به نوع استفاده از پورت ( نرمال و یاUplink) عملیات لازم را انجام خواهد داد .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
peyman ps
نویسنده: peyman ps
تعداد نوشته ها:306

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.