مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام

آیا برق بخشی یا کل خانه شما خاموش است؟ این توصیه تخصصی به شما نشان می دهد که نحوه عیب یابی مشکلات برق خانه را تشخیص داده و چگونه برق را دوباره روشن کنید.

وقتی برق در تمام یا بخشی از خانه شما خاموش می شود ، اولین کاری که باید انجام دهید تعیین میزان و منبع مشکل است.

سوال اول: آیا مشکل در سیستم برق منزل شماست یا منبع برق شرکت آب و برق به خانه شماست؟

همسایگان برق ندارند. اگر برق در کل خانه شما خاموش است و به نظر می رسد همسایگان شما نیز برق خود را از دست داده اند ، برای تماس با شرکت برق از تلفن همراه استفاده کنید.

همسایگان برق دارند. اگر همسایگان شما برق دارند و / یا هر بخشی از برق خانه شما کار می کند ، مشکل از سیستم خانه شما است.

این بدان معنی است که اگر چراغ ها یا پریزها در یک اتاق خاموش هستند باید اتاق های دیگر را بررسی کنید.

نحوه بررسی وجود بیش از حد برق در مدار

اگر همسایگان شما توان الکتریکی دارند – یا اگر بعضی از برق خانه شما کار می کند – این مشکل معمولاً به دلیل اتصال بیش از حد مدار ، اتصال کوتاه یا سیم شل است.

معمولاً می توانید بفهمید که مشکل در مدار بیش از حد است ، اگر این مسئله هنگامی رخ داده باشد که شخصی از سشوار ، بخاری برقی ، تهویه هوا یا برخی از وسایل برقی دیگر استفاده می کند که جریان الکتریکی زیادی می کشد.

بررسی کنتور برق

همانطور که در صفحه اصلی و زیرپانلهای اصلی بحث شد ، قطع کننده های مدار (یا فیوزهای صفحه های الکتریکی قدیمی) در صورت عبور جریان زیاد از طریق سیمها یا خرابی سیستم الکتریکی ، به طور خودکار مدار الکتریکی را خاموش می کنند. اگر مدار بیش از حد باشد ، قطع کننده مدار باید قطع شود یا باید یک فیوز بسوزد و کل مدار را خاموش کند.

بعضی از مدارها توسط مخازن الکتریکی GFCI (خروجی ها) یا قطع کننده های مدار محافظت می شوند. این مدارها ، به طور معمول محل های خروجی در آشپزخانه ، حمام یا خارج از منزل ، به خصوص به شورت و اضافه بار حساس هستند. اگر ظرف شکن GFCI قطع شده باشد ، ممکن است همه ظروف متصل به آن را نیز خاموش کند. شما اغلب می توانید با فشار دادن دکمه تنظیم مجدد دستگاه GFCI مشکل را حل کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد رسانه های GFCI

اگر مداری که کار نمی کند شامل یک دستگاه GFCI نیست ، زیر پنل الکتریکی یا صفحه اصلی را که مدار را تأمین می کند ، بررسی کنید. نگاهی بیندازید که آیا یکی از قطع کننده های مدار قطع شده است یا خیر. این ممکن است آنطور که به نظر می رسد واضح نباشد. قطع کننده مدار قطع شده لزوماً در وضعیت “خاموش” نخواهد بود – ممکن است بین “خاموش” و “روشن” در نیمه راه باشد.

همه چیز را از مدار مشکل خاموش یا خاموش کنید. سپس کلید قطع را بزنید. تمام مسیر را به “خاموش” و سپس به “روشن” بچرخانید.

اگر سیستم شما به جای تابلوی برق دارای قطع کننده مدار توسط جعبه فیوز محافظت می شود ، فیوز «دمیده شده» را تعویض کنید. به دنبال یک عنصر شکسته در زیر سطح شیشه فیوز باشید. بهتر است برای حذف و جایگزینی فیوز معیوب از ابزاری به نام فیوز کش استفاده کنید. با انگشتان خود به قطعات فلزی دست نزنید!

اگر مدار بلافاصله بعد از تنظیم مجدد قطع کننده یا تغییر فیوز ، با برق تماس بگیرید. سیم سوخته یا دستگاه معیوب در مدار احتمالاً نیاز به تعویض دارد.

اگر مدار نمی وزد ، چراغ ها را دوباره روشن کرده و لوازم خانگی را یکی یکی وصل کنید تا از نظر بار زیاد یا اتصال کوتاه بررسی شود.

ارزیابی بارهای الکتریکی

اگر به نظر می رسد که دستگاهی که جریان زیادی می کشد مدار را بیش از حد بار می آورد ، می توانید هنگام استفاده از آن دستگاه های دیگر را خاموش کنید ، اما احتمالاً بهتر است سرویس برق خود را به روز کنید. اگر هنوز چراغ ها یا ظروف کار نمی کنند ، احتمالاً سیم شل شده این مشکل را ایجاد کرده است.

اگر چراغ ها با روشن شدن وسایل کم نور شوند ، علت آن وجود بیش از حد دستگاه های الکتریکی است که از یک مدار نیرو می گیرند. اگر اتصال برخی از دستگاه ها به مخازن موجود در مدارهای دیگر مشکلی را حل نمی کند ، ممکن است مجبور شوید پانل سرویس برق خانه خود را ارتقا دهید.

برای نیازهای الکتریکی امروز ، یک صفحه اصلی باید 100 آمپر یا بیشتر برق داشته باشد. خدمات 150 یا 200 آمپر حتی برای خانه هایی که از تجهیزات نورپردازی سخاوتمندانه و امکانات رفاهی برقی برخوردار هستند نیز بهتر است.

یک صفحه اصلی با اندازه کمتر از 100 آمپر ممکن است بیش از حد زیاد باشد ، که می تواند باعث روشن شدن چراغ ها در هنگام روشن شدن لوازم خانگی شود و منجر به قطع مکرر برق در خانه شود. اگر این مورد در خانه شما وجود دارد ، با یک پیمانکار برق در مورد نصب یک پانل سرویس برق جدید و بزرگتر صحبت کنید.

تعمیرات الکتریکی خود را انجام ندهید ، مگر اینکه در کارهای الکتریکی مهارت و مهارت داشته باشید. اگر توانایی انجام این کار را دارید ، حتماً تمام نکات ایمنی را دنبال کنید:

• هرگز روی سیمهای برق زنده کار نکنید. همیشه ابتدا مدار را خاموش کنید.

• حتی در هنگام کار بر روی سیم کشی های فشار ضعیف مانند سیم های تلفن ، در آب یا کف مرطوب قرار نگیرید.

چگونه می توان اتصال کوتاه را ردیابی کرد

مدارهای کوتاه وقتی سیم گرم به سیم خنثی یا زمین برخورد می کند اتفاق می افتد. جریان اضافی که از مدار عبور می کند باعث می شود تا قطع کننده یا یک فیوز بسوزد.

اگرچه تشخیص اینکه وقتی مدار کوتاه یا بیش از حد زیاد دارید ، خیلی راحت است – وقتی اجاق توستر را وصل می کنید چراغ ها خاموش می شوند – تشخیص اینکه در سیستم الکتریکی کجا این اتفاق افتاده است همیشه همیشه ساده نیست.

علامت های لکه سیاه روی صفحه های رویه سوئیچ ها یا مخازن

غیرفعال را بررسی کنید. سپس به دنبال سیم های خراب یا آسیب دیده یا شاخه های آسیب دیده روی لامپ ها و لوازم خانگی بگردید.

سیم یا دوشاخه خراب را تعویض کنید و سپس فیوز را تعویض کنید یا قطع کننده را دوباره تنظیم کنید. اگر مدار پس از استفاده از دستگاه برای مدت کوتاهی از بین رفت ، احتمالاً مدار پر بار دارید. برخی از لامپها و لوازم خانگی را به مدار دیگری منتقل کرده و فیوز را تعویض کرده یا قطع کننده مدار را برای مدار اول تنظیم کنید.

اگر هیچ یک از این علائم مشکل را پیدا نکردید ، باید مراحل زیر را در مدار دنبال کنید.

اگر با این مراحل مشکلی حل نشود ، سیم کشی شما ایراد دارد. در این حالت بهتر است برای رفع مشکل با برق تماس بگیرید.

در اینجا توالی دنباله ای برای ردیابی مدار غیرفعال وجود دارد.

تمام سوئیچ های دیواری را خاموش کرده و هر لامپ و دستگاهی را که از مدار خارج شده است از برق جدا کنید. سپس قطع کننده قطع شده را تنظیم کنید یا همانطور که در بالا بحث شد فیوز جدیدی نصب کنید.
اگر مدار فوراً از بین برود ، مشکل می تواند اتصال کوتاه در یک مخزن یا سوئیچ باشد. با خاموش شدن مدار ، صفحات پوشش سوئیچ ها و پریزهای مشکوک را بردارید. سیم های سیم های برهنه ای را که ممکن است در برابر سیم های دیگر یا جعبه فلزی زمین گیر شوند ، بررسی کنید. حتما عایق سیم های سوخته شده را جستجو کرده و بو کنید. سیم کشی مشکلی را جایگزین یا تعمیر کنید.
پس از تنظیم مجدد قطع کننده مدار یا تنظیم مجدد فیوز ، اگر قطع کننده مدار قطع نشده یا فیوز جدید فوراً نمی وزد ، هر یک از کلیدهای دیواری را یکی یکی روشن کنید. اگر یکی از آنها قطع کننده مدار باشد یا فیوز را بدوزد ، شما منبع این مشکل را شناسایی کرده اید. این بدان معنی است که یک اتصال کوتاه در یک وسیله روشنایی یا یک مخزن کنترل شده توسط آن سوئیچ وجود دارد ، یا یک اتصال کوتاه در سیم کشی سوئیچ وجود دارد. سوئیچ ، فیکسچر یا سیم کشی معیوب را تعویض یا تعمیر کنید.
اگر روشن کردن سوئیچ دیواری مشکلی ایجاد نکند ، احتمالاً مشکل در لامپ ها یا لوازم خانگی خواهد بود. برای تست هرکدام ، آنها را یکجا وصل کنید. اگر مدار از بین نرود ، مدار احتمالاً خراب شد زیرا بیش از حد بار داشت. برخی از دستگاه ها را به مدار دیگری منتقل کنید. اگر مدار درست بعد از اتصال دستگاه از بین رفت ، مشکل را پیدا کردید. ابتدا سیم را بررسی کنید. سپس در نظر داشته باشید که یک تعمیرکار لوازم خانگی سوئیچ دستگاه و سایر قطعات الکتریکی را بررسی کند.

نحوه تست برق در یک پریز یا سوئیچ

بررسی اینکه آیا پریز برق یا سوئیچ به برق “زنده” متصل است ، انجام آن آسان است.

استفاده از دستگاه تست ولتاژ بدون تماس. سریعترین ، ایمن ترین و آسانترین ابزار برای بررسی اینکه آیا خروجی یا سوئیچ ولتاژ دریافت می کند ، تستر الکتریکی بدون تماس است. با استفاده از این ابزار ، شما فقط نوک غیر رسانا را در یک مخزن فشار می دهید یا آن را در کنار یک سوئیچ نگه می دارید تا برق را بررسی کنید. همچنین در عکس زیر نشانگر ساده ولتاژ پلاگین برایپریزهای برق نشان داده شده است

استفاده از تستر نئون. برای دیدن اینکه یک ظروف از بین رفته است ، پروب های تست کننده مدار یا تستر نئون (نشان داده شده) را در شکاف ها قرار دهید. هنگام اتصال شاخه ها ، انتهای فلزی کاوشگرها را با انگشتان خود لمس نکنید. اگر تستر نئون روشن شود مدار داغ است (شارژ می شود)

برای دیدن اینکه سوئیچ نوری برق دریافت می کند ، ابتدا صفحه درپوش سوئیچ را بردارید. یک اتصال الکتریکی غیر تماسی را در مقابل هر دو ترمینال پیچ لمس کنید. اگر یکی از آنها باعث سیگنال تستر شود ، سیم شارژ می شود. به پایه های پیچ یا قسمتهای خالی سیمها دست نزنید!

اگر از تستر نئون استفاده می کنید ، سوئیچ را از جعبه آن جدا کنید ، مواظب باشید لبه های سیم خالی یا پیچ های فلزی را لمس نکنید. با نگه داشتن قسمت های عایق شده پروب های آزمایشگر نئون ، یک کاوشگر را به یک سیم گرم یا پایانه ای که به آن متصل است لمس کنید. سپس کاوشگر دیگر را به یک سیم خنثی خنثی یا ترمینال ، یک هادی زمین یا یک جعبه فلزی زمینی لمس کنید. اگر مدار زنده باشد ، تستر روشن میشود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:334

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.