مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام

امروزه جدیدترین نوع موتورخانه در قالب یک دستگاه نسبتا کوچک خلاصه شده و پکیج نام گرفته است. پکیج دو وظیفه مهم دارد که اولی تولید آب گرم مصرفی و دومی تامین گرمایش آب شوفاژ است. در مقام مقایسه، پکیج ضعیف‌تر از موتورخانه بوده و هر پکیج برای یک واحد طراحی شده است.

در چند سال گذشته یکی از پرکاربردترین وسایلی که وارد اکثر خانه‌ها شده‌اند، پکیج‌های گرمایشی هستند که البته در بیشتر موارد با مشکلاتی نیز مواجه می‌شوند که برای رفع این مشکلات، به تعمیر پکیج در سراسر تهران نیاز است. ناگفته نماند که فرایند تعمیر پکیج دیواری کار ساده‌ای نیست و هرکسی که قصد انجام آن را دارد، باید آموزش تخصصی کاملی در زمینه تعمیر پکیج در سراسر تهران داشته باشد، کمااینکه این کار پرخطر، نیازمند گذراندن دوره‌های آموزشی است. در ادامه مقاله به هزینه خدمات سرویس و تعمیرات پکیج در سراسر تهران می‌پردازیم.

بیشتر بدانید:

آموزش تعمیرات پکیج در تهران پایتخت

رایج‌ترین ایرادات پکیج‌ها چیست؟

کارکرد اصلی پکیج‌ها که در دو نوع زمینی و دیواری تولید می‌‌شوند، گرم کردن همزمان و یکنواخت آب مصرفی و موتورخانه است که دقیقا به همین دلیل، خرابی پکیج، ساختمان را با چالشی جدی روبرو کرده و مشکلات زیادی برای ساکنین آن به وجود می‌‌آورد. در ادامه این مطلب، فهرستی از مشکلاتی را آورده‌ایم که باعث می‌شوند شما به خدمات تعمیر و سرویس پکیج در محل نیاز پیدا کنید:

پکیج و خاموشی خود به خود

اکثر پکیج‌ها از سیستم ایمنی اتوماتیک بهره برده و به محض اختلال در سیستم گرمایش آب، خاموش می‌شوند. مشکلاتی مثل کم شدن فشار آب، خرابی ترموستات، نشتی پکیج، اشکال در عملکرد برد الکتریکی و … از جمله مهمترین دلایل وقوع چنین رخدادی هستند.

پکیج و صدای غیرعادی

ساختار شوفاژ به شکلی طراحی شده که فاقد صدا بوده و بیرون آمدن هرگونه صدا از آن نشان دهنده فرارسیدن زمان سرویس رادیاتور است. اما در مقابل آن، پکیج کاملا بی صدا نیست و معمولا صدای کمی تولید می‌کند. با این وجود شنیده شدن صدای تق‌تق یا صدای ضربه‌ای خیلی بلند، نشان از اشکال در پکیج است که معمولا به علت وجود هوا در مخزن یا رسوب لوله‌ها ایجاد شده است.

پکیج و سرد و گرم شدن آب

به طور خلاصه سرد و گرم شدن آب نشانه وجود رسوب در مخازن حرارتی و لوله‌های پکیج است. این مشکل باعث می‌شود آب با سرعت پایین در لوله‌ها جریان یافته و به همین دلیل وقتی به محل مصرف می‌رسد، سرد می‌‌شود. از طرفی رسوب باعث می‌شود که انرژی بیشتری برای گرم نگه داشتن آب مصرفی به کار رود.

پکیج و کاهش یا افزایش فشار

برخی مواقع فشار آب منزل مناسب است اما بنابر دلایلی فشار پکیج کمتر یا بیشتر از حد استاندارد است. در این مواقع علت با نشتی پکیج یا رادیاتورها در ارتباط است. افزایش فشار ازجمله مواردی است که به خدمات تعمیر پکیج فوری نیاز دارد.

برای تعمیر پکیج، اولین قدم چیست؟

برای شناسایی عیب پکیج دیواری، قدم اول بررسی خطای پکیج است. پس در اینجا باید توجه کرد که کد خطا و خطای اکثر پکیج‌های دیواری معمولا به دو صورت اعلام می‌شود:

کد خطا در پکیج‌های آنالوگ از طریق چشمک زدن چراغ‌های سبز روی پنل مشخص می‌شود که اعداد ۳۰ تا ۸۰ را دارند، البته بهتر است این چشمک زدن را با ساعاتی که آب گرم باز است، اشتباه نگیرید. مثلا کد خطا در پکیج ایران رادیاتور مدل آنالوگ به این صورت است که یک یا چند چراغ همزمان روی عدد خاصی چشمک می‌زند. اگر تشخیص خرابی این مدل ایران رادیاتور سخت است، به همین راحتی می‌توان کد خطای ایران رادیاتور را از روی مدل دیجیتال تشخیص داد. خطای پکیج ایران رادیاتور دیجیتال به صورت ارقام لاتین در کنار حرف E است که در هنگام بروز مشکل روی صفحه قابل مشاهده است.

مراحل سرویس پکیج چگونه است؟

ازجمله مراحلی که در سرویس پکیج توسط افراد خبره انجام می شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ابتدا محل قرارگیری پکیج و شیوه نصب آن مورد بررسی قرار می‌گیرد و در ادامه لوله‌های پکیج از نظر نصب در محل درست و به شیوه صحیح بررسی می‌شوند. این دو مرحله ایمنی پکیج را تضمین می‌کند. سپس همه بخش‌ها و قطعات پکیج ازجمله دودکش، اتصالات، درجه حرارت، برد و سایر موارد از نظر عملکرد مورد بررسی قرار می‌گیرند و در پایان فشار و میزان سختی آب چک می‌شود. در صورت نیاز، رسوب‌گیری، تخلیه و تعویض فیلتر یا سایر خدمات تعمیر پکیج توسط متخصص ارائه می‌شود. ناگفته نماند که رادیاتورها نیز از نظر وجود رسوب بررسی شده و برای آنها هواگیری انجام می‌شود.

بهترین زمان برای سرویس دوره‌ای پکیج چه وقتی است؟

یکی از مهمترین مزایای انجام سرویس پکیج این است که اگر قطعه‌‌ای از دستگاه خراب شده باشد، قبل از اینکه به دیگر قطعات آسیب بزند، تشخیص داده شده و منجربه جلوگیری از هزینه‌های اضافی بعدی می‌شود. کمااینکه سرویس دوره‌ای پکیج هزینه چندانی نداشته و به مراتب کمتر از خرج تعمیرات آن است. باید توجه داشت که با انجام به موقع سرویس پکیج، عمر مفید دستگاه افزایش پیدا کرده و از این جهت بهتر است که در آغاز هر نیم سال (هر شش ماه یک بار) از یک سرویسکار پکیج برای بررسی و سرویس پکیج خود کمک بگیرید.

شاخصه‌های تعیین هزینه تعمیر پکیج دیواری چیست؟

عوامل مختلفی در فرآیند تعمیر پکیج دیواری مداخله دارند که در هزینه تمام شده موثرند. برخی از این عوامل عبارتند از :

اولین عامل نوع پکیج است که می‌تواند در هزینه تعمیر آن، تاثیرگذار باشد. پکیج‌ها در انواع دیواری، زمینی، گازسوز و برقی موجود هستند. لذا هزینه تعمیر آنها با یکدیگر متفاوت است. پکیج زمینی معمولا برای متراژهای وسیع‌تر استفاده می‌شود. پکیج گازوئیل‌سوز معمولا خارج از واحد مسکونی، مثلا در زیرزمین، نصب می‌شود و پکیج گازسوز نسبت به پکیج برقی هزینه کمتری را بابت مصرف انرژی به خود اختصاص می‌دهد و برای مصرف‌کننده به صرفه‌تر است.

همچنین برند پکیج دیواری در هزینه تعمیر آن تاثیر دارد. هر برند قطعات مخصوص خود را تولید می‌کند و برای همین هزینه‌های متفاوتی به وجود می‌آید. لذا بهتر آن است که با توجه به برند دستگاه خود، به نمایندگی همان برند مراجعه کنید. برای مثال هزینه سرویس پکیج ایران رادیاتور با هزینه سرویس پکیج بوتان و دیگر پکیج‌ها متفاوت است و هر تعمیرکار با توجه به برند و مشکل ایجاد شده برای پکیج، قیمت مخصوص به خود را ارائه می‌کند.

آنچه مسلم است اینکه نوع تعمیر بر هزینه تمام‌شده، تاثیر دارد. هنگامی که دستگاه شما با مشکل مواجه می‌شود، ابتدا باید تکنیسین آن را عیب‌یابی کرده و با توجه به تشخیص او، در جهت رفع این مشکل اقدام شود. به عنوان مثال هزینه تعمیر ترموکوبل با تعمیر برد الکترونیکی متفاوت است.

امروزه به دلیل نوسانات زیاد در قیمت قطعات، نمی‌توان یک نرخ معین را برای قطعات تعیین کرد و هزینه تعمیر پکیج با توجه به شرایط در بازار متفاوت است. اگر تعمیرکار در هنگام تعمیر یا تعویض قطعات معیوب به یک وسیله اضافه دیگری نیاز پیدا کند، هزینه تعمیرات تغییر می‌کند. اما به طور کلی، متوسط قیمت تعمیرات پکیج دیواری چیزی در حدود ۱۷۰ هزارتومان و کمینه و بیشینه هزینه به ترتیب برابر است با ۹۰ و ۴۸۰ هزارتومان.

گاهی به دلیل خرابی یکی از قطعات مثل ترموکوپل نیاز به تعویض قطعه خواهید داشت. به همین دلیل یکی از عواملی که بر تعرفه تعمیرات پکیج تاثیر دارد، هزینه خود قطعات پکیج خواهد بود.

گزینه دیگری که بر هزینه تعمیر پکیج تاثیر دارد، قیمت برد آن است. هزینه تعمیر برد پکیج با توجه به برند پکیج و نوع آن متفاوت است. دلیل بالا بودن هزینه تعمیر برد پکیج این است که قطعه‌های الکترونیکی برای عیب‌یابی پروسه‌ای طولانی و پیچیده دارد. به همین دلیل اجرت تعمیرات پکیج بیشتر می‌شود. معمولا متخصصان و تعمیرکاران سرویس و تعمیر پکیج هزینه‌ای برای ایاب و ذهاب در نظر می‌‎گیرند. پس بهتر است قبل از اعزام درباره حدود قیمت رفت و برگشت با تعمیرکار صحبت و توافق کنید.

سرویس‌های کلی که شامل بررسی کارکرد تمام قطعات است، به صورت دوره‌ای یا چند ساله اجرا می‌شود. در فرایند سرویس پکیج به بررسی دما، چک رادیاتور، سنجیدن مقدار ورودی و خروجی و بررسی فن پرداخته می‌شود.

قیمت نهایی تعمیر پکیج چقدر است؟

در این بخش می‌خواهیم به بررسی ریز هزینه‌ها و تعرفه تعمیر پکیج دیواری بپردازیم.

مورد اول هزینه نصب پکیج دیواری است. از آنجا که پکیج ساختار بسیار حساسی دارد، ازاین‌رو پیشنهاد می‌شود که برای نصب این دستگاه در منزل خود حتماً از یک فرد حرفه‌ای کمک بگیرید تا پکیج شما را به‌صورت دقیق و درست نصب کند.

هزینه‌های تعمیر پکیج دیواری عبارتند از :

اجرت تعویض پمپ سیرکولاسیون (پمپ آب): ۵۰،۰۰۰ تا ۱۷۰،۰۰۰ تومان

هزینه تعویض برد پکیج: ۱۰۰،۰۰۰ تا ۲۰۰،۰۰۰ تومان

اجرت تعویض جرقه زن: ۷۰،۰۰۰ تا ۱۵۰،۰۰۰ تومان

قیمت تعویض شیر برقی یا شیر اتوماتیک پکیج: ۸۰،۰۰۰ تا ۱۶۰،۰۰۰ تومان

هزینه سرویس پکیج دیواری عبارتند از:

همانطور که گفته شد یکی از کارهای مهمی که همه کاربران باید برای طولانی‌تر کردن عمر پکیج خود آن را انجام دهند، سرویس دوره‌ای دستگاه است. باید توجه داشت که سرویس کردن با تعمیر تفاوت زیادی دارد.

هزینه‌های سرویس پکیج دیواری عبارتند از :

هزینه سرویس کامل پکیج : ۵۰۰،۰۰۰ تا ۶۰۰،۰۰۰ تومان

اجرت اسیدشویی پکیج تک مبدل و دو مبدل : ۲۵۰،۰۰۰ تا ۳۵۰،۰۰۰ تومان

هزینه هواگیری رادیاتورها : ۱۰۰.۰۰۰ تا ۱۵۰.۰۰۰ تومان

قیمت تعویض فیلتر رسوب پکیج : ۵۰.۰۰۰ تا ۸۰.۰۰۰ تومان

برای آموزش نصب و تعمیرات پکیج دیواری کجا ثبت نام کنیم؟

بازار کار عالی حرفه نصب و تعمیر پکیج باعث شده که آموزشگاه های متعددی در تهران و سایر شهرستان‌ها دوره های پکیج را برگزار کنند. در چنین شرایطی انتخاب آموزشگاه مناسب یکی از مهم ترین موضوعاتی است که می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.

یک آموزشگاه حرفه‌ای برای گذراندن دوره‌های فوق، آموزشگاهی است که به صورت کاملا عملی و در کارگاه های مجهز به آموزش عملی نصب پکیج دیواری و تعمیرات آن بپردازد و شما را با مراحل نصب انواع مدل ها و برندهای پکیج دیواری و نحوه عیب یابی و تعمیرات آنها آشنا نماید. در پایان نیز پشتیبانی مناسبی داشته و مدرک معتبری به شما ارائه دهد.

با بررسی های صورت گرفته بر روی آموزشگاه های فنی و حرفه‌ای فعال در این حوزه، مجتمع فنی تهران پایتخت بهترین گزینه برای ارائه خدمات به شماست. چیزی که این مجتمع آموزشی را از دیگر مراکز متمایز کرده، آموزش کارگاهی مطالب نصب و تعمیرات پکیج است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
ghorbani
نویسنده: ghorbani
تعداد نوشته ها:8

خلاصه از نویسنده:

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.