مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام
علائم  سوختگی مایع انتقال (و علت)

علائم  سوختگی مایع انتقال (و علت)

hasan veisi

علائم  سوختگی مایع انتقال :به محض اینکه مالک یا راننده خودرو متوجه بوی سوختگی از ناحیه موتور می شود، این موضوع به اندازه کافی جدی می شود که خودرو باید رانندگی را متوقف کند.

حتی اگر مشکلات گیربکس اغلب در خودروهای خاص رخ می دهد تا در ساخت و مدل های دیگر، تا زمانی که ماشین خود را به اندازه کافی رانندگی کرده باشید، تعمیر گیربکس در نهایت به وجود می آید و می تواند به سمت گیربکس منفجر شود.

این اغلب خود را به شکل مایع انتقال سوخته نشان می دهد. اما چگونه متوجه می شوید که مایع گیربکس شما سوخته است و چه چیزی باعث آن می شود؟ در اینجا برخی از علائم رایج وجود دارد که باید به همراه دلیل سوختن مایع انتقال شما به دنبال آن باشید.

علائم مایع انتقال سوخته

روغن گیربکس یکی از مهمترین عناصر در یک خودرو است که وظیفه حفاظت از قطعات داخلی گیربکس و کمک به انتقال نیروی موتور به چرخ‌ها را برعهده دارد. اگر روغن گیربکس سوخته شود، ممکن است عوارض جدی برای خودرو به دنبال داشته باشد. برخی از علائم روغن گیربکس سوخته شامل افزایش دمای گیربکس، صدای ناهنجار از طریق گیربکس، لرزش‌های نامعمول و عملکرد ضعیف تر گیربکس است.

افزایش دمای گیربکس یکی از نشانه‌های مهم سوختگی روغن گیربکس است. وقتی روغن گیربکس سوخته شود، انجام وظایف خنک کنندگی به درستی انجام نمی‌شود و منجر به افزایش دمای گیربکس می‌شود. صدای ناهنجار از طریق گیربکس نیز نشانه‌ای از وجود مشکل در روغن گیربکس است. این صدا ممکن است به صورت ورقه و خراشیده شنیده شود و نشان از فرسودگی قطعات داخلی گیربکس باشد. لرزش‌های نامعمول و عملکرد ضعیف تر گیربکس نیز نشانه‌های دیگری از سوختگی روغن گیربکس هستند که نباید نادیده گرفته شوند. اگر این علائم را تشخیص دهید، بهتر است به سرعت به کارگاه مکانیکی مراجعه کنید تا مشکلات روغن گیربکس رفع شود و از آسیب به قطعات دیگر خودرو جلوگیری شود.

چرا مایع گیربکس شما بوی سوختگی می دهد؟

گرمای بیش از حد دلیل اصلی بو است. مایع گیربکس دو عملکرد اصلی را انجام می دهد: قسمت های متحرک گیربکس را به خوبی روغن کاری می کند و باعث ایجاد یک اثر خنک کننده برای جلوگیری از سوختن کل دستگاه می شود.

اگر مایع گیربکس به اندازه کافی در سیستم نباشد، در نهایت گرم شدن بیش از حد (بیش از دمای کارکرد عادی گیربکس) و سوختن گیربکس شما رخ می دهد. اغلب، مسدود شدن فیلتر انتقال مقصر است.

مطالب مرتبط: آموزش گیربکس خودرو

در حالی که بوی مایع سوخته همیشه به این معنی نیست که آسیب جدی قبلاً رخ داده است، شما می خواهید در اسرع وقت مایع گیربکس اتوماتیک خود را دوباره پر کنید. اما زیاد اضافه نکنید!

حتی اگر بوی سوختن گیربکس به این معنی باشد که ماشین نیاز به سرویس دارد، باید مطمئن شوید که یک مکانیک حرفه‌ای به شما کمک می‌کند بسته به مدتی که ماشین را رانندگی کرده‌اید و میزان آسیب، تشخیص دهید که آیا نیاز به تعویض یا تعمیر دارد یا خیر.

دنده های انتقال آسیب دیده

خوشبختانه، تقریباً همه خودروها این توانایی را دارند که نشان دهند چه زمانی گیربکس آنها از کار افتاده است. بلافاصله پس از مشاهده چنین علائمی، باید به شدت در نظر داشته باشید که وسیله نقلیه را برای تشخیص با یک تکنولوژی حرفه ای خودرو در نظر بگیرید. چنین تصمیمی می تواند شما را از بازسازی کل سیستم نجات دهد.

نشانه های اصلی سوختگی مایع انتقال

نشانه های اصلی سوختگی مایع انتقال

نشانه های اصلی سوختگی مایع انتقال

بدون نادیده گرفتن احتمال سوختگی مایع گیربکس اتوماتیک، علائم کلیدی زیر به عنوان برخی از علائم هشداردهنده نیاز خودرو به تعمیر گیربکس برجسته می شوند.

شماره 1 – بوی سوختگی

بوی سوزش هنگام رانندگی

بوی سوزش هنگام رانندگی

به محض اینکه بوی مایع گیربکس سوخته را از داخل وسیله نقلیه خود احساس کردید، حتی بدون اینکه به آن نگاه کنید، به این معنی است که مایع گیربکس کم است یا نیاز به تعویض دارد.

به طور مشابه، هنگامی که چرخ دنده ها به دلیل اصطکاک بیش از حد گرم می شوند، بوی سوزش را استشمام خواهید کرد. یاد می گیرید چگونه فرسودگی را انجام دهید؟ انتظار داشته باشید که این امر بر روی مایع گیربکس و همچنین لاستیک های شما تأثیر بگذارد.

با علامتی مانند بوی سوزش شدید، مایع انتقال عادی نیست. اگر مایع بوی شیرین منحصر به فرد و رنگ قرمز روشن معمولی خود را نداشته باشد، احتمالاً به بررسی انتقال نیاز خواهید داشت. علامت مایع تیره و دودی غیر طبیعی است.

شماره 2 – نشت مایع انتقال

نشتی واشر انتقال

نشتی واشر انتقال

هر گونه نشتی شبیه به مایع گیربکس به عنوان یکی از راه های ساده برای شناسایی مشکلات انتقال برجسته است. داشتن مشکلاتی مانند مشکل در تعویض دنده نشان می دهد که دنده های شما به دلیل نشتی خشک شده اند.

مطالب مرتبط: آموزش تعمیرات ایسیو ECU (کامپیوتر خودرو)

گیربکس بر خلاف روغن موتور خودرو شما ظرفیت سوختن یا مصرف مایعات را در حین استفاده ندارد. از این رو، تمام شدن مایع به این معنی است که در جایی نشتی وجود دارد و کل سیستم به دلیل افزایش اصطکاک بیش از حد گرم می شود.

شماره 3 – مشکلات تعویض دنده

ماشین دنده عقب نمی رود

ماشین دنده عقب نمی رود

بخش جدایی‌ناپذیر گیربکس ماشین شما، دنده‌ها هستند، چه برش مستقیم و چه مارپیچ. اکثر انواع ناهنجاری ها در هنگام تعویض دنده به نشانه ای اشاره دارند که گیربکس نیاز به توجه دارد.

وقتی می‌خواهید ماشین را به درایو تغییر دهید و متوجه تردید و همچنین تعویض مداوم دنده‌ها در حین رانندگی می‌شوید، ممکن است نشان‌دهنده این باشد که ماشین شما نیاز به تعمیر گیربکس دارد. یک DTC مربوط به انتقال مانند P0711 یا P0730 ممکن است هنگام اسکن با اسکنر OBD2 ظاهر شود.

گاهی اوقات ممکن است هنگام رانندگی دنده بیرون بیفتد یا زمانی که می خواهید دنده را تعویض کنید دائماً تکان بخورد. هر یک از علائم فوق باید نشان دهد که خودرو به خدمات یک متخصص گیربکس نیاز دارد.

مطالب مرتبط: 

آموزش مکانیک خودرو درجه یک

آموزش برق خودرو(دوره باطری سازی)

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:320

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.