مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام

کسانی که می خواهند در دوره آموزش تعمیرات لپ تاپ شرکت کنند، ابتدا می بایست با مدل های مختلف این دستگاه آشنا شوند که بتوانند راحت لپ تاپ ها را باز و بسته کنند. اطلاعات بالا درباره قطعاتی مانند پردازنده، حافظه، هارد دیسک و صفحه نمایش باعث عملکرد و تشخیص هرچه بهتر مشکل در لپ تاپ ها می شود. دوستانی که کار مونتاژ و کار تعمیر سخت افزاری کامپیوتر را انجام می دهند بزودی باید خود را به روز کنند چرا که کامپیوترهای بزرگ خانگی که به پی سی “pc معروف هستند به تدریج جای خود را به لپ تاپ ها داده اند و گستردگی و فروش این نوع دستگاه ها بسیار زیاد است. به همین علت خرابی این دستگاه ها در سال های اخیر بیشتر شده است. آموزش تعمیرات لپ تاپ برای مغازه داران و کسانی که می خواهند در شرکت های تعمیرات فعالیت کنند و یا شرکتی در این زمینه راه اندازی کنند مناسب و مفید می باشد. همنطور که گفته شد افرادی در ابتدای کار موفق تر هستند که اطلاعات خوبی روی قطعات نوت بوک دارند. برای مثال اگر لپ تاپی دارای چیپ گرافیکی AMD و nVidia است ، اگر تصویر ندهد یک نوع رفتار نمی شود. معمولا تجربه نشان داده که چیپ ان وی دیا روی لپ تاپ ها حرارت کمتری تولید می کنند ولی چیپ های AMD به مراتب خیلی زودتر داغ می کنند و منجر به لحیم سردی و قطعی روی برد می شوند. این نکته خیلی مهمی است که اکثر تعمیرکاران لپ تاپ به آن اهمیت می دهند. البته از طرف دیگر شرکت در دوره هایی مانند آموزش الکترونیک پایه و همچنین آموزش تعمیرات کامپیوتر  علاوه بر بالاتر بردن سطح معلومات خود در زمینه های فوق، دید فنی بهتری نسبت به تعمیرات و عیب یابی لپ تاپ نیز پیدا می کنند. پس شروع کار تعمیرات لپ تاپ برای کاربران با داشتن دانش قطعات مفید تر می باشد. تکنولوژی لپ تاپ ها در چند سال اخیر از لحاظ دید تعمیرات زیاد تفاوتی نداشته است و می توان این گونه بیان کرد که کسانی که چند سال پیش این دستگاه ها را تعمیر می کردند احتیاج به آپدیت زیادی ندارند. گام اول در تعمیر لپ تاپ باز کردن و رسیدن به برد اصلی آن می باشد. بیشترین خرابی هایی که لپ تاپ را به تعمیرگاه می برند مشکلاتی است که برای بورد و مدار این دستگاه ها به وجود می آید. خیلی از این ایرادات در اثر استفاده اشتباه کاربران به وجود می آید. شاید ۳۰% ایراداتی که برای لپ تاپ به وجود می آید از طراحی و ساخت دستگاه می باشد. بیشتر لپ تاپ ها مانند دل، سونی، توشیبا، ایسر، ایسوس، از پشت باز می شوند. برای لپ تاپ های جدید قاب یکسره طراحی شده است ولی خیلی لپ تاپ ها برای تعویض رم و یا هارد و درایو قاب مجزا با پیچ مجزا دارند. لپ تاپ های شرکت اپل دارای پیچ گوشتی مخصوص برای باز کردن می باشند. ظرافت لپ تاپ های اپل جهت بازکردن بیشتر از بقیه است. سعی کنید برای باز کردن لپ تاپها از پیچ گوشتی با سری فولادی و مناسب استفاده کنید تا پیچ ها دچار خرابی نشوند. دسته بندی پیچ ها در نوت بوک ها یکی است. معمولا شماره ای کنار دایره ای که پیچ داخل ان است نوشته شده است. علایم یکسان دارای پیچ های یک اندازه می باشند. 


بیشتر یادبگیرید:

آموزش تعمیرات لپ تاپ در تهران پایتخت


جهت تعمیر لپ تاپ پس از این که باز شد قطعات رم و هارد و درایو را در می آوریم. رم به صورت کشویی و با گیره به بورد وصل می باشد ولی هارد و درایو با پیچ به اسکلت و بدنه لپ تاپ متصل است. برای باز کردن آن دقت کنید که بزور و سختی آنها را خارج نکنیم. پیچ هایشان را هم مجزا از پیچ های بدنه قرار دهید که ترکیب نشوند. بدنه لپ تاپ در برابر خط و خش ظریف می باشد و احتیاط زیادی در اسمبل و مونتاژ آن داشته باشید. باز کردن نوت بوک و تعمیر آن میز بزرگ و نرم لازم دارد که آسیب به دستگاه نرساند. می توانید از سفره های لاستیکی ضد حریق و روشن روی روکش آن استفده کنید. خرابی بیشتر لپ تاپ ها روی مادربرد آنها می باشد. بعضی از ایرادات مختلف لپ تاپ ها از زبان کاربران در این قسمت نوشته شده است.لپ تاپ هنگ می کند؛ این حالت خرابی لپ تاپ امکان دارد در اثر گرمایی است که بیش از حد پردازنده و چیپ شمالی میان برد لپ تاب تولید می کند صورت بگیرد. البته بررسی این که چرا این اتفاق افتاده یعنی مدت زمان هنگ و زمان خرابی با اهمیت است. اگر هنگ در ویندوز هر چند دقیقه باشد امکان دارد نرم افزاری باشد و اشکال از نرم افزارهای ویندوز یا بایوس دستگاه باشد. اگر هنگ در اثر حرارت باشد مرتبط به چیپ ها و یا خرابی قطعات اطراف پردازنده است. این قطعات قابل تعویض هستند. همچنین چیپ شمالی و جنوبی مادربرد را میتوان برداشت و پایه سازی کرد و دوباره روی برد قرار داد. ریبال کردن چیپ مادربرد نوت بوک و چیپ مادربرد کامپیوتر اصطلاحی است که برداشتن و پایه سازی کردن آن و قرار دادن دوباره آن روی برد گفته می شود. این عمل درحالتی است که چیپ گرمای زیادی تولید می کند، سیستم هنگ می کند و بعد از بررسی به این قطعه می رسیم. گرافیک دستگاه نیز قابلیت ریبال را دارد. به طور کلی چیپ هایی که پایه از زیر دارند ای سی های بی جی ای BGA گفته می شوند. این ای سی ها امور مهم و سنگین را در پردازش تصویر و کنترل CPU و بخش های اصلی مین برد را دارند و با این مسئولیت باید خنک نگه داشته شوند تا بهترین کارایی را داشته باشند. بعضی اوقات با تمیز کردن لپ تاپی که خیلی وقت از باز شدن آن میگذرد و خاک زیادی دارد با تمیز کردن فن ها به وسیله اسپری تینر ناهید خشک و ناهید چرب و زدن خیر سلیکون دوباره زنده شود. بعضی دیگر از خرابی های یک لپ تاپ تصویر چند ثانیه بعد از روشن شدن می آید و زود می رود و یا مانیتور لپ تاپ شطرنجی و خط دار است. که این گونه موارد هم بیشتر از ای سی هایی از قبیل آی ا و قطعات اطراف رم می باشد. ناگفته نماند که رفتن به سراغ بخش های نامبرده روی مینبرد لپ تاپ درصورتی است که شما رم و هارد دیسک و پردازنده آن را تست کرده باشید و از سلامتی هر یک مطمئن باشید. یعنی وقتی لپ تاپی بدون تصویر و با اشکالات بالا برای تعمیر آورده می شود در ابتدا پس از اینکه نرم افزاری مورد بررسی قرار گرفت و خواستیم سراغ سخت افزار آن برویم باید رم و پردازنده و هارد دیسک را چک کنیم. چون خیلی از اشکالات مربوط به خرابی ویندوز و سیستم عامل دستگاه است. سیستم عامل مک آی ا اس می باشد که با تعویض آن خیلی از مشکلات مک بوک حل می شود. البته سیستم عامل iOS دیرتر از ویندوز خراب میشود.


بیشتر یادبگیرید:

آموزش تعمیرات کامپیوتر در تهران پایتخت


بعد از چک و نصب سیستم عامل روی لپ تاپ به سراغ تعویض رم و هارد بروید. هارد دیسک ها بسیار ظریف هستند و به سرعت بدسکتور می گیرند. سکتورهای خراب روی هاردهای سیلندری در اثر ضربه های کم و زیادی است که در حین اینکه روشن است به دستگاه وارد میشود. هارد دیسک لپ تاپ های جدید SSD بوده و به راحتی خراب نمی شوند. سرعت هارد های اس اس دی بسیار بالا است. بعضی اوقات با تمیز کردن پایه رم ها و یا جابجایی پایه های یک و دو می توانید از خرابی رم پی ببرید. بیشتر لپ تاپ ها دارای دو اسلات رم هستند. شما می توانید اگر یک رم روی لپ تاپ دارید روی اسلات دیگری بگذارید و یا ضربدری آنها را عوض کنید. هنگ کردن لپ تاپ امکان دارد به علت رم خراب باشد. رم یکی از قطعات آسیب پذیر روی لپ تاپ می باشد که طول عمر آن بستگی به کیفیت و کارخانه سازنده آن دارد.آموزش تعمیرات لپ تاپ دارای مباحث گسترده ای میباشد که در ابتدا باید قطعات SMD و ابزارهای تعمیرات را بشناسیم و سپس سراغ مسیر یابی و عیب یابی مدار و برد برویم. مواردی که در اینجا گفته میشود بیشتر قلق های کاری است که تعمیرکاران در آن استفاده میکنند تا سریعتر به هدف خود برسند. تمام موارد گفته شده منطق علمی خود را دارد و بحث طولانی در بر میگیرد. یک تعمیرکار لپ تاپ مانند یک پزشک باید بداند در اثر چه مسئله ای اتفاق بسراغش آمده است؛ یعنی خرابی در اثر چه موردی بوده است. تصمیم گیری برای کسانیکه اطلاعات اولیه روی خرابی لب تاپ دارند بهتر است.بعد از قطعه شناسی لپ تاپها نوبت به مقررات لحیم کاری و قراردادن درست قطعه ها مخصوصا آی سی های BGA روی بورد می باشد. خیلی اوقات هست که روی برد به اشکال پی می بریم ولی دراثر اشتباه کردن جا زدن قطعات از بورد نمیتوانیم تصویر بگیریم. توصیه می شود بعد از شناخت قطعات لپ تاپ روی بوردهای خراب در آوردن و قرار دادن قطعات را زیاد تمرین کنیم. کسانی که بیشترین توانایی را در این زمینه به دست می آورند تقریبا ۵۰ درصد راه را رفته اند. بردهای چندلایه سخت تر از مدارهای تک لایه عیب یابی می شود.

  • تعمیر لپ تاپ های dell
  • آموزش تعمیر لپ تاپهای مختلف
  • آموزش تعویض lcd
  • قیمت لپ تاپ های مختلف

در عیب یابی تعمیر لپ تاپ و رفع ایراد ، ابزارها نقش بسزایی دارند. داشتن هویه با نوک اس ام دی،  مولتی متر دیجیتال، انواع پنس،  هیتر، سشوار صنعتی، دستگاه BGA Machine و وسایل دیگر حتما در تعمیر لپ تاپ تاثیر گذار می باشد. در اصل آموزش تعمیر لپ تاپ با ابزار دقیق می توانید به راحتی عیب یابی و رفع اشکال کنید. راه اندازی یک تعمیرگاه درصورتی که ابزار مناسبی نداشته باشید منجر به کندی و خرابی بیشتر دستگاه میگردد. دستگاههای آی آر و بی جی ای ماشین انواع مختلفی دارند که نقش موثری در برداشتن و جا زدن IC های بی جی ای دارند. BGA IC ها اصولا پایه هایی از زیر دارند که روی بردهای لپ تاپ و مین بردهای کامپیوتر حتما قرار دارند. گرمای زیادی که این قطعات تولید می کنند باعث خراب شدن آنها می شود. همانگونه که گفته شد با ریبال کردن یعنی برداشتن چیپ ها و پایه سازی صحیح آنها با توپ قلع امکان درست شدن دارند. توجه داشته باشید که برای این عمل ،  توپ قلع و شابلون نیاز است. سعی کنید تاریخ انقضاء توپ قلع را برای شابلون کاری بررسی کنید و حتما از شابلون ضد حریق و نازک برای پایه سازی استفاده کنید.


بیشتر یادبگیرید:

آموزش icdl در تهران پایتخت


همیشه سعی کنید از بهترین مواد و وسایل برای برداشتن و لحیم کاری لپ تاپ استفاده کنید. حتما بعد از لحیم کاری بورد را بشویید. خشک کردن برد بعد از شستشو واجب است. حتما پمپ هوای باد داشته باشید تا از زیر پایه های IC بتوانید مایع فلکس و روغن قلع باقیمانده را خارج کنید.  از مسواک نرم برای شست و شوی پایه آی سی ها استفاده کنید. تینر مناسب نیز برای برخی از بردها در شستشو به کار می رود. بعد از اینکه ای سی های پایه دار را روی برد جا انداختید توسط میکروسکوپ یا لوپ از صحت چسبیدن پایه ها به برد مطمئن شوید.دقت داشته باشید که ای سی ها با دستگاه های هوای گرم، اشتاینر، آی آر، بی جی ای ماشین از روی برداشته و روی برد قرار می گیرند.


بیشتر یادبگیرید:

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی در تهران پایتخت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
hasan veisi
نویسنده: hasan veisi
تعداد نوشته ها:333

خلاصه از نویسنده: به عنوان یکی از اعضای تیم تهران پایتخت هستم

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.