مجتمع فنی تهران پایتخت
ثبت نام
10مشکل رایج در یخچال ها

10 مشکل رایج در یخچال ها

Mehrad Sharifnejad

یخچال و فریزر لوازم ضروری برای هر خانه برای صرفه جویی در زمان و هزینه است. با این حال، آنها گاهی اوقات معیوب می شوند. بنابراین، ممکن است لازم باشد مشکلات رایج تعمیر یخچال را بدانید. در این مقاله قصد داریم 10 مشکل رایج در یخچال ها را به شما معرفی کنیم. هرگز احساس خوبی نیست که متوجه شوید یخچال شما معیوب است و مواد غذایی شما ممکن است فاسد شوند. به طور مشابه، کشف ناگهانی اینکه آب سردی برای رفع تشنگی شما وجود ندارد، می تواند ناامید کننده باشد. یخچال ها مستعد خطاهای مختلف هستند و برخی از عیوب ممکن است خفیف تر از بقیه باشند. برای عیوب خفیف تر،رممکن است بتوانید خودتان آنها را تعمیر کنید. در همین حال، ایرادات پیچیده ممکن است به تخصص یک تکنسین تعمیر یخچال نیاز داشته باشد. در اینجا، ما شما را با 10 مشکل رایج یخچال آشنا می کنیم. علاوه بر این، ما راه‌حل‌های سریعی را برای مشکلات خفیفی که ممکن است یخچال شما ایجاد کند، توضیح خواهیم داد.

10 مشکل رایج در یخچال ها

  1. تجمع یخ در یخ‌ساز

این مشکل در اکثر یخچال ها رایج است. خوشبختانه، اگر یخچال شما به این تعمیر نیاز دارد، می توانید خودتان آنرا انجام دهید.

یخ‌ساز شما باید بتواند باز و بسته شود تا یخ از آن بریزد. همچنین درب باز و بسته کننده به درب دمپر معروف است. معمولا، درهای دمپر دارای ماده ای در لبه های خود هستند که مانع از یخ بستن می شود. بنابراین، هنگامی که مواد پوششی دمپر دچار فرورفتگی یا کثیف شدن می شود، یخ زدگی پیش می آید.

اگر در یخچال خود دچار یخ زدگی شدید، قسمت های شل لبه های درب دمپر خود را بررسی کنید. معمولاً علت انباشته شدن یخبندان کثیف بودن آستر دمپر درب است. بنابراین، فقط در چنین مواردی باید پاکسازی کنید. با این حال ممکن است در صورت شکسته شدن پوشش دمپر، به تعمیرکار یخچال نیاز دارید.

  1. انجماد به جای خنک شدن

این عنوان نیز یکی از رایج ترین مشکلات تعمیر یخچال است. این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که متوجه می‌شوید غذای شما به جای سرد شدن، منجمد می‌شود. معمولاً در اینجا ترموستات مشکل دارد زیرا دمای یخچال را کنترل می کند. ترموستات کنترل موتور اواپراتور و کمپرسور را بر عهده دارد. بنابراین، در صورت خرابی ترموستات، یخچال ممکن است شدیدتر از حد معمول کار کند. شدت حاصل باعث سرد شدن بیش از حد یخچال و یخ زدن مواد غذایی می شود.

دکمه ترموستات را از بالاترین به پایین ترین حالت بچرخانید. در صورت شنیدن صدای کلیک احتمالاً ترموستات شما در وضعیت خوبی قرار دارد. بنابراین فقط آن را به دمای انتخابی خود بازنشانی کنید. اما اگر صدای کلیکی نشنیدید ممکن است لازم باشد ترموستات را با یک مولتی متر تست کنید.

مولتی متر معمولاً ترموستات را از نظر تداوم بررسی می کند. بنابراین، اگر ترموستات شما تداوم کار را نشان نمی دهد، ممکن است نیاز به استفاده از یک تکنسین داشته باشید. یا اگر می توانید ترموستات را تعویض کنید.

  1. دور تند مداوم یخچال

یک یخچال که دائماً در حالت توربو کار می کند و صدای دور موتور تندی دارد به این معنی است که مصرف انرژی شما در حال افزایش است.

چندین چیز باعث می شود یخچال ها بی وقفه دور تند کار کنند. یکی از دلایل مهم تجمع کثیفی در اطراف کویل های کندانسور است. بنابراین، ابتدا یخچال خود را قبل از انجام هر گونه تمیزکاری از برق بکشید. برای دسترسی به کویل های کندانسور، گریل را از پشت شل یا باز کنید. پس از آن، می توانید از یک جاروبرقی پارچه ای یا کوچک استفاده کنید تا زباله های انباشته شده روی کویل ها را پاک کنید. پس از اتمام کار، گریل را برگردانید و یخچال را دوباره به برق وصل کنید. این گزینه در اکثر مواقع کار خواهد کرد. با این حال، هنوز این احتمال وجود دارد که این ترفند برای یخچال شما کار نکند. بنابراین، ممکن است مجبور شوید یک قطعه معیوب را با کمک تکنسین یخچال تعویض کنید.

  1. نشت آب

این مشکل یخچال یکی از رایج ترین مشکلات یخچال است. یکی از دلایل اصلی نشت آب بر روی کف لخت، انسداد زهکشی یخ زدایی است. ذرات غذا و سایر کثیفی ها به راحتی در زهکشی ریخته و آن را مسدود می کند.

گرفتگی کثیفی به ناچار منجر به تجمع یخ و نشت آب می شود. خوشبختانه، می‌توانید با رفع گرفتگی سوراخ با آب گرم نسبتاً سریع، این مشکل را برطرف کنید. علاوه بر این، می توانید از یک ابزار انعطاف پذیر طولانی مانند پاک کننده های لوله برای پشتیبانی از فرآیند گرفتگی استفاده کنید. گاهی اوقات، گرفتگی ممکن است بیش از حد سفت باشد که از این رو، ممکن است مجبور شوید به رفع گرفتگی دستی متوسل شوید. رفع گرفتگی دستی شامل از بین بردن گرفتگی جامد است. پس از رفع گرفتگی، قبل از نصب مجدد، شیلنگ تخلیه را با استفاده از صابون و آب داغ تمیز کنید.

یکی دیگر از دلایل نشت آب از یخچال شما بر روی زمین، گرفتگی یخی است. گرفتگی یخی می تواند باعث اختلال در عملکرد یخ ساز و نشت آب شود. بنابراین، ابتدا باید یخچال را خاموش کنید و شیر قطع را پیدا کنید.

شیر قطع معمولاً پشت یخچال، زیر سینک یا زیر یخچال شما قرار دارد. پس از یافتن، از بسته شدن شیر اطمینان حاصل کنید و خطوط تامین را بازرسی کنید. شکستگی یا پارگی به این معنی است که ممکن است نیاز به تغییر خطوط تامین پلاستیک داشته باشید.

در نهایت، اگر نمی توانید راهی برای رفع این مشکل پیدا کنید، به سادگی با یک تکنسین تماس بگیرید.

  1. ورق یخی روی کف فریزر

صفحات یخ معمولاً نشانه مسدود شدن زهکشی یخ زدایی هستند. همچنین ممکن است گاهی اوقات آب به داخل یخچال بریزد. خوشبختانه، شما به راحتی می توانید این مشکل را حل کنید. این مشکل یکی از ساده ترین راه حل ها را برای مشکلات رایج یخچال دارد.

مواد غذایی خود را از یخچال خارج کنید. پس از آن، یخچال را از برق بکشید و بگذارید یخ زدایی شود.

برای خلاص شدن از شر صفحات یخ می توانید اقدامات پیچیده تری انجام دهید. این کار را با برداشتن دیواره پشتی قسمت فریزر انجام دهید. پس از آن، ذرات غذا را بررسی کنید که سوراخ زیر کویل های اواپراتور را مسدود نکرده باشد.

  1. روشن نشدن یخچال

یکی دیگر از مشکلات رایج یخچال، روشن نشدن یخچال است. ممکن است چند دلیل وجود داشته باشد که یخچال روشن نشود. اما یکی از دلایل رایج خرابی یخچال، خازن معیوب است. معمولاً ترموستات به خازن احتراق سیگنال می دهد تا کمپرسور را تحریک کند. این تحریک همان چیزی است که چرخه های تبرید را در یخچال ها آغاز می کند. با این حال، خازن معیوب به این معنی است که هیچ ماشه ای برای تبرید و گاهی اوقات احتراق وجود ندارد.

علاوه بر این، ترموستات معیوب می تواند منجر به ناکارآمدی یخچال شود. برای رفع این مشکل شما به به یک تکنسین یخچال نیاز خواهید داشت.

  1. خرابی آب سرد کن

سه عامل باعث می شود آب سردکن یخچال شما کار نکند.

اول اینکه ممکن است لوله آب آبسردکن شما منجمد شده باشد. برای اطمینان کافی است لوله را از پایه درب جدا کرده و هوا را به داخل آن بدمید. ناتوانی هوا در عبور آزادانه از آن به این معنی است که لوله یخ زده است. پس انجماد آن را با آب گرم رفع کنید.

وقتی دمای فریزر خود را به اندازه کافی تنظیم کنید، به سختی این مشکل دوباره تکرار می شود.

به همین ترتیب، دریچه آب معیوب می تواند باعث خرابی دستگاه پخش آب شود. این شیر ورودی محل عبور آب به داخل دیسپنسر است. بنابراین، یک شیر با فرورفتگی باعث می شود که دریچه آب بسته بماند.

  1. سرریز شدن یخ ساز

گاهی اوقات، اینطور نیست که یخچال شما از کار افتاده باشد. ممکن است یخ ساز سرریز شده باشد.  با این حال، دریچه ورودی آب علت اصلی سرریز شدن یخ ساز است. شیر آب حتی در صورت قطع برق به سختی به طور کامل بسته می شود. این نیمه بسته شدن به این دلیل است که فشار آب کمتر از حد نیاز است.

موارد فوق باعث نشت آب در یخ ساز و سرریز شدن یخ ساز می شود. برای حل این مشکل، فشار آب را روی حداقل 20 psi تنظیم کنید. در نهایت، اگر فشار آب روی 20psi تنظیم شده است و همچنان سرریز یخ ساز را مشاهده می کنید، تناسب فشار آب را بررسی کنید. ممکن است شیر ​​آب شما معیوب باشد. بنابراین ممکن است نیاز به تعویض آن داشته باشید.

  1. سرد نشدن یخچال

یکی دیگر از رایج ترین مشکلات تعمیر یخچال، خنک نشدن یخچال است. در این صورت سردی یخچال شما کمتر و کمتر می شود. این موضوع معمولا منجر به فاسد شدن سریع غذای شما می شود. اما گاهی اوقات می توانید به راحتی خودتان این مشکل را برطرف کنید. ابتدا بررسی کنید که آیا دیوارهای آلومینیومی فریزر یا یخچال شما سرد است یا خیر. اگر سرد است، به صدای موتور گوش دهید اگر موتور به سختی صدا می دهد، احتمالا مشکل همین است.

مکان بعدی برای بررسی کارکرد موتور، کمپرسور است. کمپرسور از سیم پیچ هایی تشکیل شده است که معمولا گرما منتشر می کنند. بنابراین بررسی کنید که آیا کثیفی وجود ندارد که سیم پیچ ها را خفه کند. اگر وجود دارد، به سادگی سیم پیچ ها را تمیز کنید. هنگام تلاش برای تمیز کردن قسمت کویل، مطمئن شوید که یخچال را خاموش کرده اید. همچنین، اگر بعد از امتحان گزینه‌های فوق مشکل همچنان ادامه داشت، از یک تکنسین استفاده کنید تا مشکل را برطرف کند.

  1. صدای بلند از یخچال

انتشار نویز از یخچال و فریزر در میان مشکلات رایج تعمیر یخچال بسیار عجیب است. به احتمال زیاد متوجه خواهید شد که چه زمانی صدای یخچال شما عجیب به نظر می رسد. ابتدا باید مکان یابی صدا را پیدا کنید. مثلا از پایین یا داخل یا پشت یخچال؟

ممکن است متوجه شوید که ظرف تخلیه شل دلیل صدای ناخوشایند یخچال است. برای رفع این، به سادگی آن را با تسمه یا پیچ و مهره به جای خود محکم ببندید.

در همین حال، شما همچنین می توانید نویز را به صورت صداهای خراشیدن یا ضربه زدن تجربه کنید. باز هم، ممکن است تایمر یخ زدایی معیوب باشد. در مرحله بعد، یخ زدگی ناخواسته را در گوشه های فریزر بررسی کنید. اگر یخ زدگی پیدا کردید، این نشانه خرابی تایمر است.

خلاصه

یخچال ها وسایلی هستند که هر خانه ای باید داشته باشد. با این حال، آنها نیز در معرض آسیب هستند. علاوه بر این، زمانی که یخچال شما دچار ایراد می شود، نیازی به دستپاچه شدن ندارید. این ادعا در برجسته کردن علل مشکل یخچال مشهود است. علاوه بر این، ما به سوالاتی مانند  چگونه یخچال خود را تعمیر کنم؟ در مقالات خود پاسخ میدهیم. با این حال، مواقعی وجود دارد که یخچال شما بعد از به کارگیری تمام گزینه های تعمیر که در اختیار شماست، به درستی کار نمیکند، پس به سادگی با مرکز آموزش تعمیرات تهران پایتخت تماس بگیرید و ما از تکنسین های حرفه ای تعمیر یخچال خود خواهیم خواست تا به شما مراجعه کنند و مشکل شما را رفع کنند. یا حتی می توانید با شرکت در دوره های تعمیرات یخچال تهران پایتخت علاوه بر رفع مشکلات اساسی یخچال خود، یک شغل پردرآمد نیز داشته باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
Mehrad Sharifnejad
نویسنده: Mehrad Sharifnejad
تعداد نوشته ها:4

خلاصه از نویسنده:

دیدگاه کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مشابه
© تمامی حقوق برای تهران پایتخت محفوظ میباشد.