منوی سایت

دپارتمان مالي و حسابداري

مجتمع فنی تهران پایتخت مفتخر است که با بیش از 20 سال تجربه در امر

آموزش حسابداری حرفه ای به بیش از هزاران هنرجو و کار آموز  با جدید ترین متد آموزشی

شما عزیزان را یاری کند

 

حسابداری


با توجه به اینکه رشته حسابداری از جمله رشته های تاپ میباشد که در مدتی کوتاه کارآموز می تواند مهارتی را کسب نماید که همه شرکتها, سازمان ها, ارگانهای دولتی , فروشگاهها نیاز به آن دارند - مجتمع آموزشی تهران پایتخت بر آن شد که دوره حسابداری ویژه بازار کار را برای کارآموزان ترتیب داده تا طی مدت کوتاهی مهارتهای حسابداری را برای کار آموزان ترتیب داده تا مهارت حسابداری را کسب نموده و جذب بازار کار شوند.


با توجه به افزایش تعداد شرکتهایی که روزانه ثبت می شوند بنابراین هیچ حسابداری بیکار نمانده و به سرعت جذب بازار کار می شوند.


آموزشگاه تهران پایتخت جهت آموزش حسابداری کاربردی آموزش حسابداری را به صورت ویژه و منحصر به فرد طراحی نموده و با استفاده از سالها تجربه در زمینه آموزش حسابداری دوره های زیر را جهت حسابداری ویژه بازار کار ارائه می دهد.

 

1. آموزش حسابداری عمومی خدماتی 
2. آموزش حسابداری بازرگانی
3. آموزش حسابداری حقوق و دستمزد
4.آموزش حسابداری پیشرفته
5.آموزش حسابداری شرکتهای مالیاتی
6.آموزش حسابداری صنعتی و ارزش افزوده
7.آموزش حسابداری به کمک نرم افزار هلو - رافع - سپیدار 

 

  •  آموزش 60 ساعت حسابداری به صورت پروژه محور

 

       

حسابداری زبان تجارت خوانده می‌شود. زیرا از طریق تهیه گزارش‌های مالی، اطلاعات لازم را دربارهٔ واحدهای اقتصادی در اختیار اشخاص ذی‌نفع و ذی‌علاقه و ذی‌حق قرار می‌دهد. این اشخاص شامل مدیران، صاحبان سرمایه، اعتبار دهندگان، سازمان‌های مالی و اقتصادی دولت و از این قبیل هستند. از منظری دیگر از حسابداری با نام سیستم اطلاعاتی حسابداری Accounting Information     System یاد می‌شود که برای پردازش اطلاعات مربوط به رویدادهای مالی مؤثر بر سازمان‌ها و واحدهای تجاری و گزارش اثرات این گونه رویدادها به تصمیم‌گیرندگان، طراحی شده است.

 

طبق «بیانیه اساسی تئوری حسابداری»: حسابداری عبارت است از فرایند شناسایی، اندازه‌گیری و ثبت و گزارشگری اطلاعات اقتصادی برای تصمیم‌گیری‌های آگاهانه به وسیله استفاده کنندگان آن اطلاعات. بیانیه در تشریح این تعریف آورده است بر اساس دیدگاهی جامع، «اطلاعات حسابداری» را می‌توان «اطلاعات اقتصادی» تلقی کرد. .

 

گاهی اوقات به اشتباه از مفهوم دفترداری برای تعریف حسابداری استفاده می‌شود. دفترداری عبارت است از: فن ثبت، طبقه‌بندی و خلاصه سازی مبادلات واحد تجاری. البته این عملیات در گذشته صرفاً در دفاتر حساب انجام می‌شد. اما امروزه ثبت‌های حسابداری با استفاده از کامپیوتر انجام می‌شود. حسابداری مفهوم وسیع تری از دفترداری را دربر می‌گیرد. در واقع دفترداری بخشی از وظایف حسابدار است. همه حسابداران از مجموعه قواعد یکسان تحت عنوان اصول پذیرفته شده حسابداری برای تهیه گزارش‌های حسابداری استفاده می‌کنند.

 

اطلاعات مربوط به معاملات روزمره، اساس تهیه گزارش‌های مالی را تشکیل می‌دهد. در واحدهای بازرگانی، فعالیت‌هایی نظیر خرید و فروش کالا، خرید ماشین آلات و پرداخت هزینه‌های جاری مانند اجاره، حقوق، بهای آب و برق از جمله معاملات روزمره است.

 

رشته ی حسابداری با 9.5% دانشجو همچنان پرجمعیت ترین رشته دانشگاهی می باشد. فرصت های شغلی یک حسابدار و کار با نرم افزار حسابداری بسیار گسترده است ، چرا که مسائل و مشکلات مالی شرکت ها به جهت رکورد اقتصادی موجب شده تا حسابداران با سیستم حسابداری وضعیت شغلی بهتری نسبت به سایر فارغ التحصیلان رشته های دیگر داشته باشند و همین مساله باعث شده بازار کار رشته حسابداری یکی از پر متقاضی ترین رشته های در بازار مالی کار باشد و اقدام در جهت گذراندن کارورزی رشته حسابداری سهل تر از کارآموزی برای سایر رشته های دانشگاهی باشد.

بازار كار رشته حسابداري

با وجود اینکه در اکثر دانشگاه ها اعم از دولتی ، آزاد و غیر انتفاعی در رشته حسابداری دانشجویان زیادی تحصیل می کنند ، ولی در بازار کار رشته حسابداری نسبت به سایر رشته ها تعداد فارغ التحصیلان رشته حسابداری بیکار کمتر است چرا که از یک موسسه کوچک تا بزرگترین کارخانه ها حداقل برای تهیه صورت مالی و اظهارنامه مالیاتی به حسابدار نیازدارند و به نظر می رسد فارغ التحصیلان دوره های تکمیلی رشته حسابداری پختگی و آمادگی بیشتری برای حضور در بازار کار رشته حسابداری دارند. فارغ التحصیلان به راحتی برای ورود به برنامه بازار کار رشته حسابداری می توانند در شاخه های زیر مشغول به کار شوند :

1. حسابداری مالی (عمومی) :

 

هدف اصلی در رشته حسابداری مالی ، تهیه صورت های مالی مورد نیاز استفاده کنندگان از این صورت های مالی است و در بازار کار رشته حسابداری به نوعی حساب گزارش نیز نامیده می شود. اصل تفکیک شخصیت شاید بتوان گفت دلیل اصلی پیدایش این نوع حسابداری است. طول متوسط دوره کاردانی حسابداری با گرایش دولتی و مالی ، 2 تا 3 سال است که حداقل در پنج نیمسال برنامه ریزی شده است که با شرکت در دوره های فشرده آموزشی در آموزشگاه های مختلف هم می توان با گذراندن دوره و کسب مدرک مهارت کافی برای ورود به بازارکار این رشته را کسب کرد.

 

 

2. حسابداری دولتی :

 

چگونگی ثبت و نگهداری حسابها در موسسات و شرکتهای دولتی، دراین رشته از حسابداری مورد بحث قرار می گیرد . قابل ذکر است که این شاخه نیز مانند تمام شاخه های دیگر حسابداری نیاز به دقت و تجربه کافی دارد چرا که کوچکترین اشتباهات در چنین سازمان هایی میتواند موقعیت مالی شرکت ها را تهدید کند.

 

 

 

3. حسابداری صنعتی ( قیمت تمام شده ) :

 

در حسابداری صنعتی، نحوه محاسبه قیمت تمام شده هر واحد محصول در هر یک از مراحل تولید، توضیح داده می شود، از این رو به حسابداری قیمت تمام نیز معروف است.

 

 

 

4. حسابداری مالیاتی :

 

در این رشته از حسابداری در مورد چگونگی تعیین میزان مالیات بر درآمد موسسات و افراد با توجه به قوانین و مقررات مالیاتی مصوب، گفتگو می شود . با توجه به قوانین مالیاتی که نه تنها در کشور ما بلکه در بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر نیز برقرار می باشد، تسلط کافی بر قوانین مالیاتی حاکم، میتواند حائز اهمیت باشد و همین مسئله می تواند به عنوان یک برگ برنده در موقعیت های شغلی به شما کمک کند.

 

 

 

5. حسابداری بودجه ای :

 

حسابداری بودجه ای، چگونگی تهیه و تنظیم بودجه با توجه به نتایج فعالیتهای مالی و مقایسه بودجه تنظیم شده (پیش بینی عملیات مالی آینده ) با نتایج واقعی عملیات مالی را مورد بررسی قرار می دهد، در این رشته، روشهای مختلف تهیه بودجه آموزش داده میشود .

 

 

 

6. حسابرسی :

 

حسابرسی عبارتست از بررسی اسناد، مدارک، دفاتر و گزارشات مالی یک موسسه و اظهار نظر نسبت به صحت نسبی آنها. معمولا دو مرحله عملیات حسابرسی در یک موسسه انجام می پذیرد .

 

مرحله اول، حسابرسی داخلی که توسط حسابرسان عضو موسسه انجام می شود؛ مرحله دوم، که حسابرسی توسط حسابداران مستقل حرفه ای که وابسته به موسسه نمی باشند صورت می پذیرد. حسابرسی هنوز هم عمده ترین خدمتی است که حسابداران مستقل ارائه می کنند. اما در حال حاضر، کمک به موسسات در حل مسائل مربوط به برنامه ریزی، کنترل و تصمیم گیری که خدمات مشاوره مدیریت نامیده می شود؛ از دیگر خدماتی است که وقت زیادی صرف آن می گردد و در طی سالها توسعه یافته است و همچنین بخش عمده ای از فعالیت اکثر موسسات حسابرسی را تشکیل می دهد .

 

 

 

7. حسابداری سیستمها :

 

در این رشته آموزشهای لازم جهت ارائه یک سیستم حسابداری مناسب برای هر موسسه با توجه به نوع فعالیت، کمیت و کیفیت کار و همچنین میزان سرمایه آن موسسه داده می شود. سیستم ارائه شده چگونگی گردش کارها را معین می سازد .

 

 

 

8. حسابداری موسسات غیر انتفاعی :

 

در این رشته از حسابداری، از سیستم و عملیات حسابداری سازمانهای غیر انتفاعی، مانند موسسات خیریه و موسسات آموزشی صحبت می شود . عامل اساسی در این رشته اتخاذ سیستمی است که پیروی دقیق مدیریت از محدودیتهای مقرر از طرف قوانین یا اشخاص و افراد تامین کننده منابع مالی موسسه را تضمین نماید .

 

 

 

9. حسابداری اجتماعی :

 

یکی از جدیدترین رشته های حسابداری است که جهت اندازه گیری هزینه ها و فایده اجتماعی آنها که قبلا غیر قابل اندازه گیری به حساب می آمد مورد استفاده قرار می گیرد. یک نمونه از موارد استفاده این رشته را میتوان اندازه گیری الگوی ترافیک بخشهای پر جمعیت یک کشور نام برد که دولت می تواند با استفاده از آن، موثرترین شیوه استفاده از منابع حمل و نقل را جهت تسهیل کار تجارت و تامین محیط زیست مناسب برای ساکنین منطقه ایجاد نماید .

 

دروس رشته حسابداری

دروس پايه : روانشناسي عمومي ، جامعه شناسي ، اصول علم اقتصاد ، رياضيات پايه ، رياضيات کاربردي ، آمار کاربردي ، مباني کاربرد کامپيوتر ، پژوهش و عمليات ، مديريت توليد ، حقوق بازرگاني ، پول و ارز بانکداري ، مباني سازمان مديريت ، توسعه اقتصادي ، ماليه عمومي ، روش تحقيق

دروس تخصصی رشته حسابداری : اصول حسابداري ، حسابداري ميانه ، حسابداري پيشرفته ، حسابداري صنعتي ، حسابرسي ، حسابداري مالياتي ، اصول تنظيم و کنترل بودجه ، مديريت مالي ، مباحث جاري حسابداري ، متون حسابداري

از شركتها و يا نرم افزارهاي جديدي كه كاملا تحت Windows برنامه نويسي شدند و قبل از آن فاقد هر گونه نرم افزار حسابداري حتي تحت Dos بودند و يا حتي بعضا هنوز وجود نداشته اند كه در اين زمينه كار كرده باشند و بعد ها شركتي تشكيل داده و به كمك متخصصين خود وارد عرصه طراحي و برنامه نويسي نرم افزارهاي حسابداري و مالي شدند بعنوان نمونه مي توان به نرم افزارهاي ذيل اشاره كرد :

نرم افزار حسابداری سپیدار: سپیدارنرم‌افزاری یکپارچه ویژه‌ی کسب‌و‌کار‌های کوچک است. این نرم‌افزار با توجه به نیاز شرکت‌ها در حوزه‌های خدماتی، بازرگانی، تولیدی و پیمانکاری تولید شده است . و به شما کمک می‌کند تا فرآیندهای کسب‌و‌کار خود را به سادگی و هوشمندانه مدیریت کنید.

- نرم افزار حسابداري رافع :

- نرم افزار حسابداري حسابدار

- نرم افزار حسابداري حسابرس

- نرم افزار حسابداري تدبير

- نرم افزار حسابداري حسابگر

- نرم افزار حسابداري پيشرو

- نرم افزار حسابداري فراپيام

- نرم افزار حسابداري فراگستر

- نرم افزار حسابداري توازن

- نرم افزار حسابداري نماد ايران ( تحت Dos هم داشته است )

- نرم افزار حسابداري طراح سيستم

- نرم افزار حسابداري حسابيار

- نرم افزار حسابداري رايين

- نرم افزار حسابداري هلو: این نرم‌افزار به صورت کلی برای فروشگاه‌ها، شرکت‌های بازرگانی، خدماتی، تولیدی، صنعتی نسخه‌های ویژه دارد. همچنین شرکت هلو نسخه ویژه انواع مشاغل مثل آهن‌فروشان، املاک و رستوران‌ها را تولید کرده است.

نرم‌افزار حسابداری هلو از جمله نرم‌افزارهای بسیار پرکاربرد در بین نرم‌افزارهای مالی و حسابداری به شمار می‌آید، به طوری که کاربری آسان همراه با امکانات گسترده، نرم‌افزار هلو را به پرکاربرترین نرم‌افزار مالی کشور تبدیل کرده است.

نرم‌افزار حسابداری هلو در نسخه‌های تک‌کاربره و شبکه ارائه می‌شود.

- نرم افزار حسابداري سيماد

- نرم افزار حسابداري سياق ( تحت Dos هم داشته است )

- نرم افزار حسابداري نفيس

- نرم افزار حسابداري پازار

- نرم افزار حسابداري آسمان

- نرم افزار حسابداري سكه

- نرم افزار حسابداري پيوست

- نرم افزار حسابداري پاتريس

هركدام از اين نرم افزارها داراي كارآئي ها / مزايا و معايب مختلف بوده و هركدام قيمت هاي متفاوتي داشته و به فروش رسيده اند .

در بحث كارآئي هاي نرم افزارهاي حسابداري به نكات مهمي مي توان اشاره نمود و آن اين است كه پديد آورنده گان اين نرم افزارها آنها را به چند دسته تخصصي تقسيم نمودند مثل :

- سيستم حسابداري مالي

- سيستم حسابداري انبار يا انبارداري

- سيستم خريد و فروش و صدور فاكتور

- سيستم صندوق و بانك و عمليات چك

- سيستم حسابداري حقوق و دستمزد

- سيستم بودجه و گزارشات

- سيستم خريد داخلي و بازرگاني و تداركات

- سيستم حسابداري صنعتي و قيمت تمام شده

- و...

در ادامه بخشی از اصطلاحات اصلی تعریف شده در استانداردهای حسابداری (نشریه شماره 145 سازمان حسابرسی) است.

فعالیتهای تأمین مالی  (Financing activities)

عبارت از فعالیتهایی است که منجر به تغییرات در میزان و ترکیب سرمایه و استقراضهای واحد تجاری (به‌جز اضافه‌برداشتهای منظور شده در محاسبه وجه نقد) گردد، (استاندارد شماره 2).

صورتهای مالی تلفیقی (Consolidated financial statements)

عبارت است از صورتهای مالی گروه که با استفاده از تلفیق تهیه می‌شود، (استاندارد شماره 18).

 

صورتهای مالی فشرده (Condensed financial statements)

حداقل شامل صورتهای مالی اساسی و گزیده‌ای از یادداشتهای توضیحی مطابق الزامات این استاندارد است، (استاندارد شماره 22).

 

صورتهای مالی تلفیقی (Consolidated financial statements)

عبارت است از صورتهای مالی گروه که با استفاده از تلفیق تهیه می‌شود، (استاندارد شماره 18).

 

صورتهای مالی فشرده (Condensed financial statements)

حداقل شامل صورتهای مالی اساسی و گزیده‌ای از یادداشتهای توضیحی مطابق الزامات این استاندارد است، (استاندارد شماره 22).

درآمد مالی کسب نشده  (Unearned finance income)

عبارت است از تفاوت بین:

الف) مجموع حداقل مبالغ اجاره مربوط به قرارداد اجاره سرمایه‌ای از دید اجاره‌دهنده و هرگونه ارزش باقیمانده تضمین‌نشده‌ای که به‌وی تعلق می‌گیرد، و

ب) ارزش فعلی مبلغ یادشده در بند (الف) با نرخ ضمنی سود تضمین‌شده اجاره، (استاندارد شماره 21).

تاریخ تصویب صورتهای مالی (Date of authorization of  financial statements for Issue)

تاریخی است که مدیریت، صورتهای مالی را به‌طور رسمی و برای آخرین بار به‌منظور انتشار، تصویب می‌کند. تاریخ تصویب صورتهای مالی تلفیقی، تاریخی است که صورتهای مالی یادشده توسط مدیریت واحد تجاری اصلی به‌منظور انتشار تصویب می‌شود، (استاندارد شماره 5).

ارزش افزوده (Value Added) ارزش افزوده، تفاوت بین ارزش کالا و خدمات فروخته شده با ارزش کالا و خدمات خریداری شده است.

مالیات بر ارزش افزوده (Value Added Tax): مالیاتی است که خریدار هنگام خرید کالا یا خدمات، باید به فروشنده بپردازد و فروشنده کالا و خدمات، این مالیات را در زمانهای معینی به دولت پرداخت میکند.

نرخ مالیات بر ارزش افزوده و نحوه محاسبه آن

نرخ مالیات بر ارزش افزوده، هرساله از سوی دولت مشخص میشود. این نرخ، درصدی از مبلغ خالص صورتحساب فروش کالا یا خدمات است.

انواع مالیات:

1 -مالیاتهاي مستقیم

الف) مالیات بر دارايي، مانند: 1.مالیات بر ارث 2.حق تمبر

ب) مالیات بردرآمد ، مانند: 1.مالیات بردرآمد امالك.مالیات

بردرآمد حقوق 3.مالیات بردرآمد مشاغل 4.مالیات بردرآمد اشخاص

حقوقي5.مالیات بردرآمد اتفاقي

2- مالیاتهاي غیرمستقیم

الف) مالیات بر واردات، مانند:

1.حقوق گمركي

2.سود بازرگاني

 3 .مالیات بر واردات اتومبیل

ب) مالیات بر مصرف و فروش، مانند:

 1.مالیات نوشابه هاي غیرالكلي

2. مالیات بر فروش سیگار

3. مالیات اتومبیل

4. مالیات برفرآورده هاي نفتي

5. مالیات تولید الكل طبي و صنعتي

 6. مالیات نقل وانتقال اتومبیل

 7. مالیات حق اشتراك تلفنهاي خودكار و خدمات مخابرات بین المللي

 8. مالیات نوار ضبط صوت و تصوير

 9. مالیات فروش خاويار.