منوی سایت

تجهیزات پزشکی

تجهیزات پزشکی

 

آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی

در کارگاه های عملی 

تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای کشور

مجتمع فنی تهران پایتخت با 2 شعبه فعال در تهران از پر افتخارترین کار آفرینان حوزه فنی حرفه ای میباشد که با سالها سابقه درخشان در زمینه آموزش ، دوره های تخصصی این رشته را با استفاده از بروز ترین متد آموزشی  و با هدف کارآفرینی و آموزش مهارت های کوتاه مدت کارآموزان، برگزار می نماید و مهارت آموزان را آماده ی حضور در بازار کار می نماید .

                                  

آموزش به صورت تضمینی  زیر نظر اساتید مجرب و تعمیر کاران حرفه ای می باشد

  پشتیبانی آموزشی  به صورت رایگان  می باشد.

                                    

                                               21 سال سابقه درخشان افتخارماست     

مقالات:

آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی:

در تعمیرات تجهیزات پزشکی مواردی وجود دارد که بسیار مهم است، از جمله نظارت بر تحویل و نصب و راه اندازی صحیح تجهیزات پزشکی و لوازم مربوط به آن، آموزش نیروی متخصص و تکنسین های فنی در امر تعمیرات تجهیزالت پزشکی، اولویت بندی و پیگیری تعمیرات تجهیزات پزشکی و پیراپزشکی، فاكتورهای هزینه تعمیرات تجهیزات پزشکی، مراحل و كیفیت و چگونگی تعمیر كه عمدتا از سوی شركتها صورت می پذیرد به منظور كاهش زمان از كارافتادگی دستگاه ها و تجهیزات پزشکی به کار می رود، كاهش هزینه تعمیرات تجهیزات پزشکی و عدم نیاز به تعمیرات مكرر می بایست صورت پذیرد. همچنین با توجه به تنوع و پیچیدگی دستگاهها و لوازم پزشكی كه در حوزه های مختلف بكار گرفته می شود تعمیرات تجهیزات پزشکی علاوه بر تخصص نیازمند آموزش و داشتن ابزار لازم و قطعات یدكی مربوطه می باشد.

نکات ضروری در بررسی خرابی تجهیزات پزشکی

بعضی از نکات امکان خرابی دستگاهها و تجهیزات پزشکی را کاهش می دهند و سبب افزایش عمر دیتگاههای پزشکی می شوند. دریافت اطلاعات فنی مورد نیاز تکنسین ها و کارکنان مراکز درمانی نیز به افزایش طول عمر مفید دستگاهها و تجهیزات پزشکی کمک خواهد کرد.

برخی از دستگاهها و تجهیزات پزشکی که بیش از همه مورد ارزیابی تکنسین های فنی و تعمیرکارات این قبیل دستگاهها و تجهیزات قرار می گیرند عبارتند از: دستگاه فشارسنج، دماسنج طبی، گوشی پزشکی، چراغ قوه، اتوسکوپ، رتینوسکوپ و ترازو و.... است. در این مقاله قصد داریم درباره فشارسنج و انواع و موارد و صدمات آن با هم صحبت کنیم. از جمله فشارسنج های موجود در بازار فشارسنج جیوه ای، فشارسنج عقربه ای، فشارسنج جیوه ای می باشد.

 

بخش های مختلف یک فشارسنج به عنوان یکی از ابزارهای مهم در تجهیزات پزشکی و بیمارستانی

معمولا یک فشارسنج از بخش های مختلفی همچون کاف یا بازوبند، کیسه هوا، لوله لاستیکی، پمپ لاستیکی، دریچه و پیچ تنظیم هوا تشکیل شده است.  همچنین مخزن جیوه، لوله شیشه ای از سایر اجزای تشکیل دهنده یک فشارسنج معمولی است.

برخی از مهمترین ایرادات فشارسنج و نحوه مرتفع کردن آن

خرابی شیر کنترل دار و سوپاپ ها

برخی از ایراداتی که در دستگاههای فشار سنج بوجود می آید مربوط به گیج فشار دستگاه می باشد که معمولا یک تعمیرکار تجهیزات پزشکی می تواند آن را مرتفع کند. بخشهای دیگر یک دستگاه فشارسنج که در صورت خرابی می بایست تعویض شوند عبارتند از فرسودگی شلنگهای رابط و کاف و پوآر است. همچنین نحوه تعمیر و تعویض هر یک از بخش های تجهیزات پزشکی که دارای نشتی هوا می باشد نیز از دیگر موارد موجود است.

خرابی شیر کنترل دار و سوپاپ ها نیز از دیگر موارد موجود است. شیر مخزن جیوه اگر خراب بود باید مخزن تعویض شود و برای مخازن شیر باز کافی است در هنگام خرابی تنها قطعه مورد نظر تعویض شود.  

آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی:

برخی از مهمترین ایرادات فشارسنج و نحوه مرتفع کردن آن

خرابی شیرتخلیه

در مورد خرابی شیر تخلیه نیز نشتی موجود قبل از باز کردن شیر فشار پوآر و پس از فشردن هوای داخل فشارسنج عیب به خرابی واشر پیچ شیر یا به سوپاپ انتهای شیر مربوط می شود و می بایست به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

پس از بررسی های لازم اگر واشر پیچ خراب بود می بایست تعویض شود و اگر سوپاپ شیر خراب بود فقط کافی است سوپاپ لاستیکی ورودی محل اتصال پوآر به شیر خارج شده و شکاف قسمت انتهای آن تمیز شود.

 

خرابی سوپاپ انتهای پوآر(پمپ هوا)

تعمير سوپاپ انتهای پوآر(پمپ هوا) كه معمولا بر اثر پرز گرفتگي يا ذرات گرد و غبار موجب كاركرد ناصحيح اين بخش مي شود. نحوه تعمیر نیز به این صورت است که با الکل سوپاپ آن شسته و بعد خشک شود. شکستن لوله شیشه ای در فشار سنجهای جیوه ایی نیز از موارد تعمیرات تجهیزات پزشکی در دسته فشارسنج ها می باشد که نحوه تعمیر آن با تعویض لوله شیشه ایی و یا تمیز کردن آن از گردوغبار و آلودگی هاست. بهم خوردن کالیبراسیون گیج فشار و در نوع جیوه ای ریختن جیوه و کم شدن جیوه مخزن را نیز در جمله موارد تعمیرات تجهیزات پزشکی قرار دهید. در فشار سنجهای جیوه ایی می بایست ابتدا شیر مخزن را باز کرده و سپس از بالای لوله شیشه ایی و به آرامی جیوه را توسط یک سرنگ به داخل آن تزریق نمود.این کار را تا زمانی ادامه می دهیم  که جیوه درون لوله از مقدار صفر رد نشود.در صورتیکه جیوه درون لوله از صفر بالاتر قرار گیرد می بایست اضافه جیوه تزریق شده را تخلیه نمود تا در حالتی که هیچ فشاری درون کاف موجود نیست عدد نشان داده شده توسط ستون جیوه بر روی قرار بگیرد.

درمورد فشارسنج عقربه ای، در صورتیکه صفر فشارسنجهای عقربه ایی از تنظیم خارج شود می توان با تنظیم پین محل آنرا تنظیم نمود، همچنین در مدلهای Alpk2 با چرخاندن پیچ محل اتصال لوله لاستیکی به گیج اینکار انجام شود. در این مرحله  ابتدا واشر شماره ۱ که برروی آن ۲ عدد سوراخ وجود دارد شل شده و سپس پیچ را تنظیم نموده و مجددا واشر را سفت می نماییم.

در برخی مدلهای گیج تجهیزات پزشکی این پیچ داخل ورودی هوا به گیج قرار داشته و میبایست آنرا با استفاده از  آچار پیچ گوشتی تنظیم نمود.

خرابی گیج های فشار و بالشتکهای هوا

یکی از ایرادات و عیبهایی که معمولا گیج های فشار در فشارسنج های پزشکی به آن دچار می شوند خرابی بالشتکهای هوای داخل این گیجها می باشد که منجر به نشتی باد و کاهش سریع باد داخل کاف می گردد. باد شدن این بالشتکها موجب حرکت عقربه گیج فشار می گردد. در صورتیکه خرابی بالشتکها و جدا شدن سطوح آنها از یکدیگر می توان آنها را لحیم نمود و با توجه به مسی بودن سطوح بالشتکها قلع براحتی به آنها میچسبد. درصورتیکه میزان جداشدن سطوح بالشتک از یکدیگر زیاد باشد پس از لحیم کاری در مدت کوتاهی از یکدیگر جدا می شوند و مجددا نیاز به لحیم کاری خواهند داشت. در این حالت می بایست بالشتکها عوض شوند. البته در برخی از مدلها نیز این قابلیت تعویض وجود نداشته و کل گیج می بایست تعویض گردد.

در صورتیکه کالیبراسیون گیج فشار سنجهای عقربه ایی دچار ایراد گردد با استفاده از ۲ پیچ که بر روی محور دوار داخلی خود گیج قرار دارند می توان گیج را تنظیم نمود.وظیفه این محور تبدیل حرکت خطی به حرکت دورانی می باشد.که این پیچها ضریب تبدیل حرکت خطی به دورانی را تنظیم مینمایند.البته تنظیم گیج در این حالت کار بسیار مشکلی بوده و دقت و ظرافت بسیاری نیاز دارد.

سرفصل تعمیرات تجهیزات پزشکی

1.آشنایی با انکوباتور و انواع آن

2.دستگاه آنالیزور و مدلهای مختلف

3.اتوآنالایزر چیست؟

4.تجهیزات پزشکی و اتاق عمل و تعمیرات آن

5.دستگاه اسپیرومتر و دستگاه الکتروانسفالوگرام

6.آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی

7.آشنایی با مارکها و برندهای معروف هر دستگاه و مزایای هر کدام

8.آشنایی با انواع بردهای تجهیزات پزشکی و تجهیزات آزمایشگاهی

9.آموزش الکترونیک مدارات دیجیتال و مدارات صنعتی

10.آشنایی با ساختار بردهای پزشکی

11.آموزش عیب یابی دستگاه مانیتورینگ

12نحوه تعویض قطعات روی انواع بردهای پزشکی

نقشه خوانی مدارات پزشکی و تجهیزات بیمارستانی

عیب یابی از طریق تست پوینت های روی برد

آموزش عیب یابی  توسط ولتاژگیری

روشهای تست آی سی ها روی مدارات مختلف

آموزش تعمیر سیستمهای مانیتورینگ و عیب یابی الکترونیکی

تعمیرات رادیولوژی، رادیوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی و دستگاه سونوگرافی

عیب یابی انواع مدارات تاچ، صفحه کلید

عیب یابی نمایشگرهای تجهیزات پزشکی

آشنایی با سیستمهای مانیتورینگ علایم حیاتی

آشنایی با اتوکلاو، توربین و انگل، کمپرسور، آمالگاماتور، رادیوگرافی، جرمگیر، لایت کیور، دوربین داخل دهانی

تعمیرات اسپکتروفتومتر، سانتریفیوژ، فلیم فتومتر، انکوباتور، سل کانتر، اتوآنالایزر، الیزاریدر

آموزش اصطلاحات تخصصی مهندسی پزشکی

عیب یابی قطعات مکانیکی دستگاه

ایمنی ساز محیط در برابر جریانات مزاحم و نویز محیط

شناخت تجهیزات آزمایشگاهی

نحوه پروگرام کردن انواع آی سی های لوازم پزشکی

آشنایی با انواع منابع تغذیه تجهیزات پزشکی

آشنایی با ابزار و لوازم ضروری جهت کارگاه تعمیر بردهای پزشکی

آشنایی با استانداردسازی لابراتوار تعمیرات

روشهای نوین جهت تست آی سی های روی برد

آشنایی با انواع آی سی های درایور بردهای پزشکی

پروگرام آی سی های حافظه ای تجهیزات پزشکی

عملکرد منابع تغذیه سوئیچینگ و اینورتر دستگاههای پزشکی

آشنایی با تکنولوژی لیزر در دستگاههای پزشکی و دندانپزشکی

شناخت دستگاههای استریل و نحوه عملکرد آنها

شناخت الکتروکوتر، الکتروشوک، ونتیلاتو، پالس اکسیمتر و ای سی جی

آموزش ایزولاسون کردن اتاق عمل، نصب و راه اندازی دس

دستگاه نوار قلب     ECG