منوی سایت

مهندسي شبکه

مهندسي شبکه

 مجتمع فنی تهران پایتخت مفتخر است که با بیش از 20 سال تجربه در امر

آموزش به بیش از هزاران هنرجو و کار آموز  با جدید ترین متد آموزشی

شما عزیزان را یاری کند

 

مهندسی شبکه

 

 

دوره آموزشی Network Plus یک دوره آموزشی فارق از هر نوع سیستم عامل که در کل دنیا به عنوان یک دوره استاندارد و مورد اعتماد شناخته شده است.شما در این دوره آموزشی نیازهای اساسی خودتان در خصوص دانش و مهارتهای لازم جهت طراحی ، پیکربندی ، مدیریت و رفع اشکال شبکه های سیمی و بیسیم را یاد می گیرید .

شما در اين دوره با موارد زير آشنا خواهيد شد.
 اصطلاحات معمول در شبکه
 بررسی مدل مرجع OSI و TCP/IP
تفاوت آدرس فیزیکی و منطقی و تغییر آدرس MAC
معرفی HUB ، Bridge و Switch
Bridge کردن شبکه وایرلس و شبکه کابلی
Router ، فرآیند Routing و مفهوم VLAN
 آموزش دستورات Ping و Tracert
ایجاد و تست Firewall Rule در ویندوز
مفهوم Load Balancing و مکانیزم کار تجهیزات Load Balancer
معرفی Modem و ساختار ارتباطی آن
معرفی IDS و IPS
 معرفی Packet Shaper و Content Filter
Wireless Access Point و استانداردها
معرفی سرویس DHCP و مفاهیم مربوطه
معرفی سرویس DNS و مکانیزم کاری آن

 

 

 

امروزه شبکه کردن کامپیوترها به یکی از نیازهای مهم شرکت ها و سازمانهای بزرگ و کوچک تبدیل شده است، فرقی نمیکند چه شرکتی با چه  موضوع فعالیتی باشد، ییک سازمان دولتی یا یک شرکت خصوصی تازه تاسیس! در حال حاضر همه شرکت ها و سازمانها مجبورند برای امور جاری و اداری روزانه شان از کامپیوتر استفاده نمایند و هر شرکتی که بیش از یک کامپیوتر داشته باشد این نیاز به شبکه کردن را حتماًخواهدداشت  که اطلاعات مورد نیاز و مهم شرکت را بین این کامپیوترها به اشتراک بگذارد تا هر کاربری با هر کامپیوتری در محیط  فعالیت اداری  بتواند در سریع ترین زمان به اطلاعات مورد نیاز دسترسی داشته باشد.              اشتراک گذاشتن منابع اطلاعاتی و داده های مورد نیاز فقط از طریق شبکه کردن تمام کامپیوترهای موجود در شرکت و اتصال آنها امکانپذیر است. پس تقریبا تمام شرکتها و سازمانها به شخصی نیاز دارند که بتواند این شبکه را راه اندازی و کانفیگ نماید.


یکی از مشکل های اساسی در یادگیری مفاهیم سختی و پیچیدگی ساختار شبکه و پیکربندی آن است که ما تلاش کرده ایم مطالب تا حد ممکن ساده، کوتاه و کاربردی بیان شود. در  این بخش آموزشی سرفصلهای Network+ عنوان میشود. در بخش اول انواع شبکه و مفاهیم ابتدائی آنها بیان میشود. در بخش دوم می توانید با سخت افزارهای شبکه بیشتر آشنا شوید. نظر به اهمیت کابل کشی در فصل سوم کابل کشی  آموزش داده می شود . در بخش چهارم نصب و برپائی یک شبکه اترنت ارائه می شود و در بخش پنجم به معرفی، نصب و تنظیمات شبکه های مجازی پرداخته می­شود. بخش آخر نیز به شبکه های بیسیم یا وایرلس اختصاص دارد -

 

مفاهیم، تعاریف و کلیات شبکه های کامپیوتری

1- انواع شبکه

به طور کلی شبکه­ ها را براساس توپولوژی و ساختار به صورت زیر دست بندی میکنیم  می کنند.
 

1-1) انواع شبکه از جنبه وسعت

1- شبکه محلی یا  Local Area Network, LAN

2-شبکه گسترده یا Wide Area Network, WAN 

شبکه محلی نوعی از شبکه است که بر اساس ساختاری دارای محدودیت است. برای نمونه سایت داخلی یک بانک یا آموزشکده  یک نمونه از شبکه محلی است. شبکه اترنت یا Ethernet یک نمونه دیگر از شبکه محلی است که در ادامه نصب و برپائی آن تشریح خواهد شد
در شبکه گسترده، کامپیوترهای موجود در این نوع شبکه محدود به منطقه خاصی نیستند. شبکه­های بانکی که در کل کشور پراکنده اند یا اینترنت نمونه­های آشنائی از شبکه گسترده می باشند.

1-2) انواع شبکه از جنبه توپولوژی
  1. شبکه خطی یا Bus

  1. شبکه ستاره­ای یا Star

  1. شبکه حلقه­ای یا Ring

  1. شبکه سرند یا Mesh

(1-2-1 توپولوژی باس یا Bus Topology

در این نوع از اتصال فیزیکی شبکه از کابلهای هم محور یا Coaxial استفاده میشود. کابلهای coaxial (همان سیم آنتن تلویزیون) که در شبکه باس بکار میرود دو نوع کلی دارد : Thin و Thick که نوع دوم دیگر استفاده نمیشود. برای اتصال این کابل به کارت شبکه از کانکتور های BNC و T connector استفاده میشود حداکثر طول کابل در شبکه Thin net برابر ۱۸۵ متر و در شبکه Thick net برابر ۵۰۰ متر است. در صورتی که طول کابل بیشتر از مقدار تعریف شده باشد، به علت مقاومت موجود در کابل، جریان ایجاد شده در آن رفته رفته ضعیف شده به گونه ای که کامپیوتر مقصد قادر به تشخیص جریان نخواهد بود که به این پدیده Attenuation میگویند. در این شبکه وقتی کامپیوتری شروع به ارسال Data میکند، جریان وارد کابل شده و در هر دو جهت پیش میرود تا به انتهای کابل برسد در این فاصله جریان به تمام کامپیوترها میرسد ولی تنها کامپیوتر مقصد از آن استفاده میکند. وقتی جریان به انتهای کابل برسد برگشت پیدا میکند (Bouncing) و با جریان داخل سیم تداخل پیدا میکند(collision رخ میدهد). برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی در انتهای کابل از Terminator استفاده میکنیم که در واقع مقاومتی است که در Thin net معادل ۵۰ اهم و در Thick net برابر ۷۵ اهم میباشد. حد اکثر تعداد کامپیوترها در شبکه Bus برابر ۳۰ عدد میباشد. مشکل اصلی این پیکربندی این است که اگر یک مشکل کوچک در یکی از کانکتورها، ترمیناتور یا کابل شبکه وجود بیاید کل شبکه بهم میریزد شبکه (done) میشود.

1-2-2شبکه ستاره­ای یا Star 

در این نوع topology از یک وسیله مرکزی برای کابل کشی استفاده میشود که هاب یا تمرکز دهنده (concentrator) نامیده میشود در یک شبکه star هر یک از کامپیوترها توسط یک کابل مجزا به هاب وصل می شوند .اغلب LAN های ایترنتی امروزی از این topology استفاده می کنند. اولین مزیت star topology این است که به دلیل اینکه هر کامپیوتر با کابل جداگانه ای با هاب متصل میشود، اول اینکه تحمل خطا در چنین شبکه های بالاتر است و دیگر این که اگر یک کابل یا کانکتور دچار مشکل شود فقط ان سیستمی که با ان کابل یا کانکتور دچار مشکل بوده تحد تاثیر قرار میگیرد و دیگر اسیبی به کل شبکه نمیرساند ، بر خلاف bus. عیب این Topology در نیاز به سخت افزار اظافی یعنی هاب میباشد و اگر هاب دچار مشکل شود کل شبکه done میشود که البته چنین مشکلی به ندرت پیش می آید.
 

1-2-3 شبکه حلقه­ای یا Ring

در این نوع پیکربندی هر کامپیوتر منطقاً به کامپیوترهمسایه خود متصل است مانند شبکه­های bus اما با این تفاوت که در این نوع شبکه بجای اینکه دو انتهای کابل شبکه بسته باشد به همدیگر متصل میشوند و یک حلقه را تشکیل میدهند به اینصورت که سیگنالی که از یک کامپیوتر تولید شده است بعد از گذر از تمام کامپیوترها دوبره به کامپیوتر تولید کننده بر می گردد و خودش ان را از شبکه حذف می کند. البته این پیکربندی حلقه یک ساختار منطقی است نه فیزیکی، به عبارت ساده تر حلقه در سیم کشی شبکه وجود دارد نه کابل کشی آن.

1-2-4 شبکه سرند یا Mesh 

در این نوع شبکه تمامی کامپیوترها با یکدیگر رابطه مستقیم دارند. توضیح بیشتر در مورد این شبکه­ها از حوصله این جزوه آموزشی خارج است.
 

(2 تجهیزات سخت افزاری شبکه

-1 کارت شبکه 
-هاب یا سوئیچ (Hub or Switch) 
-3 
کابل یا محیط انتقال

2-1انواع کارت شبکه

برخی مهمترین مارکهای کارت شبکه عبارتند از: Compex - 3Com - Dlink - Acton - Acorp - Compack
کارتهای شبکه از نظر سرعت 10و 100 یا 1000 مگابایت بر ثانیه(mg/s) هستند. اکنون همه مادربوردها دارای کارت شبکهonboard  هستند و نیازی به خریداری کارت شبکه نیست.

19 سال سابقه ی درخشان افتخارماست 

 هاب و سوئیچ

هاب گذرگاهی است که پایانه­ها و سوکت­های هر کامپیوتر عضو شبکه به آن وارد می­شود و زمانی استفاده می­شود که بیش از دو کامپیوتر را شبکه کنیم. سوئیچ نیز یک نوع هاب پیشرفته است.

انواع کابل شبکه(به بخش آموزش کابل کشی مراجعه کنید)
  1. کابل کواکسیال یا Coaxial
  2. کابل های زوجی یا هشت سیمی
  3. فیبر نوری

 

هزینه دوره:

» هزینه دوره : طبق جدول زیر میباشد. (50.000 تومان بعنوان پیش پرداخت و ثبت نام قطعی دریافت شده و باقی مبلغ در روز حضور در کلاس دریافت خواهد شد.)

 

CISCO

امنيت شبکه

نام دوره مدت دوره پیش نیاز هزینه دوره (تومان) ثبت نام
+Network یک ماه ندارد 150/000 هرروز
MCSE (کامل) دو ماه +Network 1/000/000 هرروز
MSCA دو ماه +Network 800/000 هرروز
آموزش تخصصی شبکه دو ماه ندارد 1/400/000 هرروز
Microsoft security pack 2008 دو ماه ندارد 450000 هرروز
microsoft systems centerpack دو ماه ندارد 500000 هرروز
ccna    60 ساعت ندارد 850/000 هرروز